banner114
banner146

Şampiyonluk için  savaşa hazırız!

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu kulübün ekonomik yapısı ile ilgili bilgi verdi. Sezon öncesinde Riva’da çok verimli bir kamp gerçekleştirildiğini söyleyen Başkan Ahmet Ağaoğlu, “Bu süreç içerisinde kontratı biten bazı oyuncularımızla yollarımız ayrıldı. Bu s ene oluşturduğumuz takım bütçesi net 23 milyon Euro. Önceki sezonla kıyasladığımızda 5-6 milyon Euro’luk maaş maliyetinde Euro baz ında bir artış söz konusu. Vereceğiniz mücadelenin adı Şampiyonluk’ ise Trabzonspor kalibresindeki bir kulübün 25-30 milyon Euro bandında bir kadro oluşturma zorunluluğu var. Yola çıktığımızda parolamız da hedefimiz de buydu” dedi. Ocak ayı transfer döneminde teknik direktör ve izleme komitesinin görüşleri doğrultusunda yapılabileceğinin altını çizen Başkan Ağaoğlu, “

ÇOK SIKINTILI 36 AY GEÇİRDİK

Pandemi süresince çok sıkıntılı 36 ay yaşadıklarını söyleyen Ağaoğlu şöyle konuştu: “Özellikle pandeminden önceki hazırlık dönemini değerlendirmeye alırsak 24 aylık süreç ülkenin içeriş inde bulunduğu koşullar, sağlık koşulları ve onu takip eden ekonomik koşulları ki bugün bu sadece ülkemizle sınırlı değil, bütün dünya acısını çekiyor. Kapamanın neden olduğu üretimdeki düşüşler, işsizlik ve ekonomik sıkıntılar, alım gücü gibi çok olumsuz bir sürecin yaşandığı önümüzdeki aylar ve bir iki sene bunun bedelini bütün dünya ni ödemeye devam edecek, en fazla hasarı alt yapılar gördü. Böyle bir dönemde en fazla hasarı alt yapılar, alt ligler, gelişim liglerinin tamamına yakın bir bölümünde 18-19 ay bırakın maç oynamayı antrenman dahi yapılamadı. Buna rağmen U19 takımımız geçtiğimiz sezon Türkiye Şampiyonu oldu ve bugün de Avrupa mücadelesine devam ediyor. İnşallah layık olduğu oynaması gereken ligde farklı başarıların altına da imza atacak. Burada en fazla altyapının alt yapısına önem verdik. Bugün hizmete almış olduğumuz Özkan Sümer Futbol Akademisi tam teşekküllü olarak Avrupa’da dahi en büyük kulüplerin sahip olamadığı bir futbol Akademesini hizmete sokmuş bulunuyoruz. Rahmetli Özkan Sümer hocamızın ismiyle. 112 yatak kapasiteli, restoranı, konferans salonu, derslikleri ile, fitness salonu, ile bütün imkanların bir arada olduğu altyapı tesislerimizi hizmete soktuk. Altyapıya yapılan hizmet pek görülmez, hak ettiği şekilde değerlendirilmez. Ancak futbol ekonomisinin bugününü ve geleceğini göz önünde bulundurduğumuz zaman Trabzonspor’un sadece sportif değil ekonomik olarak çıkış noktası olarak gördüğümüz bu tesisler altyapı olarak uzun yıllar hizmet edecek tesislerdir. 3.5 senedir hizmet ediyoruz ama en büyük hizmetimizin bu olduğuna inanıyorum. Federasyonumuzun desteği ile UEFA’nın da ön koşulu olarak öne sürdüğü kadın futbol takımımızı da kurduk. Önümüzdeki sezon Türkiye Süper Ligi’nde mücadele edecekler.”

TARAFTARIMIZIN FEDAKARLIĞI TAKDİRE LAYIK

Gelirlerinde büyük düşüşler yaşandığını hatırlatan Ağaoğlu, “Yönetime geldiğimiz Nisan 2018’de dolar kuruna baktığımızda 4.90 idi Euro bugün itibariyle 11.20, neredeyse yüzde 130’a yakın bir artış. Süper Lig kulüplerinin 3 puan karşılığında naklen yayın gelirinden elde etmiş olduğu pay 800 bin Euro idi bugün itibariyle süper lig kulüplerinin eline geçen para Euro bazında 235-240 bin Euro. Naklen yayın gelirlerinden kulüplerin kasasına giren parada yüzde 75 oranında bir eksilme söz konusu. 18 ay seyirci hasılatından gelirinden mahrum kaldık, seyirci geliri 0. Ürün satışlarında yüzde 50’ye varan bir gerileme var. Ekonominin daraldığı özellikle Trabzon gibi ekonomisinin sınırlı olduğu bir şehir kulübünde ürünlere yine de yüzde 50’ye yaklaşabilmişsek bu desteği veren, çoluk çocuğunun rızkından ailesinin nafakasından artırıp Trabzonspor kulübünden bir bilet alarak destek olmaya çalışan taraftarlarımızın göstermeye çalıştığı fedakarlık her türlü takdirin üzerindedir. Bir kulübü ancak bu şekilde büyüyebiliyor. Bir kent bir şehir kulübünün bugün süper ligin zirvesinde yer almasının altında yatan gerçek nedenler ne yönetim, ne başkan başarısıdır. Bu tamamen camianın aidiyetidir, camianın kulübe bağlılığıdır, taraftarın kulübüne olan tutkusu ve bağlılığıdır.

TARAFTARLARIMIZA ŞAMPİYONLUK BORCUMUZ VAR

Bordo-mavili takımın ligde iyi gittiğini ancak ligin henüz 4’te 1’inin tamamlandığını söyleyen Başkan Ahmet Ağaoğlu rakiplere de saygı duyduklarını dile getirdi. Ağaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Önümüzde 28 maç, üç koca mevsim var. Önümüzde kış, sonbahar ve ilkbahar var. Her savaşta, her mücadelede olduğu gibi bir sıcak savaş cephede bir savaş da propaganda ve algılar üzerinden yürütülen savaş var. Futbolda da sporda da mücadele bundan farklı değil. Şu anda sıcak mücadelenin içindeyiz. Yavaş yavaş soğuk mücadele kendini göstermeye başladı. Takımın, teknik heyetin göstereceği performans zirvede devam edip, orada kalıp şampiyonluk ipini göğüslemek için yeterli olmayabilir. Camia, taraftar desteğinden yoksun özellikle de Trabzonspor gibi bir şehir takımının bu başarıyı elde etmesi mümkün değil. Onun için camiamızın, taraftarımızın ve medyamızın desteğine her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Bizim bu takımı canından daha fazla seven canına kıyacak kadar seven, canına kıyan taraftarlara bir şampiyonluk borcumuz var. Eğer bu ipi göğüsleyeceksek birlikte göğüsleyeceğiz. Her türlü algıya, askerdeki tabirle 1-3 ve 3-5 nöbetlerinde uyanık ve alarmda olmaya ihtiyacımız var. 1-2 hafta sonra bu tür algı operasyonlarıyla yüz yüze, karşı karşıya gelebiliriz. Ama bütün enerjimizi, futbol takımımızın mücadelesine, futbolcularımızın verdiği mücadeleye ve hocamızı destekleyerek oraya aktarmamız, olabilecek her türlü olumsuzluğa karşı ta tek vücut olarak duvar örüp onları bu tür sıkıntıların dışında bırakmamız gerekiyor. Camiamızın taraftarımızın enerjilerini bir güç olarak takımımızın arkasında güç olarak verip o gün sezon sonu geldiği zaman her birlikte hak ettiğimiz, arzulanan ve camianın yıllardır beklediği o ipi göğüslemeyi Allah bize inşallah nasip eder.”

SÜREÇ SIKINTILI

Ağaoğlu, sabır kelimesinin çok anlam ifade etmediği bir coğrafyanın insanları olduklarını vurgularken, “Bir maç geriye düşebilir puan kaybedebilir, gol yiyebiliriz. Ama, biz mücadeleyi bırakmayız. Gol yediğimiz zaman maçı kaybetmeyiz. Puan kaybettiğimiz zaman şampiyonluğu kaybetmeyiz ama ne zaman ki umutsuzluğa kapılıp mücadeleyi bırakırsak işte o zaman her şeyimizi kaybederiz” diye konuştu.

RAKİPLERE SAYGISIZLIK BİZİM FELSEFEMİZDE YOK

Ligde 34 maçta hiçbir takımın 114 puan almasının mümkün olmadığını dile getiren Başkan Ağaoğlu, “Bir takımın bütün maçları kazanması mümkün değil. Ama  o inancı içinde taşıdığı sürece o mücadeleyi sürdürdüğü sürece o son basamağı da yakalamaması için bir sebep yok. ‘Trabzonspor ilk defa bunu telaffuz ediyoruz şampiyonluk mücadelesinin içinde çok ciddi olarak yer alacaktır’ dedik ve maçlarımızı oynadık mücadelemizi ortaya koyduk mücadelemizin adı şampiyonluk mücadelesi Ancak asla “Biz şampiyon olacağız” demiyoruz. Bu rakiplere saygısızlıktır Trabzonspor felsefesinde rakiplere saygısızlık diye bir kavram yoktur. Bir başkası saygısız olabilir, sizi göz ardı edebilir, rakiplerini göz ardı edebilir. Ama sorun temel ilkelerinden birisidir bu asla ve asla rakiplerinizi küçük görüp, rakiplerinize saygısız olmayacaksınız. A takımı ile nasıl mücadele ediyorsanız B takımı ile de aynı ölçüde mücadele etmek zorundasınız. Oynanmadan kazanılan maç yok. Ligin altına baktığınızda kümede kalmak için cansiperane mücadele ediyor takımlar. Trabzonspor’a karşı oynayan takım nasıl mücadele ederse etsin biz onun üstesinden gelmek zorundayız ve rakibin oyununa saygı duymak zorundayız. Bugün itibariyle 7-8 takım şampiyonluk mücadelesi veriyor ve hepsine saygı duyuyoruz. Aynı saygıyı onlardan beklemek gibi bir düşüncemiz yok. O, onların düşünce yapılarıyla orantılı bir durum. Sürekli olarak ‘Sezon sonunda şampiyonuz’ diyebilirler. Diğerleri niye oynuyor acaba’ diye düşünüyor insan. Bu sporun gerçeklerinin dışında, camiasını konsolide etmeye yönelik konuşmalar. Ne Trabzonspor kulübü başkanı ne yönetim kurulu arkadaşlarımız ne de camiamızın bu tür konuşmaların içinde asla ve asla olmaması lazım. Maç maç gideceğiz. Her maç bizim için önemli. Fenerbahçe maçı bizim için ne kadar önemliyse, Rizespor maçı da Göztepe maçı da aynı önemli, hepsine aynı ciddiyetle hazırlanıp aynı ciddiyetle oynayıp yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Ancak altını bir kez daha çiziyorum, ihtiyacımız olan en büyük şey, camiamızın taraftarla birlikte kenetlenerek, bu mücadeleyi 12.oyuncu olarak birlikte verebilmemiz. Bu talebimizin camiamız ve taraftarımız tarafından heyecanla karşılanacağı ve hassasiyetle bu doğrultuda hareket edileceği konusunda en ufak bir endişem yok. İnşallah Mayıs ayının son günleri geldiği zaman çok farklı şeyleri konuşacağımız bir ortamda tekrar birlikte oluruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.