banner114

Trabzonspor Teknik Direktörü Ünal Karaman, yurt dışı kampı öncesi bordo-mavili oyunculara adeta gözdağı verdi. Trabzonspor için savaşan, yüreğini ortaya koyan oyuncular istediğini ifade eden Karaman, “Ruhu, yüreği burada değilse beni şampiyon yapacağını da bilmiş olsam o oyuncunun nazını çekmem. Bana yüreği ile her şeyi ile beraber, ‘Ben buranın en önemli parçasıyım, başladığım işi yarım bırakmam, sonuna kadar götürürüm’ diyen insanlarla devam edeceğim. Yüreği bizimle beraber olmayan insanların ben nazını çekecek boyutta değilim, Trabzonspor bu nazı çekmez” dedi.

“Bir oyuncunun kimliğinde doğum yeri Trabzon yazıyor olması demek onun Trabzonspor için sonuna kadar her şeyini vereceği anlamına gelmiyor” diyen Karaman, “Onun için bu acıyı bizimle paylaşacak, ‘adamım’ diyerek sahada mücadele edecek, ‘ben burada en önemli parçayım’ diyerek kendi yüreğini ortaya koyacak, onlarla devam edeceğiz. Bunun içine altyapıdan gelen oyuncular da dahil. Burada herkes ayağını yere basacak. 18 yaşındaki oyuncu kalkıp da menajerlerle karşıma çıkmayacak, bu kulübün karşısına o şekilde çıkmayacak” dedi.

Lider oyuncu isterim

Transfer çalışmalarının sürdüğünü ve en az 3 stoper oyuncusu almak istediklerini ifade eden Karaman, savunmaya lider oyuncu istediğini belirtti. Karaman, “Benim Yusuf’uma veya Abdülkadir’ime tekme atıldığı zaman tepkisini koyabilecek, ona birisi böyle yan baktığı anda, ‘höyt’ diyebilecek birisi olsun isterim. Yani lider karakteri ve duruşu olmasını isterim” dedi. Karaman, Okay’ın ayrılışından sonra orta alanda yaşanan sıkıntı için de “Şu anda Kucka dışında orta sahada oyunu 2 yönlü oynayan isim yok. Daha çok hücuma yönelik isimlerin olduğunu görüyoruz. O yüzden orta alana oyunu iki yönlü oynayacak oyuncular istiyoruz. Rakibe önde basacak isim arıyoruz ve bu yüzden de transferde seçici davranıyoruz” dedi.

Sosa ve Esteban’ıönce dinleyeceğiz

Trabzonspor Teknik Direktörü Ünal Karaman, Sosa ve Esteban dışında Trabzon’da olması gereken tüm oyuncuların takıma katıldığını ve bir tek bu ikilinin gelmediğini belirtti. Sosa ve Esteban’ın minik mazeretleri olduğuna vurgu yapan Karaman, “Ancak bu mazeretlerin içeriği onların görüşleri değerlendirmeye alındıktan sonra sonuçlanacak. Bu sebeplerin içerisinde gerçeklik payı nedir onu ortaya koymaya çalışacağız. Maalesef geçmiş dönemde burada tasvip etmediğimiz bazı şeyler olmuş. Onlarla görüştükten sonra bir karar vereceğiz” dedi.

Trabzonspor Teknik Direktörü Ünal Karaman, bugün başlayan kamp öncesi Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinde basın toplantısı düzenledi. Karaman, yaptığı değerlendirmede basın mensuplarının sorularını da cevaplandırırken, “İşin ucundan tutana bu takımda yer yok*” mesajını verdi. Altyapıdan, 1461’den ve kiralık olarak geri dönen oyunculardan takıma katılımın söz konusu olduğunu ifade eden Karaman, özellikle transferler konusunda basında çıkan haberlerde yoğun şekilde bilgi kirliliği yaşandığını belirtti. Karaman, “Bilgi kirliliği olduğu için ifade etmekte fayda görüyorum; “Ünal Hoca şu oyuncuyu istiyor, bu oyuncuyu istemiyor’ tarzındaki ifadeler burada bir bölünmüşlük gibi bir algı oluşturabilir. Bu tür haberlerin yapılmasını çok adil ve gerçekçi bulmuyorum. Geldiğim andan itibaren şunu söyledim; benim hayatım hep adalet üzerine kurulu. Onun için geldiğimizde ekip arkadaşlarımızla paylaştığımızda şöyle bir şeyin yapılmasını uygun gördük. Altyapıda görev yapan arkadaşlarımızdan, 1461’de görev yapan arkadaşlarımızdan bir rapor istedik, bu raporu Özkan hocamızın olduğu ortamda değerlendirip kampa katılacak oyuncularla alakalı, onların bize sunduğu oyuncularla bir kadrosu oluşturduk. Bu genç kardeşlerimizle iki kere toplantı yaptık. Bu şu demek değil; ‘Bizim kapma götürdüğümüz oyuncular değerli burada bıraktıklarımız değersiz’ Her oyuncuyu tanıma fırsatım olacak. Altyapı, 1461 hocalarımız ve Özkan Hoca’nın görüşleri benim için önemli olmuştur. Geldikten sonra bu oyuncularımızı değişik zaman içinde elbette antrenmanlara alacağım, müsabakalarını izleyeceğim, yakından tanıma fırsatı bulacağım. O ekipteki arkadaşlarımız ve altyapı arkadaşlarımız bizim antrenmanlara, bizim hocalarımız onların idmanlarına gidip onlara yardımcı olmaya çalışacak o ekibin içinden bir parça gibi görünecekler. Bizim birimiz içinde bir ayrı gayrı söz konusu değil. Biz bütünüz, bütünde biriz ve hepimizin ortak amacı Trabzonspor. İNCE ELEYİP SIK DOKUYORUZ

Stoper konusundaki beklentilerine değinen Karaman, “Geçen seneki kadroya bakıldığında o bölgedeki 3 oyuncumuzu kaybetmiş durumdayız. Yani gerek kulübümüzün düşünmediği gerekse kiralık geri dönenler oyuncular var. O bölgenin içine acil şekilde katmamız gereken minimum 3 oyuncu var lig serüvenini düşündüğünüz zaman. Şu zorluğu ifade edebilirim. Trabzonspor güçlü ve köklü bir camia ama bu camiada da zaman zaman eksiklikler söz konusu olabilir. Gönlüm arzu ederdi ki, ben buraya geldiğimde sistemle ilgili tüm oyuncular izlenmiş 5’er 10’ar alternatifli fiyatlarına göre bir hazırlık yapılmış, o oyuncular arasında seçilmiş bir yol haritası izlememiş söz konusu olabilir. Bizim zorluğumuz şu; banttan kasetten, videodan oyuncu izlemek çok zor. İnce eleyip sık dokuyoruz ki aidiyet duygusu içinde bir sorumluluk hissediyoruz. Bu sorumluluk duygusu içerisinde camiamıza zarar vermeden, kulüp bütçesini fazla zorlamadan makul rakamlarla yüksek enerji alacağımız oyuncular bulmaya çalışıyoruz. Takıma katacağımız oyunculardan en önemli olanı savunma bölgemizdeki oyuncular. Formamıza uygun olabilecek, sorumluluk duygusu içinde Trabzonspor’a cevap verebilecek tarzda, o karaktere saha içerisinde futbol yeteneği ile örtüştürüp harman yapmış bir oyuncu arayışımız devam ediyor. Eğer bakabilmiş, alabilmiş olsaydık, şu anda her halde 100 tane transfer yapardık. O derece yoğun bir futbolcu bilgi akışı var. Tabiki o hassasiyet içinde davranıyoruz. Kulübümüzün mali durumunu herkes biliyor. Kulübümüzü çok zora sokmayacak şekilde arayış içindeyiz. İnşallah en kısa zaman içerisinde oyun kadromuzu gerçekleştiririz.”

BURAK YILMAZ İLE HENÜZ GÖRÜŞMEDİM

Trabzonspor’un golcü oyuncusu Burak Yılmaz’ın dün sabah geldiğini ve kendisiyle henüz yüz yüze görüşme fırsatı olmadığını söyleyen Karaman, “Burak Yılmaz geldi ancak bireysel bir görüşmemiz olmadı. Sağlık kontrolleri için erken saatte hastaneye geçtiği ve biz de antrenmana geçtiğimiz için yüz yüze görüşmemiz olmadı. Ancak görüşeceğiz. Sonuçta Burak bu takımın önemli bir parçası ve değeri.

ASIL ÇALIŞMALAR KAMPTA OLACAK

Bildiğim bir tek şey var, burada oturan insanların samimiyeti neyse Trabzonspor’a bizim de o ölçüde. Zorlukları biliyorum. Ben isterim ki kadrom ve transferim hazır olsun ve hiçbir oyuncum antrenmanı kaçırmasın. Bazen elinizde olmayan sebeplerden dolayı biraz hassas olmada fayda olabiliyor. Şu gerçeği herkes biliyor; Trabzonspor bir marka, bir değer. Bu diğer kulüplere saygısız baktığımız anlamını taşımaz. Bizim hayat felsefemiz buna müsait değil. Ama Trabzonspor üzerinden rant yapmaya çalışan, gündem oluşturmaya çalışan ve bizim hiç gündemimizde olmayan oyuncuları gündem yapmaya çalışan bir medya bilgilendirmesi ve sosyal medya bilgilendirmesi ile karşı karşıyayız. Biz bunun notunu alırız. Bizim hiç gündemimizde olmayan oyuncularla Trabzonspor’u, Trabzonspor sevenlerini, basın mensuplarını yanlış bilgilerle toplumu yanlış bilgilendirmeye itiyorsanız burada bir saygısızlık, spora karşı bir saygısızlık vardır. Buradaki dönemi anatomik adaptasyon gibi değerlendirecek olursak, bizim için aslolan çalışmaların Slovenya’da başlayacağını düşünecek olursak, çok ciddi bir kaybımız yok. Ama eğer bu transfer dönemini biraz daha uzatacak olursak, emekleme dönemini biraz kaçırmış olacaklar ki bu arkadaşlarımızı o zaman farklı antrenman planlaması ile belki grup çalışması ile beraber geriden getirmeye çalışacağız ama olabildiğince erken sahip olmak da bize avantaj sağlayacaktır.”

FEDA ÇAĞRISI

Trabzonspor yönetiminin maliyeti yüksek oyunculara yapılan ‘feda’ çağrısına hiçbir oyuncudan olumlu yanıt gelmediği yönündeki söylemlerine ilişkin de şunları söyledi:

Empatik sorgulama yapabiliriz. Ben oyuncu tarafına geçer yorum yaparım. Bu oyuncularla silah zoruyla, baskıyla sözleşme yapmıyorsunuz. Oraya yazılacak rakamları oyuncu karşınıza ordu dikerek silah dayayarak size bu şartları yazın diye  bir şey sunmuyor. Dolayısıyla iki taraf karşılıklı oturarak bir anlaşma yapıyor ve altına imza atıyorlar. Kendimle ilgili şunu söyleyeyim;  Hayatım boyunca çek senet vermedim. Ve ‘Sözümü yerine getirmediğim gün Allah benim canımı alabilir’ o teslimiyetini Yaradana sunan bir insanım.

İNSAN SEVDİĞİNDEN BİR ŞEYLER BEKLER

Bugün gelinen nokta içerisinde siz oyuncuya baskı ile, ‘Şu rakama inin’ demek durumunda değilsiniz. Zaten o samimiyeti yürekten hissetmemiş, kazandığına da, ‘Ellhamdullillah diyerek, ‘Bunlar benim için yeterli, bana bunu kazandıran Rabbime şükürler olsun buna kulübün aracı tuttu, teşekkür ederim’ diyerek ortak bir noktada buluşup anlaşamıyorlarsa bu zorlayacağınız bir durum değildir. Elbette gönül farklı şeyler bekler. İnsan sevdiğinden bekler. Bunların hepsi benim kardeşlerim, arkadaşlarım. Dışarıdan gelen oyunculara da hiçbir zaman yabancı gözüyle bakmadım. Notlarımda da hoca bilgilerimde de, ‘Kontenjan oyuncusudur’ diye geçer. Yerli oyunculara, ‘Bir çocuğa babası plastik oyuncak, kamyonet, robotlar alır biz size dünyanın bir ucundan farklı renklerde, farklı karakterlerde ve kimliklerde oyun arkadaşı getiriyoruz’ derim. Bunların hepsinin bir arkadaşı var, bu birlikteliği sağladığımız takdirde bir yere gelebiliriz. Bugün gelinen nokta içerisinde kulübümüz bir çağrı yapmıştır. O tamamen yönetimin tasarrufunda olan bir konudur, oyuncumuzun vicdanında sonlanması gereken bir konudur. İnşallah iki taraf açısından da istenen şekilde cevap bulur ve mutlu bir şekilde başlarlar. Bizim dönenimize baktığımızda, o dönemin futbolcularına bu şehir çok şey borçlu. O noktayı koyalım.

OYUNCULARIMIZLA SÜREKLİ GÖRÜŞÜYORUZ

Tecrübeli isim oyuncularıyla her anlamda bir araya gelip konuştuklarını ve kampta da bu şekilde diyalogların olacağının altını çizerek, “Elbette bazı özel noktalar içerisinde birebir görüşeceğimiz oyuncular da olacak. Grup olarak konuşacağımız oyuncular da olacak. Takım olarak zaten hep beraberiz. Birbirimizi daha net tanıma noktasında görüşmelerimiz söz konusu olacak” diye konuştu. Transfer dönemlerinde menajerlere  çok ciddi rakamlar döndüğünü ve bunun halkın cebinden çıktığını söyleyen Karaman özellikle basının bu konuda çok daha hassas olmasını istedi. Karaman, “Ben burada harcanacak her kuruşun vebalini kendi yüreğimde acı olarak hissediyorken herkesin de bunu hissetmesini beklerim. Ama ortaya atılacak her hayali ismin Trabzonspor’un kasasından alınmış ve bu işin simsarlarına peşkeş çekilmiş milyonlar olarak aktığının bilinmesini isterim” dedi.

ADAPTASYON DÖNEMİNDEYİZ

Henüz adaptasyon dönemi içerisinde olduklarını dile getiren Karaman şunları söyledi: “Gönlüm çok şeyler arzu ediyor, özellikle katılacak genç oyuncuların çok fazla şey katmalarını arzu ediyor ama maalesef zaman zaman kötü rehberlerle beraber olabildiklerini görebiliyoruz. Onun üzüntüsünü yaşıyorum. Slovenya kampında ve sonrasında yapacağımız basın toplantısında daha tatmin edici bilgiler verebilirim. Trabzonspor herkesin istediği gibi yönlendirebileceği, ‘şu rakamı da üzerine ilave edeyim’ diyebileceği bir kulüp değil. İstekler bir türlü bitmiyor. Bundan sonra umuyorum ki Trabzonspor’un ciddiyetini yurt içinde ve dışında menajerler, adam getirenler, satanlar ve spor kamuoyu anlayacaktır. Trabzonspor’un inşallah yakın gelecekte oluşturacağımız bir şey var ki, sözü namus gibi addedilecek, gelen oyuncular da burayı namusu gibi sahiplenip o aidiyet duygusu içinde o hamlelerini yapıp saha içi performanslarını sergileyeceği durum söz konusu oluyor. Bildiğimiz bir tek şey var ki, bizim durduğumuz yerin gerçekliği ve doğruluğu. Bizim durduğumuz yerin gerçekliğine ve doğruluğuna kim gelip de ‘Ben bu doğrultuda varım’ diyorsa biz onlarla devam edeceğiz. Yoksa biz birilerinin oyuncağı ve peşinden süründürülen ne insan ne de kulüp oluruz.” 

SAYGI DUYULACAK BİR TRABZONSPOR

Liglerin zor olacağını da ifade eden Karaman, “Herkesin herkesi yenebileceği bir ortam var. Herkesin gücünü biliyoruz ve saygı duyuyoruz. Ama kendisine de saygı duyulan ve gücü rakipleri tarafından kabul edilmiş bir Trabzonspor oluşturmanın gayreti içerisinde olacağız” dedi.

UCUNDAN TUTAN BİZİMLE OLMAYACAK

Karaman, takım olmanın en büyük getirisinin karşılıklı güven olduğunu belirtirken, bunu da hissetmek istediklerini söyledi. Karaman, “Ben oyuncunun gözüne baktığım anda bendeki güveni ve gerçekliği hissetmesini isterim. Oyuncumun da bana aynı mesajı vermesini isterim. Yani şundan emin olunsun ki ucundan tutan bizimle olmayacak. Ben yönetime bize bu imkanı verdikleri için teşekkür ettim. Zaman içerisinde inşallah kendi adımıza doğru işler yaptığımızı kulübün menfaatlerini koruduğumuzu, kulübümüzü üst noktaya çekme noktasında gerekli bilgi ve donanıma sahip olduğumuzu konusunda önce kamuoyunun sonra da  yönetimimizin teşekkürünü almak isteriz. Bütün çabamız da bu yönde olacak” dedi.

Karaman, basına karşı da her zaman şeffaf olacaklarını sözlerine ekledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
quant 2 yıl önce

şampiyonluk ruh ile gelseydi, takımların yarısı başa oynardı.

ne zaman değişecek bu bakış ???

Avatar
Futbol Cahili 2 yıl önce

şampiyonluk ruh ile gelir. taraftar da devreye girerse mükemmel olur. her şey para değil. bu sene gs şampiyon oldu. hani fb, bjk nerede. onlar niye olmadı.madem paraysa. o işi geçeceksin kardeş