banner114

Kendime yeni sayfa açtım!

Trabzonspor’un golcü oyuncusu Hugo Rodallega, performansında Teknik Direktör Ünal Karaman’ın kendisine verdiği güvenin önemli etkisi olduğunu söyledi. Karaman’ın geldiği ilk günden itibaren güvenini ve samimiyetini hissettirdiğini söyleyen Rodallega, “ Bu durum bir futbolcu için çok önemlidir. Ben de hocamızın bu güvenine karşılık olarak çok çalışıp, gol atıp, takımıma yardımcı olmaya çalışıyorum. Hocamız oyna derse oynarım, oynama derse beklerim” dedi.

Oyuncular için yedek kalmanın zor olduğunun da altını çizen Rodallega, “Yedek kulübesinde beklemek, oynamayacağınızı bilerek antrenman yapmak futbolcuyu çok yorar ve mental olarak düşürür. Şu an ise çok mutluyum. Örneğin Başakşehir maçında hem takım olarak hem de bireysel olarak iyi oynamadık. Bu maç sonrasında hocam beni oynatmayabilirdi. Ancak o beni oynattı ve güvenimi pekiştirdi. İşimi doğru yaptığım sürece oynayacağımı ve daha fazla fırsat bulacağımı biliyorum” dedi.

Trabzonspor’da forma giymek nasıl bir duygu?

Trabzonspor forması giymek benim için çok büyük bir mutluluk. Ancak burada kolay süreçlerden geçmedim. İlk yıllar genelde biraz zor geçiyor; ancak zamanla oyuncu alıştıktan sonra neyi yapıp neyi yapmaması gerektiğini öğrendiği vakit her şey iyi oluyor. Buraya geldikten sonra üç hocayla çalıştım. Hepsinden yeni şeyler öğrendim. Kiminden iyi, kiminden yapmamanız gereken şeyleri öğreniyorsunuz. Tüm bunları yaşadım ve kendimi iyi hissediyorum. Bunların yanında şehrin de sizden çok büyük beklentisi var. Bu beklentiye karşılık verebilmek için bizim de çok çalışmamız gerekiyor.  

Galatasaray maçında baskın bir futbol ve net bir skor vardı. Bu maçı nasıl değerlendirirsin?

Açıkçası kimse kaliteli kadrosu olan, ligin son şampiyonuna karşı bu skoru alacağımızı düşünmemiştir. Ancak biz tamamen bu düşünceyle sahaya çıktık. Karşımızda iyi bir takım olduğunu biliyorduk; ama biz de aynı kaliteye sahibiz. Dolayısıyla maçı kazanmak için sahaya çıktık. Maçın ilk dakikasından itibaren bizim sahamız, bizim evimiz olduğunu rakibe gösterdik. Erken goller bulduk. Daha sonra rakip oyuncunun kırmızı kartla oyun dışında kalmasından sonra işimiz daha da kolaylaştı. Bulduğumuz fırsatları değerlendirdik. Taraftarlarımız da bize yardım etti. Dolayısıyla bizim için çok önemli bir galibiyet oldu.

Takımın kadro kalitesi hakkında ne düşünüyorsun?

Kadro kalitemizin çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Bunu zaten sonuçlardan ve oyuncularımızın kariyerlerinden anlayabilirsiniz. Deneyimli oyuncularımızın kalitesinden ziyade genç oyuncularımızın kalitesine ihtiyacımız var. Çünkü onların önünde büyük bir gelecek var. 11 yıldır burada bulunan kaptanımız Onur ile Onazi, Kucka, Sosa, Burak Yılmaz ve benim gibi deneyimli oyuncuların onlara yardım etmesi gerekiyor ve ediyoruz da. Kadroya baktığınızda hem genç, hem de deneyimli oyuncuların kaliteli olduğunu görüyorsunuz. Bunu da alacağımız sonuçlarla göstermeye devam edeceğimizi düşünüyorum.

2018-2019 futbol sezonunda Rodallega'nın hedefleri neler?

Kariyerimin başından beri olduğu gibi amacım ilk 11’de sahaya çıkıp, çok fazla gol atmak, her maç üstüne koyup yoluma başarılarla devam etmek. Takım olarak hedefimiz belli. Trabzonspor gibi büyük takımlar her zaman zirveyi hedefler. En kötü ilk dört takım arasında yer alıp, Şampiyonlar Ligi veya UEFA Avrupa Ligi’nde yer almalıyız. 

Kariyerin boyunca seni diğer golcülerden ayıran özellikler nelerdi?

Kolombiya’daki futbol akademilerinde forvetlere, savunma oyuncularından daha hızlı karar verme ve hareket etme konusunda eğitimler verilir. Tüm kariyerim boyunca bunu yapmaya çalıştım. Belki tek fark bu olabilir. 

Geçtiğimiz sezon 28 numara bu yıl 7 numaralı formayı tercih ettin. Formanın arkasına artık Huguito yazıyor. Bu değişimin özel bir sebebi var mı?

Güleceğimiz bir hikayesi var bunun. Trabzonspor’a transfer olduğumda takımda boşta olan numaraların listesini getirdiler. Eşimi arayarak numara seçme konusunda yardım istedim ve evlilik yıl dönümümüz dolaysıyla da 28 numarayı seçtim. Ancak ortada küçük bir hata vardı çünkü bizim evlilik yıl dönümümüz 29’du. Yanlış hatırlamışım. Doğruyu öğrendiğimde ise kulübüm federasyona 28 numarayı bildirmişti. Bu sezon ise babamdan dolayı 7 numarayı seçtim. Çünkü babam futbolculuğunda 7 numara giyiyormuş. Formanın arkasına Huguito yazdırmam ise şuradan kaynaklanıyor; Kolombiya’da insanlar beni Rodallega olarak tanıyorlar. Ancak ailem ve arkadaşlarım bana Huguito diye hitap eder. Dolayısıyla onlar için bu değişimi yaptım. Eşim bana kızamadı; çünkü o da 28 diye hatırlıyordu.

Video Hakem (VAR) uygulaması hakkında ne düşünüyorsun?

Uygulamanın futbola hem iyi hem de kötü katkıları olduğunu söyleyebilirim. İyi tarafı hakemler artık pozisyonları tekrar izleyebildikleri için daha sağlıklı karar verebiliyorlar. Kötü tarafı ise oyunun durması ve bekleme anında futbolcular olarak soğumamız.

Trabzonspor'daki sezon performansın sana Kolombiya Milli Takımı'nın kapılarını açar mı?

Umarım, istediğim bu. Önce kendi takımımda yapmam gerekenleri yapıp daha sonra milli takımda boy göstermek istiyorum.

Futbola nasıl ve ne zaman merak sardın?

Ailemde benim dışında futbolcu yok. Sadece babam gençliğinde futbol oynamış ama profesyonel olamamış. Ancak anlatılanlara göre çok iyi bir futbolcuymuş. Belki de kan yoluyla ondaki yetenek bana geçmiş olabilir. Benim ise futbola karşı ilgim çok küçük yaşlara dayanıyor. Kendimi bildim bileli futbolu seviyorum. Futbol topuna karşı duyduğum aşkı gördükten sonra ailem de beni bu konuda desteklemeye başladı. Sonrasında sokak aralarında arkadaşlarımla oynamaya başladım. Kısaca futbol benim çocukluk aşkım. Kariyerime santrafor olarak başladım ancak 12 yaşıma geldiğimde hocam iyi bir santrafor olduğumu, fakat beni sağ bek mevkiinde denemek istediğini söyledi. Bu teklife itiraz edemedim ama birkaç antrenmandan sonra orada oynayamayacağımı anladım ve bunu hocama söyledim. Böylelikle tekrar gerçek pozisyonuma geçtim.

Futbola başladığında idolün kimdi?

Kendi ülkemden Asprilla’yı söyleyebilirim. İtalya’da Parma, İngiltere’de Newcastle United Kulübü’nde forma giydi. Milli takım forması altında da çok başarılı olmayı başardı. Futbola başladığımda sürekli onu takip ediyordum, idolüm oydu. Dünya çapında bir isim sorarsanız Brezilyalı Ronaldo’yu söyleyebilirim. Çok büyük bir yetenekti. Ayrıca Thierry Henry var. O da büyük bir futbolcuydu.

Futbolcu olmasaydın ne olmak isterdin?

Sanırım yanıtlayabileceğim en kolay soru bu olsa gerek. Çünkü ben muhtemelen annemin karnındayken bile futbol oynuyordum. Doğduğumdan beri yapmayı planladığım tek iş futboldu. Bunun dışında başka bir şeyi hiç düşünmedim. Şu an 33 yaşındayım ve halen futbol dışında başka bir iş düşünemiyorum, nasıl yapılır bilmiyorum. Ülkemdeki birçok insan da benim gibi futbolcuyu olmayı hedefliyor ve futbola karşı büyük bir aşk duyuyor.

Premier Lig – Türkiye Ligi özelinde bir karşılaştırma yaparsan neler söylersin?

İki ülkenin çok farklı kültürlere sahip olduğunu söyleyebilirim. Buradaki kültüre hem ben, hem de ailem çok iyi uyum sağladı. Ülkede nereye gidersek gidelim sevgi ve saygı görüyoruz. İnsanların yardımcı olma çabaları beni bu ülkeye aşık etti. İstanbul’a gittiğim zamanlarda başka takım taraftarları bana sevgi ve saygı gösterip, fotoğraf çekilmek istiyorlar. Bu da çok takdir edilmesi gereken bir durum. İki ülke arasındaki futbolu karşılaştırırsak çok büyük farklar görüyoruz. Şöyle örneklendirebiliriz; mesela İngiltere’de çok sert ve hızlı bir futbol oynanıyor. Takımlar genellikle hafta içi çalışmalarını duran top, kontratak ve hızlı oyun üzerine yapıyorlar. Aradaki en büyük fark ise bence hakemler. Burada çalınan basit faulleri İngiltere’de görme şansınız yok. Hakemler sertliğe rağmen oyunun devam etmesini istiyorlar. Türkiye’de en ufak dokunuşta düdük çalıyor. Özetlemek gerekirse İngiltere’de kontratağa yatkın daha hızlı bir oynanıyor ve oyun hakemler tarafından durdurulmuyor.  

Trabzon'daki hayatından biraz söz eder misin, burada neler yapıyorsun?

Trabzon aile açısından zor bir karar almama sebep oldu. Çocuklarım İzmir’de uluslararası bir okulda öğrenim görüyordu. İlk planımıza göre okuldan dolayı ailem orada kalacaktı; ama zamanla hasret çekmeye başladık ve onlar da buraya geldiler. Çocuklarım dört ay okula gidemedi. Yaşanan bu durumdan dolayı tekrar geri döndüler. Onun dışında özellikle yemek anlamında burayı çok seviyorum. Sürekli gidip balık yediğim yerler var. Her gittiğim yerde çok güzel ağırlanıyorum. AVM’ye gittiğimde de taraftarlarımızın sıcak ilgisiyle karşılaşıyorum.

Şehirde insanların arasına karıştığında neler yaşıyorsun? Başından geçen ilginç bir olay veya olaylar var mı?

Başımdan geçen birkaç anım var. Şu an hatırlayamadığım bir maçta benim attığım gol sonrası 2-1 kazanmıştık. Bu maç sonrası mutlu bir şekilde AVM’ye gittiğimde birisi beni durdurup neden tek bir gol attığımı sordu. Bir gol atmama sinirlenip en az 2-3 gol atmam gerektiğini söyledi. Maçı kazandıran golü atıp fırça yediğim bir anım oldu. Son olarak kitap yazdığımda mutlaka bahsedeceğim bir anımı anlatacağım: Yine kazandığımız bir maçtan sonra eşimle birlikte balık yemeye gittik. Bizimle ilgilenen garson adımın Rodallega olduğunu öğrenince bizimle ilgilenmeyeceğini söyledi. Çok şaşırmıştım. Sonra arkadaşım nedenini öğrenip bize anlattı. Garson Trabzonlu değilmiş ve o hafta onun desteklediği takıma gol attığım için böyle yapmış. Sanırım Trabzon’da Trabzonsporlu olmayan tek kişiyle karşılaşmış oldum.

Çocuklarının ve eşinin futbola, Trabzonspor’a ilgisi nasıl?

Bu soruya oğlum özelinde cevap vermek istiyorum. Kendisi İzmir’de yaşıyor; ama odası komple Bordo-Mavi renklerle kaplı. Çarşaflarına kadar Trabzonspor ürünleriyle dolu. Okula Trabzonspor armalı kıyafetlerle gidiyor. Trabzonspor’u çok seviyor ve biz konuştuğumuzda, “Baba başka takımlarda da oynadın. Onların da çok büyük taraftarları vardı ama buradakiler çok çılgın” demişti. Hatta stadyuma geldiğinde çıkan gürültüden korkuyor, ama çok seviyor. İyi bir Trabzonspor taraftarı olduğunu söyleyebilirim. 

Kulübe ilişkin en sevdiğin şey nedir?

Kulübe ilişkin sevdiğim çok şey var. Örneğin tesisler çok güzel. Oyuncunun kendini iyi hissedebileceği her türlü imkân var. Yönetici, teknik heyet ve personelle aramızdaki ilişki çok sağlıklı. Trabzonspor büyük kulüp olmanın karşılığını verebiliyor. 

Futbol dışında neler yapıyorsun?

Futbol ve ailemden sonra hayatımdaki en önemli şey müzik. Kolombiya’da herkes salsayı sever ve öğrenmeye çalışır. Her maç öncesi mutlaka salsa müziği dinlerim. Bana çok iyi geliyor.

Gol atınca salsa izleyecek miyiz?

Mutlaka bir gün yapacağım. Ancak bunu bilen bir kişiye daha ihtiyacım var.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.