banner114

AVCI  EN DOĞRU TERCİH  ANCAK İŞİ KOLAY DEĞİL

Trabzonspor’un efsane golcüsü Necmi Perekli ile bordo-mavililerin yeni teknik direktörü Abdullah Avcı’yı ve takımın durumunu günebakış’a değerlendirdi. Perekli, Abdullah Avcı isminin Trabzonspor için en doğru isim olduğunu belirtirken, başta camia olmak üzere taraftarın da sabır göstermesi gerektiğini söyledi. Perekli, “Abdullah Avcı’nın işi gerçekten zor. Zira futbolcu grubunun içinde bulunduğu psikolojik durum da ortada. Ancak Avcı’nın bunun üstesinden gelebileceği kanaatindeyim. Yükü ağır, önündeki engelleri yüksek,  Ama yine de Trabzonspor ve Avcı’nın  bu sıkıntılardan kendini mutlaka  kurtarma imkanı yok değil. Evet, Abdullah Avcı'nın işi hiç te kolay değil” ifadelerini kullandı.

Abdullah Avcı ismi size göre nasıl bir tercih?

Bana göre Abdullah Avcı, Trabzonspor’un içinde bulunduğu mevcut şartlar içerisinde  seçilebilecek en doğru kişi. Diğer taraftan bana göre, bu yönetimin göreve geldiği günden beri belki de verdiği en doğru karar Abdullah Avcı diyebilirim. Eeee…Ne diyelim, Trabzon'a ve Trabzonspor'a hayırlı olsun …

Az da olsa Avcı’ya karşı olanlar da vardı, siz bunu neye bağlıyorsunuz?

Taraftarın büyük bir kısmının Abdullah Avcı’ya olan serzenişi kanımca teknik adamlığına değil, Avcı’nın seçimi sürecinde Başkan tarafından, gerek yönetimini gerekse taraftarın isteğini devre dışı bırakmasıydı. Bunun yanında yapılan sözleşmenin  miadı ve rakamın uçukluğu tarzına  karşı olduğunu söyleyebiliriz. Yoksa Abdullah Avcı’nın performansı ve kişiliği  ile alakalı bir tutum  değildir kanaatindeyim.

Size göre Abdullah Avcı beklentilere ne denli karşılık verebilecek?

Abdullah Avcı’nın  bu saatten sonra  ne yapabileceği konusuna gelince. Diğer takımların kadro ve oyun tarzlarının nerede ise yerleşmiş, oturmuş olmasının yanında, Trabzonspor’un kadrosundaki oyuncularının kısa bir zaman içerisinde farklı,  beş çeşit hoca ile çalışmış olması, motivasyonu, idman ve sistem karmaşası yanında kadronun  halen stabil  hale gelmemiş olması Avcı  için  başlarda oynanacak maçlar esnasında karşılaşacağı en önemli handikaptır. Dokuzuncu  haftadan sonra  takımın yerleşip, kadronun oturması ve hocanın kafasındaki oyun şablonunun pek de iyi ve başarılı olmayan bu kadroya benimsetilmesi  zorluğu ise diğer bir handikaptır. Artık bu  şartlar göz önüne alındığında Avcı’dan  sihirli bir değnek  dokunuşu ile rakipleri karşısında  maç kazanıp  puan tablosunda  kesintisiz yükselebileceğini beklemek de biraz insafsızlık olsa gerek.

HERKES İZLİYOR

Ancak,  ikbalsiz ve yarınsız Türk futbol takımlarının her maç farklılık gösteren form ve performans durumlarını gördükten sonra yapılacak değişik sözel motivasyon teknikleriyle inanıyorum ki  Trabzonspor’un gelecekteki  puan aritmetiği bugünkinden çok daha değişik olacaktır. “Abdullah Avcı’nın rakipleri karşısında  uygulayacağı sistemi, oyun şekli nasıl olmalı”  meselesine gelince;  Acaba ,teknik sorumlularının, elindeki malzemenin kalitesini kıymetlendirip yeni bir oyun tarzı ile mi  müsabakalara  devam etmek isteyeceği  veya düşündüğü ve inandığı  veya şahsına münhasır Başakşehir’de  izlediğimiz zevkli futbol ve oyun şeklini , oyuncularının  yeteneklerine yönelik  olarak bir sistem üzerine oturtup müsabakalara hazır hale getirebilecek mi? Tarzını bu kadro ile sahaya yansıtabilecek mi?  Bakınız, Trabzonspor şu sıralar kötü gidiyor. Bu gidişat maalesef iyi değil. En tehlikesi ve yarınsız görünen bu gidişe, “Dur diyecek “ tedbirleri alabilecek mi? Şu an takımda ve kulüpte ne bir bu kötü gidişi “İyiye çevirebilecek” bir tedbir ve çare üretimi ne yönetimde ne de teknik ekipte görülmedi. Karar vericiler ise süre gerisinde sebepsiz bir meşguliyet içersinde olacakları çaresiz izliyorlar.

Takımı toparlamak size göre zaman alır mı?

Aslında belki de işin en zor taraflarından birisi de o. Zira oyucular yalnız bırakılmış, etrafına yabancılaştırılmış, değerlerinden uzaklaştırılmış…Takım ve kulüp  taklitçi bir kimliğe bürünmüş. Yönetim ise başkan tarafından devre dışına itilmiş, istifa ile kalma arasında hedefsiz, amaçsız  beklemekteler. Futbolcu ekibi ise sahada futbolun gerektirdiği mesuliyetten, hırs ve ruhtan yoksun korku içerisinde  sahada puan endişesine mahkum koşuşturmakta. İşte bu şartlar altında Abdullah hocanın işi hiç de kolay değil. Yükü ağır, önündeki engelleri yüksek… Ancak  yine de Trabzonspor ve Avcı’nın  bu sıkıntılardan kendini mutlaka  kurtarma imkanı yok değil. Evet, Abdullah Avcı'nın işi hiç de kolay değil.    

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.