banner114

20 milyonluk bütçeyle savaşıyoruz

Trabzonspor 46.Dönem Olağan Genel Kurulu KTÜ Osman Turan Kongre Merkezi’nde yapıldı. Genel Kurula Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, TFF Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hacıkerimoğlu, eski Başkanlar Mustafa Günaydın, Atay Aktuğ, Trabzon Milletvekilleri Salih Cora ile Ahmet Kaya, kurucu üye Nizamettin Algan, delegeler ve davetliler katıldı. Divan Başkanlığını Kulüp Divan Başkanı Ali Sürmen yaptı. Gündemin okunmasının ardından Kulüp Müdürü Sinan Zengin yönetim kurulunun idari ve mali faaliyet raporunu okudu.

BEN 20 MİLYON, DİĞERLERİ 80 MİLYON EURO

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu Olağan Genel Kurulda söz alarak genel kurul üyelerine açıklamalarda bulundu.

Trabzonspor’un oluştuduğu kadroya tanınan limitin 20 milyon Euro olduğunu söyleyen Başkan Ağaoğlu, “Ve ben Trabzonspor olarak 75-80 milyon Euro’luk kadrolarla aynı yerin mücadelesini veriyorum. Onun taraftarı da benim taraftarım da şampiyonluk istiyor. Ben 20 milyonluk kadroyla ama onlar 80 milyon Euro’luk kadrolarla veriyor bu mücadeleyi. O aradaki açığın kapanması için çok farklı şeylere ihtiyaç var. Oyuncularınızın daha üst performansla mücadele etme zorunluluğu var. Ki hepsine şükranlarımı sunuyorum, bunu yapıyorlar. Bunun olduğu yerde de darbeye bağlı ya da veya performansın üst sınırda olmasından kaynaklanan sakatlıkların olması son derece doğal. Bu boşluğu da genişletilmiş kadroyla aşmamız mümkün. O düşünceden hareketle biz bu sene kadroyu genişleterek kadroyu 42 kişilik kadro oluşturduk. Trabzonspor yedeklerle çıktı dendi, hayır hiçbir maça yedeklerle çıkmadık. Biz A Takımımızla çıktık. Trabzonspor olarak çıktık. Onları asıl-yedek olarak kategorize hatanın en büyüğünü yapmış oluruz. Bu, bu yönetimin bakış açısı, düşünce ve uygulama şeklidir. Çok doğru bir metot ve yöntem ile uygulama şekli olduğuna yürekten inanıyoruz inanmasak zaten böyle bir şeyi uygulamaya koymazdık” ifadelerini kullandı.

KULÜBÜN İMKB’DEKİ DEĞERİ 490 MİLYON

İyi bir noktaya gelmelerine ilişkin de Ağaoğlu, ”Biz geldiğimiz zaman camiamıza söz verdiğimiz üzere kulübümüzün, futbolun gerçekleri ve ekonominin gerekleri doğrultusunda hareket ettik. Çok olağanüstü şeyler yapmadık. Sadece kulübün, ekonominin ve sporun doğrularını yapmaya çalıştık. Ekonominin doğrularını yaparken 5 ana kalem altında ifade ettiğim gibi kulübün gelirlerin artırarak ama kulübün gelirleri doğrultusunda da giderlerini azaltarak bugün bu noktaya geldik. Kulüp tarihinde son on yıl içerisinde ilk defa geçtiğimiz çeyrek içerisinde Borsa’da Trabzonspor Kulübü 106 milyon lira kar açıkladı. Dün itibariyle Trabzonspor kulübünün İMKB’deki piyasa değeri bir önceki yıla kıyasladığımız zaman yüzde 350 oranında bir artış göstererek 490 milyon lira gibi bir değere ulaştı” ifadelerini kullandı.

TAKİP ETMEZ, TAKİP EDİLİRİZ

Anadolu’nun Türk futbolunun kilometre taşı olduğunu ve Trabzonspor’un kimsenin takipçisi olmadığını söyleyen Ağaoğlu, “Ben bu camianın içerisine girdiğimden beri söylemlerimi analiz edersek, biz Anadolu, Türk futbolunda kilometre taşıyız, devrimleri gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Devrimci takipçi olmaz, devrimciyi takip ederler.  Trabzonspor Türk futbolunda dönem değiştirmiş, çağ açmış çağ kapamış bir kulüptür. Ben asla, ‘Takipçiyiz’ lafını hiç telaffuz etmedim. Hayatım boyunca kullanmadığım bir kelimenin cevabını vermek zorunda kaldığım için ayrıca üzüntü duyuyorum” dedi.

TRABZONSPOR’UN MENFAATLERİ

Ağaoğlu “Neden şununla ya da bununla çalışmıyorsunuz’ gibi eleştirilere de “Bir yönetim oluşur, o yönetimin yetki görev ve sorumlulukları bellidir. O yönetim oluştuktan sonra kiminle çalışır ve kiminle yola devam edeceğine sorumluluğu olan yönetim karar verir. ‘Neden şununla, ya da bununla çalışmıyorsunuz’ deniyor.

Neden bunlarla çalışıyoruz, görev yetki ve sorumluluk bizdeyse kiminle çalışacağımızın kararını da biz veririz. Camianın menfaatleri doğrultusunda kişilerin veya grupların menfaatleri doğrultusunda değil Trabzonspor’un menfaatleri doğrultusunda” şeklinde yanıt verdi. 

KARAMAN’A SAHİP ÇIKMAK

Bir delegenin, “Teknik Direktör Ünal Karaman’a sahip çıkın’ şeklindeki söylemlerine de tepki gösteren Başkan Ağaoğlu şunları söyledi:  Hocanıza sahip çıkın diyorlar, ben bu cümleyi sarf edilmemiş kabul ediyorum. Görev başındaki hocama, görev başına getirdiğim üstelik 18 Süper Lig kulübü içerisinde 1.5 senedir görevine devam eden iki teknik direktörden birisi Ünal Karaman, diğeri Fatih Terim diğer kulüpler 2, 3, 5 teknik direktör değiştirmişler. ‘Görev başındaki hocama sahip çıkacağım’ Bu cümleyi kabul etmiyorum, kusura bakmayın”.

ALTYAPIDAKİ ÇALIŞMALAR

Ağaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü? “Bugün ülke futbolunda alt yapısında yetiştirdiği oyuncuları ve alt yapıya transfer eden kulüp konumuna gelen Trabzonspor. Yetiştirdiğimiz oyuncularla ve alt yapıya transfer ettiğimiz oyuncularla. Ve ben bu oyuncuların yedek kadro, U19 olmadığını bizim profesyonel kadromuzun 42 kişiden oluştuğunu, bütün plan- programımızın bu doğrultuda yapıldığı, hiçbir şekilde bu oyuncuların bir başka kulüpte değerlendirilmesine müsaade etmediğimi, politikamızın bu olmadığını çok açık ifade ettim. ‘Genç oyuncularımız birinci ligde bir takımda, ikinci ligde bir takımda oynasın orada pişsin buraya gelsinler’ Böyle bir uygulama yok. UEFA’nın çok önemli liglerde böyle bir uygulaması yok. Ya rezerv ya da genişletilmiş kadro uygulaması var.

Bunu söylediğimiz zaman sezon başında karşı çıkanlar iki şeyi hesaba katmadılar. Bir şekilde olası transfer yasağı gelebilir. Olası transfer yasağı geldiği zaman  sözüm ona senin kulübün 1461’den takımımıza oyuncu getiremedik çünkü transfer yasağımız vardı ve dar bir kadroyla mücadele etmek zorunda kaldık. İkincisi sakatlıklar. Kimsenin aklına bu kadar sakatlık gelmezmiş. Mücadele gücü arttıkça mücadele, yukarılara tırmandıkça sakatlık kaçınılmazdır. Eğer muharebeye ya da savaşa giriyorsanız gazi ya da şehit olmak kaçınılmazdır. Bu da onun gibi bir şey. 

Lay lay lom futbol oynarsanız sakat da vermezsiniz, sıkıntı da yaşamazsınız.”

BİZ 6 AYLIK YOL ALMIŞTIK BİLE

Başkan Ahmet Ağaoğlu uzun süre kamuoyunun da gündeminde yer alan Bankalar Birliği ile TFF’nin kulüplere yönelik yeniden yapılandırmasıyla ilgili genel kurul üyelerine bilgi verdi.

Yeniden yapılandırma bir yıl önce Aralık 2018’de Bankalar Birliği Başkanı, Federasyon Başkanı ve süper lig kulüplerinin yaptığı bir toplantıda gündeme geldi. Bankalar Birliği, TFF ile, TFF’nin lisans talimatını yürürlüğe koyması ile birlikte kulüplerin futbol ailesine olan borçlarını üstlenerek ve ileriye dönük olarak yeniden yapılandırıp ama lisans talimatı ve yeniden yapılandırma kuralları çerçevesinde kulüplerin borçlarının sürdürülebilir bir hale getirilmesi  konusu gündeme getirilerek bir çalışma yapıldı. Bu minvalde borcumuz geçen sene 1 milyarın üzerindeydi. Ancak bizim yönetime geldiğimiz günden beri yaptığımız uygulama aslında  Bankalar Birliğinin ve TFF’nin yürürlüğe girecek lisans talimatı ile bu kurallar çerçevesinde bizim yapmış olduğumuz bir çalışmaydı. Biz önce profesyonel takımın kadro maliyetini 38 milyon liralardan, 17-18 milyon liralara indirdik. Bununla birlikte gelir artırıcı önlemler almaya başladık. Biz reklam sponsorluk ve ticari ürün gelirleri ile ilgili çok hummalı bir çalışma yaparak son on yıllık tarihimizdeki en önemli sponsorluk ve reklam gelirlerini elde ettik. Geçen yıla kıyasla yüzde 50’ye yakın bir artış söz konusu. Bankalar Birliği bu toplantıyı yapıp da bunu kulüplere deklere ettiğinde biz zaten altı aylık bir yol kat etmiştik.

Bankalar Birliği’nin bu yeniden yapılandırması yeniden bir borçlanma gibi algılandı. Bu futbol ailesine var olan borçların yeniden yapılandırılarak bir takvim çerçevesinde ödenebilirlik imkanları dahilinde programlanmasından başka bir şey değildi. Ancak TFF’nin lisans talimatının da öncelikle yürürlüğe girmesi gerekiyordu. Bu önemliydi, çünkü lisans talimatı uyarınca kulüplerin gelir-gider dengesi ve borç miktarı göz önünde bulundurularak kulüplere bir bütçe tahsis edilecekti. Yani UEFA’nın FFP kurallarında yapmış olduğu uygulamanın birebir aynısı. Zaten TFF, UEFA’ya bu konuda ‘Sizin Finansal Fair Play kurallarınızı önümüzdeki sezondan itibaren TFF’nin lisans talimatı olarak ülkemizde uygulamaya başlayacağız’ şeklinde taahhüt verdi. Burada kulüplere borçlarıyla karşılaştırmalı olarak gelirlerin ancak belirli bir bölümünü harcama için serbest bırakıyordu. Bizim gelir ve gider dengemiz göz önünde bulundurulduğu zaman gelirimizin 5 katı borcumuz vardı. Lisans talimatı uyarınca en alt limitten bize harcama yetkisi verildi. Bu da ilk etapta 89 milyon lira gibi bir rakamdı. Yani oluşturacağınız futbol kadrosunun gideri yıllık olarak 89 milyon lira. Ancak içeriye nakit para girdikçe bu oran borç ödemeye de gittiği için bir bölümü, bu oran daha sonra yukarılara doğru gitmeye başladı ki bunu da şu ana kadar başarabilen tek kulüp biz olduk. Gelirlerimizin bir kısmıyla borç kapandı ve o rasyon kulüp lehine, bütçe lehine değiştiği için harcama limitlerimiz de yukarıya doğru çıkmaya başladı.  Bugün 89 milyondan 150 milyon liraya çıkmış olması lazım. Türkiye’de bunu ilk başaran ekip ve 31 Haziran tarihi itibariyle Bankalar Birliği ile imzalayan ilk kulüp biz olduk.

DÖVİZ CİNSİNDEN BORCUMUZ YOK

YUSUF YAZICI’DAN GELECEK PARA

Yusuf Yazıcı’nın transferinden sonra, ‘Yusuf Yazıcı’dan gelecek her kuruşun takipçisi olacağız’ şeklinde bir yazı çıkmıştı. Zahmet etmenize gerek yok çünkü oradan gelecek paranın takipçisi Bankalar Birliği. O paranın hiçbir şekilde Trabzonspor Kulübü’nün kasasına veya farklı yerlere gitmesi mümkün değil. Gelen bütün gelirler Bankalar Birliği’ne gidiyor. Çünkü gelen paranın yüzde 70’i borç ödemeye yüzde 30’u kulüp harcamalarına serbest bırakılıyor. İster futbolcu satışından olsun ister seyirci hasılatı olsun, ister ürün satışı olsun hiçbir kuruş paranın bir tarafa kaçma şansı yok. Bankalar Birliği’ne gidiyor. Bu noktaya gelmesi elbette hoş ve şık değil. Ama bu noktaya biz getirdik, suçlusu biziz onun için kimseyi suçlamaya da hakkımız yok. Eğer o yeniden yapılandırma olmasaydı çok basit haliyle, futbol ailesine 210 milyon lira borcumuz vardı.  Sadece Trabzonspor açısından değil Türk futbolu açısından da kendi kendini disipline edemeyen kulüpleri disipline eden bir uygulama belki de Türk futbol tarihindeki dönüm noktalarından birisiydi. Çünkü paranın hiçbir yere kaçma şansı yok. Bu lisans talimatı ocak ayında yürürlüğe girecek. Uyan kulüpler yoluna devam edecek uyamayan kulüpler de onun karşılığındaki ceza neyse ona boyun eğmek zorunda kalacak.  Biz de Trabzonspor kulübü olarak eğer kendimizi bu kadar disipline ettiysek, o kurallar dahilinde bu kulübün mali ve idari olarak, yönetip aynı zamanda takımı zirve yarışında tutmak için gayret ettiğimiz yerde bile bile o kuralları ihlal eden kulüplerin baskı ve ısrarları neticesinde, ‘Hazır değiliz, bunu bir sene daha erteleyelim’ dedikleri yerde burada karşılarında en büyük direnci gösterecek olan, en büyük kavgayı ve savaşı verecek olan kulüp olarak karşılarında Trabzonspor kulübünü göreceklerdir. Bu lisans talimatının bir şekilde, sebebi ne olursa olsun, bir yıl daha ertelenmesi adaletsizliğin ve haksız rekabetin önünün açılmasına vesile olur. Buna da hiçbir şekilde müsaade etmeyiz biz.

ÖRNEK OLMAYA DEVAM

Bugün Türkiye’de futbolla alakalı hemen herkesin övgüyle bahsettiği rakamları yakaladık. Türkiye genelinde seyirci ortalaması yüzde 9 artarken Trabzonspor’un seyirci ortalaması yüzde 25 arttı. Seçimli genel kurulda, “Yapacağımız her çalışmayla Türk futboluna örnek olmaya devam edeceğiz” demiştim.  Çünkü bu kulübe yakışan o. Çünkü bu kulüp bizi bu terbiye ile yetiştirdi. Trabzonspor Türk futboluna önder oldu ve biz Trabzonspor sayesinde biz  bu ülkenin spor aleminde her zaman başımız omuzlarımızın üzerinde dik dolaştık. Bizden sonra gelecek olan nesillere de böyle bir borcumuz var. Trabzonspor kulübü örnek ve lider olmak zorunda.”

Bir sene içerisinde, UEFA gelirleri hariç konuşuyorum, gelirlerini yüzde 55 oranında artıran ve yine birinci sırayı alan tek kulüp Trabzonspor kulübü 2018/19 sezonun itibariyle söylüyorum. Bu konuda da lideriz. Giderini en ciddi ve keskin şekilde düşüren süper kulüpleri içerisinde Trabzonspor kulübü. Bir defa da ülkenin kendi altyapısından yetiştirdiği bir futbolcuyu, rekor bir ücretle yurt dışına transfer eden şu an itibariyle ilk ve tek kulüp Trabzonspor. Bu ivmeyi de devam ettirecektir bu kulüp. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğu zaman, her şeyi çok iyi yaptık anlamında söylemiyorum,  sadece ve sadece işin gereğini yapmaya çalıştık. Sadece doğruları yapmaya çalıştık.  Bunun ötesinde bütün bunlar yapılırken ne en ufak bir serzenişimiz oldu, ne bir of çektik ne de bir ah dedik. Çünkü bizi bugünlere getiren, bize başımız dik yürümemizi sağlayan bu kulübe şartlar ne olursa olsun hizmet bizim boynumuzun borcuydu. Layıkıyla bunu yerine getirmeye çalıştık getirmeye de devam edeceğiz.

TALEP EDİLEN BÜTÇE

Bizim bu yıl için talep ettiğimiz bütçe geçen yılla hemen hemen aynı. Bütçe artırım talebimiz yok. Ancak mali genel kurulun Aralık ayında yapılması çok anlamsız. Bir bankanın ya da şirketin mali genel kurulu olur, doğrudur yıl bitiyor çünkü. Dolayısıyla Aralık ayı değil de sezon bittikten sonra Mayıs ayında yapılması hem çok daha akılcı, hem çok daha mantıklı ama aynı zamanda da gerçekçi. Geçen senenin bütçenin üzerinden gittik ve şu an itibariyle bizim genel kurulun onayına sunmuş olduğumuz bütçe gerçeklere en yakın tahmini bütçe. Onu da geçen seneki onay aldığımız bütçenin hemen hemen birebir aynısı gibi olarak değerlendirdik.”

BORÇ 828 MİLYON

BORÇ 160 MİLYON TL AZALDI

Trabzonspor Kulübü Genel  Müdürü Sinan Zengin, bordo-mavililerin bilanço verilerini ve mali durumunu aktardı. Zengin, Trabzonspor’un net borcunun 828 milyon 900 bin olduğunu açıkladı. Geçen yıl 987 Milyon TL olan borcun, bu yıl 160 Milyon TL azalarak 828 milyon 900 bine düştüğü belirtildi.

GELECEK YIL BÜTÇESİ 740 MİLYON 100 BİN TL

Trabzonspor’un önümüzdeki yıl gelir-gider bütçesi 740 milyon 100 bin TL denk bütçe olarak açıklandı. Bütçe genel kurulda oy birliği ile kabul edildi. Ahmet Ağaoğlu yönetimi mali ve idari yönden oy birliği ile ibra edildi.

Anahtar Kelimeler:
TrabzonsporAhmet Ağaoğlu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.