banner114

Vatandaşın derdiyle  dertlenmiyorlar!

Ortahisar Belediye Meclisinin Cumhuriyet Halk Partili üyesi Oktay Söğüt ile kentin projelerini, sorunlarını, Büyükşehir’in kent tutumunu ve kentin gündemini konuştuk. Siyaset ya da muhalefet yapmak için değil Trabzon’un yararı için sorunları gündeme taşıdığını belirten Söğüt, kent hassasiyetini ifade ettiği cevapları günebakış’a verdi.

günebakış: Partinizin üst organlarınca diğer partilerle oluşturulan Millet İttifakı adı altında bir güç birliği var. Siz yerelde çalışmalarınızı nasıl yürütüyorsunuz? Görüş ayrılıkları oluyor mu?

Oktay Söğüt: Trabzon yerelinde ittifakta bir sorunumuz yok. Siyasi olarak diğer partilerle de bir sorunumuz yok. AKP’li arkadaşlarla da aramız iyidir. Bizim derdimiz Trabzon’dur. Benim yaptığım siyaset daha özelinde budur. Trabzon meselesidir. Bunu tüm meclis üyeleri de biliyor. İttifak var ama Trabzon özelinde kent çıkarına herkesle ittifak yaparız. Doğru işler oldukça destekliyoruz. Amacım ve CHP olarak amacımız Trabzon ittifakıdır. Yerelde olaya ittifak olarak değil Trabzon meselesi olarak bakıyorum.

günebakış: Kente yıllardır gelmesi düşünülen ancak yapılan çalışmalara rağmen hayata geçirilemeyen Erzincan-Gümüşhane- Trabzon Demiryolu ve Büyükşehir’in terminal projesiyle ilgili görüşünüz nedir? Aynı zamanda Harita Mühendisi de olarak neler yapılmalı ya da yapılmamalıydı?

Oktay Söğüt: Terminalin dere yatağında yapılmasına karşı çıkan ilk isimlerden biriydim. Dere yatağına terminal olmaz. Plan yapılırken 10-20-40 yıllık yapılır. Eskişehir, Samsun, Bursa’da 100 peronluk terminaller var. Depolama yeri olmayan otogar yaptılar ve 26 peronu var. Ulaşım Master Planı yok. Plan, tüm imalatları yaptıktan sonra yapılıyor. STK, üniversite ya da siyasilere soralım diyoruz. Bize ‘yok ben yaptım oldu’ deniyor. Yerine Sayın Başkan ‘Hiç dönmem’ diyerek onay verdi. Sayın Başkan ‘demiryolu da Değirmendere’ye bağlanıp ulaşım aksı olacak’ dedi. Sanki kendisi Ulaştırma Bakanı. Demiryolunun daha geleceği belli değil, yer belirtiyor. Yahu sen Bakan mısın? Bakan bile ‘Bakarız, inşallah’ diyor. Trabzon imar, şehircilik ve ulaşım açısından bırakın ülkeyle kıyaslamayı Karadeniz’in bile en gerisinde kaldı. Bunların çözümü parça parça işler değildir.

günebakış: Çömlekçi’de yapılan alan küçültmesi ve acele kamulaştırmayla en son bir proje ortaya çıktı. Sizce Çömlekçi bitirilebilecek mi?

Oktay Söğüt: Ben Çömlekçi çocuğuyum. Mahalleye bugün varoş, çöp, fuhuş yeri deniyor ya, bunu diyenleri kınıyorum. Mahalleyi bu hale getirenlere onu söylesinler. Geldiniz söz verdiniz 3 seçim geçti. Dönüşmeli. 9 hektara düşürüldü sonra acele kamulaştırma yapıldı. Cumhurbaşkanını işe katan bir belediye var. Sayın Cumhurbaşkanı ne bilir Çömlekçi’yi! 20 yıl daha burası bitmez. ‘Alan büyüktü daralttık’ dediler. Ankara Mamak büyük idi yapıldı. Bizimkinin 17 katı… 50 bin yaşayanı var. Bunların işi gücü etap. Projeye bütün bakılır. Yıkım ve yapım için 1-2-3 ihale diyorlar. Bu iş böyle olmaz. TOKİ ihaleyi yaparak 106 daire 20 dükkân 103 milyona ihale edildi. Adam 1 daireyi 1 milyona yapacak. Bu nasıl bir kafadır ben bunu da anlamıyorum. TOKİ burada zarara uğruyor. Velev ki yaptı. TOKİ daireyi 1.5 milyona satacak. Çömlekçi’deki insanların orada oturma hakkı yok mu? 5 nesil orada yaşayanlar orada oturamayacak. 300 bin verip Trabzon’da insanları dağıttılar. Çömlekçi 4 seçim daha görür de bitmez!

günebakış: O. Fevzi Gümrükçüoğlu’nun Gülcemal Projesini, Murat Zorluoğlu Beşirli dolgu alanı diye adlandırıyor. Bu iki adlandırmaya neden olan gerekçe sizce nedir?

Oktay Söğüt: Murat Bey, Büyükşehir Belediyesini AKP’den değil CHP’den almış izlenimi veriyor. O anlayışla yönetiyor. Sanki Gülcemal ismini Gümrükçüoğlu vermedi. Bunu her yerde yapıyor. Sanki Trabzon’u 10 yıl onlar yönetmemiş gibi bir izlenim veriyor ve bu garip bir durum. Belediye ve AKP yöneticileri Gülcemal’e eskiden övgü dizerken şimdi çamur atıyor. O zamanda siz vardınız. Şimdi herkes susuyor. Zorluoğlu Gülcemal’in yapılmasını uygun bulmuyor ama Faroz’dan Ganita’ya başka bir dolgu yapacak. Dolgu alanının üzerine yapacağı spor tesisi ya da yeşil alanı STK’lara soruyor. Sen bunu terminali yaparken STK’lara soracaksın. Gülcemal’in de dolacağı yok.

günebakış: Büyükşehir Belediyesi eski başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu’nun projesi belediyeye ödül getirdi. Birçok projesiyle de övünülüyor. Ancak kurumda Gümrükçüoğlu’nu reddeden bir tutum mevcut. Bunun gerekçesi sizin açınızdan ne olabilir?

Oktay Söğüt: Ses var görüntü yok. Radyo tiyatrosu gibiler. Her yer billboard dolu. ‘Yapıyoruz, uçuyoruz’ diyorlar. Ortada bir şey yok. Bugün ‘yaptık’ dedikleri eleştirip sahip çıkmadıkları Gümrükçüoğlu’nun projeleridir. 5 tane durakla ödül aldılar. Yahu insan ‘Gümrükçüoğlu’nun projesiydi’ demez mi? Bunu herkes biliyor. AVM ve katlı otopark Gümrükçüoğlu’nun projesi. Çömlekçi’yi bitirememiş ama yine Gümrükçüoğlu başlattı. Geçmişi reddetmek olmaz. Bu başka bir anlayış. Başka bir dünyadan gelip Trabzon’u yönetmek çok garip geliyor.

günebakış: Beşirli’de yıllardır giderilemeyen bir koku var. Projeler açıklanmasına rağmen bu sorun devam ediyor. Sorun TİSKİ’de mi yoksa projelerde midir?

Oktay Söğüt: Orada bir çalışma başlattıklarını söylüyorlar. Para harcıyorlar. Bizim aldığımız kokuyu onlar almıyor mu? Koklamıyorlar mı? Bir şey yaptıkları yok. Verdikleri süre bitti. Drenaj ve derin deşarj yok. TİSKİ’de 50 tane üst düzey yönetici var. Koç Holding’de bu kadar yönetici bile yok. Kaldı ki bu kadar üst düzey yöneticinin olduğu bir kurum Beşirli’yi çözemez. Yeşilyalı’dan Değirmendere’ye gelip 1 milyon liraya bina tuttular. 5 yılda 5 milyon yapar. Trabzon’un merkezinde bu paraya yer alırsın. Bunlar başka şeylerin keyfindeler. Keyif adamlarının kent sorunlarını çözeceğini düşünmüyorum. Ortahisar’da 80 mahalle var. Kanalizasyonu yok. Atık su bedeli ödüyor. Sen şimdi araba festivali yapıyorsun. Yaptıkları iki hizmet var. Birisi su kesintilerini SMS atıyorlar. Bir de biz aradığımızda ‘Sayın Meclis Üyesi’ deniyor. Karakaya’da 1 haftada 4 kez su kesintisi mesajı aldım. Bu arada TİSKİ Müdürünün mobilyaları çok çirkin. Resmi kurum mu oturma odası mı belli değil! Trabzon’un derdini düşünmüyorlar. Fasulye yaptığı görüntüyü paylaşıyor. Millet hizmet bekliyor, onlar fasulye pişiriyor. Beşirli’de 2 günde bir su kesiliyor. Büyükşehir ve TİSKİ’nin eski parayla 850 trilyon borcu var. Vatandaştan su parası alıyorlar suyunu kesip, pis su akıtıyorlar. Biz Trabzon’un sorunlarını altın varanklı koltukta oturan 50 kişiyle değil, sahada çalışan 5 kişiyle çözeriz. Trabzon’da sel oluyor ‘TİSKİ 30 kişiyle müdahale etti’ diye haber geçiyorlar. Koltuklarda üst düzey 50 kişi oturuyor. Sahaya 30 gariban iniyor. 50 yönetici ‘Trabzon için çalışıyoruz’ diye Tweet atıyor. 

günebakış: Trabzon’da sorunlar varken birçok eğlence programı düzenleniyor. Sizce halkın sinema keyfine mi yoksa çamurlu akmayan suya mı ihtiyacı var?

Oktay Söğüt: Ekonomini üzerine pandemi tuz biber ekti. Bu tip harcamaların hepsine karşıyım. 2 konferansçıya Büyükşehir 70 bin lira ödedi. İnkâr eden yok. Pandemide ucuz su veremiyor ama sinema keyfi veriyor. Vatandaşın suyu, yolu, önceliği varken eğlence yapılmasına karşıyım. ABD’ye gidip Gülcemal’e gidip yer baktılar. Kimin parasını nereye harcıyorsunuz? Şimdi de dolgu alanı oluyor. Vatandaşın musluğundan çamur akıyor bunlar sinema keyfi yapıyor. Koltuklarda vicdanen nasıl rahat olabiliyorlar.

günebakış: Boztepe’deki tünel ve viyadükler kentte uzun süre tartışıldı. Kentin göbeğine yapılan bu proje vaat edildiği gibi tamamlanabilecek mi?

Oktay Söğüt: Kent hançerlendi. Trabzon’a ilk gelenin gördüğü seyir alanını deldik geçtik. İnsanlar Ay’a Mars’a gidiyor biz Boztepe’den geçmek zorundaymışız. Murat Zorluoğlu’nun onayıyla Boztepe gitmiştir. AKP tabanı maalesef her şeyi siyasete döküyor. Dertleri Trabzon olsun. 30 metre viyadüğü gereksiz bir biçimde oraya yapıyorlar.

günebakış: Meydan sağlıklaştırma projesine 5 milyon lira harcandı. Sizce harcanan para normal mi yoksa çok mu tuttu?

Oktay Söğüt: İçime sinmedi ama daha iyi olabilirdi. Kötü olmadı. 5 milyon lira harcandı. Türkiye’nin kurumsal firmalarını biz niye yapıyoruz? Belediyelerde etik kurullar var. Altına basarsın mührü firmalar parayı öder. Biz bunu neden ödüyoruz? Para saymayı bilmiyorlar. EBA’da öğrenim gören çocuklara 1. 666 tane bilgisayar alınırdı. Bunu harcamazsak çocuklara bilgisayar alırdık. Belediye Başkanındaki tavra bakın! ‘Benim odam deniz görecek’ diyor. 5 milyona başkanın tadilatı bitecek. 5 milyona yine 1.666 tane daha bilgisayar alınırdı. Çocukların sorunu çözülürdü. Kabaca yaptım yeni doğan çocuklar belediyelerin borçları yüzünden bin lira borçlu doğuyor.

günebakış: Tanjant’ta yapılan AVM ve otopark tepki çekiyor. 200 bin araç sayısının olduğu Trabzon’un sorununu bu tarzda yapılan otoparkla çözebilecek mi?

Oktay Söğüt: Tanjanttaki Otoparkın önünden geçerken hangi vatandaş oranın otopark olduğunu düşünür? Orada bir iş merkezi var. Bari AVM yapıyoruz yanına da otopark yapıyoruz deselerdi. Vatandaşın parası dükkân oldu. Yapılmasın demiyorum ama 200 bin araç sayısının olduğu Trabzon’da 50 araçlık otoparkla bunu çözemezsiniz. Yol kenarlarını çizip otopark yapan kente proje yapmaz. Otopark ya da altyapıya önem vermek görünen projeler değil. Sinema keyfi ya da eğlence etkinlikleri görünüyor.

günebakış: Şehir dışından gelen panelistlere binlerce lira veriliyor. Trabzon’da söz konusu konularda konuşacak akademisyen mi yok? Yoksa dışarıdan gelenler işlerinde daha mı yetkin?

Oktay Söğüt: Bir adam konuşuyor Trabzon’un kuruluşunu 70 bin liraya anlatıyor. 15 Temmuz’u anlatacak profesörü şehir dışından getiriyorlar. Trabzon’da 15 Temmuz’u anlatacak kimse yok mu? Kimin parasını kime veriyorlar? 3 tane üniversitemiz var dışarıdan 70 bin liraya insan getiriyorlar.

günebakış: Dolmuşta dönüşüm bir süredir tartışılıyor. Martta tamamlanacağı öngörüldü. Sizce dönüşüm martta biter mi?

Oktay Söğüt: Dönüşüm martta da bitmez. ‘Değiştirin bunları’ demekle olmuyor. Başkanın bu mantığıyla terminali de belediye değil otobüsçüler yapsın. Pandemi sürecinde dolmuşçulara destek vermedi. Diğer belediyeler mazot verdi. Onlar vermedi. Kendisi işin içinde yok. Sadece dolmuşların renginde var. Rengini tartıştırıp prim yapıyor. Esnafı da vatandaşın önüne atıyor. Esnafı, aracı eski ve kirli diye hedef gösteriyor. Bu tehlikelidir. Çözebiliyorsa çözsün. Vatandaşla esnafı karşı karşıya getirmesin.

günebakış: Teşekkür ederiz.

Oktay Söğüt: Ben teşekkür ederim.

SÖYLEŞİ: Gültekin SADIKOĞLU

Anahtar Kelimeler:
CHPTrabzonOktay Söğüt
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.