banner114
banner146
banner122

Sosyal medya paniği artırdı

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgınının 90 gün sonra Türkiye'de de görülmesi vatandaşları ikiye böldü. Kimi vatandaşlar maske, kolonya ve dezenfektan ürünlerine hücum ederken, kimi vatandaşlar ise bilinçsizlikten ve sosyal medyadaki asılsız haberlere itibar edilmesinden dolayı korona virüsünün abartıldığını düşünüyor.

Dünyada 120’den fazla ülkeye yayılan ölümcül koronavirüs salgını toplumda panik yarattı. Trabzon’da temizlik ve hijyen olarak ne tür önlemler alındığını sokağa sorduk. Kimileri kendi bildikleri yöntemlerle önlem alırken kimileri de salgının sosyal medya aracılığıyla abartıldığını ve fırsatçıların ceplerini doldurmaya yaradığını söyledi.

Günebakış gazetesi sokağa çıktı ve vatandaşa korona virüsüne karşı ne gibi önlemler aldığını sordu.

“ABARTILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Muhammet Yılmaz: Eczanelere, marketlere koşup; maske, kolonya, dezenfektan alan insanlar var. Ben bu durumun biraz abartıldığını düşünüyorum. Devletimiz gereken önlemleri aldı. Biz de hijyen kurallarına uyarsak, bunu atlatırız. Normal grip vakalarında bile dünyada günde binlerce insan hayatını kaybediyor. Biz sirke ile önlem aldık. Her yeri onunla dezenfekte ediyoruz.

“DEVLET BİLİNÇLİ HAREKET ETTİ”

Erol Kamen: Ben insanların bir panik havası içerisinde marketleri, eczaneleri tabiri caizse talan etmesini doğru bulmuyorum. Tabi ki bazı önlemleri alacağız. Toplu mekânları çok fazla tercih etmeyeceğiz. Ellerimizi sık sık yıkayacağız. Devlet bu konuda çok bilinçli hareket etti. Fakat insanlar korona virüs konusunu biraz abarttı. Bunun sebebi de sosyal medya. Çok fazla asılsız haberlere itibar ediliyor.

“PANİK HAVASI İYİCE ARTTI”

Necati Kazaz: Birkaç gündür panik havası iyice arttı. Yapılacak tek şey hijyenimize dikkat etmek. Bol bol ellerimizi sabunla yıkayacağız… Ben bu virüs konusunda biraz farklı düşünüyorum. Ben bu virüsü İsrail’in yaydığını düşünüyorum. Kolonya yeterli diğer dezenfekte ürünlerine gerek yok.

“DEVLET MALZEMELERİ HALKA ULAŞTIRSIN”

(Bakanlık çalışanı, ismini vermek istemedi): Vatandaş gidiyor kendi çapında belli başlı şeyleri; kolonyadır, maskedir, ıslak mendildir, deterjandır temin etmeye çalışıyor. Ben devletin önlem alması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kimi vatandaş bunlara ulaşabiliyor, kimisi ulaşamıyor. Devletin bu malzemeleri herkese ulaştırması lazım, bunun daha uygun olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde en azından ne eşitsizlik olur, ne stok olur, ne yağmalama olur. Karaborsa da ortadan kalkar.

“SOSYAL MEDYADA BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR”

Osman ve Taliye Pektaş: Haberleri izliyoruz, işte ‘maskeler tükendi, kolonyalar tükendi’ diye, abartıldığını düşünüyoruz. Panik yapmadan araştırılması gerek, biz bunun bilgisizlikten kaynaklandığını ya da bilgi kirliliğinden kaynaklandığını düşünüyoruz.  Sadece çocuklara okuldan istedikleri için kolonya alıp, çantalarına koyduk. İlerleyen günlerde ne olur bilinmez.

“TEDBİR ALIP, TAKDİRİ ALLAH’A BIRAKACAĞIZ”

İbrahim Ayvaz: İnsanların bilinçsiz bir şekilde bu konuyu abarttığını düşünüyorum. Temizliğin önemli olduğuna inanıyorum. Temizlik konusuna eskiye nazaran biraz daha özen gösteriyorum. Çevremdeki insanlara baktığımda da öyle panik olmuş bir ortamları yok. Biraz teslimiyetçi olacak ama tedbir alıp, takdiri Allah’a bırakacağız. Herkesin bir vesilesi var sonuçta.

 “SALGIN SOSYAL MEDYA ARACILIĞIYLA ABARTILDI”

Erdinç Yılmaz: “Ben önlemimi ellerimi güzelce yıkayarak alıyorum. Zaten inancımızın gereği dini kurallara uyduktan sonra virüsün bulaşacağına çok inanmıyorum. Maske vs. stoklamadım. Sağlıkçıların açıklamalarına göre koronavirüs havadan bulaşmıyor. Zeminden bulaşan bir hastalık. Elden ele bulaşan bir şey. Bence bazı şeyler abartıldı. Çünkü Türkiye’de henüz ciddi bir salgın yok. Sosyal medya üzerinden konu abartılıyor. Bilinçli olarak yapanların da olduğunu düşünüyorum. Sağlık Bakanlığı sosyal medya hesaplarında bildirme yapıyor. Bu konuda kadınların daha titiz davrandığını düşünüyorum.” şeklinde belirtti.

“DEZENFEKTAN ÜRÜNLERİN SATIŞI SINIRLANDIRILSIN”

Elif Kadıoğlu: Tıp Fakültesinde öğrenciyim. Ellerimi bolca yıkıyorum. Üniversitede sağlık bakanlığının uyarıları dikkate alınıyor. Çantamda temizlik jeli, eldiven taşıyorum. Yine de okullarda yeterli önlem alındığını düşünmüyorum. Maske, kolonya, eldiven bir anda kullanılmaya başlayınca panik oluştu. Satışlarına sınırlandırılma getirilsin. İhtiyacı olanlar bu sefer bulamıyor. Fiyatları yükseltiyor. Halbuki dezenfektan ürünleri normal hayatımızda sık sık tüketseydik piyasada da tüketim artmayacak, dezenfektan ürünler aşırı pahalı haline getirilmeyecekti. Çarşıda küçük cep kolonyası 18,5 TL’ye satılıyordu. Özellikle rafta öne koymuşlar. Zabıtalar tek tek gezip fiyat sınırlandırması getirmesi lazım.” dedi.

“SOSYAL MEDYANIN YAYGIN KULLANIMI PANİĞİ ARTIRDI”

Ayşe Akın: “Tıp Fakültesinde öğrenciyim. Sosyal medyadaki paylaşımlar nedeniyle panik yaratıldığını düşünüyorum. Özellikle Twitter’dan yapılan paylaşımlar… Bu nedenle sosyal medya kullanmıyorum. Uzman kişilerin bilgilerini dikkate alıyorum. Çok fazla bilgi kirliliği var. Domuz gribi de geçmişte pandemi (bulaşıcı hastalık) ilan edilmesine rağmen aşırı panik havası yoktu. Çünkü sosyal medya kullanımı yaygın değildi. İnsanları paniğe sokan siteler bakanlık tarafından kontrol altına alınmalı.” diye belirtti.

“KADINLAR DAHA TİTİZ”

Yasemin Eren: “Kendimizi temizlikle korumaya çalışıyoruz. Evimi sirkeyle, çamaşır suyuyla her bir temizlik ürünüyle temizliyorum. Sarımsak yiyorum. Uzmanları da dinliyorum hem de kendi bildiğim yöntemlerle önlemimi alıyorum. Ilık su içmeye dikkat ediyorum. Soğuk su içmek açık kapı bırakabilir virüse. Maske stoklamadım. Kolonya zaten evlerimizde var. Eldiven zaten kullanıyoruz. Bu konuda kadınların daha titiz davrandıklarını söyleyebilirim.” dedi.

RÖPORTAJ: Filiz YILDIRIM / Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.