banner114

Şalpazarı dönüşüyor

Günebakış: Şalpazarı’nda Cumhur İttifakından öncesini ve sonrasını kısaca hizmetleriniz açısından değerlendirir misiniz?

Refik Kurukız: 2014 itibarıyla seçildik ve bugün itibarıyla görevimizde altıncı yılımızı tamamlamış oluyoruz. Tabii ki ben iş insanı ve belediye başkanıyım. İlçeme hizmet etmek için elimden geleni yapıyorum. Cumhur İttifakından önce tabii ki sıkıntılar yaşadık. İstediklerimiz istediğimiz gibi olmadı ama Cumhur İttifakından sonra sanki sihirli bir değnekle yollarımız açıldı. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin bu konudaki doğru politikalarından Şalpazarı’nın da yararlandığını görüyoruz. Tabii Genel Başkanımızda önce ülkem ve milletim anlayışım var. Benim aklım da fikrim de Türkiye’dir anlayışı var. O anlamda bir beklenti içerisinde AK Parti’yle birliktelik yapmıyor ancak yaptığı bu birliktelik içerisinde de belediyelerde bundan nasipleniyor. Bu dönem içerisinde elle tutulur gözle görülür bir belediye hizmet binası yaptık. 2 yılda yaptık bitirdik. İlbank kredisi kullandık. Şu anda bu binada bir katımızı Gençlik ve Spor Bakanlığına protokolle vererek gençlik merkezi açılacak. Altta kiraya verdiğimiz noter var. Büyükşehir’le protokolle itfaiyeyi aldık. Çevre düzenlemeleri yaptık. Bu dönem içerisinde ilçemizi ikiye ayıran dere üzerinde yürüyüş yolu yaptık. Bu yolun içerisinde ters bentlerimiz var. Köprülerimiz var. Binaların tamamının giydirilmesi var ki bunun da ödeneği var. Kışa girene kadar müteahhit devam etti. Mart sonunda yine çalışmalar devam edecek. Dere üzerinde Allah nasip ederse vatandaşımız oltayla balık tutacak. Ön tarafa koyduğumuz ters bentlerle birlikte taş ve çakıl da girmeyecek. Göl haline dönüştürüyoruz. Otopark sorununu çözdük. Bunun yanında İçişleri Bakanımızın özel gayretleriyle ilçemizin hükümet konağı yapılıyor. Temmuzda tamamlanacak. Güzel iş çıkartılıyor. Yatırımları düzenli biçimde yapıyoruz.

Günebakış: İlçedeki Yüksek Okul ne zaman faaliyete geçecek?

Refik Kurukız: Yüksek Okul için kendi arazimi hibe ettim. Üsküdar Belediye Başkanımız, kıymetli kardeşimiz binayı yaptı ve donattı. 5 bölümüyle birlikte bu yıl kitapçıklara girecek. Trabzon Üniversitesine binanın devrini yapıyoruz. Şalpazarı’nda 5 bölümün öğrencileri Şalpazarı Hilmi Türkmen Yüksek Okulunda öğrenim görecek. Sokaklar cıvıl cıvıl olacak. Yüksek Okul gelecek, Şalpazarı şenlenecek demiştim. O anlamda mutluyum. Okulumuzdaki bölümlerde Adalet, Sivil Savunma, Sosyal Güvenlik, Yerel Yönetimler ve İtfaiye var. Bir tane de orman ürünleriyle ilgili çalışma içindeyiz. İlçemiz güzelleşiyor. Yine, son bir yılda Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Mehmet Cahit Turhan Bey’in ilçemize gelmesiyle ilçemizin sokaklarının tüm parkelerini yeniledik. Cephe giyindirilmesine başlıyoruz. Sayın Bakanımıza  teşekkür ediyoruz. İlçemize belli bir alandan hibe çıkarttık. Hizmetleri dengelemeye çalışıyoruz. Binaların giydirilmesi sokak sağlıklaştırılması adı altında başlıyor. Para olduğu sürece peyder pey paralar aktarılarak projeler yapılacak. Amacımız daha yaşanabilir, turizmden pay alan bir ilçedir. İlçenin girişinden çıkışına, Sis Dağı’ndan Ağa Konağı’na her yere dokunuşlar yaparak ilçemizin görülebilmesi adına çalışmalarımızı yapıyoruz. Öğretmenevimiz yoktu. Şu anda eski kapanan PTT binasına tahsisi yapıldı. O da kısa zamanda bitirilecek. İlçemizin hemen çıkışında eski araçların park edildiği bir alan vardı orayı parka dönüştürüyoruz. Millet Bahçesi yapıyoruz. Belediyemiz yapacak. Yürüyüş yollarını o bölgeyle bütünleştiriyoruz. Yüksek Okul önünde park yapacağız. Bu dönem içinde Şal pazarı Belediyesinin araç parkına 11 araç kattık. Bunda 1 kuruş harcamadık. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Trabzon Milletvekillerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 110 kilometre yeni yol yaptık. Her Şalpazarlının nerede hangi etkinliği var ise, bunları temsil etmeye çalıştık. İstanbul’daki, İzmir’deki, Ankara’daki, Bursa’daki, Almanya’daki derneklerimizin tüm faaliyetlerine resmi tüm davetlere katılmaya çalıştık ve temsiliyeti sağladık. İlçemizde turizm anlamında Acısu’da, Sis Dağı’nda, Kadırga’da, Alaca Yaylası’nda, Ağa Konağı’nda, Kara Hisar bölgemizde yayla şenlikleri düzenledik. Onlara katılım sağlayarak destek verdik. Bizzat öncülüğünü yaptık. Aynı zamanda İstanbul’dan ilçe nüfusuna kayıtlı olup da il dışında yaşayan vatandaşlarımızın bir sonraki izinlerini o şenliklere göre ayarladıkları kültür buluşmasını, hemhal olunan şenlik alanlarına hizmetlerimizi verdik. Aynı zamanda şenliğin ötesinde kültürel bir etkinlik yaptık. Çünkü yöresel yemeklerimizi, el sanatlarımızı, benzer faaliyetleri de orada sergiledik. Bunun yanında turizme girmişken bizim Sis Dağı’nda önemli bir projemiz var. Sona doğru geldik. İçerisinde kar kayağının, çim kayağının, bungalov evlerle konaklamanın olduğu çevre düzenlemesiyle beraber doğayı bozmadan, saygılı, duyarlı bir proje çalışması içerisindeyiz.

Günebakış: Geçmişten bugüne Şalpazarı’nın turizm potansiyelinde bir artış gözlemleyebildiniz mi?

Refik Kurukız: Rakamlarla bunu anlatabiliriz. Ağustos ayında ilçeye giren araç sayısı 93 bin 700’dür. Buradan başka bir ilçeye geçiş yok. Bu araçların Şalpazarı’na mahallelerine, turizm koylarına geçişleri var. Şalpazarı Ağasar balıyla, tereyağıyla, insanıyla, kültürüyle, giyim kuşamıyla, yöresel yemekleri ile ünlüdür. Adına türkü yazılmış tek bal. “Ağasar’ın balını gel salını salını, adam cebinde taşır senin gibi gelini” diye türküler yazılmış. Bizim farklı bir kültürümüz var. Orta Asya’dan günümüze yaşattığımız… Ben de onu bir dörtlükle taçlandırdım. “Kuşak peştamal sarar, yemek fistan tamamlar. Kuşak peştamal sarar, cemleriyle baş bağlar, yelek fistan giydi mi ala çorap tamamlar. Yufka açar elleri, Ağasar balı ile keşkeğini bir bilsen lezzeti tadı ile.” Aynı zamanda hem kültürümüze hem doğamıza dokunmaya çalışıyoruz. Bunun yanında yine Büyükşehirin Şalpazarı otobüs seferleri başlıyor. Burada 6,5 dönümlük arazimiz var. Tahsildarını yaptık. Orada yaşam alanı oluşturmak için DOKA eşliğinde çalışıyoruz. Şalpazarı’nda bölgede tek olan kadın kültür evimiz var. Bizim dönemimizde yapıp hizmete geçirdiğimiz.

Günebakış: İnşallah önümüzdeki dönem ilçeyi de bu şekilde düzenledikten sonra daha üst düzeyde turizmden yeteri kadar bir paya kavuşursunuz.

Günebakış: Ağustos ayında 93 bin araç geliyor. Diğer dönemler bu ne kadar?

Refik Kurukız:Emniyetin tespitleriyle ilçeye 93 bin 700 araç giriş yaptı. Diğer aylarda bu sayı düşse de artarak devam ettiğini gözlemleyebiliyoruz. Sokaktaki araçların park yetersizliğinden, Çarşamba ve Pazar günleri özellikle yoğun olan günlerimiz. O günlerde ilçelerde yürünebilir hal yok. Çünkü yoğun bir trafik akışı oluyor. Şalpazarı’nın sahili, mahalleleri, yayları insanların nefes aldıkları yerlerdir.

Günebakış: Cumhur İttifakından memnun olduğunuzu gözlemledik. Son olarak neler diyeceksiniz?

Refik Kurukız:Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’ye teşekkür ediyorum. Cumhur İttifakı kapsamında Ankara’ya gittiğimiz zaman Trabzon milletvekilleri başta Salih Cora olmak üzere bizimle bakanlık bakanlık gezerek çalışmalarımızla ilgili yardımcı oluyorlar. Yine bakanlarımıza gittiğimizde Şalpazarı’nın sorunlarını İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız M. Cahit Turhan ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum gibi diğer bakanlarımız da aynı şekilde Berat Albayrak Şalpazarı’nın sorunlarını tek tek biliyorlar. İnşa halinde olan hükümet konağını, belediye binasını, yüksekokul binasını soruyorlar. O derece Şalpazarı’na bir sevgi, ilgi, alaka var. Buradan hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yine Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanımız Bekir Sıtkı Tarım’a, AK Parti İl Başkanımız Haydar Revi’ye, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na ve Meclis Başkan Vekili Atilla Ataman’a teşekkür ederiz. MHP İlçe Başkanım Ömer Özdin’e ve AK Parti İlçe Başkanı Zeki Çabuk’a teşekkür etmek isterim.

Günebakış: Hep teşekkür ediyorsunuz. Hiç mi şikâyetiniz ve sıkıntınız yok.

Refik Kurukız: Madem sorunuz kısa değineyim. Benim yok ama birilerinin sıkıntısı var.Ufak bir serzeniş yapacağım. Refik Kurukız, bir dönem belediye başkanlığı yaptı. Ocak başkanlığı, il başkanlığı yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, siyasetin içinden gelen yolu da çizgisi de belli olan bir kişiliği var. Aynı şekilde 30 kişi çalıştıran da şirketi var. Refik Kurukız, buradan maaş almak için belediye başkanlığı yapmıyor. Hizmet etmek için belediye başkanı…  Ki zaten bunu zaman zaman kendi arsamı vererek belediyeye bir kuruş yolluk otel masrafı, yemek masrafı getirmeyen bir kişiliğimle beraber sürdürüyorum. Bunu bilenler biliyor zaten. Ancak bazı arkadaşlarımı da şunu söylemek istiyorum. Refik Kurukız’dan rahatsız olmasınlar. Refik Kurukız’ın siyasi hesap peşinde olmadığını bilsinler.Geleceklerini siyasi beklenti üzerine kurmuş olan arkadaşlarımıza şunu söylemek istiyorum. Refik Kurukız gelecek seçimlerde karşımıza çıkar mı?’ merak etmesinler diye. İlçemize birlikte hizmet etmeye devam edelim. Çünkü birlikten güç, kuvvet doğuyor. Ayrılıkta azap vardır. Bunu yüce Peygamberimiz söylüyor. İlçeye bir hizmet geliyor ‘yok sen yaptın, yok ben yaptım’. Refik Kurukız’ın partisi iktidarda değil. Ben bütün aldıklarımı AK Parti’den alıyorum. AK Parti’nin milletvekillerinden, bakanlarından, Cumhurbaşkanımızdan alıyorum. Ama bizim de bir duruşumuz var. Genel Başkanımızın Cumhur İttifakı kapsamında her türlü destek verdiği ortamda Milliyetçi Hareket Partisi’ni kimse yok sayamaz. Ve saymamalı…

Günebakış: Ufak serzenişiniz ve mesajınız alınmıştır.

Refik Kurukız: Teşekkür ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.