banner114
banner146
banner122

Partimizi başarıya  ‘biz’ duygusu taşımıştır

7- Muhalefet tarafından Ak Parti Trabzon Milletvekillerine sıkça bu şehirde ne yaptınız sorusu sorulmaktadır? Bu şehirde iktidar partisi milletvekilleri ne yapıyor? Siz ne yapıyorsunuz?

Milletvekili Bahar Ayvazoğlu: Bu söylemler muhalafetin; devletin yönetim şeklinden bihaber olduğunu göstermektedir. Bakın biz milletvekilleri; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi modeliyle asli görevimize; yani milletimizin sesi ve vekili olma görevine çok daha fazla zaman ayırma fırsatı bulduk. Bilinmelidir ki; bizler icra makamı değiliz, kişisel olarak yönettiğimiz bir bütçe, mahiyetimizde personel veya iş makinesi parkımız yoktur. Bizler milletimizin ihtiyaç, beklenti ve önerileri çerçevesinde onların TBMM’deki temsilcileriyiz. Bu amaç için var gücümüzle çalışıyoruz. Hükümetimizin şehrimize kazandırdığı her eserde, milletimize sunulan her hizmette bizlerin ve bizden önceki milletvekillerimizin direkt veya dolaylı olarak katkısı vardır. Milletimizden gelen her talebi tüm bileşenlerini hesaba katarak ilgili icra makamına aktarıyoruz. Milletimizin her konuda doğrudan iletişime geçtiği ve hesap sorduğu çok onurlu bir makamdayız.

Muhalefete göre iki ya da üç haftada, bir seçim bölgesine gelip; fındık ve çay alım fiyatının yetersiz olduğunu, üreticiyi memnun etmediğini söyleyip, işsizlik ve hayat pahalılığı üzerinden bir iki tribün sözü geliştirip, hele hele Trabzonspor o hafta maç kaybetmiş ise bunun üzerinden de hükümete yüklenip, bir de bunları hazır metin haline getirip basına da haber geçince işlem Tamam!

Dön arkanı ve git!

Sorumluk sahibi bir Milletvekilinin; hem fındık ve çay üreticisini hem de üretim tüketim zincirindeki tüm bileşenleri göz ardı etmeden bir çözüm önerisi sunması gerekmektedir. Sorumluluk sahibi bir Milletvekili; işsizlik ve hayat pahalılığı üzerinden algı operasyonu yapmak yerine yatırım ve teşvik girişimlerini desteklemeli; yatırımcının dini, dili ve ırkı üzerinden milletimizin zihnini yalan yanlış şeylerle bulandırmadan şehrini yatırım yapılabilir bir şehir hüviyetine kavuşturmak için çalışmalıdır. Sorumluluk sahibi bir milletvekili; miş gibi yapmak yerine gerçekten milletinin ve devletinin duygularına, düşüncelerine tercüman olmalı seçmeni algı operasyonlarıyla kandırmaya çalışmamalıdır.

Sorumluluk sahibi bir muhalefet milletvekili, kendisini sadece bu olmamış, bu da olmamış gibi sığ bir bakış açısı ile değil, sözü dinlenen, sözünün değeri olan, dikkate alınan, bir kimlikle resmetmeli ve iktidar olma arzusunu seçmene geçirebilmelidir. Böylesi saygın ve değerli, insan ve hizmet odaklı muhalif parti vekili arkadaşlarımız da var elbette. Dilerim Trabzon’umuza da nasip olur.

İşte bizler bunu, yani sorumluluk sahibi bir milletvekilinin yapması gerektiğini yapıyoruz.

8- AK Parti il, ilçe teşkilatları ve belediyeler uyum içerisinde midir?

Milletvekili Bahar Ayvazoğlu: Elbette. Bunun aksi düşünülemez bile. Ak Parti'yi 19 senedir iktidarda tutan önemli konulardan bir tanesi de budur. Ak Parti Güçlü Lider Recep Tayyip Erdoğan’ın etrafında kenetlenen, seçmen açısından kitle, ama kadro açısından bir dava partisidir. Bu yüzdendir ki bu kadrolarda bir şekilde bulunup daha sonra kendisini davanın üzerinde görenler bir bir siyasi arenadan silinmiştir. Veya silinecektir.

‘Ben’ duygusu; partimizin il, ilçe ve belediye uyumunu geçici bir şekilde bozabilir ama bu zamana kadar Ak Partide hep ‘Biz’ duygusu hakim olmuştur. Olmaya da devam edecektir.

9- Ortahisar, Of ve Çarşıbaşı ilçe kongreleri ileri tarihlere ertelenmek zorunda kaldı ve sonrasında Of ve Çarşıbaşı'na atama yapıldı malumunuz. Bilhassa Ortahisar ilçesi için; ilçe başkanının kim olacağı merak konusu, hatta diğer ilçelerde örneği olmayan şekilde teşkilatınızda bir çok isim adaylık açıklaması yaptı. Ortahisar İlçe Başkanlığı için gelinen nokta nedir?

Milletvekili Bahar Ayvazoğlu: Ali Bey! Malumunuz; Ortahisar hem nüfus büyüklüğü açısından, hem de 17 ilçemizden vatandaşlarımız ile diğer şehirlerimizden gelen vatandaşlarımızın bir arada yaşadığı nüfus homojenliği açısından en önemli ilçemizdir. Dolayısıyla; böylesine bir ilçede AK Parti gibi bir partinin ilçe başkanı olmak prestijli bir görevdir. Bu göreve birçok dava arkadaşımızın talipli olması pek tabiidir. Biz Ak Parti olarak bu durumu bir sorun olarak görmüyoruz. Tam tersi; diğer partilerin İl Başkanı atayacak bir isim bulamadığı bir yerde bizim il, ilçe, mahalle başkanlığı noktasında aday çokluğu yaşamamız partimizin gücünü gösterir. Ortahisar’da partimizin istişare mekanizması yerelden genele doğru en doğru kararı verecek ve tüm adaylarımızın etrafında kenetleneceği ilçe başkanımız vakti gelince bu görevi üstlenecektir.

10- Aynı soru İl Başkanlığı içinde geçerlidir. İl Başkanı değişecek midir? Sizin desteklediğiniz il başkan adayı var mıdır?

Milletvekili Bahar Ayvazoğlu: İl Başkanımız görevinin başındadır. Almış olduğumuz siyasi terbiye gereği il başkanlığı makamını kişiler üzerinden bir tartışmanın içerisine çekmeyi uygun bulmuyorum. Kaldı ki 6 yıldır seçim karnesi çok başarılı bir İl Başkanı ve Teşkilatı ile çalışıyoruz. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Üzerimizdeki emeklerini görmezden gelmek en hafif tabirle vefasızlık olur. Bu davanın gerçek fertleri de bu vefayı her zaman ve zeminde teslim etmiştir. Daha önce söylediğim gibi teşkilatımızda dava şuuruna vakıf her bir kardeşimiz bizim için il başkanıdır, ilçe başkanıdır, milletvekilidir.

11- Doğu Karadeniz’in tek kadın milletvekili olarak Trabzon dışında diğer illerden bilhassa kadınların size ilgisi nasıl?

Milletvekili Bahar Ayvazoğlu: İnternet erişimi imkanlarının artması ve son yıllarda artan Sosyal Medya kullanımı ile Dünya adeta küresel bir köye dönüştü. Dolayısıyla bir çok insan istediği an istediği bilgiye veya kişiye ulaşabilmekte. Doğu Karadeniz'in tek kadın milletvekili olmam bölge kadınlarının ilgisini çektiği gibi elbette şahsıma da önemli bir sorumluluk yüklemektedir. Ben de bu sorumluluğun farkında olarak Trabzon dışından Bölge Kadınlarımızın da milletvekili olmak adına çalışmalarımı sürdürüyorum.

Ancak şunu da ifade etmeliyim ki bölgede tek olmak şahsım için onur verici olsa da bu sıfatın kadınlarımız lehine değişmesini ve daha fazla kadın temsiliyeti ile hizmet vermeyi tercih ederim. Bu hayalime muhalefetteki kadınlarımız da dahildir.

12- Ankara’da mı yaşıyorsunuz? Trabzon’a geldiğinizde nerede kalıyorsunuz?

Milletvekili Bahar Ayvazoğlu: Milletvekilliğimden önce oturduğum mahallede, oturduğum apartmanda, oturduğum evde, kayınpederim, kayınvalidem ve ailemle yaşamaya devam ediyorum. TBMM Genel Kurul Çalışmaları ve Komisyon Toplantıları ve Bakanlık Temaslarımdan arda kalan vakitte Trabzon’dayım. Bir genelleme yapacak olursak Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerinin dışında Şehrim Trabzon’da olmaya özen gösteriyorum. Ankara'da geçirdiğim vakit, benim için Trabzon’a gelecek hizmetler için koşuşturma zamanı sadece. Trabzon vekili olmak her daim sahada, bize ulaşamayan halkımızın yanında olmayı gerektirir. Bu sorumluluğu yerine getirmek parti ahlakımızın gereğidir.

13- Bir dönem Erzincan Demiryolu'nun Rize'ye kaydırılacağına dair haberler şehrimizin gündemini yoğun bir şekilde meşgul etmişti. O dönem siz farklı bir politika uygulayarak Üniversite, Ticaret Odası ve Demiryolu Platformu ile görüşmeler yaparak onlarla birlikte bunum olmaması gerektiğini söylemiştiniz. Oysa nihai olarak buna karar verenler siyasiler değil mi? Neden böyle bir yol izlediniz?

Milletvekili Bahar Ayvazoğlu: Elbette bu tarz konular için nihai kararı siyasi otorite verir. Ancak AK Parti'nin teamülleri gereği siyasi otorite bilimsel gerçeklere aykırı bir işin içerisinde de olmaz. Ben de o dönem buna vurgu yapmak için bilim insanları ve konunun uzmanlarıyla birlikte meseleyi gündeme getirmeyi uygun buldum. Zaten Bakanımız şehrimize ziyaretinde siyasi otoritenin de konuya bakışını kamuoyu ile paylaşmıştır.

14- Arsin Yatırım Adası'nı belki de en çok gündeme getiren milletvekili sizsiniz? Bunun yapılabileceğine inanıyor musunuz? Projede son durum nedir? Neden önemlidir?

Milletvekili Bahar Ayvazoğlu: Arsin’in dolayısıyla Trabzon’un Yüksek Teknolojik Ürün Üretilecek bir yatırım adasına kavuşturulması evet bir hayaldir. Ama gerçekleştirilemeyecek bir hayal değildir. Zaten Cumhurbaşkanımızın iradesi bu projenin hayata geçirilmesi yönündedir. Bunun için gerekli yasal düzenlemeler yapılmış olup, şu anda da alanın bir takım bilimsel analizleri tamamlanmaktadır. İnşallah hayata geçirildiğinde binlerce gencimizin istihdamına vesile olup Türkiye’nin yerli ve milli teknoloji üssü halini alacaktır. Bizler de bu şehrin milletvekilleri olarak bu şehrin geleceğine dönük en güzel yatırımlarından birini hayata geçirmiş olacağız.

15- Teknofest’in Trabzon’da yapılmasına yönelik şehirde başlattığınız farkındalık çalışmanız bayağı ses getirmişti. Son durum nedir?

Milletvekili Bahar Ayvazoğlu: Malumunuz Teknofest'in iki yılda bir Anadolu Şehirlerinde düzenleneceğine dair bir ilke kararı bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl Gaziantep’te düzenlenen bu muhteşem organizasyonun şehrimizde yapılabilmesi için gerekli tüm imkanlara şehrimiz ziyadesiyle sahiptir. Konu hızlı bir şekilde gündeme getirildiği gibi hızlı bir şekilde şehrimizin gündeminden düşse de bizim gündemimizden düşmemiştir. Halen daha temaslarımız Bakanlıklar ve T3 Vakfı üzerinden devam etmektedir. Sonucun hayırlı olacağına inanıyorum.

16- Siyaseten hedefleriniz nelerdir?

Milletvekili Bahar Ayvazoğlu: Kurulduğu günden itibaren çeşitli kademelerinde görev yaptığım Partim, milletvekili olarak milletimize hizmet etme imkanını bize sunmuştur. Siyasi hayatımın hiçbir döneminde bir takım istikbal planlamalarının içerisinde bulunmadım. Şu an bana yüklenen milletimizin vekalet sorumluluğunun hakkını vermekten başka bir hedefim bulunmamaktadır. Ancak daha somut hedefleri kastediyorsanız; Yatırım adası, Rusya’da bulunan şehrimize ait bir takım kültürel hazinelerin geri getirilmesi, Trabzon-Erzincan Demiryolu projesi, Özel Gereksinimli Bireyler için Yaşam Merkezi, Kadın Girişimci destek programlarından şehrimizin aldığı payın artırılması, yeni kurulan Trabzon Üniversitesi’nin ilk etapta ülkemiz üniversiteleri arasında önemli bir konuma gelebilmesi için gerekli kamu ve özel sektör desteğinin temin etmeye çalışılması, ilk, orta ve lise eğitim ve öğretiminde şehrimizde bulunan okulların eğitim öğretim standartlarının hem kendi içerisinde, hem ülke çapında hem de dünya ölçeğinde yükseltmeye çalışılması, bunun için politikalar geliştirilmesi, dezavantajlı gruplar olarak da adlandırabileceğimiz, ağır engelli eğitim çağındaki çocukların ikametine göre şehirdeki dağılım durumlarına bakılarak bu gruplara eğitim ve öğretim imkanı tanıyacak eğitim merkezlerinin faaliyete geçirilmesi sürecinin takip edilmesi, dahi düzeyde zeka seviyesine sahip çocuklarımızın tespiti ve sadece bu çocuklara yönelik bir takım eğitim merkezlerinin kurulumunun takip edilmesi, şehrimizde bulunan okulların fiziki, teknik ve eğitim öğretim kadrosu açısından eşit düzeye gelebilmeleri için gerekli girişimlerde bulunulması ve sürecin takip edilmesi, kamunun sağladığı sosyal yardımların eşit ve dengeli dağılımının takip edilmesi, şehrimizde yaşayan vatandaşlarımıza istihdam sağlayacak kamu ve özel sektör yatırımlarına destek olunması, bunun için meslek odaları, Ticaret Odası, Sanayi ve İş Adamları Dernekleri ve şehirde bu alanda bilimsel veya tecrübeye dayalı çalışmalara sahip veya öncü tüm dinamiklerle aktif diyalog halinde bulunulması, bu çevrelerin yasama erkinden olası taleplerinin takipçisi olunması benim somut siyasi hedeflerim olarak

Anahtar Kelimeler:
Bahar AyvazoğluAkp
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.