banner114

Kentsel dönüşüme başlanacak

Ortahisar Belediye Başkanı Genç’le tünel akvaryumu, seyir terasını, 4 mahalledeki kentsel dönüşümü, yüzme havuzunu, engelli merkezini ve Trabzonspor’u konuştuk.

günebakış: Yerelde Ortahisar Belediyesi olarak uzun süredir Trabzon turizmine katkı sağlayacağına inandığımız Tünel Akvaryum’u konuşalım. Hangi noktaya geldiniz?

Genç: Tünel Akvaryum zor bir projeydi. Ancak sağ olsun başlangıçtaki o teknik, imar ve bürokratik konulardaki engelleri aşmamızda İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun bize çok büyük desteği oldu. Bu projeyi de yapmamı özellikle benden istedi. Her zaman da bana sorar. Kendi çalışmalarımızı bitirdik. Hem tüneli açtık hem de iç aksamını yaptık. İş ihaleye geldi. 22 Eylül itibarıyla da ihalesini yaptık. Allah nasip ederse yaz sonuna doğru Trabzon Tünel Akvaryumu hizmete açacağım. 2021’in sonuna doğru yap-işlet- devretle bitireceğiz.

günebakış: Teras projeniz vardı. Boztepe Teras Projesi

Genç: O da tamamlandı. Boztepe sit alanı olması hasebiyle kurulda. O da çıkar çıkmaz ihalesine çıkacağız. O da hazır. Onu da inşallah 2021’de bitireceğiz.

günebakış: Gerek Tünel Akvaryum gerekse Boztepe Seyir Terasının iç turizme katkı sağlayacağını inanıyor musunuz?

Genç: Bu konuda bir araştırmamız oldu. Kendi hizmetlerimizi belediye olarak yapıyoruz ama şehre gelen turistlerin kentte kalmasını artırmak için de projelerimiz sürüyor. Tünel Akvaryum’da kalsın, Boztepe’ye çıksın gibi… Mağmat Projemiz var o da yap-işlet- devret de bekliyor. Çok büyük bir proje. Körfez ülkelerinden ilgilenen çok ciddi yatırımcılar vardı. Salgın nedeniyle ertelendi. Hazırda bir projemizdir. Onu kendi imkanlarımızla yapma şansımız yok. O da ciddi bir turizm destinasyonu. Hem turizm konseptine uygun hem de yaşam alanı. 

günebakış: Sizin en başından beri yapmak istediğiniz bir projeniz vardı. Trabzon ekonomisini canlandırmak için belediye olarak düşündüğünüz kentsel dönüşümler vardı. Bu bağlamda bir şirket de oluşturdunuz. Bu hangi aşamada?

Genç: Onun da bir hikâyesi var. Çevre Bakanımızla seçim öncesi Çağlayan ve Pelitli’yle ilgili görüşmeye gittiğimde Pelitli’de sahil bandındaki kentsel dönüşüm tamamlandı ama biz Afet evlerini de istiyoruz. Çağlayan için gittiğimde bana çok hoşuma giden ‘Başkanım bunlar daha küçük ölçekli projeler. Biz Çömlekçi’ye odaklansak siz bunları yapabilir misiniz?’ dedi. Bu benim çok hoşuma gitti. Çömlekçi 10 yıldır bekleyen kentin kronikleşmiş bir sorunu haline geldi. Orkent diye bir şirket kurduk. Bakan Bey yine bize destek olacağını söyledi. Teknik donanımı olan meclisteki arkadaşlarımızdan bir ekip kurduk. Çağlayan ve Pelitli, 1 Nolu Erdoğdu ve Karşıyaka ile orada çalışmalarımız devam ediyor. Olgunlaşınca fiiliyata geçeceğiz.  Belediye yapınca vatandaşın güveni geliyor. Biz o güveni boşa çıkartmayız. Belediyenin yanında yapılan 72 yapının 58’i topraktan satıldı. Bu belediyeye güveniyorum demektir. Tapu yok, ittifak hakkı yok. Sadece maket bir proje var. Ben 15 tane satılsın derken 58’i satıldı. Bu güvendir. Orada muhatap belediyedir. Güvenle yerini verecek. Siz de ona karşılığını vereceksiniz. Bir yıl içinde mahallelerde kentsel dönüşüme başlarız.

günebakış: Son dönemde yüzme havuzu konusu vardı. Devraldınız ve ne zaman açıyorsunuz?

Genç: Bizim bunların dışında ilgilendiğimiz ve çalıştığımız başka işler de var. Biri de yüzme havuzu ve devamındaki 4 tane tenis kortu ve spor salonunu Spor Bakanımız bize devretti. Havuzumuz tadilata muhtaçtı. Güçlendirme ihalesini yaptık ve birkaç aya hizmete girecek. Bir de engelli kardeşlerimize ayrı bir gün vereceğiz. Deniz şehriyiz ama gençler yüzme bilmiyor. Bir diğer gün de hanımefendilere vereceğiz. 4 gün de vatandaşlara açık olacak. Belediye olarak kar amacı gütmüyoruz. Kendi kendini dönüştürsün o bize yeter.

İskenderpaşa İlk Okulumuz hakkında Trabzon Valimiz İsmail Ustaoğlu ve Milletvekilimiz Bahar Ayvazoğlu’na teşekkür ediyorum. Çalışmalarını başlattık ve 2021’de o da hizmete girecek. Engelsiz yaşam merkezinin bürokratik aşamasını geçtiğimizde de orada engellilerimizin dinlenmesini sağlayacağız. Onlara söz vermiştim. Bitince devredeceğiz. Bu pozitif ayrımcılık değil normale intibakını sağlamak için bizim atacağımız adımlar bunlar.

Hasan Paşa Hamamının da projesini yaptık. Tarihi Kentler Derneği bize destek verdi bitince hizmete açacağız. İçerikle ilgili henüz bir karar vermedik.

Bir de kadın konut evimiz vardı. Bitirdik ve tamamladık hizmete açacağız. Bürokratik işleri kaldı. Sosyal hayattaki ihtiyaçlara karşı bu projeleri hayata geçiriyoruz.

Büyükşehir Belediyemizle müştereken takip ettiğimiz Gülcemal ve Çömlekçi toparlandığı zaman daha iyi olacak. Örneğin meydandaki cephe sağlıklaştırma projesi çok güzel oldu. Şehrin görüntü kirliliğine neden olan unsurları da izale edecek tarihi dokunun öne çıkmasını sağlayacak adımları da atacağız.

günebakış: Biraz da Trabzonspor’u konuşalım. Sezon başladı ama daha hemen başta MHK ve TFF üzerinden… Bir yapılanma mı var? Önceden şampiyonu mu belirlediler? Sizin de zaman zaman çıkışlarınız var. Bu konuda bir değerlendirme yapar mısınız?

Genç: 2011’de hakkımızı savunamadığımız için bugün de bu haldeyiz. Trabzonspor sadece bir spor kulübü değildir. Futboldan ötedir. Trabzonspor, şehrin de Anadolu’nun da güce karşı taahhükümüne karşı ortaya koyulan bir karakterdir. 2011’deki o haksızlığa karşı biz hakkımızı ve hukukumuzu koruyamadık ve arayamadık. Topu ‘Kupa başbakanda’ diyerek taca attık. Bunlar çözüm değildi. Hayır, biz haklıydık. Siyaseten de, lobide de şike yapan kulüp Fenerbahçe bizden güçlüydü. Bizim güçlü olduğumuz bir husus vardı o da haklı olmaktı. Ama hakkımızı arayamadık. Yürüyemedik. 2005’de ben il başkanıyken burada Cem Papila’yı protesto ettik ama şikede yürüyüş yapamadık. Dolayısıyla burada o duruşu ortaya koyamadığınız zaman kaybedersiniz. En radikal duruşu ortaya koymalıydık. Kulüpte yapılan bir toplantıda Sadri Şener’e teşekkür ettim ve ‘Kusura bakmayın biz sizin haksız liginizde oynamayalım’ diyebilelim. Bunu siz yönetimde yapamazsınız gelin bu kararı olağanüstü genel kurul yaparak alalım. Onlar karar versin’ dedim. Ben dedim ve haklı çıktım demiyorum. ‘Mücadele yolları başka türlüdür ve onun kararını genel kurul versin’ dediğimde bana güldüler. Biraz istisnayla buna baktılar. Haklıydık. O zamanın Fenerbahçe yanlısı federasyonuyla alamıyorsunuz. Çözemiyorsunuz. Gidiyor CAS’a dava açıyorlar sonra gidip CAS’taki davasından vazgeçiyorlar. Bütün bu katakulliler perde arkasında oldu. Evirdiler çevirdiler, UEFA’nın bize verdiği şampiyonluğu bize vermediler.  Karakter ortaya koyamadık. Karakter ortaya koyamadığımız için o da peşi sıra geldi.

günebakış: Geçen yıl bir farklı versiyon mu yaşandı?

Genç: Geçen yıl da aynı oldu. Pandemiden önceki son maçı bilerek oynattılar. Başakşehir’in bizi burada yenmesi durumunda ligin iptal olması ve Başakşehir’in şampiyonluğu ilan edilecekti. Ben bunu yürekten inanarak söylüyorum. Çünkü ondan önceki Trabzonspor’un aleyhine alınan ve çalınan puanlar ortada. Biz pandemiden önce de şampiyon olabilirdik. Bir duruş ortaya koymak lazım koyamadık. Geçen sene de koyamadık ve koyamıyoruz. Bu sezon da kötü başladı. Transferdi gelendi gidendi derken yine ikişer ikişer puanlar gidiyor. Futbolda bu adaletsiz düzen olduğu müddetçe futbol futbolun çok çok ötesine geçti. 'Mücadele edemiyorsak çekilmeliyiz. Bunu her platformda söylüyorum. Bunu kimse popülist söylem olarak algılanmasın! Bazen böyle bana ‘Belediye Başkanısın kolay mı böyle’ diyorlar. Ben bunu 2011’de de teklif ettim. Kararlılık ortaya koyacaksınız ki sizi de hesap edecekler. Bilemediğiniz kadar güçsüzsünüz. Ligden çekilirsen dünyada milat oluruz. İtalya’da Juventus denen bir takım şike yaptığı için küme düşürülmüştür. Dünyada 7 kulüp saysanız Juventus’u sayarsınız. Trabzonspor’a hakemlerin hata yapması artık sıradanlaştı. Görev haline geldi. Başakşehir maçında bizim oyuncumuz çekiliyor hakem ve VAR görmüyor. Bunlar hatanın önündedir. Hangi platformda olursa olsun ben kulübün arkasındayım. Bu benim söylediğim ayrı bir tutumdur. Biz hala hakemlerin aleyhine yürüyüş yapamadık. Takımın ve oyuncuların arkasında olmaya devam edeceğiz. Radikal olarak bu konuları konuşmadan sorunlar çözülmez. Federasyon ve MHK değişiyor ama zihniyet değişmiyor.

Fenerbahçe 18 kişilik transfer yapıyor. Hiçbir şey istemiyor. Hani reddediyorlardı her şeyi. Böyle bir düzen yok. Benim başkanım da TFF başkanına gidiyor ama görüşemiyor. O yüzden ‘sizin bu kirli liginizde biz oynamıyoruz.’ demeliyiz. O yüzden çekilmemiz gerekiyor. Ben bunu bir duruş olarak ortaya koyuyorum ama yalnız kaldığımı düşünüyorum. Popülizm olarak bunu söylemiyorum biz örnek oluruz. 2011’de yapamadığımız için her gün üzerimize basıyorlar.

günebakış: Teşekkür ederim.

Genç: Ben teşekkür ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.