banner114

Kalp Damar Cerrahi’de yeni dönem

Günebakış: Kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahi eğitim açısından bölge için ne ifade etmektedir?

Ahmet Coşkun ÖZDEMİR: Bu iki klinik bölgemizde hizmet veren bu alandaki hekimlerin büyük çoğunluğunun uzmanlık eğitimini aldığı ve burada öğrendikleri ile hastalarına şifa dağıttıkları merkezlerdir. Buradan yetişen hekimler sayesinde bölgemizde artık ilçelerde bile kalp damar sağlığı hizmeti kesintisiz bir şekilde verilebilmektedir.

Günebakış: Kalp ve Damar sorunu olan hasta neden Karadeniz Teknik Üniversitesini tercih etmelidir?

Ahmet Coşkun ÖZDEMİR: Kalp ve damar hastalıkları sadece kalbi değil, vücuttaki tüm organları tutan hastalıklardır. Bu sebeple bu hastaların diğer bölümlerle birlikte bir bütün olarak ele alınması gereklidir. Bir tansiyon hastasını, göz bölümü olmadan nefroloji bölümü olmadan veya endokrin bölümü olmadan tam anlamıyla tedavi etme şansınız yoktur. Ya da şeker hastalığı nedeniyle kalp damarları tıkanmış bir hastayı sadece kalp hastası olarak düşünürseniz o hastanın sadece kalbindeki probleme kısmen fayda sağlarsınız. Ancak diğer sorunları düzeltmezseniz hastanın yaşam kalitesine ciddi bir katkı yapamazsınız. Bu sebeple kalp damar hastalıkları mutlaka ve mutlaka bu konuyla ilgili bölümlerce hep birlikte ele alınmalı ve tedavi edilmelidir. Bunu bu şekilde yapmazsanız hastayı tedavi etmiş olmazsınız sadece şikayetlerini kısmen azaltmış olursunuz.

Günebakış:Kardiyoloji ve Kalp damar cerrahisi bölümlerinde hangi girişimsel işlemler ve ameliyatlar yapılmaktadır? Yoğun bakım, ameliyathane, servis imkanları bunun için yeterli midir?

Ahmet Coşkun ÖZDEMİR: Bölgemizde kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi olarak en iyi yoğun bakım şartlarına sahip hastane kesinlikle Farabi hastanesidir. Özellikle Kalp Damar cerrahisi yoğun bakımımız hastane içerisinde yapılan denetimlerde de sürekli en üst düzeyde standartları sağlamak bu sebeple de başarısından dolayı takdir edilmektedir. Hastane içerisinde yataklı servislerde yapılan yenileme çalışmaları tamamlanmış ve kalp damar cerrahisi tekrar kendi yerine taşınmıştır. Şu an 21 adet yatakla son derece konforlu, lüks otel odası standartlarında, hastaya özel tuvaleti ve banyosu olan odalarda hizmet vermektedir

Günebakış: Endovasküler cerrahi nedir, bunun için gerekli altyapınız var mıdır, bölgemizde yapılabilmekte midir?

Ahmet Coşkun ÖZDEMİR: Son yıllarda hızlı bir şekilde gelişen ve açık ameliyatlara ciddi bir alternatif oluşturan bir tedavi yöntemidir. Temel olarak kasıktan veya el bileğinden damara girerek herhangi bir kesi yapmadan damar içerisine yerleştirilen balon veya stend gibi araçlarla yapılan tedavi yöntemidir. Hastanemizde, bu işlemler için özel olarak üretilmiş iki adet son teknoloji cihazla sadece bu iş için yapılmış laboratuvarlarda bu hizmet verilmektedir.

Günebakış: Bölge üniversite hastanesi için enfeksiyon açısından olumsuz bir algı var; Bununla ilgili ne söyleyebilirsiniz, doğruluk payı var mı?

Ahmet Coşkun ÖZDEMİR: Hastane enfeksiyonları her hastanede görülen, ancak sadece belli başlı büyük hastanelerde takibi yapılıp kayıt altına alınan durumlardır. Zor hastalarla uğraşıyorsanız enfeksiyon kaçınılmazdır.  Bölgede tanı konulamayan ya da hiçbir hastanenin tedavi edemediği hastalar bizim hastanemize gelmektedir. En ağır en komplike ameliyatlar bu hastanede yapılmaktadır. En ağır yaralılar, yaşama ümidi en düşük hastalar bir umut olarak son çare olarak bu kuruma gelmektedir. Bu tür hastalarda enfeksiyonların daha çok gelişmesi doğal bir sonuçtur. Ama unutulmaması gereken bir şey var. En küçük enfeksiyonu bile en erken dönemde tanıyabilecek laboratuvarlar da yine bu hastanede bulunuyor. Bölgenin en saygın enfeksiyon hastalıkları kliniği bu hastanede. Ayrıca başka merkezlerde enfeksiyon kapan hastalar bile orada tedavi edilemediklerinden bize sevkedilmektedirler. Hastanemizde bütün enfeksiyonların kayıtları çok ciddi bir şekilde tutulmaktadır. Bizim enfeksiyon oranlarımız ülke ortalamalarının altındır. Maalesef bu enfeksiyon algısı vatandaşlar arasında bir şehir efsanesi olarak konuşulmaktadır. Ancak böyle bir şeyin aslı astarı yoktur.

Günebakış:Üniversitenin genel anlamda bölgenin sağlık merkezi olduğunu düşünürsek size başvuran hastalar nerelerden gelmektedir?

Ahmet Coşkun ÖZDEMİR: İlimizi hariç tutarsak kardiyoloji ve Kalp damar cerrahisine Ardahan,Iğdır ve Van da dahil olmak üzere tüm Doğu Karadeniz ve doğu Anadolu’dan hasta gelmektedir. Bununla birlikte yurtdışında özellikle Avrupa ülkelerinde yaşayan bölgemiz vatandaşları da genellikle ağır ameliyatlar için hastanemizi tercih etmektedirler.

Günebakış: Kardiyovasküler cerrahi girişimler açısından üniversite neyi ifade etmektedir? Rutinin yapıldığı bir yer mi, yoksa başka sağlık merkezlerinde yapılmayankarmaşık girişimlerin yapıldığı bir yeri mi ifade etmektedir?

Ahmet Coşkun ÖZDEMİR: Üniversiteler özellikle Kalp ve Damar Cerrahisi açısından yeni teknolojilerin ve tedavi yöntemlerinin ilk uygulama merkezleridir. Bilim ve tecrübe üniversite hastanelerinden diğer hastanelere yayılmaktadır. Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğimizde ameliyat olan hastaların büyük çoğunluğu daha önce başka hastanelere başvurmuş, burada ameliyat açısından çok riskli bulunmuş veya ameliyat olursan masadan kalkamasın denilmiş hastalar. Bu hastalar bir şekilde bize geliyor veya başka hekimlerce Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğimiz gönderiliyor ve burada da dünya standartlarının çok çok çok üzerinde bir başarı ile ameliyat ediliyorlar

Günebakış: Yaklaşık olarak senede ne kadar hastaya hizmet vermektesiniz. Girişimsel işlem ve ameliyat sayınız nedir?

Ahmet Coşkun ÖZDEMİR: Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi 21 yatak ve 7 yoğun bakım yatağıyla hizmet vermekte olup son 1 yıllık rakamlarşunlardır;

Kalp ve Damar Cerrahisi servisinde tedavi edilen hasta sayısı: 380

Kalp ve Damar Cerrahisi polikliniğinde bakılan hasta sayısı: 750

Kalp ve Damar Cerrahisi yoğun bakımında tedavi edilen hasta sayısı: 335

Kalp ve Damar Cerrahisi ameliyat sayısı: 320

Günebakış: Ne kadar personelle bu hizmeti yürütüyorsunuz? Hekim sayınız yeterli midir?

Ahmet Coşkun Özdemir: Kalp Damar Cerrahisi 6’sı öğretim üyesi olmak üzere toplam 45 kişilik bir kadro ile hizmet vermektedir. Hekim sayısı olarak eksiğimiz bulunmamaktadır.

Günebakış: Gelecekle ilgili bölgenin ihtiyaçlarına yönelik planlarınız nelerdir?

Ahmet Coşkun ÖZDEMİR: 2020 yılı içerisinde kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi için çok büyük bir yatırım yapmayı planlıyoruz. Geçtiğimiz birkaç sene içerisinde hem kardiyoloji hem de Kalp ve Damar Cerrahisinin önce yoğun bakım ve servisleri yenileyerek bölgenin en güzel ve en modern kliniklerini hizmete soktuk. Bu yıl, hem mevcut cihazlarımızı yenileyeceğiz hem de bölge halkına en iyi en kaliteli hizmeti vermek için yeni tedavileri yapmamızı sağlayacak cihazlar alacağız.

Günebakış: Teşekkür ederiz.

Ahmet Coşkun Özdemir: Biz teşekkür ederiz.

Anahtar Kelimeler:
Ahmet Coşkun Özdemir
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kadri ARSLAN 2 ay önce

ahmet hocam size her zaman duacıyım. ilimiz ve bölgemiz için sen Allahın bir lütfusun. başarılarının devamını dilerim.

banner108