banner114

İYİ Parti’nin kuruluşuyla siyaset hayatına ilk kez atılan Ortahisar Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkan Vekili Berrin Erkuloğlu, insanlara dokunmak, laf değil iş üretmek, herkesin konuştuğundan farklı bir cümle kurabilmek için siyasete katıldığını açıkladı. Erkuloğlu ile siyasete bakışını, çalışmalarını ve Trabzon’u konuştuk. Engelliler ile ilgili yaptığı çalışmayı günebakış’a anlatan Erkuloğlu, çalışmaların rampadan öteye geçemediğinden yakındı.

BU GİDİŞATA ‘DUR’ DEMEK İÇİN SİYASETE KATILDIM

Siyasete nasıl girdiğini anlatan Erkuloğlu, “Kader diyebiliriz buna aslında. 7 Haziran 2015- 06 Haziran 2016 tarihleri arasında 337 asker, 182 polis ve 13 korucu olmak üzere 532 güvenlik görevlisi şehit oldu. 1 yıl içinde açılım sürecinin sonunda… Yanlış bir politikanın sonucunda bir yılda 532 evladımız tabutların içinde şehit geldi. 18-19 yaşlarında…Ben evdeyim.. İçim daraldı. Bu kadar genç insanlar tabut içinde gelirken ben evde oturamam dedim. Bir şey yapmalıyım düşündüm. O sırada bir arkadaşımın tavsiyesiyle İYİ Parti’ye katıldım. Bu gidişata ‘dur’ demek için… Tamamen insani duygularla yola çıktım. Buralara gelebileceğim de aklımda yoktu. Eşim, yakın dostlarım karşı çıktı. Bir bedel ödemek istedim. 2 tane erkek çocuğum var. Onlar varken içim parçalanırdı, ben evde oturup kahve içemezdim. Her türlü konforum vardı ama ben ülkem için bir şeyler yapmak istedim. Planlanmamış bir şekilde süreç gelişti. Meral Akşener, çok güven verdi. Samimiyetine inandım. Hala daha erdemli, dik duruşuna inanıyorum. O olduğu sürece ben varım.

YAPAMAZSAM EVİME DÖNERİM!

Ben siyaseti etik çerçevede, inandığım değerlerle erdemli iş görüyorum. Ahlakla, görgüyle, saygıyla, sahip olduğumuz değerlerle… Bir de paran varsa paranı katarak. Kamuya hizmet etmekte en erdemli iş görüyorum siyaseti. Ancak günümüzde siyaset o kadar çok kirlendi ki, insanların inancı kayboldu. Fakat bunu yeniden sağlayabiliriz. Biz biz olacağız ki düzelsin. Arkadaşlarım bana ‘sen bunu yapamazsın’ dediler. Yapabildiğim kadar dedim. Siyaset yalan konuşma yeri, laf çevirme yeri oldu. Bu işlere gelemem ben. Siyasette ben olduğum gibiyim. Durabildiğim yere kadar, duramazsam eyvallah! Evime dönerim. Benim amacım vatanıma, milletime hizmet etmek. Evrensel bakıyorum. Sayın Akşener’in de böyle baktığına inanıyorum. Keşke benim yerime donanımlı, daha genç arkadaşlarımız olsa. Kendi yerimi seve seve bırakırım. Ben arkadaşlarımı, bütün kadınları siyasete çağırıyorum. Orada sen, ben olursak bu iş düzelir. ‘Ben oradayım beni biliyorsun’ diyorum. Son zamanlarda arkadaşlarımdan epey siyasete katılan var. İnanıyorum kadınlar güzelleştirecek bu dünyayı.” ifadelerini kullandı.

HEDEFİM MAKAM DEĞİL BİR İŞE YARAMAK

Siyaseti belli emeller için değil, insanlara dokunabilmek için yaptığını söyleyen Erkuloğlu, çalışmalarıyla ilgili şunları kaydetti: “Benim hedefim makam değil. Bir işe yaramak. Hayvanlar için bir klinik açıldı. Çok mutlu oldum. O zaman içime huzur doldu. Laf değil iş üretmek… İcraat önemli benim için. Engellilerle ilgili çalışmamız da bu şekilde başladı.

ONLARIN GÖZÜYLE BAKMADIKÇA GÖREMİYORSUN

Engelli bir arkadaşımız partiyi aradı. Mavi Tur’la gezmek istediklerini ve neden gemiye binemediklerini sordular. Hem ücretsiz olup hem de gemiye binememek tuhaf bir durum. Engelli arkadaşımızla bir de ben görüşeyim dedim. Baktım olay çok farklı. Meydan Parkı’nda görüştüm. Sorun bir değil ki… Trabzon’da erişilebilirlik yok. İyi niyetli çok şeyler yapılıyor eskiye göre. Ama yapılanlar doğru değil. Eksik ve yanlış. Bunları görünür hale getirmek istiyorum. Engelli denildiğinde akan sular duruyor ama inanın yapılan hiçbir şey yok!

RAMPADAN ÖTEYE GİDEMEDİK

Ben bile utandım engelli arkadaşımızla gezerken. Çünkü onların gözüyle bakmadıkça göremiyorsun. Sokakta bir rampada durduk. Bana dedi ki “Berrin Hanım, ben buradan geçemem. Yoksa sandalyem devrilebilir.” Onun gözüyle baktığımda çok hak verdim. Ben geçerken topuklu ayakkabımla ayağım burkulur diye korktum. Burası da milyonlar harcanıp yeni yapılan Fatih Parkı! Yeniden tadilatlar olacak Meydan çevresinde. İyi de ne kadar daha bekleyecekler engellilerimiz? İnanın onlar için yapılan her şey bize lüks, konfor. Onların yaşamlarını kolaylaştırdıkça daha keyifli oluyor. Bizler de engelli adayıyız. Ben engelli arkadaşımızla bir saat Meydan’da dolaştım. Ki bunun arka yüzü de var. Meydan böyle ise mahalleleri düşünün. Evlerinden nasıl çıkıp sosyalleşecekler? Ancak biz rampadan öteye hala gidemedik. İsviçre’de engelliler talk show yapıyorlar. Defileye çıkıyorlar. Onlar özgür birer yurttaş. Devletimiz ayrımcılık yapmadan bizim içimizde yani bugünün engelsizleriyle beraber onlara bu imkânları sağlamak zorunda.

ENGELLİLİK HASTALIK DEĞİL, İNSANLIK DURUMU

Engellilik hastalık değil, insanlık durumu. Doğduktan sonra ya da doğmadan önce bir takım hareketlerinin kısıtlanmasıdır. Onlara yurttaş olarak bakmalı, hak olarak görmeliyiz. Şu benim dikkatimi çekti. Sokakta gidiyorken bebek arabalı bir kadın durup engellinin kendisine yol vermesini bekledi. Toplumumuzda empati de yok.

Onlar denize girmek istiyorlar. Sadece kullanabilecekleri Mersin Plajı olduğunu orada da engellilerin kullanabileceği bir kaldırımın olmadığını dile getirdi. Hadi kaldırımlar yapılmış ama onların da devamlılığı yok. Toplumsal alanlarda bağımsız bir tuvaletleri bile yok. Bu dahi düşünülmemiş. Meydan Parkı’nda lokal istiyorlar. Bakıyorlar her şey var ama onların vakit geçirebileceği, etkinlik yapabileceği bir araya gelebilecekleri bir lokal yok. Ayrımcılık istemiyorlar. Akülü araçlar için şarj noktaları örneğin. Yağmurlu havalarda şarj etme olasılığı yok. Trabzon havası çok çabuk değişebilen bir yer. Planlı, düzenli, terazisi olan bir çalışma yok! Bu eksikler nasıl anlatılır bilemiyorum. Çekebildiğimizin fotoğrafını çektik. Bunları rapor haline getirip Başkan Genç’e sunacağım. Bunlar görülsün artık daha duyarlı ve hassas davranılsın istiyorum.

PROJELERİN YAPIMINDA ENGELLİLERİN GÖRÜŞÜ ALINSIN

İsviçre, politikasını yurttaşlık, eşitlik ve tam katılım olarak dizayn etmiş. Yani bunu bir demokrasi ve insan hakları olarak görüyor. Ama biz maalesef lütuf olarak görüyoruz. Hak temelli ilerleyeceğiz, biraz da empati, çözülemeyecek hiçbir şey yok. Ben kendi adıma özür diledim. Bu kadar iyi göremediğimiz için… Teklif edeceğim. Ön etütlerde mutlaka bir ama, bir engelli arkadaşımızı alın diye.. O zaman çok daha güzel projeler yapılabilir. Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç’in bu konuda hassasiyeti var. Mavi Tur’un rampası olacak. Sokak hayvanları konusunda hassasiyet gösterdi. Bunda da öyle olacağını düşünüyorum. Engellilere ‘hasta’ gibi bakmak yerine ‘özgür yurttaş’ olarak bakmadıkça ,Hak temelli düşünmedikçe engellilere engel olmaya devam edeceğiz .Biraz  empati ve biraz hoşgörü engelleri kaldırmaya yeter.” ifadelerini kullandı.

KENDİ İŞİMİ YAPACAĞIM

İYİ Parti’nin Ortahisar Belediyesi Meclisi’nde Grup Başkan Vekilliği görevini üstlenen Erkuloğlu, farklı bir siyasi çizgi izleyeceğinin işaretini verdi. Erkuloğlu, “Bana teklif geldiğinde haddim olmayarak başka bir arkadaşımızın ismini önerdim. Bu görev bana verildi. Ben elimden geleni yapacağım. Kendi işimi yapacağım. 2.sırada otururken ne yapıyorsam, 1.sırada da otururken aynı şeyi yapacağım.” dedi.

BEN CÜMLEYİ DEĞİŞTİRECEĞİM

İnsanlara dokunan çalışmalara imza atacağını söyleyen Erkuloğlu, “Mecliste Turgay Şahin çok güzel muhalefetini yapıyor. Keza Sayın Davut Çakıroğlu öyle. Ve birçok meclis üyesi arkadaşımız. 3 aşağı 5 yukarı neredeyse aynı şeyler söyleniyor. İnşaat, yapıyla ilgili. Ben de aynı şeyleri söyleyeceğim. Biraz daha cümleyi değiştirerek konuşacağım. Herkes bu konularda bilgi sahibi ve konuşabiliyor. Ama ortaya bir şey koymak lazım. Sosyal politikaların ucundan bir tutmak lazım. İnsanlara dokumak lazım. Ben milletin vekiliyim. Sokaklara tükürülmesin dedim. Tükürene ceza verilsin. Bu çok basit bir şey gibi gözükebilir. Ama çok önemli şeyler… Hele engelli konusu asla basite indirgenemez.

ÇAKIROĞLU, BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ

Trabzon İYİ Parti teşkilatı içinde yaşanan tartışmalara değinen Erkuloğlu, “Ben siyasetten gelmediğim için bu tarz şeyleri anlayamıyorum. Gördüğümü söyleyeyim. Çok demokratik bir şekilde yürüyor. Karşılıklı konuşuluyor, tartışılıyor. Fikirler çatışabilir. Davut Çakıroğlu, bizim için gerçekten çok değerli. O kapıdan giren herkes benim için değerli. Kapıdan içeri girmek bir takım ilkeleri benimsemek ve elini taşın altına koymak demek. Ufak tefek anlaşmazlıklar olabiliyor. O günkü seçimimiz (İl başkanlığı) çok demokratik oldu. Ortahisar’da, ilçelerde bir sürü başkanlarımız değişti. Benim kişilerle işim olmaz ki. Ben hizmet etmek istiyorum. Çünkü bu parti sıradan şartlarda kurulmadı. Partimi özel görüyorum. Her şeyin çok güzel olacağına inanıyorum. Fabrika ayarlarımızı unutmayalım.” diye belirtti.

ÇOK HANTAL BİR PROJE…

Trabzon’un projelerini değerlendiren Erkuloğlu, “Güney Çevre Yolu çoktan yapılmalıydı. Kanuni Bulvarı olduktan sonra çok büyük üzüntü ve hayal kırıklığı yaşadım. Çok gereksiz bir yatırım olarak görüyorum. Çok hantal bir proje. Trabzon’u 2’ye bölen bir demir ve beton yığını. Yazık oldu. Şimdi Güney Çevre Yolu olmuş olmamış. Birçok kişinin mahallesini ikiye böldü Kanuni Bulvarı. İnsanların 7., 8. katından, yatak odasında geçti… Adeta hançer gibi girdiler Boztepe’nin bağrına. Demiryolunun tarihi geçmişi var. Yıllardır gelecek.” dedi.

ESKİ TRABZON’A DUYDUĞU ÖZLEMİ ANLATTI

Geçmişe özlemini dile getiren Erkuloğlu, “Trabzon Limanının eskisi gibi canlanmasını çok isterim. Ganita’da doğdum büyüdüm. Limanı da, Ganita’yı da, sahilimizin güzelliğini de çok iyi bilirim. Maalesef değerlerimizi koruyamadık. Yapılan şeyler çok hantal. Eskiden yolcu gemisi limanımıza gelirdi. Taşbaşı’ndan yukarı İngilizi, Fansızı, Hollandalısı çıkardı. Maraş Caddesinin araçlardan tamamen arındırılması lazım. Bank koyulsun, her iki tarafı da caddelerin ağaçlandırılsın.” açıklamalarında bulundu.

Röportaj: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.