banner114

“Devam gibi gözüküyor”

AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi ile günebakış gazetesi olarak pandemi sürecini, sürecin esnafı ve turizmi nasıl etkilediğini, Çay ve Fındık konularını ve kongre sürecini konuştuk. İl başkanlığına devam edip, etmeyeceği yönündeki sorumuzu yanıtlayan Başkan Revi, “Benim, il başkanlığına devam edeceğim demem tek başına yetmez. Bunu genel merkezin ve genel başkanımızın da kabul etmesi gerekiyor. Partimiz değişim sürecini tamamladı artık kongre süreci başladı. Ben de devam edeceğim gibi görünüyor.” dedi.

günebakış: Bir salgın süreci yaşandı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Trabzon’da da ekonomik sorunlar yaşanıyor. Normalleşme adımlarının üzerinden yaklaşık 1 ay geçti. Esnafı, iş dünyasını gezebildiniz mi? Neler gözlemlediniz?

Haydar Revi: 1 Haziran’dan sonra Genel Merkez’in de kararıyla, “3 kurala (maske, hijyen ve mesafeye) dikkat ederek sahada olun.” diye zaten talimat var. Genel Merkezin yine videolu konferans yönteminden koparak yüz yüze görüşmelerin, toplantıların yapılması yönünde talimatları oldu… Salgın sonrası bizde daha çok sahada vatandaşlarla olmaya çalıyoruz. 1 Haziran’dan itibaren parti binamızda da bir yoğunluk oluştu. Vatandaşlarımız buraya da geliyor. Burada nöbetçi olan arkadaşlarımız vatandaşlarla görüşüyor ama yoğunluk yaşandığından dolayı mesafe konusunda, randevular konusunda bazı zorluklar yaşıyoruz. Vatandaş sorunlarını konuşmak istiyor ama bu salgından dolayı kuralları uygulamakta biraz zorluk yaşıyoruz. Şehrimizi her gün dolaşmaya çalışıyoruz. 1 Haziran şehrimiz için hareketliliğin başladığı tarih. Ramazan ayı son yıllarda yaza denk geldiği için bu sürede çok fazla bir yoğunluk olmuyor zaten. Şehir dışından, yurtdışından Trabzonlular tamam şehre geldi ama onun dışında bir yoğunluk göremedik. Uçak seferleri de yine de beklediğimiz yoğunlukta değil. Bununla ilgili gerek Kültür ve Turizm Bakanımızla gerek Ulaştırma Bakanımızla da videolu konferans yaptık. Uçak seferlerinin mutlaka artırılması gerekiyor. Biliyorsunuz bu konuda geçen yıl sorun yaşadık. Şimdi bu sıkıntı ortadan kalktı ama bu defa yolcu konusunda beklediğimiz hareketliliği göremedik.

günebakış: Haziran sonuna yaklaşmamıza rağmen turizm sezonunu açamadık diyebilir miyiz? Biraz esnafı konuşalım.

Haydar Revi: Beklediğimiz ilgiyi göremedik. Esnafımıza gelince; pandemi sürecinde esnafla ilgili, iş çevreleriyle ilgili bir takım destekler oldu. Bu desteklerin dikkat çektiğini gördük. Ama günübirlik kazançla hayatını sürdüren insanlar var. Berberler, çay ocakları gibi. Üçüncü yardım paketi bu kesime yönelikti. Bunların da bir şekilde desteklenmesi gerekiyordu. 1 Haziran’dan itibaren salgın sürecini geride bırakacağımızı düşünerek bir hareketlilik bekledik. Ama pek göremedik. Vatandaşlarla bir aradayız. Onları dinleyip, elde ettiğimiz bilgileri hükümetle, yetkililerle paylaşıyoruz.

günebakış:  Günübirlik esnafa ciddi anlamda krediler sağlandı. Ancak bütün bunların karşılığı 6 ay sonra karşımıza çıkacak. Kasım ve Aralık’tan sonra kredilerin büyük olasılıkla geri ödemeleri başlayacak. Şu süreçte Kasım ve Aralık’tan sonra sıkıntının daha da artacağı yönünde bir endişe taşıyor musunuz?

Haydar Revi: İnşallah önümüzdeki aylarda, Eylül’den sonra bu salgının etkileri gittikçe azalır. İkinci bir dalga ile karşılaşmayız inşallah. Cumhurbaşkanımız ve kabinesi yeni hükümet siteminin de getirdiği avantaj ile birlikte çok hızlı kararlar alıp, uygulayabiliyor. Bizim arzumuz Trabzon, Rize ve bölgemiz inşallah tümüyle hareketlilik kazanır. Bu hareketlilik yüzde 75-80’leri bile bulsa iyi. Maddi anlamda sorunlarımız biraz daha azalır. İnşallah ikinci bir dalga yaşanmaz. Bu ödemelerin geri dönüşünde hükümetimiz yine gereken desteği verir ona bir şüphemiz yok. Belki süre daha uzatılabilir. Ama bizim ümidimiz biraz daha normale dönmemiz. İş yerlerinin biraz daha aktif hale gelmesi, kısıtlamaların biraz daha kalkması yönünde bir ümidimiz var.

günebakış:  Belki aşı bile o zamana kadar halledilmiş olabilir.

Haydar Revi: Son günlerde vakalar artıyor. Fakat vakaların yoğun bakım veya entübeye dönüşmesi azalıyor. Bu da tabii tedavinin geliştirilmesi ile ilgili bir durum. İlerde aşı bulunması ile birlikte belki çok daha iyi durumlara gelebiliriz. Hızlı bir şekilde normale döneriz diye umut ediyoruz.

günebakış: Önümüzde çay ve fındık konusu var. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Haydar Revi: Çay konusunda Nisan başında bir sorun yaşadık. Çay nasıl toplanacak? Gürcistan’dan çay toplamaya gelenler vardı.  Başkaları vardı. Batı’dan Karadeniz’e nüfus akışı olmaması konuşuldu. 19 Mayıs’tan sonra bunu önünün açılacağı yönünde kontrollü bir karar alındı. Kampanya bu sene biraz geç başladı. İnsanlar izinli olarak kendi bahçelerine gelebildi. Yalnız düşünen aksi bir durum yaşandı. İlk günler o kadar çay toplandı ki ÇAYKUR günlük kotasını azalttı. ÇAYKUR bugüne kadar ki en yüksek kotasını uyguladı. ÇAYKUR’un günlük 9 bin 100 ton işleme kapasitesi var. Bunun üzerine çıkılınca aşağı çekmek zorunda kaldı. Çay’da bir hasar olmadan, engel olmadan toplanabildi.  Yine bölge insanı olarak toplamadık, dışarıdan yine toplamak için gelenler oldu. Afganlılar olsun, çevre illerden gelenler olsun, çay hızlı bir şekilde toplandı ve 1. Kampanya tamamlandı. İlk günlerde fiyatlarda bir düşüş oldu ama daha sonra özel sektörde aynı fiyatlarda aldı. İyi bir kampanya yaşandı. Fındık ile ilgili ise belki de son yılların en rahat yılını geçirdik 2019 yılında. Cumhurbaşkanımızın neredeyse 1 ay kala fındık fiyatını açıkladı ve TMO’nun da destek olacağını açıklayınca; geçen sene en rahat fındık sezonunu geçirdik. Rekolte yüksek olmasına rağmen üretici mağdur olmadı. Hem de çok iyi ihracat gerçekleştirdik. TMO’da aldığı fındığı iyi bir fiyattan sattı. Onların da bir zararı olmadı. Son zamanlarda bölge milletvekilleri fındık komisyonunda toplandılar. Bizim de bir Ankara toplantımız vardı. Biraz ötelendi. Bölge başkanları olarak bunu gündeme getirecektik. Vatandaşımız için geçen yıl olduğu gibi kazançlı bir dönem olacak diye düşünüyoruz.

günebakış: Önümüzdeki süreçte kongreler başlıyor. Yeni dönemde Haydar Revi nerede duruyor? Ne düşünüyor?

Haydar Revi: İlk kongremizi Hayrat’ta Süleyman Soylu ile yapmıştık. 3 yılda bir kongreler yapılıyordu ve öne alınmıştı. Şimdi çeşitli dönemlerden dolayı yapamadık ama genel merkezimin talimatı doğrultusunda ağustos sonu başlayıp, ekim sonu gibi hem ilçe kongrelerini, hem gençlik kongresini hem de kadın kolları kongresini tamamlamak üzere bir talimat aldık. Ağustos fındık sezonu olduğu için Eylül’de başlayalım dedik. İlk kongremizi 5 Eylül’e koyduk. Araklı ve Hayrat’ta aynı gün yapacağız. Ekim sonuna bitirmek üzere takvimimizi oluşturduk. Genel merkeze gönderdik. Bu taslak henüz uygulanmadı. 5 Eylül’de başlayacağız ama 3 kurala mesafe, maske ve hijyene uyacağız. Dolayısıyla daha büyük salonlarda yapılacak. Her ilçede 400 delegemiz var. Açık alanlarda yapmayı düşünüyoruz.  İlçenin büyüklüğüne küçüklüğüne bakılmaksızın... 2017-2018 yıllarında çok yüksek katılımlı delegeler yaptık. Bakanımız Soylu Köprübaşı ve Tonya dışında bütün kongrelere katılmıştı. Biz üst düzey katılımlı kongreler hedefliyoruz. Önümüzdeki günlerde ne olur? Eylül ayı ne gösterir? Umarız bu salgının şiddeti azalır. Biz de kongrelerimizi yaparız. Ekim’de ilçe kongreleri bittikten sonra il kongresi başlayacak. İl kongresinden sonra da Allah nasip ederse büyük kongre yapılacak. Trabzon’a baktığımızda 3 dönemi dolduran ilçe başkanlarımız var. 3 dönem kuralı geçerli. Hem başkanlık seviyesinde hem yönetim seviyesinde değişikler olacak. Değişmesi gerekenler değişecek. 3 dönemden dolayı değişiklikler olacak. Kendisi ayrılmak isteyen olacak. Geçen dönem yüzde 51 oranında bir değişiklik olmuştu. Benim durumuma gelince 24 Haziran’dan sonra birçok teşkilatta değişiklikler oldu. Bundan sonra olmayacak diye bir şey yok. Partimiz ama değişim sürecini tamamladı artık kongre süreci başladı. Normalde Şubat’ta başlayacaktık. Eylül’e kadar uzadı. Biz yapamadık ama Türkiye’de 186 noktada kongre yapıldı. Çok sayıda ilde il başkanımız değişti. Ben il başkanlığında 5.5 yılı tamamladım. Bu seviye de il başkanlığı yapan sayısı Türkiye genelinde az.

günebakış:  Trabzon’da rekor sizde sanırım. Sizden önce en fazla yapan Adnan Beydi galiba.

Haydar Revi: Ben Trabzon’da 7. il başkanıyım. Ahmet Bey 1-2 defa oldu. Şu ana kadar en uzun yapan benim.

günebakış: Takdir tabiî ki genel merkezin ama 1 dönem daha yapmayı düşünüyor musunuz?

Haydar Revi: Bizim partimizin kuralları belli. Kuralları Koyan Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Hiyerarşi ve düzen içinde görevimize devam ediyoruz. Ben de görevime devam ediyorum. Benim, il başkanlığına devam edeceğim demem tek başına yetmez. Bunu genel merkezin ve genel başkanımızın da kabul etmesi gerekiyor. Ama dediğim gibi değişim tamamlandı. Ben de devam edeceğim gibi görünüyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.