banner114
banner146

Beşikdüzü sıkıntılı

Günebakış: Beşikdüzü’nün dününü bugününü değerlendirebilir miyiz? Beşikdüzü’nde durum nedir?

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı Ahmet Gören: 2014-2019’da AK Belediyecilikle buluştu ilçemiz ve tarihinde ilk defa iktidar partisiyle buluştu. Daha önce bu şekilde olmamıştı. O zaman ki Başkanımız da tecrübeli, milletvekilliğinden gelme bir şahsiyetti. Tecrübeli, birikimi olan, bürokrasiyi bilen birisiydi. O manada ilçemize yatırım kazandırma konusunda hiçbir zorluk yaşamadık. Beşikdüzü’nün değil birçok ilin hayal bile edemeyecek olduğu yatırımları bu dönem içerisinde ilçemize kazandırdı.  Kamuoyunda zaten herkes biliyor. En başta teleferik projemiz vardı. Bu birçok ilde olmayan bir proje. Niyet edip de yapamadıkları bir proje. Bir Kapalı Pazar yeri projesi. Bugün birçok ilde ve ilçede yok o proje. Teleferik projesine bağlantılı, turizmle bağlantılı turizmi geliştirmek maksadıyla teleferiğe bağlı birkaç otel projesi başlattı. Hatta bir tanesinin temeli atıldı. Belirli bir miktar inşaatı başladı. Bir tanede Beşikdağı’nda teleferiğin üst istasyonunda bir otel projesi başladı. Kendisi inşaatı başlattı. Bir tane de bizim plaj dediğimiz Dilektaş’ı mevkiinde olan bir yer. Burada bir Arap yatırımcıyla anlaşıldı.

Günebakış: Yani 3 otel projesi vardı…

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı Ahmet Gören: Evet. Bunların hepsinin yatırımcısı bulundu. Anlaşıldı. Tabii ki buna bağlı başlattığı birçok proje vardı. Sahil dolgusu gibi… onlarca yaptığı proje var. Ne yazık ki bir süresi var. 5 yıl doldu. Görev süresi yetmedi. Halkımız yeni bir seçim yaptı. Farklı birisini seçti maalesef. Sonuçta ne oldu. Beşikdüzü’nün kazandığı bu kazanımların tamamı bugün atıl vaziyette heder oldu gitti. Bunlara bağlı olarak TOKİ’yle alakalı bir çalışma yapılmıştı. Kentsel Dönüşüm Projesine başlamıştı. İlk etap olarak TOKİ projesi vardı. 142 konutluk 51 iş yeri dükkanı olan. Yıkımlara buradan başladılar. Normalde 2019’un başında TOKİ inşaatı bitmişti. Hak sahiplerine devri yapılması gerekiyordu. Ne hikmetse sürekli birileri dava açtı. Yürütmeyi durdurdu. Dava açtı imarını iptal ettirdi. Dava açtı başka bir şeyini iptal etti. Sürekli davalar açtırılarak bugünlere kadar geldik. Yani hak sahipleri konutlarını teslim alamadılar.

Günebakış: Bitmiş konutlar teslim edilmiyor muydu?

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı Ahmet Gören: A’dan Z’ye bitmiş hatta ön kabulü yapılmıştı konutların. Seçim beyannamelerinde şöyle diyorlardı: ‘Biz bu konutları yıkacağız’ Seçim beyannamelerinde bu şekilde söylüyorlardı. Sonuçta yıkamadılar ama hak sahiplerine zamanında teslim edilmesine engel oldular.

Günebakış: Çürümeye mi terk edildi konutlar?

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı Ahmet Gören: Biz devreye girdik. Belediyeyi devre dışı bıraktırıp, Toplu Konut İdaresi’yle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile beraber iptal olan imar planını tekrar ele aldı. Belediye haricinde kendisinin böyle bir yetkisi var. TOKİ İmar Planını yaptırarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yakın bir zaman içerisinde zannediyorum teslimatlar başlayacak.

Günebakış: Yani belediyeye rağmen Bakanlık yapacak. Yoksa çürümeye terk edilecek konutlar…

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı Ahmet Gören: Evet, yoksa çürüyecek. Tıpkı bugün teleferiğin çürümeye terk edildiği gibi… Çalışır vaziyette para kazanır bir vaziyette teleferik teslim ettik. Bugün kapısında kilit var. Bunlar çok acı şeyler.

Günebakış: Teminatını da alıp, personel maaşını verdi.

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı Ahmet Gören: Birazıyla personel maaşını verdi. Bu Best Otel’in yerine yapılacak olan bir otel vardı. O otelin yatırımcısını bir şekilde maaş vermek için kaynağa ihtiyacı vardı. Yatırımcıya bir şekilde ceza keserek oradan kaynak oluşturmaya çalıştı. Yatırımcı da korktu, ürktü. Yatırımcının başlanmış vaziyetteki projesi kaldı. Ne olacağı, akıbeti beli değil.

Günebakış: Ama orada ciddi bir sendrom var. Hem araziye ödediği parayı hem araziyi durduğu için yaptığı masrafları yarın belediyeden isteyecektir.

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı Ahmet Gören: İsteme hakkına sahip. İsteyecek büyük ihtimalle. Şimdi istese de belediye sözleşme gereği yatırımcı belli bir tarihe kadar yatırım yapmazsa araziyi belediyeye geri verecek. Ama belediye de parasını geri ödeyecek. Bizim belediyede de parasını ödeyecek bir güç yok. Yani Beşikdüzü’nü büyük bir kriz bekliyor.

Günebakış: Araziyi de geri alamayacak… Belediye şu anlık kilitlenmiş bir vaziyette. Vatandaş ne diyor buna? Beşikdüzü’nü nereden ne hale düşürdüler? Vatandaş ne diyor buna?

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı Ahmet Gören: Sokak başta sesini çok çıkarmıyordu. Sonralara doğru vatandaşlarda serzenişlerde, şikayetlerde bulunmaya başladılar. Ramis Bey’in şahsı kişiliği ilçede sevilen birisi. Ancak son zamanlarda çok agresif hareketler yapmaya başladı. Gerçek yüzünü göstermeye başladı. Bu manada vatandaşlar artık bir şey yapmadığını, yapılanların heba olduğunu, çürümeye terk edildiğini görüyorlar. Görmeye başladılar. Onun için vatandaşlar ses çıkarmaya başladılar. Maaş ödeme noktasında sıkıntı yaşamaya başladılar.

Bir de şöyle bir şey var. İlçede korku salmaya çalışıyorlar. Muhtarları çağırıyorlar, muhtarları tembih ediyorlar. ‘Makine alamadık’ demeyin. Hatta şunu diyorlar: ‘Makine lazımsa deposunu doldur al. Böyle bir şeyi sizden istediğimizi söylemeyin. Söylerseniz bir daha makine vermeyiz.’ Çalışan personeli çağırıyorlar. Onları tehdit ediyorlar. ‘Sakın bir yerde maaş alamadık demeyin’ diyorlar. Bizim partililerimizi tehdit ediyorlar. Belediyeyi öyle ya da böyle bir iş kapısı olarak görüyorlar. Zaman zaman belediyeye gidip işçi alınacağı zaman iş talebinde bulunuyorlar. Bu iş talepleri bizim dönemimizde de olmuştur, bizden önce de olmuştur. Bizden sonraki dönemde de olacaktır mutlaka. ‘Hangi Partiye üyesin?’ diye soruyorlar. AK Parti denilince ‘Oradan istifa et gel’ deniyor.

Günebakış: İşe alacağı, iş vereceği için mi?

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı Ahmet Gören: Hayır. Bu şekilde tehdit ediyorlar. İnsanlar artık korkmaya başladılar. Beşikdüzü’nde tehditle alakalı sokakta insanlar artık endişe duymaya başladı. Biz zamanında anlatmaya çalışıyorduk ama insanların gözüyle gördüğü farklı oluyor. Görmedikleri için inanamıyorlardı. Artık görüyorlar. Teleferik projesinde artık kapı kilitlendi. TOKİ ile ilgili uğraş veriyoruz. Vatandaşa anlatıyoruz da… Bir sürü otel projesi kaldı. Dilektaşı’ndaki yatırımcının ne olduğu ne yaptığı belli değil.

Günebakış: Peki, mahallelere eski köylerdeki vatandaşlar Beşikdüzü’ne geldiğinde onlar ne yapıyor? Onlar ne diyor? Köylere çıktığınız zaman onların düşüncesi nedir?

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı Ahmet Gören: Vatandaş şimdi pişmanlığını bize açık açık bildirebiliyor. Öncesinde bize çok şikayet gelmiyordu. Memnunmuş gibi bir hava seziyorduk ama artık şikayetini iletmeye başladı. Vatandaşın köyde ne talebi olur? Yol, beton, çöp vb. talebi olur. İlçede sokakta bugün çöpler toplanamaz vaziyette. Çok çirkin görüntüler oluşmaya başladı. Sokaklar pis, süpürülmüyor.

Günebakış: Niye çalışmıyor mu işçiler?

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı Ahmet Gören: Kim çalıştıracak, kim ilgilenecek. Bir düzen yok belediyede. Her şey yıkılmış. Kimin ne yaptığı belli değil. Kimse takip etmiyor. Sen ne yapıyorsun diye takip eden organize bir sistem yok artık. Herkes kafasına göre istediği saatte işe geliyor. İstediği saatte gidebiliyor. Böyle bir başıboşluk var.

Günebakış: Bunun dışından yeni dönemde Beşikdüzü için yeni ekibinizle birlikte neler planlıyorsunuz? Merkezi hükümetten isteyeceğiniz neler var kafanızda? Neler söyleyeceksiniz?

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı Ahmet Gören: Bizim ilk hedefimiz başlattığımız yatırımların devamı. Bunlar olmazsa olmaz bizim için. Hatta ilçemiz için olmazsa olmaz. Çünkü ilçemiz göç veren bir ilçe. Burada nüfusu bir şekilde artırmamız lazım. Organize sanayimiz var. Ancak bizim insanımız organize sanayiye çok büyük ilgi duymadı. Orada çalışmaya çok ilgi duymadı. Bacasız sanayi olarak turizm bizim için ön plana çıkmaya başladı. Bu manada zaten bu yatırımlar başlatıldı. Bunları da bir şekilde devam ettirmemiz lazım. Ayrıca en önemli projemiz kafamızdaki, hayalimizdeki 4 yıllık fakültenin ilçemize gelmesini sağlamak. Beşikdüzü bir eğitim yuvası. Eğitimle anılan bir yer ve ilçemiz bu manada buna çok hazır bir yer. Hem altyapı olarak hazır hem vatandaş olarak hazır. Çok büyük bir beklentide oluştu. Mesela son olarak 500 kişilik yeni bir yurt inşaatımız yapıldı. Şu anda teslimi yapılıyor. Bitti, hazır. Daha öncesinden bir 150 kişilik yurdumuz zaten vardı. Özel bir işletmenin müteşebbisin yaptığı 200-300 kişilik bir yurt zaten var. Üniversitemize ait fiziki bina zaten şu anda o kapasiteyi kaldırabilecek durumda. Binada hazır. Ona da ihtiyaç yok. Yani bugün karar verilse fakülte açılır.

Günebakış: Fakültenin adını belirlediniz mi?

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı Ahmet Gören: Onunla ilgili bir çalışma yaptık ama şuan dillendirmek istemiyorum. Kafamızda bir plan ve proje var. Onunla alakalı da çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yine şu anda devam eden sahilde bir dolgu projemiz var. Onun üzerine güzel bir alan yapmayı planlıyoruz. Spor tesislerinin olduğu, çocuklarımızın eğlenebileceği oyun alanlarının olduğu, vatandaşlarımızın akşamları rahatça oturabilecek olduğu park alanları yapacağız. Tabii burasının dolgusu şu anda devam ediyor. Bunun dışında bir de vatandaşımıza kulak vereceğiz. Vatandaşımız ne istiyor? Bu bizim için çok önemli. Geçmiş yıllarda tecrübe edindik. Vatandaşların istemediği bir şey olmayacak. Bu konu da bizi daha çok vatandaşımız yönlendirecek. Yeni projelerle alakalı vatandaşımız ne istiyor ona göre çalışma ve araştırma yapacağız. Vatandaşımızın isteğine göre bizde kendimizi yönlendireceğiz.

Günebakış: Teşekkür ederim.

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı Ahmet Gören: Ben teşekkür ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.