banner114

ABD ne kadar Türkiye’nin çıkarlarını koruyacak?

KTÜ’lü Öğretim Üyesi Köse, ABD ve Rusya’nın çıkarlarının Libya’da örtüştüğünün belirterek Türkiye’nin Rusya’ya Fransa, Mısır, Yunanistan üçgenine karşı ABD’yi yanına almaya çalıştığını söyledi

KTÜ’lü Öğretim Üyesi tarihçi Doç. Dr. İsmail Köse, Libya’da yaşanan son gelişmeleri gazetemize değerlendirdi. ABD ve Rusya’nın çıkarlarının Libya’da örtüştüğünü belirten Doç. Dr. Köse, “Türkiye Rusya’ya Fransa, Mısır, Yunanistan üçgenine karşı ABD’yi yanına almaya çalışıyor. Bu mantıklı bir politika… Buradaki sorun şu ABD ne kadar Türkiye’nin çıkarlarını koruyacak bir dış politika takip edecek. Hegoman bir güç ile iş yapıyorsanız kendi haklarını sekiz koruyorsa sizinkini iki korur.” dedi.

ABD, KADDAFİ’YE ALTERNATİF OLARAK HAFTER’İ AMERİKA’DA TUTTU

Hafter’in kolay kolay çekilmeyeceğini, bir savaş piyonu olduğunu daha önce gazetemize verdiği beyanatlarda da söylediğini hatırlatan Doç. Dr. Köse, “Hafter mağlup olsa bile daha güçlü biri gelene kadar piyasada tutulacak belli. Hafter ile ilgili enteresan bir bilgi var. Hafter çok uzun süre Kaddafi’ye alternatif olarak ABD’de de ikamet etti. Hafter’in kaldığı yerde Pensilvanya’ya çok yakın. Bazı şeyler çok tesadüf gibi gözükse de ne dış politikada ne de insan ilişkilerinde bu kadar tesadüfe yer yoktur. ABD’nin 1980 yıllarda yürürlüğe koyduğu Yeşil Kuşak Projesini FETÖ de ayaklarından biriydi. ABD’den bu kadar destek görmesinin sebebi de budur.” diye konuştu.

YEŞİL KUŞAK PROJESİ HAFTER VE FETÖ BAĞLANTISI

ABD’nin Yeşil Kuşak Projesini Türkiye, Afganistan, Pakistan gibi ülkelerde gerçekleştirmek istediğini belirten Doç. Dr. Köse, “Modern İslamiyet’in bölgede hakim kılınması ABD’nin çıkarlarının garanti edilmesidir. Radikal akımlar ABD’nin kontrolünde olduğunda istediğinde yükselir istediğinde azalır. Bu da ABD’yi Afganistan’a, Irak’a, İran’a, Suriye’ye üstü kapalı müdahale hakkı verir. Bunu yaşadık gördünüz. İşte Yeşil Kuşağın en büyük sorunu bu zaten, savaş pilotları hiçbir zaman radikalleşmesin bunlardan biri Hafter biri de FETÖ idi. FETÖ ulus devlete zarar veremedi. Aslında bunların hepsi veri, daha fazla veriye ihtiyacımız var. Mesela ılımlı İslam ile Hafter’in bir bağlantısı var mıydı? Aslında açıklamaları bile bir şeyler anlatıyor. Ama dediğimiz gibi veriler olamadan yüzde yüze doğru bir sonuç elde edemezsiniz. Biz dış politikayı ön görmeye çalışıyoruz. Verileri alt alta koymaya çalışıyoruz.” dedi.

“ABD VE RUSYA LİBYA’DA ÇIKARLARINA AYKIRI BİR İKTİDARIN OLUŞMASINI İSTEMİYORLAR

Soğuk savaş döneminde iki büyük gücün ABD ve Rusya olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Köse, şimdi bu gücün sadece Rusya’da olduğunu kaydetti. Doç. Dr. Köse, “Rusya, Hafter’e destek sağlayan güçlerin başında geliyor. Suriye’nin Kuzeyini düşünün PKK’ya ABD ve Rusya destek veriyor. Libya’da ise Hafter’e. Bu iki devletin çıkarları nasıl bu kadar örtüşüyor! Örtüştükleri nokta Libya’da kendi çıkarlarına aykırı bir iktidarın oluşmasını istemiyorlar.” diye konuştu.

“LİBYA PETROLLERİNİN YÜZDE 50’Sİ TÜRKİYE ÜZERİNDEN BÖLGEYE DAĞILIYOR”

Libya’nın Akdeniz’in kalbi olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Köse , “Osmanlı Trablusgarp diyordu. Trablus Libya’nın batı tarafıdır. En önemli bölge orası… Yine petrollerinin yüzde 50’si Türkiye üzerinden bölgeye dağılıyor. ABD ve Rusya’nın çıkarları burada örtüşmüş durumda. Hatta ABD Rus uçaklarının Hafter’i desteklediğine dair görüntüleri paylaştı. Hafter meşru bir güç değil. Hafter, devlet tarafından kabul edilen bir güç değil. Türkiye Rusya’ya Fransa, Mısır, Yunanistan üçgenine karşı ABD’yi yanına almaya çalışıyor. Bu mantıklı bir politika… Buradaki sorun şu ABD ne kadar Türkiye’nin çıkarlarını koruyacak bir dış politika takip edecek. Hegoman bir güç ile iş yapıyorsanız kendi haklarını sekiz koruyorsa sizinkini iki korur.” diyerek, ülkeler arasındaki pazarlıkların kapı arakasında yapıldığını söyledi.

 HABER: Filiz YILDIRIM 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.