banner114
banner146
banner122

Sosyal medyada aslında sona değil en başa dönüldü. Facede sen zaten daha çok tıklanma alacaksın diye bin bir takla atmıyor musun? Biri ya da mekan sahibi alıp paylaşsa paylaştığın resmi ya da yazıyı ne değişir. Fenomen olursun işte eğer paylaşılacak değerde ise.

Gelelim watsap’a burada daha özel durumlar paylaşılıp yazıldığından esas korku buradadır. Uzakta kalmış sevdaların buluşma yeri, mektuplaşma yeri olduğundan büyük sorun teşkil etmektedir. Fakat esas sorun bence abonelerin ısrar edeceği sorun uçtan uca kayıt yapıp saklama ortadan kalkmalı ve günlük silinmeli. Ki zaten öyle de olmaktadır. Saklama şartı aboneye verilmeli ve verilmiştir. Abone dilerse saklasın; Saklama seçimi ve uçtan uca silme tuşu konulmalı. Ki bu da mevcuttur.

Biz dönelim oluşan duruma. Paylaşılan ne varsa saklanmış şimdi gizli ne varsa ortaya çıkarsa. Buradan gönderilen gizli sözleşmeler. Ticari anlaşmalar ve gizli yazışmalar önem taşımaktadır. Yoksa sizin eşiniz sevdiğiniz ile paylaştığınız muhabbetlerin kimse için bir ehemmiyeti yoktur. Siz ya da sizden dava durumu mevzu olmadıkça.

Özel konuşmaların bir ticari getirisi yoktur. Diyelim ki oldu ve sizin özeliniz paylaşıldı herkes gördü. Bu özel aslında kişisel haklara girer. Hiçbir sözleşme bunun suç olmasını saklayamaz. Kişisel yıkıma varacağından insan hakları, insan olma ve yaşam hakları ihlal edildiğinden her türlü mahkeme yolu buna itiraz edip tazmin şartları oluşturabilir.

Bunu da bilmez, anlamaz durumuna kimse girmez. Diyelim siz watsaptan komşunuza, kızına, gelinine asıldınız. Bunu facebook komşunuzun, eşine, babasına satmaya kalkıp kazanç elde edecek. Peki o zaman doğacak olan kanuni süreçte, açılacak bütün mahkemelerde ve oluşacak bütün kavgaların sonucunda suçlu watsap yönetimi olmayacak mı? Ticari gizliliklerde ise ticaret deyip işin içinden çıkma olasılığı ön plandadır. Fakat yaptığı paylaşım sizin kazancınıza olursa ne diyeceksiniz.

Ya da bu durum şikayet konusu olduğunda mahkemeye ibraz edilecek bilgiler mahkemece istendiğinde delil olarak verilecek. Bu dünyanın en doğal hali değil midir?

Bu aleni ispiyonculuğu para kazanma derdinde olan kim kabul eder? Ya da doğuracağı sonuçlara kim katlanmak ister. Ancak bir ülkede savaş çıkarmak, insanları bir birine düşürmek isteyen bunu göze alır. Yok eğer mevzu delil noktasında ise bu kullandığımız telefonlar üzerinden yapılan konuşmalar dahilinde de uygulanmaktadır. Buna mektuplar da dahildir. Hep delil olmadılar mı gerektiğinde.

Gelelim sosyal medyanın en başta çıktığı noktada bizlere verdiği haklar. Bize site kurma hakkı vererek. Paylaştığımız her şeyi onun üzerinden paylaşırsak asla kimse dokunamaz sahiplenemez. O bizimdir, basılı bir kitap gibi, tapulu bir mülk gibi bizimdir. Ve o ilk günlerde her bireyin olmasa da hem hemen her köyün, derneğin, şirketin, atölyenin bir sitesi vardı ve ne zaman sosyal medya özellikle facebook çıktı o gün bütün siteler kapanıp faceye taşındı.

İşte biz o zaman bütün sözleşmeleri ihlal edip tasımızı tarağımızı toplayıp mülteci olmadık mı? Mülteciler hakim olmadıkları topraklarda hüküm süremezler. Ancak hüküm sürecek olurlar ise bilin ki mülteci değil istilacıdırlar. Bir gün mutlaka sorgulanacaklardır.

Şimdi yeniden sosyal medyalaşmanın zamanı. Artık yazar çizerler emeklerini heba etmemek için mutlaka mini bir siteye tabi olsunlar. Ve toplumsal yönlendiriciler ise köyleri, kasabaları, işleri için birer site kurup o siteden topluma hizmet versinler ve de çevrelerinde olanları oralardan sosyal medyaya ulaşımlarını sağlasınlar.

O zaman site sahibine sormadan o yayının ya da o yorumun kullanılmasına kimse hak sahibi olmaz olamaz.

Sohbet muhabbet konusuna gelince artık insanlık olarak şunu öğrenmeliyiz nereden olursa olsun mutlaka saygı göstermeli ve kavgayı da sevmeyi de ikinci üçüncü ortamda tadında sınırında yapmalı. Ancak ve ancak yüz yüze iken aleni olup reel üstü noktalara varmalıyız. Daha dün unuttuğumuz mektuplar, arkadaşlar da delil olmadı mı bir çok anlaşmazlığa?  

Gelişen teknoloji ve geçen zaman yine hiçbir şeyin gizli kalmayacağını, mutlaka bir gün ortaya çıkacağını ve saygı sevginin her şartta herkese gösterilmesi gerektiğini. Çözülmez meselelerin yüz yüze daha insancıl çözülebileceğini hatırlattı; Dilerim hatırlamış ve öğrenmiş olduk.

Selam saygı ve en önemlisi sağlıkla, muhabbet ile….

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.