banner114
banner146

Yanlış başlık okumadınız. Dün sabah Trabzon’da aynen bu başlığın muhtevası yaşandı. Türkiye Muhtarlar Federasyonu Başkanı Bekir Aktürk, 18 ilçenin muhtarlar derneği başkanlarıyla birlikte katıldığı İş İnsanı Vehbi Koç’un da davetiyle Büyükşehir Belediyesini adeta yerle bir etti. Hem de öyle sıradan bir şikayet değil. Yani muhtarların şikayetleri tek başına hizmet alamamakla alakalı değildi. Bir anlamda adam yerine konmamakla alakalı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu kadar önemsediği muhtarları Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, adam yerine koyup, muhatap almayınca… Cezalandırıp terbiye etmeye çalışınca muhtarlar daha fazla dayanamadı. İş İnsanı ve Trabzon eski Milletvekili adayı Vehbi Koç’un davetine katılıp Büyükşehire veryansın ettiler. Federasyon Başkanı Bekir Aktürk, Büyükşehirin hizmetten öte muhtarlara bakışını şöyle yorumluyor: “Benim muhtarlarıma horla bakıyor. Başka gözlüklerle bakıyor, ayrıştırıyor. Türkiye’de milli birlik mücadelesi verilirken benim şehrimden birileri tarafından öteleniyoruz. Biz devlete güveniyoruz.” Bu yaklaşım birileri için sürpriz olsa bile bizim için sürpriz değil. Biz şehri tanımadan ve tepeden inmeci bir yaklaşımla bu şehrin başına gelenlerin kibirden kopamadıklarını çok kez gözlemledik. Bugün aynı tabloyla karşı karşıyayız. Biz yine muhtarların somut şikayetlerine dönelim.

Sözü önce Sürmene Muhtarlar Derneği Başkanı Aslan Aydın aldı. 20 yıldır muhtar olduğunu belirterek, dertlerini anlatmak için Büyükşehir Belediye Başkanı ve TİSKİ Genel Müdüründen dört aydır randevu alamadıklarını söyledi. Muhtar Aydın, “Bana Amerika’yı, Ukrayna’yı anlatmayın. Ben çamurlu su içiyorum. Büyükşehirden randevu alamadığımızı Cumhurbaşkanına bile yazdım” dedi. Sürmene Muhtarlar Derneğinden sonra bu kez sözü Federasyon Başkanı Aktürk aldı. Aktürk daha ağır konuştu. İşte Aktürk’ün madde madde şikayetleri:

•Federasyon Başkanı Bekir Aktürk, yaptıkları toplantının tesadüfen bir toplantı olmadığını, siyasi bir yanı bulunan bir toplantı da olmadığını belirterek, “Düşündüm taşındım sesimiz yukarıya en ücra köşelere nasıl gider diye düşündüm. Bu şekilde karar verdim.” Birincisi, bu şekilde şikayetleri yazabilecek tek basın kuruluşunun 61 Medya ve günebakış olduğunu söylemeye çalışıyor. İkincisi ise şikayetlerini partinin üst düzeyinde etkili isimlerle irtibatı olduğu bilinen Vehbi Koç’a iletmeyi amaçlıyor. Yani Koç’tan bu şikayetleri yukarılara taşımasını istiyor.

•Aktürk başından geçen bir olayı anlatıyor: “Birkaç ay öncesinde Uzunsokak’taki dükkanım bir ay lağım sularının içinde kaldı. Ne TİSKİ Genel Müdürü, ne yardımcısı benimle muhatap olmadı. Oraya önce bir ekip gönderdiler sonra geri çağırdılar. Niye çağırdılar biliyor musunuz? Güya beni terbiye edecekler. Beni annem ve babam terbiye etti.” dedi.

•Aktürk, Büyükşehir yönetiminin şehirle bütünleşemediğini, çok çarpıcı bir örnekle ifade ediyor. Şöyle diyor: “Geçmişte bu şehirde güzel bayramlaşmalar oluyordu. Belediye binasına gidiyorduk. Bütün siyasi görüşü olan arkadaşlarımız devlet erkanıyla bayramlaşıyorduk. Şimdi var mı? Yok arkadaşlar.”

•Büyükşehir Belediyesinin muhtarları önemsemediğini, kendisini eleştiren muhtarlara demokratik yaklaşmadığını hemen yaptırım uyguladığını ifade eden Aktürk, “Bizim Trabzon’da eleştiri yapıldığı zaman hemen yaptırımlar geliyor. Trabzon Büyükşehirde muhtarlar Daire Başkanlığına 2022 yılında tahsis edilen bütçe 10 bin TL. Bu rakam muhtarlara gösterilen samimiyetsizliktir." diye konuştu.

•Aktürk, AK Parti’de Süleyman Soylu dönemini aradıklarını şu ifadelerle dile getiriyor: “Bakan Bey bu şehirden gitti, muhtarlarımızın muhatabı kalmadı. Belediyelerde çavuşların irtibatı varsa ahbap-çavuş ilişkisi ile hizmet alırlar. İktidarı ile muhalefeti ile… Seçim zamanında muhtarların yanına kimse gelmesin.” diyerek rest çekti.

                                                            ***

Günebakış Gazetesi bu toplantıyı kayıt altına alan tek yayın kuruluşu. Toplantıya İş İnsanı ve eski Milletvekili adayı Vehbi Koç’un kahvaltılı basın toplantısı olarak davet edildik. Koç muhtarları hem tanıdı hem dinledi. Toplantıya katılan muhabirimiz, toplantı sonunda muhtar Aktürk'e daha önce kendisiyle yaşadığımız ve mahkemeye akseden olayı hatırlatarak, “Bekir Başkanım bu söylemlerini yazacağız. Sonra tekrar sorun olsun istemiyoruz” dedi. Zira daha önceleri Muhtar Aktürk hidrofor sorunu ile ilgili bir açıklama yapmıştı. Muhabirimiz bu açıklamayı birebir kayda almış ve yayınlamıştı. Aktürk ise yaptığı ikinci açıklamada bu sözlerin kendisine ait olmadığın belirterek yalanlamıştı. Bunun üzerine günebakış Gazetesi, yalanla suçlanınca haberin ses kaydını internetten yayınlayarak Aktürk’ü tekzip etmişti. Muhtar Aktürk bunun üzerine daha önce yalanladığı haberinden vazgeçip, “Sesimi izinsiz kayda alıp yayınladılar” gerekçesiyle Günebakış muhabirini mahkemeye vermişti. Mahkeme hala devam ediyor. Bütün bu ayrıntıların içinde olan diğer muhabirimiz Muhtar Aktürk’e işte bunu hatırlattı. Günebakış bir kez daha gazetecilik yaptı. 

Aktürk’le mahkemelik olmamız gazetecilik ilkelerinden vazgeçtiğimiz anlamına gelmez. Biz o gün de ilkelerimizle hareket ettik, bugün de ilklerimizle hareket ediyoruz. Kimseye karşı düşmanlığımız yok ve olamaz. Biz gazetecilik yapıyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
oflu 4 hafta önce

Akp sadece muhtarlari degil ,genelde herkesi terbiye etmeye calişiyor ,cay kanunu ile cay ureticisini ozel sektore maraba yapmaya calişan akp değilmi ,atik su almadan atik su parasi olan tiski değilmi ,Allahin izniyle secimde terbiye nasil olur görurler.

Avatar
Mustafa 4 hafta önce

seçim zamanına kadar hepsi biat eder. biliyoruz onlarıda

Avatar
Akıncı 4 hafta önce

Kıyamet elbet bir gün Allah(c.c)’ın takdiri ile kopacaktır. Ancak hergün yaşanan kötü olaylar, kıyametin hergün bir parçasının koptuğunu ve hızla kıyamete yaklaşıldığının göstergesidir. Her gün bir parçası kopan Büyükşehir Belediyesinin ve iktidarında kıyameti artık çok yakındır. Trabzon’da Muhtarların, artık geç kalmış olan tepkileri ancak belirgin bir şekilde ortaya çıkmış, sıkıntı ve dertlerini sağar Sultan bile duymuş, ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu ve ekibi duymamış, aksine kendinde olmayan gücü elinde olduğunu vehmederek, muhtarlara zulüm etmiş, o küçük akıllarına göre Muhtarları terbiye etmeye kalkmıştır. Yirmi yılın ardından İktidar Partisi ve ekibi fikri ve zihni olarak artık çok yorgundur ve bitmiştir. Yaptıkları hiçbir iş, hayır ve besmele ile yapılmamaktadır. İşte son olarak Yalıncak Plajında direkteki elektrik kaçağından yaşanan can kaybı, sorumsuzluk ve ihmalin derecesini çok iyi göstermektedir. Büyükşehir Belediyesi Ötenazi durumundaki hastadan farksızdır. Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarihinde hiç bu kadar akçeli işlere karışmamış,hiç bu kadar kötü yönetilmemiştir. Beş yılın sonunda hiçbir icraatla bu şehirden ayrılamayacağını gören Zorluoğlu, alel acele Maraş Caddesini yaya trafiğine açmış, hikayesini böyle sonlandırmak istemiştir. Geldiği günden beri makam odasında ölen şahıstan tutunda( Araklı ilçesindeki Petrol istasyonu sahibi) en son elektrik akımına kapılan evladımız, Zorluoğlu’ nun ne kadar Besmele’den uzak ve Trabzon için hayırlı biri olmadığının göstergesidir. “ NİYET HAYIR, AKIBET HAYIR; NİYET KÖTÜ AKIBET
KÖTÜ” …Son söz olarak Mevlana’ nın dediği gibi “ Dün dünde kaldı artık cancağazım, artık yeni bir şeyler söylemek lazım”!…