banner114
banner146
banner122

Her şeyin içinde olan ve birçok şeyin de ilacı olan zaman. Çoğu zaman yetmez bize bazen erken bazen geç kalırız ona. Bizden genç ise sevdiğimiz erken kalmış oluruz zamana. Yok eğer bizden yaşlı olursa sevdamız bu seferde geç kalmış oluruz.

Yaşamın kendisidir aslında zaman. Sizin zamanınızda, bizim zamanımızda cümlecikleri bazen öyle çok şeyler anlatır ki. Kimse cevaplayamaz, kimse kimsenin zamanına nokta ya da virgül koyamaz. Herkes kendi zamanına koyar dilediği noktalamayı.

Lakin uzun uzun olur anlatısı o zamanların. Bizim zamanımızda insanlar daha göçebe yaşar, daha çok birbirine selam verir, sevgileri daha narin olurdu. İşlerine daha sadık, az yalan çok muhabbet olurdu. Köyle yazlar, kış kalabalık, kuş sesleri her yanda duyulurdu. Kışları okul bahçelerinde çocuk sesleri kuş sesimiz olurdu.

Yalan konuşmak insanları aldatmak günahın içinde sayılırdı. Hırsızlık, dolandırıcılık gibi olaylar en büyük suçlardan sayılırdı. Anne terliği kıymetli, baba sillesi ise düzelti olurdu.

Kim olursa olsun büyüklere yer verilir, karşısında yayılmadan üslubunca oturulurdu. Kapı çaldığında herkes ayaklanır, kim gelmiş olursa olsun hürmetle karşılanırdı. Gençler, çocuklar çalışmak zorunda kalırsa girdikleri işte saygılı, işine sahip “Eti Senin Kemiği Benim” düsturu içinde yarınlara meslek sahibi olurdu. İşinden ayrılıp başka meslek edinecekse de mutlaka usulünce işverene haber verilir ve gereken yapılarak işten ayrılırdı.

Ustasının yan tarafında dükkan açan çıraklar, elemanlar ise ticari ahlak içinde dost, arkadaş sonrada komşu olurdu. Patronun izi mesleğinde takip edilir, özel yaşamına uğranmaz, dokunulmaz, dillere pelesenk olmazdı. Özenti yapılacak ise başarı hedef olurdu. Harcanan para, kazanılan iş, gidilen tatil, kullanılan araç için özenti olmaz. Bunlar için daha çok kazanmak ve daha dürüst çalışmak için çaba harcanırdı.

Bizim zamanımız her şeyin değeri gereğince verilir, her şeyin bir önemi vardı. O önem mutlaka hak ettiğini bulur her anlamda doyum olurdu.

Sizin zamanınız; Her şeye kolay ve basit ulaşılabiliyor, illegal yollar normal karşılanıyor. Dostluk, arkadaşlık sevgi, saygıdan çok çıkar üstüne kuruluyor. Ağlayanın malı gülene fayda sağlıyor.

İşler beğenilmiyor, iş tulumu giymek zora gidiyor. Büyük küçük belirsiz, karşımızda kim olursa olsun, el, ayak, kol, bacak yayılıyor. Öğlede girilen işten akşam çıkış alınıyor. Başkalarının işine, aşına, eşine kıskanmak sınırsız. Patron ne giydi, arabası ne marka arzusu kıskançlığı son raddede.

Kıskandıklarını elde etmek için olmayan yollar denenmekte, istenmeyen yalanlar söylenmekte, ev, iş, aile hiçe sayılmakta. Anne baba ise yaşamda ekstralarını yapma aracı olarak görülmekte.                                                                                                                              

İş öğreten, meslek veren kimseye ihtimam gösterilmez. Hatta onlar yaşamın içinde rastlanan angarya kişiler olur. Gün dilediğince geçirilir, bireysel çıkarlar işte de, evde de, yolda da en üst düzeyde korunur. Hiç kimseye taviz verilmez, kimsenin ne çektiği ve ne yaşadığı önemsenmez.

Saygı büyükler gösterir, sevgi büyükler gösterir, doğruluk yalan olmuş. Sizin zaman dediğimiz zaman birçok şey elektronik olmuş. Para cepte olmaz, kumar telefonla parmakların ucunda. Din internet sayfalarında paylaşanı belirsiz bilgiler arasında.

Hangi zaman olduğu çok önemli olmadan asli değerler yerlerde gezmemeli. Bizim zaman, sizin zaman cümleleri akla gelmeden yaşamalı, yaşayabilmeli.

Saygı, sevgi sözde değil yaşamın özünde olmalı. Sevgi, saygı, doğruluk, dürüstlük ve yalansız olmadı mı hayat. Yarınında bizim zaman, sizin zaman mefhumu değersiz kalır. Değersiz kalan zaman olmaz yaşam ve yaşayan olur. Bizim zaman demek bir neslin yaşamış olduğu hayat dilimidir. Böylece o dilim değersizleşmiş olur.

Eğer sizin zamanınızın yarın değersiz kalmasını ve böylece yaşamınızın da değersiz, anlamsız kalmasını istemiyorsanız. Mutlaka yaşadığınız her ana değer katın…

SEVGİYLE KALIN…. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.