banner114

31 Mart seçimlerinin üzerinden tam 1 yıllık zaman geçti. Tüm başkanlar gibi Trabzon Büyükşehir belediye başkanımız da 1 yılını doldurdu. Başkan Murat Zorluoğlu yakında basın karşısına geçerek bir yıllık icraatlarını anlatacak. Gerçekten merak ediyoruz.

Başkan Zorluoğlu Günebakış’ı ziyaretinde bize ilginç bir soru sormuştu. "Size göre Orhan Fevzi Bey başarılı mıydı? " sorusunu yöneltmişti. Biz de kendilerine şunu söylemiştik, "Birinci döneminde evet. Ancak ikinci dönem için aynı rahatlıkta ‘Evet’ diyemeyeceğiz.”

Başkan Zorluoğlu bunun üzerine; ‘Hangi projeleri yaptı ki başarılı sayıyorsunuz?’ dedi. Biz de ‘Kanuni Bulvarı'nı başlattı. Erdoğdu yolu ( kimse yapabileceğine inanmadı). Ayasofya'nın etrafının temizlenmesi.  Hacı Ziya Habiboğlu alt geçidinin sahile bağlanması. Atasu Barajı’nın bitirilip şehre barajdan su verilmesi. Sahil yürüyüş yolu ve benzeri Mega projelerle kentin muhalefet elinde kaybedilen yılları biraz olsun telafi edildi’ cevap  verdik. Zorluoğlu tekrar itiraz etti, “Ama bunların hemen tamamı merkezi hükümetin projesi, belediyenin değil!.. “ dedi. Şaşırdık kaldık. Bu tür iddialar Trabzon’da daha önce de ve özellikle muhalefet tarafından dillendirilen bir söylemdi. Şu cevabı verdik, “ Doğrudur ancak, bu projeler Orhan Bey'in 61 Proje seçim taahhütleri içinde yer aldı. Yıllarca yapılamadığı için belediye seçimlerinin ana karakteri oldular. Kaldı ki altyapısını belediye hazırlıyordu. Yani belediye,  projelere bir şekilde dahil oluyordu, olmak zorundaydı.  Ayrıca eski Başkan Gümrükçüoğlu birinci döneminin neredeyse üçte birini bu projelerin peşinde ve Ankara'da geçirdi.” Murat Zorluoğlu fikrinde ısrarcı olduğunu tekrar etti ve konu kapandı.

Bu anekdotu niçin yazdık?  Başkan Murat Zorluoğlu yakında bir yılını anlatacak. Bize göre ortada kendilerine ait pek bir icraat gözükmüyor. Eski Başkan  Orhan Fevzi Bey'in altyapısını tamamlayıp, ya başlattığı ya da  başlatıp yarım bıraktığı projeleri anlatacak. Bugünden not düşmeyi önemsiyor ve bu ayrıntıya dikkat çekiyoruz. Kendisine mal ettiği ve reklama başladığı projelerden dilerseniz birkaçıyla   ipucu da verebiliriz. Bunun için arşivlerimize  giriyoruz. Arşivler yalan söylemez...

1- Akıllı ve çevre dostu duraklar... Bu proje 214 bin avroluk proje ve tanıtımı 13 Mart 2018'de yapıldı. 2019 seçimlerinden önce de bu duraklar yerine konulmaya başlandı. Zorluoğlu, projeyi yapan daire başkanını görevden aldı. Şimdi reklamını yapıyor.

2- Altındere Yaşam Vadisi Projesi... DOKA ve Büyükşehir işbirliği ile " Altındere Vadisi'nde yeni bir yaşam projesi " 2017 yılında 16 en iyi proje arasına giren bu proje için DOKA ile Büyükşehir 2018 yılı Ekim ayında sözleşme imzaladı. Projeyi hazırlayan birimi Başkan Zorluoğlu  'gereksiz' diyerek kapattı.  Projeler şimdi parayla dışarıya çizdiriliyor.

3- Kadınlar Hali… 09.08.2018’de ihalesi yapılan kadınlar halinin reklamını yapan Başkan Zorluoğlu, ‘Dönüşüm başlıyor’ diyor. Sorunları hep Gümrükçüoğlu yaşadı. Reklamı Zorluoğlu’na nasip oldu.

4- Botaniğe otopark… Eski başkan botanik park yaptı. Başkan Zorluoğlu da ‘Botaniğe otopark’ yapıyor. Evet, bu proje kendilerine ait…

5- Sokak Sağlıklaştırma Projesi… 22 Şubat 2019 tarihli proje gazetelerde manşet çıktı.  Bakan Murat Kurum Trabzon’da ve bu projeyi ilan ediyor. O. Fevzi Gümrükçüoğlu’nun yoğun gayretleri sonucu bakan müjde veriyor: “6 milyon liranın yarısını biz vereceğiz. Orhan başkanımız gelecek ay başlatacak” diyor. Bugün Başkan Zorluoğlu bu proje ile övünüyor.

6-Akçaabat Et Kombinesi Tesisi: Trabzon tam 3 yıldır bu projenin peşinde. Eski Başkan Gümrükçüoğlu istimlak da yaparak yeri hazırlıyor. ÇED raporu proje dahil bu mega projeyi Tarım Bakanlığına pas ediyor. Yani sıradan bir mezbahanenin ötesinde ‘Et Kombinesi Tesis’ olarak projelendiriyor. Aradan zaman geçiyor. Projenin 2020 bütçesine girmesi çok önemli. Bunun için Başkan Zorluoğlu’nun da aralarında olduğu milletvekili heyeti Bakan Berat Albayrak’a çıkıyor. Başlanmayan hiçbir projeye bakan onay vermiyor.  Ancak Trabzon’da mezbahane bile olmadığı ve kaçak et kesiminin önlenemediği ayrıntılarıyla anlatılarak Bakan Albayrak ikna ediliyor. Tarım Bakanlığına yatırım izni veriliyor.

İhale tarihi ilan edildiğinde Başkan Zorluoğlu bir mesaj yayınlıyor. Mesajın sonunda teşekkür bölümünü aynen alıyoruz: “Trabzon’un mezbahane sorununu çözüyoruz. Trabzon Et Kombinesi ihalesi 21 Nisan’da yapılacak. Tarım ve Orman Başkanımız Bekir Pakdemirli ile milletvekillerine müteşekkiriz” Bu ifadeler 27 Mart’ta aynen Büyükşehirden basına yazılı olarak böyle geçiyor.

Garabet bitmiyor. Bu kez 29 Mart tarihinde Büyükşehir’den ikinci bir yazılı açıklama geçiyor. Bakın orada  kimler eklenip teşekkür ediliyor: “Başkan Zorluoğlu, projenin yapılması sürecinde destek olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Et ve Süt Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Osman Uzun’a ve Trabzon milletvekillerine teşekkürlerini iletti.” Projeyi hayata geçiren Bakan Albayrak iki açıklamada da yok. Üstelik Bakan Albayrak’a giden heyetin içinde Başkan Zorluoğlu da varken!..

Elbette Bakan Albayrak’ın bu teşekkürlere ihtiyacı yok. Ve elbette Başkan Zorluoğlu AK Partili bir başkanın projelerini tamamlıyor. “Biz sadece siyasetin vefa ve kıymet bilme diye bir özelliği olmalı” gereğini hatırlatıyoruz. Başkan Zorluoğlu pek öyle davranmıyor da!..

NOT: Fotoğrafların tamamı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu döneminin yarım kalan projeleridir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Meryem 2 ay önce

Zorluoglu kıskanç bir insan kendi partisinde 10 yıl hizmet etmiş birine hiç saygısı yok bu davranişlari çok itici Bakalim kendi baskanliği bitince arkadindan kimler neler söyleyecek

Avatar
Hakkaniyetli 2 ay önce

BOTANİK bahçe otoparkı vardı. 50 araçlık Zaten ali bey tamam ofg yi sevmiyorduk ama çalışıyordu yalan yok OFG projelerinin çoğunu bitirdi.

Avatar
Taner 2 ay önce

Projeleri dışari yaptiriyor çok akillica bence çift maaş aliyor oda çok akillica belli kişilere belediyenin yapacagi işleri ihale ediyor oda çok akillica iş yapamıyor ama bol bol reklam yapıyor oda çok akillica sürekli eski baskani kötü göstermeye calişiyor oda çok akillica

Avatar
tonya 2 ay önce

sayın zorluoğlunun trabzon insanıyla diyaloğu çok iyi fakat espriyle, muhabbetle trabzon bir yere varmaz. bakalım homurtular başlayınca halktan neler olacak.