banner114

Türkiye ekonomisi savruluyor

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, dolar kurunun yükselmesi, yeni ekonomi paketi ve vatandaşın ekonomik sorunları ile ilgili değerlendirmede bulundu. Milletvekili Dr. Örs, Türkiye ekonomisinin son zamanlarda yaşanan gelişmelerle savrulma yaşadığını kaydetti.

MERKEZ BANKASINDAKİ DEĞİŞİM SUİKAST ETKİSİ YAPTI

Milletvekili Dr. Örs, Türkiye ekonomisinde oluşan olumsuz tablonun nedeninin devletin sorumsuzca yönetilmesi olduğunu söyleyerek, Merkez Bankası Başkanının değiştirilmesinin etkilerini, “Türkiye’de ekonomide bir savrulma yaşanıyor. Bu savrulma giderek derinleşiyor. Merkez Bankası Başkanının değişmesiyle dövizdeki ve piyasadaki bozulmanın yükseldiğini görüyoruz. Hatta bununla birlikte şunu söyleyebiliriz; Merkez Bankasındaki değişme Türkiye ekonomisinde adeta bir suikast etkisi yaptı. Yani bununla birlikte Türkiye’nin itibari tahrip edildi. Faizlerin yüzde 15’ten yüzde 19’lara çıktığı geçtiğimiz Kasım-Mart döneminde Türkiye’de yaklaşık 16 milyar dolarlık yabancı girişi olmuştu. Ama 22, 23 Martta, iki gün içerisinde 6,5 milyar dolar çıkış meydana geldi. Bu çok önemli bir gösterge.  Bunu devletin nasıl sorumsuzca yönetildiğinin de bir göstergesi olarak kabul edebiliriz. Çünkü ekonomilerde en önemlisi öngörülebilirliktir. Bu da ülkeye duyulan güvenle alakalıdır. Şunu söylesem yanlış olmaz. Türkiye’de faiz ve ekonomi tahminlerinin tutarlığı hava tahminlerinin tutarlılığı yanında sıfırdır. Hava tahminlerinde iyiyiz ama ekonomi, döviz ve faizle ilgili tahminlerde çok tutarlılığımız yok.” sözleriyle açıkladı.

LAF VAR İCRAAT YOK

128 milyar doların bir gecede kaybolduğunu belirten Dr. Örs, bu konu hakkında kimseden neden bir ses çıkmadığını sorgulayarak, “Son günlerde çok fazla tartışılan bir konu var. 128 milyar dolarlık bir döviz hareketliliği var ve bununla ilgili ortada bir açıklama yok. Merkez Bankasının Başkanının 128 milyar dolarla ilgili bir açıklama yapması gerekiyor. Baktığımız zaman faiz oranı yüzde 19 olarak gösterildi ama kredi faizleri yüzde 25 bandında devam ediyor. Bir de bu süreçte şunu gördük; özellikle yabancıların borsadan çekilmesi, piyasan çekilmesiyle kamunun finansman yükü de hazineye kalmıştır. Dolayısıyla şöyle desek yanlış olmaz. Çok laf var fakat icraat yok.”dedi.

HÜKÜMET DENETLENMEYİ SEVMİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından son açıklanan ekonomi paketinde oldukça büyük eksiklikler olduğunu kaydeden Dr. Örs, “En son Sayın Cumhurbaşkanı tarafından bir reform paketi açıklandı. Bu paketinde ne yazık ki çok alıcısı yok. Buradaki temel sorun mesela Türkiye’de enflasyonun bozulmasındaki en önemli nedenlerden biri de enflasyonu küçümseyen bürokratların ve siyasetçilerin iş başında olmasıdır. Çünkü bunlar enflasyonla mücadeleyi sadece gıdadan ibaret sayan bir anlayışa sahip.  Son açıklanan pakette Merkez Bankasına müdahale edilmeyeceğine dair herhangi bir madde göremedik. Mesela Türkiye için çok önemli olduğuna inandığım Devlet Planlama Teşkilatı yok. Dolayısıyla Türkiye’de denetim oldukça zayıflamış durumda. Hükümet denetimi sevmiyor.” ifadelerini kullandı.

MALİ DİSİPLİN YOK

Dr. Örs, açıklanan ekonomi paketiyle ilgili  esnafın, çiftçinin, asgari ücretlinin, işsizin sıkıntısına çare olacak maddelerin azlığından bahsetti. Örs,“Piyasa ve esnaf açısından baktığımız zaman üç beş tane büyük market zinciri piyasayı ele geçirmiş durumda. Durum bu hale gelince dolayısıyla rekabet ortadan kalktı. Hem üreticiyi, hem de tüketiciyi mağdur eden bir zincir market anlayışı oluştu. Bununla ilgili de baktığımız zaman paket içerisinde bir madde yok.  Ayrıca Türkiye’de önemli olduğuna inandığım rant vergisi bu pakette yok. Asgari ücretliyi vergi dilimine sokmayacak herhangi bir madde paket içerisinde yok. Vergilendirmede üst gelir kısmına daha az vergi getirmişler. Bakıyorsunuz ki üst gelir grubu daha az vergilendirilirken alt gelir grubu daha çok vergilendirilmiş. Ve bu sistemle devam edilecek. Sayın Cumhurbaşkanı aslında güzel bir şey söyledi. Ödenek dışında bir harcama yapılmayacak dedi. Bu israfa yönelik bir açıklamaydı.  Baktığımız zaman bu açıkladıkları pakette bununla ilgili bir madde de yok. Asıl sıkıntı şu; TBMM’nin kendisine verdiği yetkiyi kullanmayan bir hükümet anlayışı var. Dolayısıyla mali disiplin yok, verimlilikle ilgili bir ibare yok paketin içerisinde. İşsiz çocuğa iş nasıl bulacak vatandaş bununla ilgili, emekliye, memura, esnafa yönelik çok fazla bir şey açıklanan paketin içerisinde yok. Asıl enteresan Türkiye’de bugün 5 milyon tarımda çalışan çiftçimiz var. Buna rağmen bu pakette çiftçiyle ilgili bir tane madde yok. AK Partinin sadece ekonomide değil genel uygulamalarıyla ilgili bir algı yaratmak, güllük gülistanlık göstermek gibi bir anlayış var. Tabelalarla, bilbordlara istikrar reklamları vermekle veya uzatılan her mikrofona istikrar diye bağırmakla istikrar hazır bir paket olarak gelmiyor.” sözleriyle paketin oldukça yetersiz olduğunu açıkladı.

HABER: Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.