banner114

İstanbul sözleşmesi 2012’de ele alındı Türkiye’8 Mart 2012 ‘de yasalaşan Kanun Ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair bir kanundu.??

    Kanunu koyduktan sonra  Kaç tane Aileyi koruyabildik.Dünya kuruldu kurulalı HZ. Âdemin çocukları Habil, ve Kabilden beri öldürmek yer yüzünde var şiddet dünde vardı ,bugünde var, yarında var olacak ,bunu önüne yasaları koydum demekle önleyemezsiniz.??

    6284 sayılı Aileyi koruma kanunu ile ailenin korunması amaçlanmıştır. Bu konuda yasa ciddi tedbirlerde öngörmektedir. Ancak yasanın çıkmasından sonra geçen10 yılda öldürülen kadın sayısı maalesef artmıştır.  Yasa çıktıktan sonra daha fazla kadın öldürüldü. Çünkü yasalar kadınları koruyamadı.

            Kadının beyanın esas aldınız? Kadın her kocasına kızdığında erkeği tehdit eder hale geldi. Seni evden attırırım polis yâda jandarma çağırmakla tehdit etti. Kadına çok fazla güven geldi ama ters tepti. Kocayı uzaklaştırmak işleri daha kötüye götürdü. Kadın özgür olacağım derken canından oldu. Çünkü tam manasıyla araştırılmadan yapılan her şeyin sonu kötü olurdu oldu.

            Her ülke, her bölge her bölgenin geleneği farklı siz bir elbiseyi herkese giydirmeye kalkıyorsunuz elbise herkese her bölgeye uymadı.

 İnsanları eğitmeden öğretmeden bizim ülkemizin Şartlarını bölge Şarlarını incelemeden hangi bölgeler nasıl tepki verir bilmeden yasa çıkarıldı.

       Avrupa görsün diye yasa çıkarılmaz bu vatanın evlatları başka ülkelere benzemez kalıplara sığmaz kadınlarımızı da benzetmeyin eğer benzetmeye kalkarsanız sonuçlar kötü oluyor nice canlar toprak oluyor.

Şiddet yapan ve Evden giden erkekler geri geldiklerinde tam bir ölüm makinasına dönüşüyor töreler kanunların önüne geçiyor ve yasanıza, kanuna aldırmadan git temizle talimatı veriyor töre kanunun önüne geçiyor verdikleri emirler katliamlara dönüşüyor.

      Çünkü töreye göre evini terk eden erkek zayıf kabul ediliyor evinden atılmışsa atan kadının kalemi kırılıyor ve eşine bir şekilde ulaşıyor ve onu öldürüyor kocayı evden uzaklaştırmak çözüm olmadı olmuyor. Dünyada işleyen kural Türkiye’de sınıfta kalıyor.

    Siz kadını korumak istiyorsanız? Sapıkları katilleri, tacizcileri ,çocuklara sarkıntılık edenleri, öyle bir cezalandırın ki yapmaya niyeti olanlar korksun  korkmalı caydırıcı olmalı göstermelik işlerden vaz geçilmeli birinin yakaladığını diğeri serbest bırakmamalı  eğer serbest bırakılırsa  ne olur Ayşe paşalı gibi gözü morarmış mahkemeye gelir ve ben yaptım bunu der herkes görür adamı serbest  bıraktığınızda işte ben demiştim bana kimse dokunamaz ? Demiştim geldin de ne oldu der ve karısını öldürür çünkü biliyor ki öldürse de fazla yatmayacak çünkü namusunu temizlemiş oluyor Ace çamaşır suyuyla.

           6284 sayılı Aileyi koruma kanunu adı ama ne yazınki Aileyi koruyamadı bu gömlek bu bedene uymadı. Yasa çok bir şey katmadı kadınları yasa koruyamadı. Bunları yazdığım için belki tepki alacağım ama işin özüne inmek gerekiyor.

          Türkiye’de töre sorunu var yüz yıllardır devam ediyor ve töreler eğitimle ve bilinçle törpülenmedikçe töreyi aşamadıkça bu iş olmaz töre yasaların yerine geçiyor. Bu bakımdan kanun çıkarmak yetmiyor. Kanunun gerektirdiği bilincin kazandırılması daha önemlidir. Bilinçlenme olamadıkça erkekleri kadınların kıymetini öğretmedikçe HZ. peygamber örnek alınmadıkça şiddetin kanunlarla aşılamayacağını bilmemiz gerekir.

        Yasa  ne yapar uzaklaştırır hapse atar ve ceza verir  ama maalesef  şiddeti yok edemez.??Siz töreyi bilimsel olarak hiç araştırdınız mı? bu konuda onlara eğitim verdiniz mi?? Bu konuda çok ciddi bir çalışma yürüttünüz mü?? Bir töre gerçeğini  var bunu hiç sorguladınız mı ?? yok bu kelime Altaylardan beri var Törü,tör,Töre bu kelimelerden türemiş en son töre olmuş örf, adet ,ata demekmiş ilk yaratılan anlamına da geliyormuş siz bu kadar eski bir gelenek için hiçbir çalışma yapmadan bunlara eğitim vermeden ciddi olarak ele almadan ben kanun koydum diyorsunuz  ve kadınlara hak verdim şiddet göreni hapse atarım ceza veririm diyorsunuz  koyun  ama asla kadınları koruyamazsınız  koruyamadınız  yasalarla korurdunuz koruyamadınız ?Töre diye bir gelenek var olmuş toplumdaki düzen öyle kurulmuş sözler kural olmuş kanundan yasadan daha etkili hale gelmiş. Siz İstanbul sözleşmesini imzalayın önlemi aldık deyin sokaklarda yürüyün basın açıklamaları yapın kadına hak verdik deyin terli oldumu olsaydı kadınlar ölmezdi. Önce evdeki çocuklarımıza insan olmayı öğretiğimiz zaman şiddet azaltırız belki bitiremeyiz ama azaltırız çünkü Şiddet dünde vardı, bugünde var  yarında var olacak bu sadece bizim ülkemizin sorunu değil Bütün dünyanın belası şiddet önüne geçilemiyor azalması gereken yerde çoğalıyor bunu nedenlerini ayrıntılı araştırmalı ve çocuklarımızı çok küçük yaştan itibaren sevgiyle hak ve hukukla büyütmeliyiz kadını kız çocuklarını sevmeyi öğretmeliyiz onu başardığımız zaman şiddeti azaltırız  yok edememekte azalmasını sağlarız yasalarla değil sevgi ve adaletle başarırız çocuklarımız adaletli olmayı sevmeyi öğretelim bunu başardığımız anda şiddeti bitiririz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.