banner114
banner146
banner122

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile ilgili dünkü yazımızın ardından KTÜ’den tam 4 öğretim üyesi aradı. Öğretim üyeleri Büyükşehir Belediyesinden muzdarip olduklarını ve şehir adına çok büyük üzüntü yaşadıklarını dile getirdi. Hepsi kendi alanında uzman öğretim üyeleri kah deniz dolgusu, kah dere ıslahı, kah ulaşım ve çevre alanlarında kentin sorunları ile ilgili görüşmek ya da rapor vermek istediklerini ancak görüşme imkanı bulamadıklarını dile getirdi. Öğretim üyelerinden biri somut olarak şu örneği verdi: “Sayın Başkan Murat Zorluoğlu il bir programda karşılaştık. Kendilerine uzmanlık alanımızı belirterek şehirden örnekler de vererek katkı sunmak istediğimizi söyledik. İlave olarak da ekonomik hiçbir beklentimiz olmadığını kaydettik. Bana sekreterinden randevu alabileceğimi söyledi. Ben bir profesörüm. Hiç önemsemedim. Sekreteri arayıp randevu talep ettim. Aradan bir yıla yakın zaman geçti, dönen olmadı. Sonra merak edip sekretere ulaştım. Kaçıncı sırada olduğumu sordum. Bana ‘400 küsur’ cevabı verdiler. Çok üzüldüm. Üzüntüm Murat Bey adına değil. Kaybedilen 5 yıla ve kaybeden Trabzon’a üzüldüm.”

Trabzon’da iki şey konuşuyoruz. Şehir üniversite işbirliği ve ortak akıl… Şehir üniversite işbirliğinde daha çok üniversiteyi eleştiriyoruz. Şehirden kopuk olduğunu söylüyoruz. Şimdi yukarıda ki örneğe baktığımızda şehirden kopuk olanın üniversite değil, dışarıdan Trabzon’a gönderilen ve Trabzon’a yabancı belediye başkanları olduğunu görüyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanı ulaşım adına iki yıldır hiçbir adım atmadı. Paraya taalluk ettiğine inandığımız ulaşım master planı ile kamuoyu önüne çıktı. Planı kime ihale etti, nasıl ihale etti, ne olacak, nasıl olacak kimse bir şey bilmiyor. KTÜ gibi bir üniversitenin ulaşım bölümünden habersiz bir plan hazırlanıyor. Yarın bu planın ne kadarı uygulanabilecek onu da bilmiyoruz. Ulaşım deyince dolmuş dönüşümü anlayan ve iki yıldır dolmuş dönüşümü ile uğraşan başkanımız kentin en önemli sorunu olan trafikte  master plana göre hareket edeceklerini söylüyor.Yani sorunu tam üç yıl erteliyor. Maraş Caddesi, Pakistan sokaklarına dönüşmüş. Ancak başkanımız master plana göre değişim kararı verecek.!.. Master planı ne zaman uygulamaya geçecek o henüz bilinmiyor. Bildiğimiz tek şey göstermelik bir toplantı ve ulaşım master planının ihale edildiği. Ne STK’ların doğru dürüst bilgisi var, ne üniversitedeki bilim adamlarının. Üstelik hepsi katkı vermek istiyor, ancak Başkan Zorluoğlu böyle bir yönetimi sevmiyor. O her şeyi parayla hallediyor.!.. Paralar bizim… Trabzon’un paraları… Hiç önemli değil. Yetki Başkan Zorluoğlu da ise istediği işi istediğine veriyor. Ulaşım master planı da böyle oldu diğer projelerde aynı şekilde. Belediyenin İmar ve Planlama bölümlerini kapatıp projeleri parayla dışarıya yaptırıyor. Sorulunca da ‘Trabzon’u ortak akılla yönetiyoruz.’ diyor.

***

AK Parti iktidarının en büyük handikaplarından biri yolsuzluğun üzerine gitmemesi ve ülkenin gittikçe yoksullaşması. Ortaya bir zengin sınıfı çıkarıldı. İş alemindeki zengin sınıfının dışında birde parti bürokrasisinde zenginleştirilenler var. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, AK Parti içindeki çifte veya daha çok maaşla zenginleştirilenleri açıklıyor. Bunlardan birinin dört ayrı yerden maaş almasının yanı sıra Türkcell Yönetim Kurulu üyeliğinden de yıllık 100 bin avro aldığını söylüyor. Milletvekili Yavzuyılmaz, afaki konuşmuyor. Genel kurul tutanaklarından konuşuyor. Ne yazık ki AK Parti’deki bu tablo yalnız yukarı ile alakalı değil. Alt kademede görev yapanlar da benzer şekilde çifter- üçer-dörder maaşa bağlanmış. Onlarda belediyenin şirketlerinden ikinci  ücüncü maaş alıyorlar. Aldıkları miktarı ise kimse bilmiyor. CHP Belediye Meclis Grup Başkanı Turgay Şahin, “Birkaç kez sordum cevap vermediler.” diyor. Şimdi listeye bakalım. 1- Murat Zoluroğlu: Hem başkanlık maaşı, hem Trabel’den ikinci maaş. 2- Ahmet Adanur: Hem genel sekreterlik hem Turkuaz, hem Kent Spor, hem de TULAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı. Yani dört görevi var. Dört maaş alıyorsa ne kadar aldığını kimse bilmiyor. 3- Emre Gülseven: Başkan danışmanlığı- Turkuaz ve Kent Spor Yönetim Kurulu üyeliğinden tam üç maaş. 4- Samet Ali Yıldız: TULAŞ genel müdürü. Hem Turkuaz, hem TULAŞ şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği yapıyor. İki yerden maaş alıyor. Maaşının ne kadar olduğunu kimse bilmiyor. 5- Mesut Aydoğar: Bilgi İşlem Dairesi Başkanı. Ayrıca Kent Spor ve Turkuaz şirketlerinden maaş alıyor. Yani üç yerden maaş alıyor.

Bu arkadaşların aylık maaşlarının 20 bin lira ya da 30 bin lira olması bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren Murat Zorluoğlu’nun kepenk indiren 2 bin 500 Trabzon esnafına 500 lira gıda yardımı yapacağını açıklamasında yatan üzücü gerçek.( İflas eden bir esnafa 500 TL’lik küçük yardım fişi ne demektir?)  Bizi ilgilendiren esnaf perişanken dışarıdan getirilen ve hangi meziyetlere sahip oldukları kimsenin bilmediği isimlere üçer, dörder maaş dağıtılması. Sonra da toplumun önüne çıkınca yetim hakkından ve hakkaniyetten bahsedilmesi.

Trabzon iyi yönetilmiyor. Her alanda ve her biçimde kötü yönetiliyor. Bizim görevimiz bunu ortaya koymak ve toplumu aydınlatmak. Sadece görevimizi yapıyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali bey 1 ay önce

Ali bey ,
Sehir ile universite birlikteliginden bahsetmissiniz ama Trabzon Universitesini unutmussunuz. Belediye şirketlerinde TRÜ den ekstra maaş alan hocalar var. Nasil boyle bir iliski kurulmus anlamak zor. Nasil bir bagdir bu.