banner114

İstanbul Esenler Belediye Başkanı’nın, Ekrem İmamoğlu’nu ima ederek sarfettiği sözleri sanatçı Volkan Konak şöyle yorumlamış, “Yunan olmak da ayıp değil, Pontus olmak da... Lakin ırkçı olmak, patavatsız olmak, 3-5 oy için Trabzonlular Yunan kökenlidir, diye ima etmek büyük terbiyesizliktir”

Doğrusunu isterseniz biz Sayın Konak’ın söyleminden hiçbir şey anlamadık. “Yunan olmak da ayıp değil, Pontus olmak da” ifadeleri doğru... Allah’ın yarattığı insanların ırklarına bakarak aşağılamak ırkçılıktır. Ancak burada kastedilen ‘ırki üstünlük’ değil, ‘din’ keyfiyeti ile alakalıdır. Hiçbir Müslüman Türk, kendine ‘Yunan’ veya ‘Rum’ denmesini kabullenmez. Zira bilinir ki ‘Rum’ veya ‘Yunan’ olmak aynı zamanda Hristiyan olmaktır. Dolayısıyla mesele köken-ırk meselesi değil, İslam dairesi dışında olup olmama meselesidir. Kasteden de, kastedilen için de bu böyledir? Geçmişte insanların ‘seni gidi Rum’, ‘seni gidi Ermeni’ sözcükleriyle ötekileştirdikleri ırklarından ötürü değil, dinlerinden ötürüdür. Almanya’dan dönen işçiye köyünde köylüsü, ‘Almanlaştın Ahmet’ derken Alman ırkını küçümsemez. Ahmet’in İslam dan uzaklaştığını söylemek ister. Dolayısıyla Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun yaklaşımı patavatsızlıktır, saygısızlıktır, ama ırkçılık değildir.

***

‘Haziran Hareketi’, olarak bilinen sosyalist grup Trabzon’da bu yapıyı biraz daha genişleterek ‘Trabzon Adalet ve Demokrasi Platformu’ adını almış. Yani bundan böyle Türkiye’de ve Trabzon’da haksızlıklara ve anti demokratik uygulamalara tepki gösterecekler!.. Eskiden yalnız kendilerine adil ve yalnız kendilerine demokrat olan bu arkadaşları 28 Şubat sürecinde tanıdık. Başka örnekler de verebiliriz ama gerek yok. Belki bundan böyle herkese karşı demokrat olurlar.

Eski ‘Haziran Hareketi’ yeni ‘Trabzon Adalet ve Demokrasi Platformu’nun dünkü açıklamasına İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli de katılmış. Platformun içinde olup olmadığını bilmiyoruz belki destek için katılmış.

Tayyip Erdoğan’ı yenmek için sosyalist bir oluşum içinde yer alan ülkücü anlayışın savrulması bize çok ilginç geldi. Demek ki, ‘Düşmanımın düşmanı dostumdur’ söyleminde sınır kalmamış. O zaman ‘HDP ile gizli ittifak’tan söz  edilince de kızmamak gerekir.

***

Haftasonu bir yakınımızın cenazesi için Bursa’ya gittik. İstanbul üzerinden seyahat ettiğimizden geceyi İstanbul’da yakınlarımızda geçirdik. Bu süreçte İstanbul’da olunca gündem de ister istemez seçimler oluyor. İstanbul’daki yakınlarımızla bir araya geldik. İki yakınımızın çocukları da Proje İmam Hatip öğrencisi... Konu seçimlerden açılınca çocuklar da devreye girdi. Birisi ‘oyum olsa Ekrem İmamoğlu’na veririm’ dedi. Babaanne tepki gösterdi. ‘Hem İmam Hatipli hem CHP’ye oy vereceksin öyle mi?’ diye çıkışıverdi. Çocuk, CHP’nin farkında değildi. O, Binali Yıldırım karşısında genç ve dinamik Ekrem İmamoğlu’nu başkan görmek istiyordu. Babanneye cevap verdi. ‘Babaanne... Bizim 9. sınıflarda Ekrem İmamoğlu’nu tutan arkadaşlarımız fazla değil. Ancak alt sınıflarda İmamoğlu’na destek daha fazla’ dedi. Salonda buz gibi bir hava... İmam Hatip nesli, katiline aşık mı olmuştu? Söze, iki çocuğu da Proje İmam Hatip’e giden baba girdi. “İmam Hatip’lerde eğitim sistemi artık İmam Hatip’e özellik katan derslerden oluşuyor. Meslek dersleri, siyer, akaid, kuran önemli değil. Çocuklar üniversiteye girsin diye fen dersleri ağırlıklı. Hal böyle olunca sonuç böyle oluyor. Veliler olarak durumdan muzdaribiz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.