banner114
banner146

Geriye doğru bakınca hayatın kısalığından hayıflanırız. Ne kadar çabuk geçti bunca yıl diye.
Ama çok çabuk geçtiğini zannettiğimiz bu hayatta, ne yaşanmışlıklar, ne acılar, ne sevinçler, ne dertler, başarılar, mücadeleler, dostluklar, hasımlıklar, hayal kırıklıkları, düşmeler, kalkmalar ve ne savrulmuşluklar vardır. Aslında hiç te kısa değildir yaşadıklarımız. Ama her geçici şey gibi geçen zaman da kısa geliyor insanoğluna.
Daha dün gibi sandığımız zaman dilimlerinden geçip geldiğimiz bu günde 55 yaşındayım. Hayatım hep toplumsal hizmet, bir ideal ve düşünce mücadelesi içinde geçti. Kendimize göre hiç bir gün fikri planda sapma yaşamadığımız siyasi mücadelede 35 yılı geride bıraktık. Allaha hamd olsun bütün düşüp kalkmalarımıza rağmen davamıza ve önümüzdeki liderlere sadakatten sapma göstermedik. Siyaseti bir eğilip bükülme mecraı olarak hiç görmedik. Aksine şartlar ne olursa olsun siyasette ilkeli davranmanın, topluma hizmetten kopmadan sürdürülmesinin bir duruş olduğuna inandık. Böyle yetiştik, böyle yetiştirildik. Dava ekseninden hiç kopmadık. Haksızlığa uğrasak ta bunun insanlardan kaynaklanan bir durum olduğunu düşünerek yolumuza devam ettik.
Bunları kendimi anlatmak için değil meseleyi bir yere getirmek için yazıyorum.
Birbirine yakın olan siyasi anlayışlarda geçişkenlik her daim olmuştur ve bu da doğal bir süreç olarak kabul edilmiştir.
Ancak hayatının önemli bir bölümünde İran çizgisini ( 80 lerin moda şia akımı) hararetle savunup, siyasetin her türlüsüne savaş açmış, sonra ilk m.vekilliği fırsatında çok karşı durduğu ve gençleri bir karşıt olarak örgütlediği siyasi anlayışın içerisine giren ve isminin önünde önemli bir titr taşıyan zatın savrulma hikayesini hep düşünmüşümdür.
O günkü halini (FP den siyasete girişini) çok garipsemiş hatta eleştirmiştik. Sonrasında ise, olabilir, düşünce dünyasında ortak çok terminoloji ve söylem var, bir nüansı fark etti ve döndü diye düşündük. Durumu normalleştirdik. Camiada herkes bunu bu şekilde kabullendi.
Ancaak, bu zat İrancı çizgiden savrulunca CHP gibi 180 derece zıt bir siyasi uca savrulacağını hiç düşünemedik. Çünkü bu durum ölü ile diri arasındaki fark kadar fikri bir uçurumdu. Sonra farklı olma adına, özgürlükleri ! savunma adına terör gruplarını bile savunma refkleksleri geliştireceğini aklımızdan dahi geçirmedik. Aman Allahım bu nasıl bir savrulma, bu nasıl fikri imha anlayışıdır.
Bu zat en son, bu ülkede terörün her çeşidinin belini kıran ve her hadisede milli duruş sergileyen, ABD ye ve Avrupaya "aslında siz zalimsiniz ve Türkiyeyi yıkmak isteyenlere güç veriyorsunuz" diyecek kadar cesur ve yürekli olan iç işleri bakanımız sn Süleyman Soyluya, "birliğimize kandilden daha fazla zarar veriyor, Allah belanı versin" gibi cinnet cümleleri söyleyebiliyor ve bunu söylerken büyük bir öfke yumağına dönüşebiliyor. 40 yıllık CHP lilerden daha fazla öfke duyabilme psikolojisi taşıyabiliyor.
Bundan dolayı şu anda biat ettiği siyasi anlayışı ve kandil kendisine ne ödül verecek bilmiyorum, bildiğim ama aklımın almadığı şey bir insan bu kadar savrulma ile nasıl hayatını sürdürebiliyor ve bu psikoloji ile yaşayabiliyor?!.
İran çizgisinden yarı marksist, kapitalist, Lgbt' ci liberal çizgiye savrulup mutlu olmak!. Herhalde kendi ilim alanında geliştirilmiş yüzyılın en önemli davranış teorisi ve pratiği!.
Daha önce iyi niyetimden eleştirmiştim beni twit takibinden engelledi. Hiç sorun değil.
Bunları yazarken bir ismin benim için önemi yok, bir karakterin, bir fikir sadakatsizliğinin, bir duruş bozukluğunun ortaya koyduğu çapraşık durumu anlamlandırmaya çalışıyorum. Bütün gayesi, içine dahil edilmediği bir hareketin liderinden ve onu sahiplenenlerden intikam almak olan bir düşünce cesedinden kime ne fayda olabilir?!.
Sn Soyluya Saldırılarını bu pencereden de görmek lazım.
Üstad Necip Fazıl diyor ya;
Fikrin ne fahişesi oldum ne zamparası
Bir vicdanın bilemem kaçtır hava parası.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Meryen GÜNEŞ 2 yıl önce

süpürüldü takvimler...
duvarlarda resimler..
mezarlıkta isimler...
gidenlerden kalan şey..
mezarlıkta isimler....

kalanlara selam olsun.

Avatar
Rıdvan 1 yıl önce

Sayın mazhar bey, Sayın Süleyman soylu ile görüşmenin şartı nedir. Atatürk Üniversitesi 4 yıllık Sosyal bilgiler öğretmenliğini 2010 da bitirdim. Anadolu Üniversitesi aöf 2 yıllık sosyal hizmetleri 2016 bitirdim. Şimdi Anadolu Üniversitesi 4 yıllık havacılık yönetimi son sınıfım. Silahlı güvenlik belgem var. Trabzon havalimanı özel güvenlik başvuruyorum almıyorlar kendi alanım ama adamı olan lise önlisans lisans alıyorlar.. Sayın soylu 5 dakika.
dinlesin yeter beni... Danışmana iletilecek dendi hala dönüş yok. Neden kimse ses vermiyor(telefonum 5412485183)

Avatar
Trabzon Rıdvan 1 yıl önce

Sayın mazhar bey, Sayın Süleyman soylu ile görüşmenin şartı nedir. Atatürk Üniversitesi 4 yıllık Sosyal bilgiler öğretmenliğini 2010 da bitirdim. Anadolu Üniversitesi aöf 2 yıllık sosyal hizmetleri 2016 bitirdim. Şimdi Anadolu Üniversitesi 4 yıllık havacılık yönetimi son sınıfım. Silahlı güvenlik belgem var. Trabzon havalimanı özel güvenlik başvuruyorum almıyorlar kendi alanım ama adamı olan lise önlisans lisans alıyorlar.. Sayın soylu 5 dakika. dinlesin yeter beni... Danışmana iletilecek dendi hala dönüş yok. Neden kimse ses vermiyor(telefonum 5412485183)

Avatar
Ali 1 yıl önce

Haklısınız Mazhar Başkan. Bir İnsanda kişilik olmalı, fakat bazı insanlar Makam ve maddiyat için bırakın fikirlerine ihaneti maalesef vatanına ihanet ediyorlar. Büyüklerimiz; Söyle arkadaşını söyleyim kim olduğunu söylerdiler. Bahsettiğiniz kişi karşı olduklarıyla şimdilerde beraber hareket ediyor. Bence onu konuşup büyütmeye gerek yok. Allah bu milleti birbirine düşürmeye çalışanları, Vatanımıza düşmanlarla birlikte hareket edip zarar vermek isteyenleri kahır ismi ile kahretsin.