banner114
banner146
banner122

Trabzon Büyükşehir Belediye başkanı Murat Zorluoğlu,  günebakış’ın bugüne kadar Büyükşehir’in icraatlarına yönelik eleştirilerini meclis gündemine taşıdı. Başkan Zorluoğlu, günebakış’ın eleştirilerini sistematik bir biçimde yıpratma ve bir mahfilden hareket olarak nitelendirdi ve yayınlarımıza “iftira” dedi. Önümüzdeki günlerde 1.Yılını tamamlayacağını, yaptıklarını anlatacağını ancak bahsettiği mahfillerinde kendisini durdurmaya çalışacağını ileri sürdü. En başta belirtmeliyiz ki, günebakış hiçbir mahfille işbirliği yapmaz ve hiçbir mahfilin avucuna sığmaz.

Başkan Zorluğlu’nun iftira söylemlerine de kesinlikle katılmıyoruz. Bilakis eleştirilere iftira demesini reddediyoruz. Zira iftira atmak suçtur. Şayet günebakış’ın Büyükşehir ile ilgili haberleri iftira ise açılmış bir tane davası olurdu. Ya da hakikaten böyle inanıyorsa; bundan sonra hukuka gidebilir. Zira bizim meselemiz; Trabzon’dur ve Sayın Başkanın yönetim biçimini ve iradesini yanlış buluyoruz. Bu da bir yerel gazete olarak bizim en doğal hakkımız. Biraz sonra sıralayacağız.

Başkan Zorluoğlu, İstanbul merkezli “En Son Haber” adlı bir sitenin yaptığı haberlerin bizden kaynaklandığını iddia ediyor. Asla ve kat’a doğru değil. Ne bu gazetenin en yetkilisi ne de herhangi bir muhabiri o siteden hiç kimseyle görüşmez ve görüşemez. Biz o sitenin şehitler üzerinden yaptığı haberlere katılmadık. Bilakis sütunlarımızda eleştirdik. Başkan Zorluoğlu, bu noktada bize büyük haksızlık yapıyor.

Diğer haberlere gelince Başkan Zorluoğlu’nun sıraladığı Van çalışmaları, VASKİ meseleleri, Van’da yaptıkları, vs. konulara hiç girmedik. Ancak, belki bundan sonra önümüze gelirse gireceğiz. Yani, perşembeyi çarşamba ile ilişkilendireceğiz.

Başkan Zorluoğlu kültür ve sanat aktivetelerinde yaptığı harcamaları gazete olarak sormamızdan ve sorgulamamızdan rahatsız. “Kaç lira harcandı?” diye sormamız kendisini rahtsız ediyormuş. Arkasından 5 şirketin Trabzon’a geldiğini (isimlerini tek tek yayınladık) ve o şirketler üzerinden işlemler yürüdüğünü herkes biliyor. Herkesin bildiğini bir gazetenin sormasından doğal bir şey olamaz. Bunu yüz yüze görüştüğümüzde kendilerine de sormuştuk. Bundan sonra da soracağız. Araç kiralamaları ile ilgili sorgulayıp, mahkemeye sevk ettiği daire başkanları var. Bir yandan bunu yapıp öte yandan herkesin altına sıfır araba çekmek ve üstelik bu ekonomik sıkıntıda bunu savunmak eleştiri kabul etmeyen ancak eski bir valinin yönetim biçimi olabilir!.. Başkanın eleştirilerimize tahammül gösteremediğini ve daha 1. Yılında meclis gündemine taşıyarak bir gazeteye “hodri meydan” dediğini belirtirken hukuk mücadelesinde kolaylıklar diliyoruz.

Gelelim şantaj meselesine “15 Temmuz Trabzon Gazileri” adlı iki ciltlik bir eser çalışması yaptık. Trabzon’un 15 Temmuz’da İstanbul ve Ankara’da yaralanan 68 Gazisinin mücadelesini anlatan iki ciltlik eserden kendilerine de bir takım hediye ettik. Bütün belediyelere gittiğimiz gibi kendisine de gittik.  İsterlerse 40-50 adet verebileceğimizi belirttik. Hani meclis üyelerine hediye edilmesi bağlamında.  Karşılığını da yazalım. 5 bin TL. Yani Başkan Zorluoğlu bizim kendisine 5 bin TL’lik kitap için şantaj yaptığımızı iddia ediyor. Halbuki 1 yıl içinde kendisi her gazeteye olduğu gibi belki bize 15 bin TL’lik reklam ve ilan verdi. Yani mesele kitap yapıp, satmak ya da para koparmak meselesi değil.  Yanlışlarının yazılmasını kabul etmeyen bir başkanın bir gazeteyi şantaj yalanlarıyla baskı altına almak istemesi. Kendileri diyorlar ya “Trabzon bir kültür şehri olacaksa…” diye Sayın Başkana sormak lazım “15 Temmuz Trabzon Gazileri” kitabına “hayır” diyen ve “biz büyükşehir belediyesi olarak hiç kimseden kitap almayacağız.” haberini gönderen bir belediye başkanı hangi kültür şehrinden bahsedebilir? Trabzon’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapacaksınız; ancak, Trabzon ile ilgili kültür ve sanat eseri üreten onlarca insana sırtınızı döneceksiniz. İşte sorunun temel kaynağı burada yatıyor. Yani Başlan Zorluoğlu’nun kültür ve sanat anlayışında!..Yoksa mesele 5 bin liralık kitap değil.

Başkan Zorluoğlu “hiçbir yumuşak karnımız yoktur” diyor. Bizim insanların ya da yönetimlerin yumuşak ya da sert karınları ile işimiz olmaz. Biz doğru ve yanlışları halka sunarız ve yorumlarız. Yanlış yorumlarsak vatandaş ve okurumuz bizi uyarır. Dahası hukuk uyarır. Başkanın meclis kürsüsünden “hodri”  çekmesine gerek yok. Kimseyle kavga etmek ya da savaşmak gibi bir niyetimi yok. Sadece gazetecilik yapacağız. Tıpkı bugüne kadar yaptığımız gibi. Asla şantaj yapmadık ve yapmayız. 5 bin TL’lik kitaba şantaj yüklemek… Üstelik 15 Temmuz Gazileri gibi bir kitaba “şantajla kitap satmak istedi” demek, gerçekten üzücüdür ve AK Parti anlayışıyla bağdaşmaz. Günebakış, habercilik gerçeğine devam edecektir. Tıpkı 19 yıldır devam ettiği gibi… Şantaj yok gerçek haber var. Biraz tahammül Sayın Başkan …

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KUZEYLİ41 11 ay önce

birak bu i̇şleri̇ başkan adam seni yeni elestirmediki santaj diyorsun. ali öztürk 3-5 binlira ile santaj yapcak bir adam degil. bu kundaktaki bebek bile bilir.

Avatar
Serdar isik 11 ay önce

Ali bey yillardir yazilarini okurum..Santajla isin olmaz biz boyle gorduk gazetende...Hem de 5000 bin tl icin(!).Birileri sucunun uzerini ortmek istiyor gibi geliyor bana.

Avatar
Matematikçi 11 ay önce

Stareteji kayınbradere emanet, olmayan daireye başkan atama, ekonomik kriz varken yeni model araç kiralama,hizmet alımlarını belli şirketlere vermek gibi günebakış gazetesinin geçmiş yazılarını okuyabilirsiniz. Bunları yazan bir gazete ne şantajı yapabilir.Sayın başkan trabzon şehrine ve insanına hizmet eden bir kitabı belediye meçlisine taşıyarak günebakış gazetesini baskı altına almak istemektedir...