banner114

Şehir hastanesi analiz edilmeli

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Eski Başhekimi ve aynı hastanenin Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Türüt, 2020 Yılı yatırım programına alınan ve henüz nerede yapılacağı belli olmayan Rize Şehir Hastanesinin yapılacağı alanın derinlikle mütalaa edilmesi gereken bir konu olduğunu kaydetti.

“MÜTALAA EDİLMESİ GEREKEN BİR MEVZU”

Prof. Dr. Türüt, 2020 yılı yatırım programına alınan ve henüz nerede yapılacağı belli olmayan Rize Şehir Hastanesinin yapılacağı alanla ilgili olarak, “Rize’mizin en az 30-40 yılına hitap edeceğinden, yeri, projesi ve muhteviyatı bakımından sağlık profesyonelleri, şehir plancıları, inşaat mühendisleri, Rize’nin tüm STK’ları, hastalar ve hasta yakınları tarafından üzerinde çokça düşünülmesi, görüş ve geri bildirimlerin alınması marifetiyle derinlikle mütalaa edilmesi gereken bir mevzudur diye düşünüyorum.” dedi.

“EK BİNALAR YAPABİLMEYE MÜSAİT BİR ALAN DÜŞÜNÜLMELİ”

Yapılacak hastanenin en az 300 dönümlük bir alana sahip olması gerektiğini kaydeden Türüt, bu alanın sadece hastane hizmet binası olarak düşünülmemesi gerektiğini ifade ederek, “Hastanelerin aynı zamanda yaşam alanları olması gerektiği gerçeği göz ardı edilmeksizin işgal edeceği minimum alan 300-350 dönüm olmalıdır. Zira bu kompleks sadece hastane hizmet binası olarak düşünülmemeli, diğer sağlık eğitimi binaları (diş hekimliği, sağlık bilimleri fakültesi, sağlık meslek yüksekokulları gibi), hasta yakını oteli, destek personeli lojmanları, camisi, kreşi, restoranları, sağlık turizmi büroları, rent a car ofisleri, banka, postane, berber vs. türlü yatırım tesislerini ihtiva etmelidir. Diğer taraftan 2019 yılı itibari ile sadece Eğitim Araştırma hastanesinde bakılan hasta sayısının 1 milyon 200 bin civarında olduğu dikkati nazara alınırsa, yıllar içerisinde hem artan hasta potansiyeli hem de sağlık hizmeti çeşitliliği artışına paralel olarak, genişlemeye müsait modüler bir alan bu tesis için planlanmalıdır. İstendiği zaman, acil veya elektif ihtiyaç hasıl olduğunda ek binalar yapabilmeye müsait bir alan düşünülmelidir.” şeklinde konuştu.

“RİZE 750 BİN KİŞİLİK BİR POPÜLASYONA HİZMET VEREBİLECEK BİR POTANSİYELE SAHİPTİR”

Rize’nin sağlık hizmetlerinde yaklaşık 1 milyona yakın insana hizmet verebilecek bir konumda bulunduğuna vurgu yapan Türüt, şunları kaydetti: “Rize aslında kağıt üzerinde gözüktüğü gibi sağlık hinterlandı olarak 320 bin kişiye hitap eden bir il konumunda değildir. Eğer doğru bir konsept ve her türlü ekipman açısından uygun bir donanıma sahip bir yapı ortaya konabilirse, Artvin ilinin tamamı, Trabzon ili Of ve Sürmene ilçeleri, Erzurum’un kuzeyi ve daha da önemlisi Nisan-Ekim sürecinde dışarıdan gelen hemşehrilerimizi ve turistleri de ilave edersek yaklaşık 750 bin kişilik bir popülasyona hizmet verebilecek bir potansiyele sahiptir Rize’miz. Diğer taraftan şehrimizin ekonomik girdisi ve istihdam olanakları açısından büyük potansiyele sahip olabileceğini düşündüğüm, Kafkas coğrafyasındaki yaklaşık 4 milyonluk bir nüfusa sahip olan bu bölgeden sağlık turizmi kapsamında gelecek olan hastaları da düşündüğümüzde potansiyelin ne kadar yüksek olacağını tahayyül edelim.”

Anahtar Kelimeler:
RteüHasan Türüt
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İbrahim 4 ay önce

İşte prof. Hasan TÜRÜT beyin rize şehir hastanesi için yer analizi. Bu konudaki değerli ve çok mantıklı görüşleri tam örnek alınacak cinsten. Trabzon şehir hastanesinide mantıksızlığın ve akılsızlığın daniskası olarak Akyazıdaki şenol güneş tesislerinin bitişiğine yamatsınlar. Yamatsınlarki, birilerinin önce kaşüstünde arazi alıp sonra hastaneyi oraya yaptırdığı gibi akyazıda da aynı alavere dalavereyide yapsınlar. Ama devlet çok daha uyanık ve akliselim olmalı. Şehir hastanesi yeri için yeni yapılıyor olan üç gidiş üç dönüşlü trabzonun en geniş otobanının üzerinde devasa doğal hazır düz alana sahip Gölçayır mahallesi var. Buranın imar planı uygulaması henüz başlamadan şehir hastanesi için düşünülmesi gereken ve ufku çok açık bir yer olduğunu hatırlatmadan geçmek mümkün değil. Bu şehire gelecek vadetmek isteyen, şehrin ufkunu genişletmek isteyen akıl vicdan ve yetki sahibi liderlerin, çıkarcılara pabuç bırakmayacağına inanmak ve ümidiyle!!!!