banner114
banner146
banner122

Ağız ve Diş Sağlığı için Ne Kullanılır?

Ağız ve Diş Sağlığı için Ne Kullanılır?

Ağız ve diş sağlığı, ferah bir nefesin çok daha ötesinde sağlıklı bir vücuda sahip olmak için önemlidir. Ağız içerisinde oluşan bakteriler dişlerin çürümesine, çürüyen dişler de çiğnenen besinlerin sağlıklı bir şekilde mideye ulaşmamasına sebep olur. Bunun için de ağız ve diş bakımı büyük önem taşır. Peki, ağız ve diş sağlığı için hangi ürünler kullanılır? Başarılı bir ağız ve diş temizliği için ne kullanmak gerekir? Dişlerin sağlıklı olması için uzak durulması gereken şeyler nelerdir? İşte, ağız ve diş sağlığı hakkında merak edilenler ve cevapları…

Ağız ve Diş Bakımı için Kullanılan Ürünler

Diş doktoru denince akla gelenler; ağız ve diş bakımı, diş çürükleri, dolgu, gülüş tasarımı gibi detaylar olsa da, kişilerde ilk olarak korku duygusu hatırlanır. Günümüzde diş kliniklerinde kullanılan malzemeler her ne kadar gelişmişse de, korku tabusu geçmişten günümüze kadar varlığını devam ettirmektedir. Bu korkuyu en aza indirgemek için alanında uzman hekimlerin ağız ve diş sağlığı için önerdiği bakım ürünlerini kullanmak oldukça önemlidir. İşte, ağız ve diş sağlığı için kullanılması gereken ürünler...

1- Diş Fırçası: Diş fırçası, ağız ve diş bakımı için kullanılan en önemli ürünlerin başında yer alır. Diş çürüğünün oluşmasındaki en önemli etken ağız içinde meydana gelen bakteri plağıdır. Dişlerin düzenli olarak temizlenmemesi, bu plak üzerinde bakterilerin daha fazla birikmesi anlamına gelir. Bu bakterilerin artması sonucunda da, ağız ve diş sağlığında bozulmalar meydana gelir.

Uzmanlar, ağız ve diş sağlığını koruyabilmek için plak kontrolünün çok önemli olduğunu vurgu yapmaktadır. Yapılan araştırmalara göre de ağızda oluşan bakteri plağını en aza indirgemenin en etkili yolu, diş fırçasıyla dişlerin düzenli olarak temizlenmesi ve diğer ürünlerle de (diş ipi, ağız gargarası) diş üzerinde oluşan plağın uzaklaştırılmasıdır.

Günde sabah ve akşam olmak üzere dişlerin 2 kez fırçalanması önerilmektedir. Beslenme düzeni, sağlıklı gıdalar tüketmek de ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Aşırı tatlı ve şekerli gıdalardan uzak durmak, soğuk ve sıcak sıvı tüketimine dikkat etmek diş sağlığı için büyük önem taşır. Dişlere zarar verecek besinler tüketildikten sonra hemen ağız çalkalanmalı, besinlerin diş arasında birikmemesine özen gösterilmelidir.

Her diş doktoru, düzenli diş fırçalamanın diş sağlığı üzerindeki olumlu etkisinden bahseder. Diş fırçasının ağızda ve dişte biriken bakteri plağını ortadan kaldırması, çürük oluşumunu engellemede oldukça etkilidir. Bunun için diş aralarının da güzelce temizlenmesi önemlidir. Diş fırçalama işlemi yapılırken, diş ve diş etinin zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Diş eti zarar gören kişilerin alanında uzman bir hekime görünmesi oldukça önemlidir. İstanbul Dental Care ve sundukları hizmetlere dair detaylı bilgi için
tıklayın

Özellikle çocukların diş bakımı konusunda bilinçlendirilmesi çok önemlidir. Düzenli olarak çocuk diş doktoru kontrolüne gidilmeli ve oluşabilecek çürüklere dair erken önlem alınmalıdır. Çocuklara, diş fırçasının doğru kullanımı ebeveynleri tarafından öğretilmeli ve diş fırçalama takibi yapılmalıdır. Erken yaşta kazandırılan diş fırçalama alışkanlığı, ileriye yönelik ortaya çıkabilecek ağız ve diş sağlığını şikayetleri için büyük önem taşır. 
İstanbul Dental Care, alanında uzman ekibiyle ağız ve diş sağlığına dair her konuda daima yanınızda!

Diş fırçaları 2 ya da 3 ayda bir düzenli olarak değiştirilmelidir. Sürekli kullanım sonucu aşınabilen diş fırçaları belli bir süre sonra etkin fırçalama özelliğini yitirebilmektedir. Bunun için de diş fırçası kıllarının aşınmamış olması, dişlere sıkışan besinlerin uzaklaştırılması için önemlidir. 3 aydan fazla kullanılmış diş fırçası, plak kaldırmada yetersiz olabilir. Yapılan araştırmalara göre elektrikli diş fırçalarının ağızda oluşan plağın giderilmesinde daha etkili olduğu söylenmektedir.

2- Diş İpi: Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı yerlere erişmek için kullanılan diş bakım ürünlerinden biridir. Diş fırçası; dişin ön,arka ve çiğneme yüzeylerinin temizlenmesi sağlarken, diş aralarına sıkışan besin artıklarını gidermede yetersizdir. Diş ipi, etkin bir diş ve ağız temizliği için olmazsa olmaz ürünlerin başında yer alır.

Diş ipi ağız kokusunun oluşmaması için de oldukça önemlidir. Dişlerin arasında kalan ve kötü bir koku oluşumuna sebep olabilecek artıkları temizler. Diş ipi kullanımı, diş fırçası kullanımından sonra gelir. Diş fırçasıyla temizlenemeyen besin artıkları, diş ipi sayesinde ağızdan uzaklaştırılır. Diş doktoru denilince akla gelenler arasında, ağız ve diş bakımı için kullanılması gereken ürünler de yer alır. Doktorunuzdan sizin için en uygun ürünleri tavsiye etmesini rica edebilirsiniz.

En az diş fırçası kadar önemli bir konuma sahip olan diş ipi, diş ve diş eti şikayetlerinin ana nedeni olan plak oluşumunun engellenmesi için gereklidir. Plak birikimi, diş eti hastalıkları ve diş çürüğü gibi şikayetlere neden olduğu için diş ipi kullanımına özen gösterilmelidir. Dişler, diş ipiyle nazikçe temizlenmeli, diş etini kanatmamaya özen gösterilmelidir.

Diş ipi kullanırken, yaklaşık olarak kırk santimetrelik diş ipi yeterli olur. İpliğin çoğu, orta parmakların çevresine sarılarak kullanılacak olan dört ya da beş santimlik kısmı açıkta bırakılır. Diş ipi, işaret ve baş parmakların arasında gerdirilir ve dişlerin arasında aşağı ve yukarı doğru hafifçe hareket ettirilir. Bu işlem yapılırken diş etlerine çok nazik davranılmalıdır.

Diş ipi tüm diş yüzeyinde hafifçe hareket ettirilir. Bu işlem yapılırken, diş ipinin diş etiyle aşırı temasından kaçınılmalıdır. Aksi halde diş eti dokusu kesilir ve dokuda hasar meydana gelebilir. Temizlenen dişten, temizlenecek olan dişe geçiş yaparken diş ipinin temiz tarafının kullanılmasına özen gösterilmelidir. Diş ipini dişten çıkarmak için aşağı yukarı hareketlerle, diş ipini diş etine takılmadan sağlıklı bir şekilde çıkarmak mümkündür.
 

3- Diş Macunu: Ağız ve diş bakımı denildiğinde akla gelen ilk isimlerden birisi de hiç şüphesiz diş macunudur. Diş yüzeyinde oluşan bakteri plaklarını ortadan kaldırılmasını, ağız ve diş etinde meydana gelebilecek şikayetlerin giderilmesini sağlar. Diş macunları, diş çürükleriyle mücadele eden ve diş minelerini güçlendiren bir etkiye sahiptir.

Diş macunu kullanırken, kullanım miktarı oldukça önemlidir. Uzmanlar, diş macununun nohut büyüklüğünde diş fırçası üzerine sıkılmasını tavsiye etmektedir. Diş macunu kullanmak kadar doğru diş fırçalama tekniğini bilmek de önemlidir. Dişlere ve diş etlerine zarar vermeden fırçalama yapmak oldukça önemlidir. Diş macununu fırçaya sıktıktan sonra üzerini ıslatmaya gerek yoktur. Diş macunu, ağız ve diş temizliği için yardımcı bir üründür.

Uzmanlar, çocuklar için 3 yaş sonrasında diş macunu kullanımının uygun olacağına dikkat çekiyor. Çocukların düzenli olarak diş fırçalama alışkanlığı elde etmesi, ileriye yönelik sağlıklı dişlere sahip olması için oldukça önemlidir. Diş fırçasının üzerine konulacak diş macunu oranı, diş sağlığı açısından nohut tanesi büyüklüğünü geçmemelidir. Bu detaylara dikkat etmek diş sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir.

Diş fırçası, diş ipi ve diş macunu kullanımı dişlerde çürük oluşumunu engellemek için kullanılması gereken en önemli malzemelerin başında yer alır. Bu üç ürün sayesinde ağızda bakteri oluşumunun önüne geçmek mümkündür. Bakteri plağını dişlerden uzaklaştırmak demek, çürük oluşumunun da engellenmesi demektir. Diş bakımı kadar düzenli olarak diş kliniğine kontrole gitmek de önemlidir. Uzmanlar 6 ayda bir düzenli olarak ağız ve diş kontrolü yapılmasını önermektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.