banner114


 

Maalesef ülke yönetimimizle alakalı, iki ileri bir geri hallerimiz devam ediyor. Üstelik acı deneyimlerle gerçeği anladığımız bu süreçte, gözden kaçan önemli sorunlardan bir tanesi ve en önemlisi; bana göre, sağlık istemimizde olan defektler ve bunlara bağlı olarak gelecekte ortaya çıkacak büyük sorunlardır.

Evet son 15-20 yılda eğitimde başarılı olamadık, cemaatlerle hükümet ilişkilerinin beraberinde getirdiği krizler hata ve başarısızlıktı, ekonomide inşaata dayalı ekonomik büyümelerimiz de hataydı, dış politikada ki zikzaklar da. Ama sağlık sistemimiz hala başarı hikayesi gibi lanse edilmeye devam ediyor. Oysa büyük bir krizin öncesinde olduğumuzu ve mevcut sistemin sürdürülemeyeceğini gözlemliyorum.

Bazı şeylerin farkına varılmış ki; devlet hastanelerinin yönetimini yeniden sağlık müdürlükleri bünyesine verdiler. Böylece hastaneler özerk ve denetimsiz yapılarından kamu denetimine devşirildi. Her ne kadar ihtiyaç duyulan düzenleme tam anlamıyla yapılmasa da bir adım atılması iyi oldu.

Sağlık sistemimizi gelecekte krize düşürecek temel faktörler;

1) Bir cemaate endeksli yönetici kadrolar oluşturuldu.

2) Kamu ve devletin menfaati, oy kazanmak uğruna, başka odakların menfaatlerine feda edildi.

3) Sağlık yatırımlarında ve uygulamalarında tamamen popülist uygulamalar öncelikli oldu. Oysa sistemi yürüten paydaşların önemli bir kısmı göz ardı edildi. Başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanları mağdur oldu.

4) Yatırımlar planlanıyorken, şişirilmiş fizibilitelerle, karar vericilerin gözleri boyatıldı.

5) Aynı hükümet üyesi olunmasına rağmen bakanlar arasında ciddi vizyon farklılıkları olması ve birbirine zıt politikaların uygulanması, bürokratta umut kırılmasına yol açtı.

6) Sağlık hizmetlerinde ki basamak sistemi yanlış kurgulandı. Gerçekte 3. Basamak olması gereken hastane hizmetleri 2. Basamak olarak tanımlandı. Böylece uzman hekimlerden oluşan 2. Basamak hizmetler, blok olarak yok edildi. Bu nedenle aşırı düzeyde hastane yatırımı yapılması zorunluluğu doğdu.

7) Performans primi uygulamaları ile sağlık hizmetinin piyasa koşullarından kopuk ve illegaliteye giden fiyatlamaları, bilimden uzak hizmet aşırı üretimi ortaya çıktı.

8) Üniversite hastaneleri batmaya mahkûm edilerek uzmanlık eğitimlerinin önü kapatıldı.

9) Sağlık giderlerinin gelecekte nereye sürüklenebileceği bilinmemektedir.

Evet, tüm bu ve benzeri problemler çözülmüş değil. çözülecek gibi de değil.

Düşünebiliyor musunuz, SUT( sağlık uygulama tebliği ) fiyatları 11-12 yıldır değişmiyor.  Başlı başına bu durum bile sistemin iyi kurulmadığını ve yönetilmediğinin ortaya koyuyor. Yani var olan mevcut yapı reel piyasaya uyumlu değil, geçicidir. Yıkılmaya mahkumdur. Bakalım kimin başına, ne zaman ve nasıl yıkılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.