banner114
banner146

Biz Doğu Karadeniz çocuklarıyız. Doğu Karadeniz’in merkezi  Dünya tarihinde “Küçük Asya “ denilen Anadolu’nun Başkenti olan Trabzon’dur. Buna Orta Karadeniz  de tabidir. Eski hudutları Batum’dan Kastamonu’ya kadardır. Öyle ki eski Trabzon’un  kasabası, nahiyesi ve ilçesi olan Samsun, Vilâyet kayıtlarına göre 1925 yılında Trabzon’dan ayrılmıştır. Doğu’daki Rize’de o yıllarda Trabzon’dan ayrılmıştır. Şimdi her ikisinde de liman ve havaalanı vardır. Belli ki şafak sökmektedir. Fakat şafak sökmeden  görülmez yollar. Bereket ki  ben şafak sökerken bu yazıları yazıyorum. Şafak sökünce herkes bu fikir ve tefekkür yazılarını daha güzel görmekte ve okumaktadır. Bu nedenle bugünden itibaren Karadeniz’den GÜNEBAKIŞ gazetemizdeki yazılarımızın makale köşesi logo simgesi “Şafak Sökerken” şeklinde olacaktır.

              Biz Doğu Karadeniz çocukları  şehir ve köy hayatını birlikte yaşamaktayız. Fakat Trabzon’un ilçesi  Samsun’da demir ve yolu tren olduğu halde eskiden Samsun gibi Trabzon’a bağlı yerlerde ,hatta illerde(Meselâ Trabzon’da, Rize’de, Ordu’da, Giresun’da, Artvin’de ve Gümüşhane’de 21 asırda bile demiryolu ve tren yoktur. Üstelik Ulaştırma Bakanımız da Trabzonludur. Doğu Karadenizlidir. Sayın Cumhurbaşkanımız da Rizelidir. İşte buralara da  demiryolu ve tren gelirse şafak söktüğünde  rahatça görülebilecektir. Demiryolu ve tren   Türkiye’nin bekası için bir an önce gelsin veya gelene kadar şöyle zihinlerde bir kenarda dursun. Fatih’in Erzincan, Bayburt, Gümüşhane ve Zigana hudutlarından aşağıya doğru  -Tarihî İpek Yolu” misâli Trabzon’a gelen Fetih  Yolu bile haritada çizilip gösterilememektedir. Yüz elli  civarında kitapta dikkat çekilen güzergâhını tespit edip dağcılara bile bildirmeme  rağmen bu güzergâh Demiryolu Tren güzergahı olarak da halâ çizilememiştir. Bunların çizilip gösterilebilmesi Türkiye’de ve Trabzon’da en büyük şafak sökmesi olacaktır. Maneviyat yollarının görülmesi bile şafağın sökmesine bağlıdır. Gerçek hidayet ,kurtuluş ve saadet yollarında yürüyenler ve sürünenler  gerçek vatanseverlerdir. Onlar Ay-Gün çiçeklerinin Güneşi  takip  etmesi gibi İslâm Güneşini takip ederler. Onunla doğar, yaşar ve ölerek sonsuzlukta güneş gibi batıp giderler. Ertesi sabah güneş gibi yeniden doğarlar. Şafakın sökmesini bunun için beklerler. Zira ,daima Yüce Allah’ın dediği olur. Çünkü ondan başka en büyük güç sahibi olmadığı gibi Yüce Allah’ın zatî ve subutî isim ve sıfatları da başka hiç kimsede yoktur. Işık doğudan geldiğine, güneş Doğu’da doğduğuna göre şafak da  önce Doğu’da sökecektir. Trabzon şafak sökmekte olan şehirlerin en başında gelmektedir. Şimdilik

karanlıkların içinde mumla, kara ışıkla, fenerle, lüks lambalarıyla yolları görmeye çalışıyoruz. Bir de kalp gözüyle görmek Lambaları patlatmak isteyenler kendi karanlıklarında can çekişmeye devam etmektedirler. Şafak geç sökse de demiryolu ve tren Trabzon’a gelecektir. Bir de en önemli sorunu, her yerine doğal gaz alt ve üst yapısı yoktur. Doğal gaz meselesini de çok haksızlıklar var. Akçaabat’a verilmiş, hudutlarından geçilen Akyazı’ya verilmemiştir. Vanası sahilde Akyazı Stadı yolu güzergâhındadır. Halbuki Akyazı 1952’ye kadar Akçaabat bağlı idi. Aygören vadisinde   on beş köy ve belde vardır. En başta geleni Akyazı’dır. Bu vadide ise otuz bin civarında nüfus vardır. Holamana’ya (Beşirliye ) doğal gaz geldi de  diğer yerlere neden gelmez? İllâ da şafağın sökmesini mi bekleyelim? İnşallah şafak sökene kadar bu ihtiyaç işleri de olur. Şafak sökünce herkes görür. Bu mutluluğu herkes kazanır ve yaşar. Gereğini de yapar. Trabzon’da işsizlik de en büyük sorunlardandır. Yaptığı karanlık çoktur. Üniversite şehri Trabzon’da üniversite bitirenler hemen işe girmelidirler. Bu aynı zamanda Türkiye sorunudur. Zekâlar ve bilgiler  boşa akan Karadeniz akar suları durumundan kurtarılmalıdır. Büyükşehir Belediyesinin  düzenlediği  tarih sempozyumunda  Trabzon’un en büyük kültür davasından biri olan  Trabzon’daki Dede korkut Destanları hiç gündem edildi mi? On iki Dede Korkud Destanının sekiz adedi yedinci asırdaki eski Trabzon’da Bayburt ve Sis Dağı arasında, yani Dış Oğuz’da geçmektedir. Bütün Dünya Üniversitelerinin Türkoloji bölümlerinde  ders olarak okutulmaktadırlar. En başta gelen destan da Maçka’nın Boğaç yaylasında her sene on bin kişi ile kutlanan bu sene altıncısı yapılacak olan Boğaç Han Destanı festivalidir. Büyükşehir Belediyesinin  ve danışmanlarının bu Uluslar arası millî destanlardan haberi yok mu? Trabzon’da bu kültür karanlıkları şafak sökmeden aydınlanmaz. Fakat karanlığa sevinenler ne kadar çok olursa olsun, şafak sökmektedir. Gerçekleri  herkes görüp Trabzon’a yapılması gereken  hizmetlerle; yapılmış kötülüklerin  neler olduğunu fark ederek Trabzon’u kalkındırmak için her türlü fedâkârlığı  yapacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.