banner114

Milletine sevdalı bir adam desinler

PROJELERİMİZİ EN KISA SÜREDE HAYATA GEÇİRİYORUZ

Ali Öztürk: Göreve geldiğinizden bu yana neler yaptınız? 6,5 aylık dönemi değerlendirir misiniz?

Mustafa Bıyık: Çok uzun süre görev yapmış bir yönetimden sonra geldiğim için; yaklaşık bir, bir buçuk ay vatandaşın taleplerini dinledim. İlk 1. ayında neler yaptığımı hatırlamıyorum desem yeridir. Bazı günler 300 kişinin ziyaret ettiği oluyordu.  Hatta ilk 45 gündeki talepleri yeniden alıyoruz. Ziyaretlerin sonrasında ise ekibimizle sahaya çıktık. Ciddi tespitlerimiz oldu. Bu tespitlerimiz sonucunda ayrıca oluşturduğumuz projelerimiz var.  İnşallah bu projelerimizi en kısa sürede hayata geçireceğiz. Sahil Yolu Projesi’ne hemen başlayacağız.

YOMRA'NIN ADALETLİ YÖNETİMİ VE HUZURU BULDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Ali Öztürk: Yomra’daki ilk projeniz birlik ve beraberliği sağlayabilmekti.  Bu ilk projenizi Yomra’da gerçekleştirebildiniz mi? Yomra’da birlik ve beraberlik sağlandı mı?

Mustafa Bıyık: Sağlandığına inanıyorum.  En azından sahadan ve esnaftan dönüşler sağlandığı yönünde. “İYİ Partili bir aday var ve bu aday başkan seçilirse ne olacak?” sorusu ben seçildikten sonra insanların kafasından yok oldu.  Biz sahada yaşanan bu bölünmüşlüğü mümkün mertebe ortadan kaldırmak niyetiyle yola çıktığımız için, şu anda bunu sağladığımızı düşünüyorum.  Yomra’nın şu an birlik ve bütünlük noktasında bir sorunu yok.  Vatandaşın ‘o şu siyasi görüşte, bu şu siyasi görüşte’ diye arasındaki ayrılık da ortadan kalktı.  Bu anlamda Yomra’nın alışılagelmiş yapısını kırdığını düşünüyorum. İş insanları açısından da durum böyle, her kesimden insanların geldiğini görüyoruz.  Yomra'nın adaletli yönetimi ve istenen o huzuru bulduğunu düşünüyorum.

SEÇİM OLSA YÜZDE 60-70'İN ALTINDA OY ALMAM

Ali Öztürk: Bugün seçim olsa, Mustafa Bıyık yeniden seçimi alır mı?

Mustafa Bıyık: Ben yerel seçimlerde çok büyük bir farkla alacağımı düşünüyordum. Yaklaşık yüzde 10'luk bir kısım, mevcut yönetimin değişmeyeceğine inandığı için oy vermek istemedi. Bir kısım da “İYİ Parti'nin adayı CHP ile ittifak yapmış.” diyerek oy vermek istemedi. Şimdi, bu iki düşünce de otomatikman ortadan kalktı. Yomra’da bizim ‘parti siyaseti’ yapmadığımızı gördüler. Belediyeye MHP'lisi, AK Partilisi, Saadet Partilisi, herkes istediği gibi gelebildi. Kafalarındaki olumsuz düşünce yıkıldı. Şu an seçim olsa Yomra’da oyumun yüzde 60-70'in altında olacağını düşünmüyorum. Bana destek olmadığını belirtip daha sonra gelip “Biz hata yaptık, senin kazanacağını düşünemedik. Düşünebilseydik durum böyle olmazdı.” diyenler oldu.  Yani şunu yaşamak istemediler. Tekrar bu eski yönetim kazanırsa, bizim mahallenin de destek olmadığı ortaya çıkarsa, hizmet alamayız kaygısıyla oy vermek istemediler.

YOMRA HALKIYLA AVRASYA ÜNİVERSİTESİNİ KAYNAŞTIRMAK BİZDEN GEÇER

Filiz Yıldırım: Avrasya Üniversitesi ile ilgili son durum nedir?

Mustafa Bıyık: Hukuki süreç şu an devam ediyor. Yürütmeyi durdurma talepleri vardı, biz de ona itiraz ettik.  Ömer Bey'e kızgınlık demek yanlış olur ama kırgınım.  Ben her fırsatta şunu söyledim. Ömer Bey'e yakışan şuydu.  Belki bizim de hatalarımız olmuş olabilir ama bu arazi olmasaydı o günkü şartlarda Avrasya Üniversitesi kurulmayabilirdi.  Bu arsayı tahsis ederek bu üniversitenin kurulmasına vesile olundu.  Ömer Bey farklı yerlerde beş, altı tane daha kampüs açtı.  Bu noktadan sonra bizim burada oturup uzlaşmamız gerekirdi. Yomra halkına bu alanı hediye edebilirdi. Yomra halkı biraz kırgın, aradaki buzları eritmemiz lazım. Yomra halkıyla Avrasya Üniversitesini kaynaştırmak lazım. Kesinlikle üniversite gitsin diye hiçbir düşüncem olmadı.  Ama hukukun gerektirdiği neyse onu yapalım.  Sadece hukuk da yeterli değil. Kamu vicdanını da sağlamamız gerekir. Şu anda Yomra halkının istediği iki şey var. Bir Avrasya Üniversitesi gitmesin, iki o bahçeden biz de yararlanalım. Bugün Yomra’da anket yapsanız yüzde 90’ı “Avrasya Üniversitesi gitsin” demez. 

ŞU AN SADECE KREDİ VE PERSONEL MAAŞLARINI ÖDÜYORUZ

Songül Mazlum: Şu an Yomra'nın mali durumu ne durumda? Gelir-gider birbirini dengeliyor mu? Birde hayata geçireceğiniz somut projeleriniz neler?

Mustafa Bıyık: Gelir gider anlamında aslında Türkiye'de birçok belediye şu an zor durumda.  Ben kayıtsız şartsız geçmiş yönetimi eleştirmek mantığı ile hareket etmiyorum.  ‘Yomra Belediyesi'nin gelir- gideri birbirini karşılayabilecek dengede mi?’ derseniz, borçlarımız var.  Evet, ben hiçbir zaman borçları açıklayacağım demedim.  Kendi mali dönemimi açıklayacağım dedim.  Nasip olursa nisanda ya da mayısta geçmiş bir yılımın bütçesini açıklayacağım.  Mali durumu açıklayacağım.  Şu anda ciddi bir kredi ödememiz var.  Şu an sadece kredi ve personel maaşlarını ödüyoruz.  Geriye kalan emlak gelirleri ve sahil gelirlerini de belediyecilik hizmetleri için harcıyoruz. Kaynak oluşturmamız lazım. Yeni kaynaklar oluşturamazsak ilerleme şansımız olmayacak.  50 tane projem vardı. Ve bu 50 projeyi hayata geçireceğimizi söylemiştim.  Tamamlayamadıklarımı da belki gelip biri tamamlayacak.  Zaten çok maliyetli projeler değil.  Sokak temizliği ile ilgili almamız gereken araçlar vardı, onları aldık.  Her mahalleye bir çocuk parkı projem vardı. 6 mahallemizde yerlerini arkadaşlar hazırlıyor. Her yıl  6 mahalle şeklinde gidersek, 5 yılda tamamlamış olacağız.  Sahil Yürüyüş Yolu Projemiz vardı, ona başlıyoruz.  Kent Meydanı Projemiz vardı, arkadaşlar şu an projeyi çiziyor.  Eğer bir kaynak bulabilirsek başlamayı düşünüyoruz.  Doğal gaz projemiz vardı ve şuan ciddi anlamda bir doğal gaz çalışması var. Yomra'da 50 projemi hayata geçirmeye çalışacağım.

YOMRA’DA ÖNÜMÜZDEKİ 20 YILIN TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Songül Mazlum: Kaşüstü Dal-Çık Projesi’nde ikinci tüp açıldıktan sonra trafik sorunu tamamen çözüldü mü? Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mustafa Bıyık: Ben Kaşüstü’nde oturuyorum. Tabiri caizse trafik kaymak gibi akıyor. Geçen gün Trabzonspor'un maçı vardı, trafik gerçekten sıkıştı.  O gün yaşanan yoğunluk normal, Rize’den, Of’tan her yerden insanlar buraya geldi. Dal-Çık ile beraber artık yoğun bir trafik sorunu olabileceğini düşünmüyorum. Belki önümüzdeki 20 yılın trafik sorunu da çözüldü.  Ben çok verimli ve güzel bir proje yapıldığını düşünüyorum.  Yapanlara da teşekkür ediyorum.  Bu proje sadece Yomra’nın projesi değil, Trabzon'un hatta bölgenin bir projesi.

BELEDİYE BAŞKANININ PARTİSİ OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM

Gültekin Sadıkoğlu: Türk siyasetinde genel anlamda bir partizanlık anlayışı var. Fakat sizin her kesimi kucaklayan bir siyaset anlayışınız var. Bu çizgide devam edecek misiniz? Yani herkesi kucaklamayı sürdürecek misiniz?

Mustafa Bıyık: Ben bu yola çıkarken zaten bunu yapacağımı taahhüt ederek çıktım.  Herkesi kucaklayacağımı söyledim.  İdeolojik bir düşüncem yok, olmadığını da söyledim.  Benim bütün bakanlara gideceğimi beyan ettiğim zamanlar oldu.  Ben, belediye başkanının partisi olacağını düşünmüyorum.  Aksini düşünenin de kendi düşüncesidir. Biz Yomra'da herkesin oyunu aldık.  Evet, bazen bu durumu garipseyenler oluyor. Başkan Murat Zorluoğlu’nun mazbata törenine gittim. Partinin içerisinden etik olmadığı yönünde bazı laflar duydum. Etik olmayan nedir? Bir ilçe belediye başkanının büyükşehir belediye başkanının devir teslim törenine katılması mı? Bence bundan daha güzel bir şey olmaması gerekir. Bu neden rahatsızlık yaratır anlamıyorum. Ya da bir bakan herhangi bir partinin bakanı değildir. Benim de bakanımdır, Trabzon'un da bakanıdır, herkesin bakanıdır.  Cumhurbaşkanı bakanları açıklarken Türkiye'ye hizmet edecek diye açıklıyor.  Aslında benim garipsediğim taraf şu; bazı AK Partili isimlerin bakanları sadece kendi bakanı gibi lanse etmesi.  Ben bunu doğru bulmuyorum.  Bakan İYİ Parti'nin de bakanı, CHP'nin de bakanı, MHP'nin de, Saadet’in de bakanıdır. Normalde bakanlarla birlikte diğer siyasi partililerin de dolaşması lazım. Bakanın geleceğini, hangi programda olacağını bilsem giderim.  Kimsenin de bunu engellemeye hakkı olduğunu düşünmüyorum.  Yomra'nın çıkarları, menfaatleri söz konusuysa her yeri de ziyaret ederim.  Yomra halkı da alıştı buna, beni bazen garipseyenler olduğunu biliyorum.  Ama zamanla bu örneklerin daha da çok olacağını düşünüyorum.  Mesela Ortahisar Belediye Başkanımız A. Metin Genç Trabzon siyasetinde her kesimi kucaklayan bir kişi olarak örnek olmuştur. Trabzon'daki belediye başkanlarının oluşturduğu ekibi çok beğeniyorum. Vakfıkebir, Akçaabat, Arsin… Artık biraz daha değişti ve benim düşünceme uygun olduğunu düşünüyorum.

DOLGU DÜŞÜNMÜYORUM… DOLGUYA DA KARŞIYIM

Rabia Mollaoğlu: Yomra'da şu an yoğun bir şekilde inşaat çalışmaları var. Siz hep yaşam alanı oluşturacağınızdan bahsediyorsunuz. Bunu gerçekleştirebileceğiniz alan yok. Denizi doldurarak yaşam alanı oluşturmayı hiç düşündünüz mü?

Mustafa Bıyık:  Şu an Yomra’da 200 dönümlük onaylanmış bir dolgu alanımız var.  Ama ben yapmayı düşünmüyorum. Birincisi bu dolguyu yapabilecek mali bir gücümüz yok. İkincisi ülke ekonomisinin şu an bu dolguyu yapabilecek gücü olduğunu düşünmüyorum.  Bunu tahkimatı sadece yaklaşık 30-40 milyon tutuyor.  Bugün bana kimse 40 milyon vermez. Dolgudan daha önem arz eden işlerimiz var.  Doğal gazımız var, sokak düzenlemeleriniz var,  çocuk parklarımız var…  Bunlar üzerinde daha çok çalışacağız.  Yomra’da şu an dolguya bir ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Aslında dolguya karşıyım. Her zaman Karadeniz'deki bu dolguları eleştirdik. Bir gün denizin gelip bu dolguları geri alacağını tartıştık, konuştuk.  Evet, arazimiz çok yok ama vatandaşın 30 dönümde göreceği hizmeti biz 3 dönümde görüyoruz.  

4,5 AYDIR KİMSEYE İNŞAAT RUHSATI VERMEDİM

Filiz Yıldırım: Her siyasetçi gibi sizin de siyaset hayatınız bir gün tamamlanacak.  Trabzon'dan bir Mustafa Bıyık gelip, geçecek.  Sizi nasıl yad etmelerini istersiniz?

Mustafa Bıyık:   Benim bir Adnan Kahveci, Recep Yazıcı sevdam vardı.  Bunlar kendi hemşirelerimizdir.  Ben anılırken belki çok hizmetler yapamayabilirim, devasa büyük eserler bırakamayabilir ama devletin, milletin malına dokunmamış, milletine vatanına sevdalı bir adam olarak anılmak isterim.  Burada bir adam vardı, devasa projeler yaptı, onu bunu yaptı ama…  dedikten sonra kurulan cümlelerin hiçbir önemi yok. 60 yaşındaki amcalar buraya geliyorlar ve diyorlar ki “Sen sadece şu masada otur, biz başka bir şey istemiyoruz.”  Aslında bu bir siyasetçi için çok garip. Tabii bu hiçbir şey istemiyoruz anlamında değil. Ben son 15-20 yılda yapılamayan şeyleri yapacağım. Çocuklar için de kadınlar için de gençler için de özel projeler yapacağız.  Peşinden belirtmek isterim, ben Yomra’ya yatırımcıyı bekliyorum. 4,5 aydır kimseye inşaat ruhsatı vermedim.  İnşaata başlanıp yarım bırakılmasın. ‘İlk projem’ diyen insanlar oluyor. Sağlıklı projeler olacak.  İnşaat ruhsatını 10 tane kişiye vermektense 5 tane kişiye veririm düzgün projeler olur.  “Yatırımcıyı bekliyoruz” dediğimizde tuğlayı çimentoyu alan buraya düşüyor.  Yatırımcı demek sadece inşaatçı demek değil farklı amaçla da yatırımcılar olabilir. Sanayicilerimiz olabilir ama inşaat yapımını mümkün mertebe kontrol altında tutmaya çalışacağım.  Yomra bu hale gelene kadar bu mimarlarımız neredeydi? 30 metrekare bir alan kalmamış. O yüzden sağlıklı düşüneceğiz.  Sadece ruhsat parası ödesin, gelsin inşaat yapsın öyle bir şey yok.  Biz mevcut durumu toparlayalım o bile kardır.  Bizim için her belediye başkanının olumlu anıldığı şeyler vardır.  Biz de inşallah iyi şeylerle anılırız… Geçenlerde eski Milletvekili İbrahim Vecdi Aksakal tebrik etmek için telefon açtı. Belediyeye geldi, hoş bir sohbet oldu. Siyasete olan heyecanı hala geçmemiş, bu durum hoşuma gitti.

BU UÇAĞI YOMRA’NIN BAŞINA BELA ETMİŞLER

Belkıs Yılmaz: Yomra’da çokça tartışılan bir uçak mevzusu var. Son durum nedir?

Mustafa Bıyık: Uçağı bir şekilde değerlendireceğiz.  Trabzon kamuoyunu yoklamak için geçtiğimiz günlerde hurdaya satacağım diye bir açıklama yaptım.  Tabii bunu kamuoyunun nabzını ölçmek için yaptım.  Vatandaş hem uçağı kaybetmek istemiyor hem de para da harcamak istemiyor.  Uçak öylece duruyor.  Bunu Yomra'nın başına bela etmişler. İşin garip tarafı bu uçağı koyup sergileyebileceğim bir yerde yok.  Şimdi yeni bir düşünceye doğru yol aldık.  İstanbul'a gideceğim, uçağı oyuncak müzesi yapmayı düşünüyoruz. Eğer başarabilirsek Rize'den, Gümüşhane'den, Giresun'dan insanları oyuncak müzesine getirebiliriz.  Ama restoran olsun, kafe olsun, taraftar değilim.  İnsana para verseniz gelip o boğuk ortamda çay içmez, yemek yemez. Şimdi, belediye binasının kenarında duruyor ve her gün bakıyorum ona.  Hayır, benim psikolojimi de bozuyor.  Keşke zamanında ikili zıtlaşmaya girilmeseydi. Sahilde bir yerde sergilenmiş olurdu. Fakat yine de Yomralılar uçağı seviyor.f

Teşekkür ederiz...

Mustafa Bıyık:   Ben teşekkür ederim…

Anahtar Kelimeler:
Mustafa Bıyık
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.