banner114

İnşallah şampiyonluk marşı olur

Trabzonspor’un her platformda hukukunu savunan bir isim olarak dikkat çeken Ortahisar Belediye Başkanı Genç’le başlattığı Trabzonspor Beste Yarışması’na ilişkin samimi bir sohbet gerçekleştirdik.  Trabzonspor’a olan sevgisini dile getiren Başkan Genç, şampiyonluk özlemi duyduklarını belirterek yeni Trabzonspor bestesiyle birlikte yeni şampiyonluklar yaşamak istediğini dile getirdi. Başkan Genç ile samimi samimi ve keyifli bir röportaj sizlerle…

günebakış: Sayın Başkan Trabzonspor Beste Yarışma konusu nereden gündeme geldi? Bir ihtiyaç mıydı?  Şu anda kamuoyunun en çok ilgi gösterdiği ve sonucunu merak ettiği bir yarışma. Müracaatlar 25 Kasım’da başladı. Bir değerlendirme yapar mısınız?

Ahmet Metin GençTeşekkür ederim Ali Bey. Trabzonspor özellikle son iki yıldır yönetimin, hocamızın, futbolcularımızın öze dönüş politikalarının ve bunun taraftar nezdinde, bütün şehirdeki karşılığı şu anda güzel bir görüntü arz ediyor. Tabi ki tartışılmaz ezeli ve ebedi bir sevgimiz var Trabzonspor’umuza karşı. Biz de arkadaşlarımızla değerlendirme yaptığımızda, hem bu sevgiyi yaşamak hem de geleceğe taşımak adına Trabzonspor’umuza yakışır bir marş ortaya çıkarılabilir mi diye düşüncemizi bir projeye dönüştürdük. 25 Kasım’da müracaatlar başladı, 16 Aralık’ta sona erecek, 17 Aralık’ta ilk değerlendirmeler yapılacak. 16-17 Ocak’ta nihai bir finalle ortaya güzel bir marş çıkacağını umuyoruz.  Çünkü bunun paylaşımından itibaren çok ciddi müracaatlar gelmeye başladı. Tabi ki profesyonel bir düşünceyle bu işin uzmanlarından, daha doğrusu bu alanda tebarüz etmiş kişilerden hem müzikte hem TRT’de, hem sporda iyi bir jüri ile inşallah güzel bir eser ortaya çıkacak. İlk 6’ya girecek eserleri de belediye olarak telif hakları ile Trabzonspor’umuza devredeceğiz. Tabi ki çok zor bir seçim olacağını düşünüyorum. İnşallah kalıcı ve güzel bir marşımız ortaya çıkar. Hepimizin ortak değeri Trabzonspor’umuza  ait güzel bir eser ortaya çıkar diye düşünüyorum. Katılımcılara şimdiden teşekkür ediyorum. Hakikaten çok yoğun bir katılım olacak. Avrupa ülkelerinden, Azerbaycan’dan gelen müracaatlar var.  Her yerde Trabzonspor sevgisi var.

günebakış: Hem söz hem beste mi, besteyi kim yapacak? Başvuran var mı?

Ahmet Metin Genç:  Söz ve beste evet. Beste eser sahibinin olacak. Yarışmanın bazı maddelerden oluşan müteşekkil bir şartnamesi var. Bu zamana kadar hiç sunulmamış, yayınlanmamış, özü kendine ait bir eser olacak. Toplama eserler devre dışı bırakılacak.

günebakış: Ne kadar müracaat bekliyorsunuz? Bir rakam verebilir misiniz?

Ahmet Metin Genç:  Sayı veremem. Çünkü bayağı bir müracaat var. Resmi olarak rakamlara bakacağız. Hatta bazı gelen talepler sürenin biraz daha uzatılmasını istiyor. Duyurusu bir 15-20 gün öncesinden olduğu için resmi müracaat da 1.5-2 aya yakın bir süreye tekabül ediyor. Yine de bir rakam vereyim. 300 civarında bir müracaat hatta üzeri de gelebilir ki buna da şaşırmam.

günebakış: Peki niye Ortahisar Belediyesi, Sayın Başkan neden böyle bir girişimde bulundunuz. Bunun yanında Trabzonspor bu marşı kabul edecek mi?

Ahmet Metin Genç:  Bunu Trabzonspor’la birlikte düşündük. Bu marşı şu anda kulübümüzü temsil eden yönetimimizin olurunu almadan adım atmamız ne etik olurdu ne de doğru olurdu. Kulübümüzün yönetimi ile böyle bir faaliyet yapacağımızı paylaştık, çok mutlu oldular. Hatta süreci de birlikte yürütüyoruz. Yani bu Trabzonspor sevgimizden geliyor. O kadar söyleyeyim. Belki biz biraz daha önce düşündük de diyebiliriz.

günebakış: Trabzonspor deyince sizin için akan sular duruyor. Bunu herkes biliyor. Kongrelerin divan başkanısınız. Nereye kadar duruyor, bunun sınırı yok mu?

Ahmet Metin Genç:  Evet. Şöyle söyleyeyim, kurumsallıkta en büyük ortak değerimiz benim için de en önemli ortak paydamız Trabzonspor’dur. Daha farklı olarak  şunu söylemek istiyorum. Trabzonspor olunca diğer kurumlardaki görüşler, bağlılıkların üstünde bir bağlılık. Daha derinleştireyim… Kkutsal değerlerimizden sonraki en büyük bağlılığımız Trabzonspor’umuzdur.

günebakış: Siyasi duruşunuzla, mukayese ederseniz hangisinin önemli olduğunu söylersiniz?

Ahmet Metin Genç:  Siyasetin üstünde bir bağlılık. Trabzonspor siyasetten daha önemli… 

günebakış: O zaman izninizle şöyle bir yorumlu soru soralım;2010-11 sürecinde Trabzonspor’un şampiyonluk kupası şike ile elinden alındı ve kamuoyu büyük oranda kupanın dönemin başbakanı ve bugünküCumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmediğini düşündü. Ve bazı kesimler şunu dillendirdi!... Dendi ki, Recep Tayyip Erdoğan Trabzonspor’un kupasını Trabzonspor’a verdirmedi. Ama Trabzon halkı da siyaseten bunun hesabını sandıkta sormadı, Trabzon yine Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 75 oranında oy verdi.Öyleyse AK Partililer Trabzonspor’u partilerinden çok sevmiyor. Sevgileri gerçek değil. Bugün ise bunun farklı bir yansımasını yaşıyoruz. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Trabzonspor’un eski bir yöneticisi. Fenerbahçe’nin şike yaptığını TV ekranlarından sürekli dillendirdi.  Sürekli gündeme taşıyan bir eski yönetici. 15 Temmuz’dan önce televizyonlarda sürekli bangır bangır bağıran bir yönetici. Ancak seçimlerde bakıyoruz ki Fenerbahçeliler kendilerine ‘şikeci’ diyen Ekrem İmamoğlu’na yüzde 80 oy verdiler. Fenerbahçe mi, Ekrem İmamoğlu mu, sorusunun karşılığı, Ekrem İmamoğlu olarak çıktı. Trabzon benzeri bir kanaat çıktı. CHP’liler de ‘siyaset’ dedi. Bu noktada ne diyeceksiniz?

Ahmet Metin Genç:  Bir kere Trabzon’da bir algı oluşturulduğunu ancak halkın buna itibar etmediğini söylemeliyim.Canlı birkaç televizyon programında söyledim, Cumhurbaşkanımız ne kadar Fenerbahçeli ise ben ondan daha fazla Trabzonsporluyum. Bazı konuları birbirinden ayırmamız lazım. Zaten halkımız da sağduyulu olarak ayırdı bunu. Sapla-samanı ayırmamız lazım. Kamuoyunda ‘Kupa Başbakan’da’ algısını oluşturan o dönemin beceriksiz yöneticileri ve devam eden yönetimleridir. Açık ve net söylüyorum bunu. Bunu defalarca yüzlerine de söyledim. Mikrofonda Sadri Şener’e de söyledim; Bizi davet ettiler, dedim ki, “Bir AK Partili olarak söylüyorum’. Bu algı sizin yüzünüzden oluştu. Siyaseten Fenerbahçe’den daha güçlü olmayabiliriz. Hiçbir siyasi partinin lideri Trabzonspor lehine bir şey söyledi mi? Siyaseten daha zayıf olabiliriz, basında daha zayıf olabiliriz. Ekonomide, lobide daha zayıf olabiliriz. Ama güçlü olduğumuz bir yön var. (Bunu mikrofonda da söyledim o günü). Güçlü olduğumuz yön ve yan, haklı oluşumuz. Size teşekkür ediyoruz. Bize temiz-pak bir şampiyonluk getirdiğiniz için…  Ancak bundan sonraki sürecin yönetilmesi lazım. Bunu tek başına yapamazsınız. Ben de başkan olsam yapamam. Gelin olağanüstü (sadece bu şike sürecine dair)bir genel kurul kararı alalım. Orada en radikal karar neyse, o dahil (bunun adı da ligden çekilmedir) karar alalım. Lütfen genel kurulu toplayın” diye teklif ettim, güldüler bana. Siyaseten söylediğimi düşündüler. O genel kurulu yapıp, ligden çekileceğimizin blöfünü bile duruşunu bile yapamadık. ‘Kupa Başbakan’da’…  O zaman da seslendim, her zaman da söylüyorum.“Birinci sırada yönetici kim ise ikinci sırada Başbakan’a onunla gitmeye hazırım” dedim. Kupa Başbakan’da. Kamuoyuna da ezberlettik!. Cumhurbaşkanımız da Fenerbahçeli ya… Oh tamam. Gittiniz mi, kim gitti?  Hani 300 bin kişi ile yürünecekti, ne oldu?

günebakış: Siz o yürüyüşe de varım dediniz değil mi?

Ahmet Metin Genç:  Tabi ki “Varım’ dedim. Cem Papila’nın burada yönettiği bir maçtan sonra 25 bin kişiyle en önde yürüdüm, AK Parti il başkanıydım üstelik. Bunlar başka şeyler. Sağ olsun hemşerilerimiz bunu gayet tabi ve basiretli bir şekilde ayırıyor. Siyasi tercihini, “Beni ancak Tayyip Erdoğan yönetir” diye Trabzonlular oyunu bangır bangır veriyor. Bunu birbiriyle karıştırmıyor. Yönetimler burada topu taca attılar. Hiç kimse de bu manada birlik-beraberlik göstermedi. Bırakın 300 bin kişiyle yürümeyi Ankara’ya Federasyon’a gidemedik. Kupamızı çalan Federasyon başkanını seçtik, gittik oy verdik ona. Ben onu asla kabul etmem, o mümkün değil.

günebakış: Tekrar marşa dönelim… Jüriyi nasıl belirlediniz ve bu jüri kamuoyunu tatmin edecek mi?

Ahmet Metin Genç:  Eminim ki tatmin edecek. Çünkü Trabzonsporluluğu tebarüz etmiş yöneticilerimiz, eski yöneticilerimiz, futbol adamlarımız, eski futbolcularımız, efsane futbolcularımızdan, TRT’de alanında tebarüz etmiş kişiler, sadece sözde hissiyat oluşturmak değil de besteyi de o terennümle yorumlayabilme anlamında da değerli kişiler var. İnşallah tartışılmayacak bir jüriyle güzel bir karar çıkacaktır.

günebakış: Ödül sistemi nasıl olacak.

Ahmet Metin Genç:  Yarışmamız parasal ödüllü bir yarışma. Ancak burada toplamda 61 bin TL gibi bir rakamımız var. O da sembolik. Değer de yani. Burada biraz sembolik tuttuk. Yoksa biz emek karşılığı olarak. Birincinin gerçek karşılığı bu kadar eder’, değerlendirmesi değil. Biraz ödüllü bir yarışma olsun istedik. İnşallah 1., 2.,3.eserle 3 eser de mansiyon olmak üzere bildiğim kadarıyla 61 bin liralık bir ödül. Geri kalan eserlerin de tabi ki telifi bize ait olacak olan eserler olacak.

günebakış:  İlk üçe girecek olan eserlereikinci bir yarışma yapıp, o yarışmaya Trabzonspor camiasını da sosyal medya üzerinden de olsa katsanız, taraftarı da katsanız, onların da oyunu alarak, (sonuçta bu marşı terennüm edecek, tribünlerden sürekli okuyacak olan onlar) onların en çok beğendiğini belirleseniz. Onları da bu jüriye katsanız daha iyi sonuç olmaz mı? Çünkü marşı okuyacak olan taraftar. İkinci aşamada ilk üçü ayırıp, 6’dan sonra ilk üçü de belirledikten sonra bu sefer Trabzonspor taraftarına açarak onların da görüşünü alarak sonucu belirlemek olmaz mı? Tribünlerden kolayca söylenemeyecek bir marşı birinci ilan etmenin çok  karşılığı olmaz diye düşünüyoruz. Sonuçta kayıtlarda, kitaplarda kalır. Düşünmez misiniz?

Ahmet Metin Genç:  Olabilir… Hatta güzel de olur. Çünkü sahiplenecek olan taraftardır. Sadece kayıtlarda kalmaz, inşallah güzel bir eser ortaya çıkacak. Ama katılımcılık açısından ve sahiplenecek kitle açısından da doğru olur.

günebakış: ‘O sene bu sene’ diyorsunuz. Gerçekten inanıyor musunuz?

Ahmet Metin Genç: Evet… Hem de yürekten inanarak söylüyorum.

günebakış: Berat Albayrak’tan dolayı mı bunu söylüyorsunuz?Albayrak’ın varlığı kanaatte etkin mi?

Ahmet Metin Genç:  Elbette… Çok önemli.  Berat Bey’in bunu Trabzon’da söylemesi camiayı çok mutlu etti. Berat Albayrak’ın Trabzonsporluluğu bambaşka bir şey. Cumhurbaşkanımız da Fenerbahçeli. Başka şeyler bunlar. Ama her şeyi Berat Bey’in varlığına bağlamak doğru değil. Şunu diyorum. Alanya maçını dikkatlice izlediğimiz zaman, yetenek öne çıkıyor. Kazanacak dengeleri koyduğunuz zaman, Alanya ile denk bir takım oynuyor maçta. Maçı izliyorum. Biz on kişi kalmamıza rağmen kazanacak gücün üzerinde bir mücadele veriyoruz…  Örneğin Kamil Ahmet… Yeteneğini tartışabilirsiniz. Ama iki kişilik oynuyor. Onun için 10’a 11 oynamadık o maçı, 12’ye 11 biz oynadık bence. Bunu veriyor. Bu takım olma ruhudur. Bu gücün üstünde bir gücü ortaya koyma azmidir. İnançtır, bunu da Ünal Hoca sağladı bu çocuklarla beraber. Burası olayın saha tarafı. Ama her şey değil.

günebakış: Sayın Başkan şampiyonluk masada da güçlü olmayı gerektiriyor. Futbolun bir de perde arkası var. Bugün Federasyon bağlamında olaya baktığımızda Trabzonspor’un haksızlığa uğramamasının veya en az uğramasının en büyük etkenlerinden biri Sayın Berat Albayrak’ınvarlığı değil mi? Haklarını koruma anlamında, ekonomisini karşılama anlamında, hamiliğine soyunması değil midir?

Ahmet Metin Genç:  Şimdi katılmıyor değilim size.. Perde arkasındaki filmleri az-çok biliyoruz. Bu siyasi dinamiklerimizi de bu manada bir lobi gücü olarak görüyorum elbette. Kim inkar edebilir ki? Ama saha sonuçları şehrin birlikteliği ve inanmak önemli. Elbette ki ‘O sene bu sene’ beklentisinde Berat Bey önemli.

günebakış: Hocanın  etkisi ne kadar burada? Ünal Karaman doğru bir tercih mi?

Ahmet Metin Genç:  Hocanın çok büyük etkisi var. Bence hala doğru bir tercih. Başarıya aç, başarıyı isteyen, kararlı, karakterli bir insan. Efsane… Her şeyi içtenlikle, samimiyetle ve yürekten yapıyor. Yüreğini ortaya koyunca oyuncuya tesir ediyor.

günebakış: Yani şampiyonluk bir efsaneden mi gelmeliydi, böyle mi gelebilir?

Ahmet Metin Genç:  Yerliden gelmeliydi kesinlikle. Fenerbahçe kaç senedir hep yabancılarla tökezleyip duruyor.  Şu anda bütün takımları yerli hocalar çalıştırıyor. Daha doğrusu şampiyonluğa oynayan hatta şampiyonluk iddiasıyla kurulan takımların hocalarına bakın.Ünal Hoca da onlardan bir tanesi. Bence de onların önünde bir isim. Şampiyonluk da Ünal Hoca ile gelir inşallah. Ben inanıyorum. Şehir inanıyor. ‘O sene bu sene’ olacak inşallah…

günebakış: Yoksa marş, şampiyonluk marşı mı olacak?

Ahmet Metin Genç: İnşallah şampiyonluk yılının marşı olacak. İnşallah şampiyonlukla okunacak.

Anahtar Kelimeler:
Ahmet Metin Genç
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
laz 9 ay önce

milletin tek derdi ts değil. birileri para yiyecek birileri siyasete alet edecek ...milletin derdi işsizlik. aş ve ekmak.1 ay içinde poğoça 1 liradan 1.5 liraya çıktı yani ekmek fiyatı başkan buna da yorum yapsın da görelim

Avatar
bülent 9 ay önce

akyazıı trabzon spora verin otel .kolej ve avm yapsın altyapıyı barcelona gibi halletsin trabzon sporun marşa değil ekonomik özgürlüğe ihtiyacı var