banner114
banner146

Gönüllerdeki yerimizi kalıcı kılacağız

Trabzon’un en büyük ve aynı zamanda yıldızı son yıllarda en çok parlayan ilçelerinden birisi olan Araklı ilçesinde ikinci dönem hizmet veren Belediye Başkanı Recep Çebi, yeni dönemde de Araklı için hizmete aday. Göreve geldiği ilk günden beri başarılı bir belediyecilik anlayışı ile hizmet veren Recep Çebi, halktan gördüğü teveccühe layık olabilmek adına da deyim yerindeyse gecesini gündüzüne katarak çalışıyor. Siyasette yılların verdiği birikimin yanı sıra tecrübesiyle de Araklı’ya âdeta dokunuşlarıyla hayat veren isim Recep Çebi… Zira halkın ilgisi ve seçimlerde ilçesinin aldığı oy oranı da bunun en önemli göstergesi. AK Parti ile yükselen bir grafik çizen Araklı ilçesi, Recep Çebi’nin hizmet anlayışı ile birleşince de ortaya çehresi değişen bir ilçe çıkmaya başladı. Recep Çebi, sadece projeleriyle değil halkla olan diyaloğu ile de Araklı’ya nefes aldıran bir isim olmaya devam ediyor. Zira onun anlayışında “Projeler hazırlanıp rafa kaldırılmak için değil, hayata geçirilmek, halkın hizmetine sunulmak için yapılır!” felsefesi var. İktidar partisine mensup olmanın avantajlarını da ilçesinin lehine çevirme konusunda oldukça başarılı bir performans ortaya koyan Recep Çebi, yeni dönem için adaylığı konusunda düşüncelerini, “Biz AK Parti ile güzel bir yola çıktık. Şimdi yolumuz da önümüz de çok açık. Yapacak çok işimiz var. Merkezi hükûmetin desteği ile Araklı’mıza yeni dönemde çok daha iyi hizmetler kazandırmanın çabası ve çalışması içinde olacağız.” şeklinde ifade ediyor.

Her biten proje sonrası yeni bir projeyle ilçe halkının karşısına çıkan başarılı isim Recep Çebi, “Biz ‘Hizmet için yola çıktık.’ derken belki de içimizdeki bu bitmek tükenmek bilmeyen çalışma azmini iyi bildiğimizden böyle konuşuyorduk. Ve şimdi hizmetlerimize baktığımızda ‘Henüz yolun başındayız!’ diyebiliriz. Çünkü ilçemiz her geçen gün daha iyisini hak eden bir ilçe. Bizde de bu hizmet aşkı olduktan sonra Araklı’ya hizmetler de bitmez.” ifadelerini kullandı.

Sayın Çebi, AK Parti’den yeniden belediye başkanlığı için aday gösterildiniz, çalışmalar nasıl gidiyor, neler yapıyorsunuz?

Sayın Cumhurbaşkanı’mız ve AK Parti Genel Başkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle yeniden belediye başkan adaylığına gösterilmek bizim için gurur ve onur verici bir durum. Biz ilk günkü heyecanla seçim çalışmaları kapsamında ev ve mahalle toplantılarında vatandaşlarla bir araya gelerek çalışmalarımızı ve hedeflerimizi anlatıyoruz. Sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri başta olmak üzere kentin muhtelif bölgelerinde ticaretini sürdüren esnafları iş yerlerinde ziyaret ediyoruz, vatandaşlarımızla da toplantılarda bir araya gelip sohbet etmeye, AK Parti’yi ve yapacaklarımızı yeniden anlatmaya çalışıyoruz. Çıktığımız kutlu hizmet yolunda Araklı’mızda 7’den 70’e girilmedik gönül, çalınmadık kapı bırakmayacağız. Araklı’da yeni bir tarih yazmak ve rekor seviyesinde oy alabilmek adına kapı kapı dolaşıp yeni projelerimizi kıymetli hemşehrilerimize detaylı olarak anlatmaktayız.

Araklı ilçesinin tarihsel gelişimi hakkında bugüne kadar çok fazla bilinmeyen ya da çok fazla dile getirilmeyen sürece ilişkin bilgi verir misiniz?

Tarihî mirası, tabiat değerleri ve gelişen yüzüyle burası Araklı… Binyıllar boyunca Doğu-Batı ticaretinin en canlı güzergâhı olan İpek Yolu’nun Karadeniz’e ulaştığı toprakların üzerinde kurulmuş olması ticarî değerinin yanında askerî ve jeostratejik değerlere sahip olması ilçedeki yerleşimin Trabzon’dan çok sonra olmadığını düşündürtmektedir. Araklı, Trabzon’un doğusunda olup ilk yerleşim merkezi bugünkü ilçe merkezinin batısında bulunan ‘Konakönü’ mevkisidir. İlçe, 1916 yılında Rus işgaline uğramış ve 1918 yılında bu işgal sona ermiştir. 1953 yılında da Sürmene’den ayrılarak ilçe olmuştur.

“Sizin görev yaptığınız süreçte ilçeniz için en önemli projeleriniz ne oldu?” diye sorulsa, cevabınız ne şekilde olurdu?

2014 yılında Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın oluruyla ve halkımızın takdiriyle ikinci kez göreve layık görüldük. İlk kez seçildiğimiz 2009 yılında Araklı’nın çehresini değiştirecek çalışmalara imza attık. Yol medeniyettir dedik ve ilçemizde ulaşım ve çevre düzenleme hamlesi başlattık. İlçe merkezinde bulunan kirli görüntüyü ortadan kaldırdık. Araklı için önemli projelerden bir tanesi olan Salmankaş Tünellerini Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayip Erdoğan’ın destekleriyle faaliyete geçirdik. Bu mevki Araklı’yı güneye açacak ve ticarî akışı sağlayacak önemli bir konuma sahiptir. Güzergâhta bulunan bölgede duble yol çalışması yapılmıştır. Şimdiki amacımız Araklı-Dağbaşı-Bayburt güzergâhındaki geri kalan 44 km yolunun yapılmasını sağlamaktır. Gerekli mercilerle bu hususta görüşmelerimiz devam ediyor.

Karadere Vadisi dediğimiz bölgede 1. ve 2. etap ıslah çalışmaları başlatmıştık ve bu vadi üzerindeki çalışmalar sona erdi.

Halkımızın sosyal yaşamını daha konforlu hâle getirmek için ciddi çaba harcıyoruz. İlçemizin her köşesine çocuk oyun parkı yaptık. Çocuklarımız daha güzel oyun alanlarında gönüllerince vakit geçirebiliyor. Çocuk oyun parklarının yanı sıra kentimizin ana mobilyası sayılan oturma banklarımızı yeniledik. İlçemizin en önemli turistik değeri olan ‘Pazarcık Turizm Merkezi’ni her şeyiyle yenileyerek ilçemizin simgesi ve gurur abidesi hâline getirdik. Şelalesiyle, sosyal alanlarıyla, yeşil alanlarıyla, sit alanlarıyla ilçemizin gözde turizm alanlarından biridir. Gençlerimizi ve sporu da unutmadık. Tüm branşlarda spora ve sporcuya destek olduk, şampiyonlar yetiştirdik. 192 adet TOKİ konutlarını ilçemize kazandırdık ve vatandaşlarımızı ev sahibi yaptık. Yoğun talep üzerine ikinci etap TOKİ konutları için çalışmalara başladık. Çalışmalar olumlu sonuç verdi ve ikinci etap için temeller atılıp yapımına başlanıp yine hak sahiplerine 283 adet konut teslim edildi. Şimdi III. Etap için yoğun bir talep var. Şartlar sağlandığında bu projeyi de gerçekleştireceğiz. İlçemizde sanayi sitesi bulunmuyordu. Daire altlarında bulunan sanayi esnafı çevreye ve vatandaşlarımıza rahatsızlık veriyordu. Bunun için çalışma başlattık ve 65 dönümlük arazi üzerine 216 dükkânlı sanayi sitesi inşa ettik. Şu an hak sahipleri dükkânlarını aldı. Sanayi esnafımız yavaş yavaş dükkânlarına yerleşiyor. O dönemki Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’mız Berat Albayrak’ın girişimleri sonucu ilçemize doğal gaz kazandırdık. Şu an ilçe merkezimizin birçok kesiminde insanlar doğal gazdan faydalanabiliyor.

YENİ SGK BİNASINI FAALİYETE GEÇİRDİK

Yeni SGK binamızı Kale Caddesi’nde faaliyete geçirdik. Buradan Sürmene, Köprübaşı, Arsin ilçeleri faydalanıyor. Bu da ilçemizde ekonomiyi canlandıracaktır.

Bunun yanı sıra afetzedelerimiz için çalışmalar yaptık. 12 dönümlük arazide 120 konutu hayata geçirdik. Vatandaşlarımızın mağduriyetini ortadan kaldırıyoruz.

İlçemize modern balıkhane binaları kazandırdık.

Sahil Projesi’ni 4 etaba böldük. 3 etabını bitirdik. 4. etap için çalışmalarımız devam ediyor. Burada 5 bin araçlık ücretsiz otopark ve yeni bir sosyal tesis inşa ettik. Kalecik Mahallemizde bulunan tarihî kaleyi restore ederek buraya oldukça güzel bir turizm tesisi kazandırdık. Denize sıfır bir yer ve insanlar burada yemek yiyip çayını içebiliyor. Yine sahil kesiminde halk plajı çalışmalarımız var. Sahilde 3 adet plaj alanı olacak ve 1’si sadece bayanlara özel hizmet verecek. Bu mevkilerde vatandaşlarımız ücretsiz olarak denizden faydalanacak. Bunun haricinde ilçemizde konaklama sıkıntısını giderecek atılımlarda bulunduk. Yeni oteller kazandırarak konaklama sorununu ortadan kaldırdık. İlçemize 4 yıldızlı ve 3 yıldızlı otel kazandırdık. Yine Pazarcık Turizm merkezimizde ve ilçe merkezinde otel çalışmaları devam ediyor.

Sosyal belediyecilik anlayışı ile ilçemizde çocuk parkları, bisiklet yolları, koşu yolları vb. alanlar inşa ediyoruz. Eğitime her zaman destek veriyoruz. Bu kapsamda ilçemize birçok eğitim kurumu kazandırdık. Gençlerimizin ve çocuklarımızın daha verimli ortamlarda eğitim görebilmesi amacıyla son sistem binalar inşa edilmesini sağladık. Bunun yanı sıra ilçemize yüksekokul kazandırarak ilçe içerisindeki eğitim seviyesini yükseltip aynı zamanda ticarî işleyişi kuvvetlendirdik. İlçemizde bayanların dışarı çıkıp alışverişlerini yaptıkları sırada dinlenip oturabileceği, namaz kılabileceği veya günlük ihtiyaçlarını giderebileceği bir yer yoktu. Biz de bunu göz önüne alarak bayanlarımızın rahat nefes almasını sağlayacak bayanlar tesisini inşat ettik. Şu anda ilçemizde 3 adet bayanlar sosyal tesisi bulunmaktadır. Bu proje diğer kesimlere örnek olmuştur.

İlçenizde pek çok tarihî değerleriniz olduğunu da biliyoruz, bu anlamdaki çalışmalarınızdan da bahseder misiniz?

İlçemizde bulunan tarihî değerlerimizi korumak adına çalışmalar yapıyoruz.

Tarihî değerlerimize sahip çıkıp tarihî camilerimizi restore ettiriyoruz. Ayrıca doğa harikası olan ilçemizde turizm adına birçok doğal yerler bulunmaktadır. Bunlardan bahsedecek olursak Trabzon Uzungöl ayarında Pazarcık Yaylamız mevcuttur. Bunun yanı sıra Yeşilyurt Yılantaş Yaylası, Şifalı Mahura Suyu, Turnalı (Os) Şelalesi, Asmasu Şelalesi, tarihî köprüler ve hanlar bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığınca turizm mevkisi olarak onaylanmıştır. Sosyal anlamda vatandaşlarımızla her zaman iç içeyiz. Belediye kapılarımız vatandaşlarımıza sonuna kadar açıktır. Ayrıca vatandaşlarımızın hastalıkta, sağlıkta, düğününde ve mutlu günlerinde her zaman yanlarındayız. Gençlerimize ve çocuklarımıza her daim destek oluyoruz. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin sportif ve sosyal anlamda iyi yerlere kazandırılması adına çalışmalar yürütüp gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutuyoruz. 1994 yılını belediyecilik hizmetleri anlamında âdeta bir milat hâline getiren ve o günden bu yana eylemleri ve söylemleriyle belediyeciliğin ufkunu açan ve bizlere örnek olan Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi gönül belediyeciliği yapmanın gayreti içindeyiz. Araklı Belediye Başkanı ve başkan Adayı olarak Cumhurbaşkanı’mızın İstanbul’da örneğini sergilediği ve büyük bir başarı hikâyesi yazdığı gönül belediyeciliğini halkımızla yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Bu güvene layık olmaya devam edeceğiz.

Son olarak 31 Mart seçimleri hakkında neler söyleyeceksiniz?

31 Mart seçimleri Türkiye’nin gelişmesi ve bölgesinde lider olabilmesi adına önemlidir. Bizler de Cumhurbaşkanımız, AK Parti Genel Başkanımız, Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın yereldeki elini güçlendirmek için Araklı’da yeni bir rekor kırmak ve en fazla oyu alabilmek adına il ve ilçe teşkilatımızla birlikte hareket ederek kapı kapı dolaşıp, vatandaşlarımızın gönül dünyalarında daha fazla yer edinmek adına elimizden geleni yapıyoruz. Sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, mahalle muhtarlıklarını tek tek gezerek yeni projelerimizi anlatıyoruz, vatandaşlarımızla gerek evlerinde gerekse de sitelerde yaptığımız toplantılarda bir araya gelerek Araklı’yı daha fazla büyütmek için desteklerini istiyoruz. Hemşehrilerimizi gönülden dinlemeye, tevazu, samimiyet ve gayretle yürekten çalışmaya büyük bir inanç, azim ve gayretle devam ediyoruz. Ziyaretlerimiz esnasında samimiyetleriyle içimizi ısıtan vatandaşlarımıza ve esnaf kardeşlerimize teşekkür ediyorum. 31 Mart akşamı inşallah mahcup olmayacağız ve kıymetli hemşehrilerimizin dua ve destekleriyle Araklı’da yeni bir destan yazacağız. Rabbim birliğimizi ve beraberliğimizi daim eylesin.

Sayın Başkan teşekkür ederiz.

Ben teşekkür edrerim.

Anahtar Kelimeler:
TrabzonAraklıRecep çebi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.