banner114

En güzel şey Trabzon’la yaşamak

Ortahisar Kent Konseyi Başkanı Dr. Dündar Ayyıldız’la, Ortahisar Kent Konseyi çalışmalarını, Trabzon’da siyaseti, son ABD gezisi ve ekonomiyle ilgili konuları konuştuk ve değerlendirmelerini aldık. AK Parti’de Trabzon il yöneticiliği, gençlik kolları başkan yardımcılığı gibi görevleri yapıp milletvekili aday adaylığı, Yomra Belediye Başkan Aday Adaylığı gibi görevlere talip olan Ortahisar Kent Konseyi Başkanı Dündar Ayyıldız inşaat mühendisi bir iş insanı. Yüksek Lisansının bir kısmını ABD’de tamamladı. Doktorasını ise KTÜ’de yaparak inşaat alanında doktor unvanını aldı.

Siyasetten sonra kent konseyi başkanlığına seçildiniz. Trabzon’un Ortahisar ilçesi sorunlarıyla 3 yıldır yakından ilgilisiniz. Sizinle üç konuda konuşacağız. Siyaset, kent konseyi ve son ABD gezisi. Önce siyaset… nereden başlayalım?..

Ben şuradan başlayayım. Aşağı yukarı 15 yıl önce gençlik kolları il başkan yardımcısı olarak AK Parti’de siyasete başladım. Üç yıllık bir görev süresinden sonra 2007 yılında il yöneticiliği görevini üstlendim. Yaklaşık 3 yıl da bu görevi ifa ettikten sonra yerel yöneticiliğine talip olarak Yomra Belediye Başkanlığı Aday Adaylığını, son genel seçimlerde de milletvekilliği aday adaylığı sürecini yaşadık. Bunlar bizim için güzel dönemler ve kazanımlar oldu. Aynı zamanda 3 yıldır da Ortahisar Kent Konseyi Başkanlığı görevini yürütmekteyim.

Siyasete halen aktif ilginiz devam ediyor mu?

Bu kentte yaşayıp, STK başkanlığında aktif görev alıp siyasete ilgisiz kalmak, siyasetten uzak durmak mümkün değil. Hem Trabzon’la ilgili hem de ülke siyasetiyle ilgili takibimiz sürüyor. Fakat bu takip aktif siyasete dahil olarak değil, yaptığımız görev gereği dışarıdan takip sürecindeyim. Trabzon’da yetişmiş eğitim almış her insanın şehrine insanına katkı yapması gerektiğine inanıyorum. Ben de bu bağlamda kentime hizmet etmek için elimden geleni yaptım, yapmaya da devam ediyorum. Ortahisar’ımızı ve Trabzon’umuzu çok seviyorum.

Aynı zamanda Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyesisiniz. Biraz iş dünyasıyla ilgili ve Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumla ilgili ne görüyorsunuz? Ümitvar olalım mı? Bu konudaki bakışlarınız nelerdir? Öne çıkan bir iş insanısınız. Bu anlamda bir fikriniz var mı?

İki dönemdir TTSO’da meclis üyeliği yapmaktayım. Malum, geçen yıl bu zamanlar ülkemiz yoğun ekonomik sıkıntılar yaşadı. Türkiye’ye uluslararası alandan ekonomik saldırılar gerçekleşti. Bu saldırıların kaynağının merkezinde ABD’nin olduğunu geçtiğimiz aylarda ABD Başkanı Donald Trump ifade etti. Bunun neticesinde ülkemizde faizler bir anda yüzde 40-45’li rakamlara ulaştı. Dövizde de büyük oranda hareketlilik yaşandı.

İster istemez bundan etkilendik. Etkilenmemek mümkün değil. Hiçbir devletin bu ekonomik saldırılardan etkilenmemesi mümkün değil. Bir takım ekonomik sıkıntılar yaşadık ve yaşıyoruz. Bu en çok inşaat sektörünü etkiledi diyebiliriz. Ama hükümetimiz gayret ediyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığıyla, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın çabalarıyla bugün geldiğimiz nokta geçen yıla göre daha iyi. Bir takım adımlar atılıyor, atılmaya da devam edilecektir. Yetkililerin de söylediği gibi en kötüsünü görmüş durumdayız. Faizler yüzde 12 bandına yaklaştı. Döviz de geçen yıla göre daha dengeli durumdadır. Hükümetimiz gayret ediyor. Fakat ülkemizde yaşayan herkesin buna destek vermesi gerektiğine inanıyorum. Bu nihayetinde toplumsal bir mesele olarak değerlendirilebilir. Umut ediyorum ki önümüzdeki aylarda faizlerin yüzde 10’un altına düşmesiyle, tekrar kaynak yaratılarak çarkın dönmeye başlamasıyla ekonomik iyileşmeler topluma yansımaya ve memnun edecek seviyeye gelecektir.

Kent konseyinde önemli yıllar geçirdiniz ve öyle sanıyorum ki sonuna yaklaştınız. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Öncelikle kent konseyinde 20 kişilik yönetimimle ve 4 tane meclis üyemle beraber 3 yıldır görev yapmaktayız. Kent konseyinin bize, bizim kent konseyine önemli kazandırımlarımız oldu. Her bir arkadaşıma da teşekkür ediyorum. Güzel dostlukların yanı sıra şehrin birçok problemine ve sorununa hakim olduk. Bilindiği gibi kentle ilgili karar almak, uygulamak bizim sorumluluk alanımızda değildir. Elimizde böyle bir yetki de yok. Fakat sorunları tespit edip ilgili makamlara iletmekle görevliyiz. Bunları da genelde basın üzerinden üst perdeden değil de daha çok kapalı ortamlarda yöneticilerle bir araya geldiğimizde söyledik ve söylemeye de devam ediyoruz.

Bu 3 yılın sonuna yaklaştığımız şu dönemde de önümüzdeki, haftalarda Trabzon’daki gerek yazılı gerekse de internet ve görsel basınla bir araya gelip 3 yıl boyunca yaptığımız çalışmaları ve elde ettiğimiz kazanımları basının vasıtasıyla kamuoyuna aktaracağız. Sonrasında da bunları rapor haline getirip ilgili yöneticileri bizzat ziyaret ederek kendilerine sunacağız. Devamında da takipçisi olacağız. Ben kent konseyi görevimi devredeceğim ama her zaman onlarla beraber kentimiz için görevim devam ediyormuş gibi çalışmalarımı sürdüreceğim.

TTSO meclis üyeliğiniz üzerinden ABD’deki ziyaretinize dönmek istiyoruz. ABD’de heyetle beraberdiniz. ABD’ye gittiniz. Biraz ABD’den söz eder misiniz? Neler yaptınız? Neler gördünüz? Sizin bir de ABD’de eğitim almış bir süreciniz de var. ABD’ye yabancı değilsiniz.

Benim için farklı bir durum oldu. 13-14 yıl aranın üzerinden ABD’ye tekrardan gitme fırsatı buldum. Yüksek lisans çalışmalarını yaparken orada hem üniversite de, hem de özel bir şirkette inşaat mühendisi olarak çalışmıştım. Tez konum, Türk deprem yönetmeliğiyle ABD deprem yönetmeliğinin karşılaştırılması olduğu için ABD’de bu konuda birçok çalışmalar yaptık. Orada yapımında bizzat katkı sağladığımız projeler vardı. Gidip bitmiş halini yıllar sonra görmek bizim için gurur verici bir durum oldu. Benim için öyle hoş bir tarafı da vardı.

Trabzon’daki heyette Trabzon Valimiz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız, TTSO Başkanımız, TTSO Meclis Başkanımız ve Akçaabat Belediye Başkanımızın yanı sıra bir çok değerli iş insanı vardı.

Bu ziyaret kapsamında, Miami Ticaret Odası Başkanı Alfred Sanchez ile yaptığımız toplantıda, Trabzon’dan ABD’ye silah, fındık ve tütün başta olmak üzere 13 milyon dolarlık ihracat yapıldığı bilgisini öğrendik. Her iki taraf yetkilileri de bu rakamın hem ürünlerin sayısının hem de miktarın artırılmasında hemfikir oldular.

Toplantıda ayrıca Miami Limanı Port Miami’nin kargo koordinatörü Eduardo Cuadra’nın konuşması dikkat çekiciydi. Kargo Koordinatörü Cuadra, 2018 mali yılında Miami Limanı’nın konteyner hacminde Türkiye 6 bin 93 konteyner ile 28’inci sırada olduğu söyledi. 2019 yılında ise Türkiye 13 bin 326 konteyner ile 19’uncu sıraya çıktığını ifade etti. Önümüzdeki yıllarda ülkemizin ilk 10 içerisinde yer alabilmesi için her iki taraf da iyi niyetli gayretlerini gösterdiler.

Ayrıca Amerika’da dünyanın en büyük Cruise gemi firmalarından Royal Caribbean ve Carnival Cruise ile üst düzey görüşmeler gerçekleştirildi. Her iki firmanın üst düzey yetkilileri, Trabzon ve Karadeniz’i Cruise destinasyonları arasına almak için teknik inceleme heyetlerini en kısa zamanda Trabzon’a göndereceklerini vurguladı. Sabırsızlıkla heyetin gelmesini bekliyoruz.

Amerika ziyaretimizde ayrıca Orlando kentine gittik. Orlando kentinde alanında dünyanın en büyük fuarı olan Uluslararası Eğlence Parkları ve Cazibe Merkezleri Fuarı'nı (IAAPA Expo) ziyaret ettik. Bu fuar, kentteki turizm altyapısını geliştirmek ve yeni yatırımlar konusunda ön çalışma yapmak için güzel bir deneyim oldu.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birini gezmek bir iş insanı için çok önemli. Biz ‘neden gittiler? Nasıl gittiler?’ gibi son derece yanlış yaklaşımlar içinde bulunamayız. Sonuçta bir vizyon gelişimidir. Keşke dünyada tek bir ülke kalmaksızın Trabzonlu iş insanları hepsini gezseler. Trabzon’a illaki bir şeyler katarlar. Öneri ve fikir katarlar. Vizyon katarlar her şeyden önce. Bu bağlamda geziyle ilgili son olarak ne söyleyeceksiniz?

Öncelikli şunu söylemek istiyorum; bütün arkadaşlarımız kendi imkanlarıyla gelmişlerdir. TTSO sadece bağlantıları ve koordinasyonları sağlamıştır. Bunun için de Ticaret ve Sanayi Odamıza teşekkür ediyoruz. Söylediğiniz gibi Avrupa ve ABD bizden teknoloji, altyapı, üstyapı, turizm, şehircilik ve belediyecilikte ileri düzeydedir.

Yerel yönetimlerin ve kentimizdeki karar vericilerin oralarda inceleme yapmaları; Türkiye’de henüz oturtamadığımız sistemleri orada görmeleri ve kentimizde uygulanmasına katkı sağlamaları şehrimizin için elzemdir. Bu bağlamda yurt dışı ziyaretleri çok önemlidir. Sizin de dediğiniz gibi keşke dünyada tek bir ülke kalmaksızın Trabzonlu iş insanları hepsini gezseler ve deneyimlerini bu kente aktarsalar.

Teşekkür ediyorum

Ben teşekkür ederim.

Anahtar Kelimeler:
Dündar Ayyıldız
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108