banner114

Beşikdüzü bir cazibe merkezi olacak

Ben Rabbime şöyle dua ediyorum ‘Yarabbi eğer bu ilçe insanına hizmet edebileceksem, faydam olacaksa bana nasip et’ diyorum. Sadece belediye başkanı desinler diye, Beşikdüzü’nden seçildi desinler diye olacaksa Allah bunu bana nasip etmesin. Dağlıca’daki Ayşe Teyze’me de, Yenicami’de ki Hasan Amca’ma da bir faydam olacaksa bana nasip etsin. Bu ilçede doğmuş, bu ilçede doyan insanlara daha fazla iş imkânı üretebileceksem Rabbim bize nasip etsin.

Beşikdüzü’nde Orhan Bıçakcıoğlu’ndan sonra AK Parti tarafından belediye başkan adayı olarak gösterildiniz. Cumhur İttifakının da adayı gösterildiniz. Nasıl başladınız? Sokakta nasıl karşılandınız?

Harun Demirci: Günebakış ailesine çok teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bir seçim sürecine daha başlamış olduk. AK Parti olarak 14’üncü seçimimiz bizim olacak. 13 seçimi geride bıraktık. Biz parti olarak seçimden seçime çalışan bir parti değiliz. Bir seçim biter diğer seçime hazırlık yaparız. Biz sürekli hareket halindeyiz, AK Parti dinamik bir partidir. Beşikdüzü İlçe Teşkilatı olarak da sürekli insanlarımızla beraber hemhal oluyoruz. Biz insanlarımızın iyi gününde kötü gününde her zaman yanındayız. İnsanlarımız ağlarken ağladık gülerken güldük. Sayın Cumhurbaşkanımızın bize öğrettiği parti anlayışına, parti aidiyetine en azami bir şekilde uyuyoruz. Şunu söylemek istiyorum AK Parti bir dava partisidir. AK Parti vatandaşın derdini kendine dava edinmiş, kendine dert edinmiş bir partidir. Beşikdüzü İlçe Teşkilatı da mevcut teşkilatlar içerisinde gerçekten iyi bir noktadadır. Bu teşkilata 2003 yılında girdim. 2003 yılından beri bu teşkilatın içerisindeyim. Çeşitli kademelerde görev aldım. Geçen dönem hem ilçe başkanlığı hem de il genel meclisi üyeliğini birlikte yürüttüm. Tabii parti büyüklerimiz uygun gördü. Vatandaşımızın teveccühü ile iki görevi birlikte yaptım. Türkiye’de en uzun ilçe başkanlığı yapanlar arasındayım. 2 yıl atamam 3 yıl kongrem var. 31 Mart’ta yağılacak olan mahalli yerel seçimlerle ilgili olarak 30 Kasım itibariyle belediye başkan aday adayı olmak için istifa ettim. Önce aday adayı olduk. Daha sonra gelinen süreç içerinde partimizin yetkili kurulları, genel merkezimiz bizi Beşikdüzü Belediye Başkan adaylığı görevine layık gördü. Ve görevimizi Cumhurbaşkanımızdan bizatihi aldık. Bize tevdi ettiği günle beraber performansımızı daha da arttırarak vatandaşlarımızla beraber gerek ilçe merkezlerinde gerek mahallelerimizde tüm birimleri geziyoruz. İlçe esnaflarımızı geziyoruz, vatandaşımızla hemhal oluyoruz, STK’ları geziyoruz. Gidilmedik yer bırakmıyoruz. Ben bu davaya aşığım. 42 yıllık hayat arkadaşımdan sonra bu davaya aşığım. Ben devlet memurluğundan geliyorum, eğitimciyim ve hiçbir siyasi partiye hiçbir zaman üye olmadım. İlk defa resmen AK Partiye üye oldum. Ve gerçekten Recep Tayyip Erdoğan hayranlığı özellikle memleket sevdalısı, ilçe sevdalısı biriyim.

Parti bağlamında AK Parti’nin bir neferisiniz. AK Partiye ilçeniz adına, ülkeniz adına sevdalısınız. Ülkenize, ilçenize hizmet etmek için bir dava adamı olarak partinin içerisinde yer aldınız. Bu ilçeyi köylere kadar, hanelere kadar iyi tanıyorsunuz. Şimdide belediye başkanlığına talipsiniz. En büyük avantajınız tanınmış olmanız mı? Yoksa iktidar partisi adayı olmanızın avantajı mı?

Harun Demirci: Her ikisi de avantajdır. Ben bu ilçede doğdum, bu ilçede okudum, bu ilçede büyüdüm ve bu ilçede esnaflık yaptım. Çok uzun süredir de teşkilattayım. İl daimi encümenliğim zamanı ve o zaman büyükşehirdeydik, köylere hizmet götürme birliğinin bir üyesiydim. Benim gitmediğim bir mahalle, köy ve sıkıntısını bilmediğim bir yer yok. Biz bu insanlara her zaman için yardımcı olduk. Yardımcı olma noktasında da azami gayret gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz. Dağlıca’ya da gitseniz, Sisdağı’nın altına da gitseniz Harun Demirci’yi tanırlar. Bir anekdot anlatayım size. 2 akşam önce Takazlı Mahallemizde bir asker düğününe gittik. Giderken elektrik, sokak lambaları kapanmıştı. Yukarıdan aşağıya çok yaşlı bir teyze geliyor. Belki de 85 yalında vardır. Gittim selam verdim. Sarıldım ona ‘beni tanıdın mı?’ dedim. ‘Tanımaz mıyım’ dedi. O karanlığın içerisinde beni tanıdı. Dedim ki ben belediye başkan adayıyım. ‘Biliyorum, biliyorum’ dedi. ‘Tabiî ki seni gördüm, sizinleyiz’ dedi. Bizimle olması tabiî ki gurur verici ama o karanlıkta beni tanıması son derece memnun etti. İlçemizde artımızla eksimizle biliniyoruz. Rabbime şükürler olsun, 17 yıldır siyasetin içerindeyim, aile olsun teşkilatım olsun, başımızı öne eğdirecek hiçbir şey yapmadım. Çocuklarıma övünecekleri bir miras bırakıyorum.

Beşikdüzü İlçeler arasında Ortahisar’dan sonra nüfusuna oranla en fazla bütçe almayı başaran ilçe. Yine AK Parti içerisinde yapılan anketlerde de belediye anlamında en çok yatırım alan ilçe görünümünde. Harun Demirci yarım kalan yatırımları, özellikle bir sahil bandı çalışması var. Eksik kalanları, yarım kalanları tamamlayabilecek misiniz?

Harun Demirci: Bu yatırımların gelmesinde çok büyük emeği olan Sayın Bıçakcıoğlu olmak üzere Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize hepsine teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. 45 yıldır devletin içerisindeyim. TBMM’ye ilk defa 1974 yılında gittim. Rahmetli Ahmet Şener’in Orman Bakanı olduğu zaman gittim. O gün bu gündür giderim ben. Siyaseti birazcık okuyabiliyorsam; ki öyle derler benim için, önce tabiî ki becerime, bu ilçeye olan sevdama güvenerek ve hükümetimizin tüm ülke genelindeki yaptığı hizmetleri göz önüne alarak bu yatırımları en iyi şekilde süreyi de göz önüne alarak, tamamlanıp ilçenin hizmete sunulması noktasında azami gayret göstereceğim. Bunu başaracağıma inanıyorum. Bu inanç bu beceri bende var. Yılların bana verdiği tecrübeye inanıyorum. Bize ümit bağlayanların hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmasına izin vermedik.

Gittiğiniz yerlerde de vatandaş ‘Harun Demirci bunu yapar’ diyor mu?

Harun Demirci: Vatandaş şunu söylüyor; ‘Orhan Bıçakcıoğlu bu işi yaptı ve bunun onun dışında yaparsa Harun Demirci yapar’ diyorlar. İktidar partisinin adayı olmam, kendimde bu gücün olması hasebiyle vatandaşta bu düşünce var. ‘Bunu iktidar partisi yapar. Bunu Harun Demirci yapar’ bu bilinç vatandaşta var. Trabzon’umuzun batısında çok şirin, eğitimi yüksek bir ilçe, yatırımın her şeyin en iyisine layık bir ilçe, Rabbim inşallah bu ilçeye hizmet etmeyi bize nasip eder. Ben Rabbime şöyle dua ediyorum ‘Yarabbi eğer bu ilçe insanına hizmet edebileceksem, faydam olacaksa bana nasip et’ diyorum. Sadece belediye başkanı desinler diye, Beşikdüzü’nden seçildi desinler diye olacaksa Allah bunu bana nasip etmesin. Dağlıca’daki Ayşe Teyze’me de, Yenicami’de ki Hasan Amca’ma da bir faydam olacaksa bana nasip etsin. Bu ilçede doğmuş, bu ilçede doyan insanlara daha fazla iş imkânı üretebileceksem Rabbim bize nasip etsin.

Biz de bu duaya katlıyoruz. MHP ile bir ittifak içerisindesiniz. İlişkiler nasıl? MHP tabanı nasıl değerlendiriyor?

Harun Demirci: MHP’ye de, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye de gerçekten ülkem adına, ilçem adına da şükranlarımı, teşekkürlerimi sunuyorum. Ülke meselesi, beka meselesi olduğunda her zaman elini taşın altına koymuştur. Ülkenin bekasından yana tavır almıştır. Bu seçimde de Cumhur İttifakı ile Türkiye’nin çeşitli yerlerinde partimizle ittifak içerisindedir. Bunlardan birisi de Beşikdüzü’dür. Beşikdüzü MHP İlçe Teşkilatı ile de gayet uyumlu, karşılıklı istişare içerisinde, saha da zaman zaman beraber, karşılıklı diyalog halindeyiz.

Projelerinizi muhtemelen daha sonra açıklayacaksınız. Çok kısa başlıklar halinde kamu yatırımları içerisinde Beşikdüzü şu ana kadar neler aldı? Önümüzdeki süreçte de neler tamamlanacak?

Harun Demirci: Beşikdüzü gerçekten tarihinin en büyük yatırımlarını aldı. Şu an da Beşikdüzü şantiye halinde. Teleferik projesi bitti; teleferik projesinin sosyal donatıları inşallah birkaç yıl içinde tamamlanacak. Tam bir turizm merkezi haline geldi. Beşikdüzü bir cazibe merkezi olma yolunda tam gaz ilerliyor. Bunun dışında belediyemizin projesi, ben inanıyorum ki Sarp’tan Ankara’ya kadar olmadığını düşünüyorum çok büyük bir Pazar yeri projemiz var. Altında 500 araçlık bir otopark, üzerinde kapalı Pazar yeri. Hiçbir ilçede yok. Ortahisar’da dahil yok. Bizim de yıllardır Pazar yeri sıkıntımız var. Pazar esnafımızı ziyaret ediyoruz; gerçekten durumu içler acısı. Son derece ilkel şartlarda; soğukta, yağmurda; köylerde üreten ablalarımız, annelerimiz zor şartlar altında çalışıyor.

Pazarın malları daha çok köylerden geliyor değil mi? Merkezden buraya taşınmıyor.

Harun Demirci: Köydeki Fatma Teyze’miz, Ayşe Ninemiz yetiştirdiği marulunu, maydonozunu, yumurtasını, yağını her şeyini getiriyor. Onlara gerçekten çok güzel bir Pazar yeri yapmak istiyoruz. Gerçekten çok büyük bir ihtiyaç, bu seviyeyi daha da yükseltecek.  Beşikdüzü’nün gelişimine daha da katkı sağlayacak. Belki birkaç ay içerinde de tamamlanmış olacak. Yine Beşikdüzü bir eğitim ilçesidir. Belki de Türkiye’deki meslek yüksek okulları arasında fiziki koşulları da dahil olmak üzere en iyi okul Beşikdüzü Meslek Yüksekokuludur. 350 kişilik yurdumuz var. Sayın Cumhurbaşkanım Karadeniz Sahil Yolunu açarken o dönem bende ilçe yönetim kurulundayım Sayın Cumhurbaşkanımıza dedim ki ‘yüksek okulumuzun öğrenci yurdu yok, özellikler kız öğrencilerimiz çok zor durumda, yurt talebimiz var’ dedim. ‘Yurt teklifimiz şu an Bakanlar Kurulunda’ dedim. ‘Sizin işiniz tamam. Milletvekillerinize söyleyiniz’ dedi. Bize 500 kişilik yurt verildi. O zaman ki yerel idare yer hazırlayamadı. O yurdun yarısı gitti Of’a yapıldı. Yarısı buraya yapıldı. Ve o dönem basında da yer aldı. Of’taki şantiyedeki tabelada Beşikdüzü öğrenci yurdu diye yazıyordu. O dönem başkan Mehmet Kalay’dı. Yer temin edilememişti, bunun için gayret gösterilmemişti. Orada yine Orhan Bıçakcıoğlu farkını gösterdi. Çok güzel bir yer açıldı. Şuan da o yurdumuza ilave olarak 500 öğrencilik ikinci bir yurdumuz yapılıyor. Kaba inşaat bitti, ince işlere başlandı. Farklı bir mimaride yapılıyor, emsallerine göre çok güzel. 

Kafanızda hangi fakülte var?

Harun Demirci: Yüksek okul müdürümüz de yeni atandı. Ziyaret ettik. Kendisiyle istişare ediyoruz, öğrenci talebinin olacağı, tercik edilebilir, iş istihdamı kolay olabilecek bir fakülte bekliyoruz. Beşikdüzü bir teleferik ilçesi, marka değeri açısından, öğrencinin tercih edebilmesi açsından bu bile çok önemli. Biz zaten teleferiği Beşikdüzü olarak düşünmüyoruz.  Teleferik hem bölgenin hem ülkenin gündemine girmiştir. İllerin yapmak isteyip de yapamadığını bir ilçe belediyesi bir ilçe yaptı şuan. Şimdi yine bir cezaevi hizmete girdi. Cezaevi için çok uğraştık. Zaman zaman muhalefet tarafından ‘Beşikdüzü bir eğitim yuvası, cezaevi yapılır mı?’ eleştirilerine maruz kaldık. Yine popülist söylemlerde bulunduğumuzu söylediler. Biz konuyu sürekli, bakanlık nezdinde de takip ettik. Keşke bu ülkede cezaevlerine gerek olmasa ama cezaevi ülkenin bir gerçeği. Ankara’da, İzmir’de cezaevi var mı? Bunlar eğitim yeri değil mi? Biz cezaevinin ilçeye ekonomik katkısı olacağı için ‘cezaevi Beşikdüzü’nde olsun’ dedik. Burada olmaza başka bir ilçede olacaktı.

Tersip bentleri, Beşikdüzü’ne 4 tane mini baraj yapıldı. Nasıl değerlendiriyorsunuz? Beşikdüzü bunun farkında mı?

Harun Demirci: Beşikdüzü ismini Beşikdağı’ndan oluyor. Konum itibariyle her selde, yağmurda Beşikdüzü gerçekten sular altında kalıyor. Dereler taşıyor. Yeşili bol olan bir bölgedeyiz. Bu yoğun yağışlarda bu derelere ağaçlar geliyor. Bu defa derelerin önünü tamamen kesiyor. Bu defa da şehir sular altında kalıyor. 2016’daki sel felaketi orada 3 canımıza mal oldu. Maddi zarar karşılanabiliyor ama giden geri gelmiyor. Ben onlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Bu ilçede tarihinin en büyük seliydi. Devletimiz tüm imkânlarıyla ilçemizin yanında oldu. ‘Bu ilçe bunu atlamaz’ denilirken; devletimizin desteğiyle kısa sürede bunu atlattık. Bu selleri önleyebilmenin bir yolu da tersip bentleriydi. Beşikdüzü’ne çok büyük bir katkısı olacak. Bunun yanında TOKİ konutlarımız var. Yine bölgeye hitap eden, engelli okulumuz bitti.  Ve en önemlisi Beşikdüzü bu yılsonuna kadar doğalgaza kavuşacak. 150 trilyonluk bir yatırım. Önce OSB’ye sonra ilçemize gelecek. 4-5 km yanımıza kadar hattı geldi. Yine belki de Karadeniz’in en iyi sahili Beşikdüzü’nde olacak. İhalesi yapıldı. Tamda kriz denilen bu dönemde ihale oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız bir grup konuşmasında yüzde 50’nin üzerinde tamamlanan yatırımlar deva etsin. İhalesi yapılıp da teslim edilmeyenler kalsın dedi. Buna rağmen bakanlarımızın, belediye başkanımızın yoğun çabaları sonucu bunun ihalesi yapıldı. Büyük bir hızla çalışılıyor. Karadeniz’in en güzel sahili Beşikdüzü’nde olacak. Beşikdüzü, yazın çevre ilçelerden insanların ailelerini alıp, gezdiği bir yerdir. Daha çok yatırımlarımız var tabii. 200 öğrencilik ortaöğretim pansiyonumuz var. Soysal güvenlik binamız, anaokullarımız… Beşikdüzü yatırım alma noktasında büyük bir efor sarf etmiştir. Yüksek olan bu çıtayı daha da yükseklere çekeceğiz.

Teşekkür ediyoruz…

Harun Demirci: Ben teşekkür ederim…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.