banner114
banner146

Araklı 2023 vizyonuna hazırlanıyor

Çebi, “Araklı her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Araklı’nın daha hızlı gelişmesi için yeni projeler ortaya koymaya devam edeceğiz” dedi

Araklı her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Bizlerde bu anlamda ilçenin çok daha hızlı ve doğru bir şekilde gelişebilmesi için yeni projeler ortaya koyuyoruz. Projelerimizi oluştururken bir hususa dikkat ediyoruz. Vatandaşlarımıza danışmadan, ortak akıl düsturunu uygulamadan hiçbir bir projeyi masaya yatırmıyoruz. Bu anlamda yeni bir uygulama başlattık. ‘’Araklı İçin Benimde Bir Projem Var’’ adı altında vatandaşlarımızın taleplerini topladık. Bu talepler doğrultusunda yeni projelerimize şekil verdik.

Kent Meydanı

İmar planları onaylanan, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüteceğimiz proje çalışmaları devam etmekte olup, ön fizibilite çalışmaları sürdürülmektedir. Bu proje aynı zamanda Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sn. Murat Zorluoğlu’nun projeleri arasında yer almaktadır. Araklı’ya nefes aldıracak bu projeyi inşallah hayata geçireceğiz.

Kültür Yolu Projesi

Yine Sn. Murat Zorluoğlu Başkanımıza sunduğumuz projelerden bir tanesidir. Kalecik’ten başlayıp, Küçükdere mevkiinde sonlanan bir turizm rotası oluşturacağız. Tarihi kalecik kalesi, canayer kalesi, eski Araklı yolu, tarihi kalecik cami, tarihi konakönü evleri ve eşsiz koylarıyla Kültür Yolu Projesi ilçemize yeni bir vizyon katacak.

Turup Millet Bahçesi

İlçemizin turizme vermiş olduğu değeri yükseltecek projelerin başında gelen Turup Millet Bahçesi, içerisinde macera parkları, spor kulüpleri kamp alanları, seyir terası, piknik ve eğlence alanları, bungalov evleri barındıracaktır.

Araklı Dağbaşı Yolunun Sahile Bağlanması

Araklımızın güneye açılan penceresi olan, Araklı-Dağbaşı-Bayburt bağlantı yolu yeni imar planımızın dahilinde sahil yoluna bağlanacak olup, hem ilçemize giriş çıkış sorununu ortadan kaldıracak hem de şehrimizin vizyonunu arttıracaktır.

Sahil Dolgusu ve Rekreasyon Alanı

Deniz ilçesiyiz ama denizde faydalanamıyoruz. Sahil dolgu projemiz ile denizden en iyi şekilde faydalanacağız. Vatandaşımızdan bu konuda oldukça talep var. Projede derin sondaj çalışmaları devam etmekte olup dolgu planları hazırlanmaktadır.

Kültür Merkezi

İlçemize çok daha yakışır bir Kültür Merkezi inşa edeceğiz. Yeni imar planında yeri ayrılmış olup, planlama çalışmaları devam etmektedir.

Sıvasız ve Boyasız Evlerin Belediye İşbirliğiyle Cephe Rehabilitasyon Çalışması

Sokak iyileştirme projeleri doğrultusunda şehrimizin vizyonunu bozan sıvasız ve boyasız konutlarımız için halkımız ile belediyemiz iş ortaklığında dış cephe iyileştirme çalışmalarını yapacağız.

Otopark ve Trafik Sıkışıklığını Çözülmesi

İlçe merkezindeki trafik yoğunluğunu önleyebilmek için kent meydanı planlanan alanlarda trafiğe kapalı caddeler tasarladık. Sahil peyzaj projesi dahilinde 5000 araçlık ücretsiz açık otopark alanları yaptık. Kent meydanı projemiz ile yoğun olarak kullanılan trafiği daha rahatlatacağız. Yayalarımızın, öğrencilerimizin güvenli bir şekilde gezebileceği yol güzergahları oluşturacağız. Ayrıca trafiğin yoğun olduğu cadde ve sokaklarda bekleme süresini sınırlandıracağız. Araç gelip sabahtan akşama kadar bir bölgeyi işgal etmeyecek. İşgal ederse sonuçlarına katlanacak.

Bayanlar İçin Kapalı Yöresel Organik Ürünler Pazarı

İlçemizin emektar bayanlarının el emeği, göz nuru hazırlamış oldukları çalışmaları daha rahat satış yapabileceği bir Pazar alanı oluşturacağız. Yeri hazır. Kısa bir sürede bu projeyi hayata geçireceğiz.

Araklı-Dağbaşı-Bayburt Arası Kalan 44km’lik Yolun Yapılması

Araklı-Kaşıkçı dediğimiz mevkide 7km’lik duble yol bitme aşamasına geldi. Kalan 44km’lik yol güzergahı için gerekli olan projelendirme çalışmaları devam ediyor. Şuanda Salmankaş tünelleri gidiş geliş çift tüp şuanda hizmet veriyor. Araklı için en önemli projelerimizden bir tanesi budur. Bu projeyi hayata geçirmek için var gücümüzle gayret göstereceğiz.

3 Adet Plaj

Yalıboyu, Kalecik ve Liman mevkilerinde 3 adet plaj yapacağız. Yapacağımız plajlardan biri sadece bayanlara hizmet verecek.

Karadere Doğu Yakasında 10 KM2’lik Yürüyüş ve Bisiklet Yolu

Sağlık yolu projesi dahilinde planladığımız bisiklet yolu projesi şuanda projelendirme aşamasında olup, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Toto Genel Müdürlüğü’ne sunulacak. İnşallah buradan olumlu bir netice aldığımızda projeyi hayata geçireceğiz.

Adalet Sarayı

Projesi hazır olup ihale aşamasına gelinmiştir. Yatırım programına dahil edilmesi için Adalet Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor.

Yeni Hükümet Konağı ve Belediye Hizmet Binası

Kamulaştırması yapılan Fiskobirlik arazisi üzerinde projesi bitirilen, ihale aşamasında olan projemiz en kısa zamanda hayata geçecek.

Organize Sanayi

Bu projeyi hayata geçirmek için sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelip bakanlar kurulu kararı çıkarılması için uğraşıyoruz. İnşallah bir netice aldığımızda bu projeyi hayata geçirip ilçemizde istihdamı en üst seviyeye çıkaracağız.

 • Kentsel Dönüşüm
 • Kız ve Erkek Yurtları
 • Sanayi Sitesi Karşısına Köprü
 • Millet Kıraathanesi
 • Osmanlı Hamamı
 • Yağmur Suyu Altyapı Projesi ile Yoğun Yağmurlarda Yetersiz Kalan Altyapı Yenilenecek
 • İmar Planı Dışında Kalan Mahallerimizde Yapılacak İnşaatlarda Proje Desteği Sağlanacak
 • Gençlik ve Spor Bakanlığımız Tarafından Desteklenen Proje Kapsamında Gençlik ve Kültür Kampları
 • Tarım ve Hayvancılık Alanında Her Türlü Destek Verilecek
 • İlçemizde Turizm Canlandırma Çalışmaları Artarak Devam Edecek
 • Kumalama Dediğimiz Araziye Emniyet Rehabilitasyon Merkezi İnşa Edeceğiz
 • İlçemize 5 Yıldızlı Otel Kazandıracağız. Temelleri Atıldı. İnşaat Devam Ediyor.
 • Sosyal Belediyecilik Kapsamında İhtiyaçlı Ailelerin Eksiklerinin Giderilmesini Sağlayacağız. Halk Eğitim Merkezi İle Birlikte Meslek Edinme Kursları Düzenlenecek ve Bunun Yanı Sıra Açık Hava Sineması ile Etkinlikler Yapılacak
 • TOKİ 3. Etap Projesini İlçemize Kazandıracağız
 • Karaderenin Denizle Bağlantısında Rekreasyon Alanları Oluşturacağız

Dev projeleri hayata geçirdik

İlçenin dört bir yanında dev projeleri ve hizmetleri hayata geçirirken bir taraftan da Türkiye’de ilk ve tek olan hizmetleri, projeleri tamamlayıp hizmete açtıklarını belirten Başkan Çebi, “İnsana yatırımı her şeyin üstünde tutuyor ve bu yatırımlarda çok daha fazla titiz davranıyoruz. Bir taraftan alışılmış rutin belediyecilik hizmetiyle ilçemizi modern bir şekilde imar ederken insanımızı ihmal etmedik, etmiyoruz ve etmeyeceğiz. Ülkemizde de belediyecilik anlayışını sil baştan değiştiren, 1994 yılını belediyecilik hizmetleri anlamında adeta bir milat haline getiren ve o günden bu yana eylemleri ve söylemleriyle belediyeciliğin ufkunu açan bizlere örnek olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi gönül belediyeciliği yapmanın gayreti içindeyiz. Araklı Belediye Başkanı ve başkan adayı olarak Cumhurbaşkanımızın İstanbul’da örneğini sergilediği ve büyük bir başarı hikayesi yazdığı gönül belediyeciliğini halkımızla yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Bu güvene layık olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Belediyecilik gönüllere girmektir

Trabzon’un Araklı ilçesi Cumhur İttifakı Ak Parti Belediye Başkan Adayı Recep Çebi bayanlardan yoğun bir destek alıyor. Araklı’ya kazandırdığı 3 adet Bayanlar Sosyal Tesisleri ve gönül belediyeciliği noktasında her kesimi dinleyip vatandaşların sorununa ortak olan Başkan Çebi vatandaşlardan oldukça beğeni topluyor.

Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Meryem Sürmen, Ak Parti İlçe Başkanı Şaban Bıyık, Ak Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Tanrıkulu ve kadın kolları ile birlikte Yolgören mahallesinde ev toplantısına katılan Ak Parti Belediye Başkan Adayı Recep Çebi yaklaşık olarak 80 kişiyle bir araya geldi.

Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, ”Desteklerinden ve dualarından dolayı hanım kardeşlerimize ne kadar teşekkür etsem azdır. Belediye Başkanlığı görevine geldiğimiz günden beri gönül belediyeciliği düsturunu, açık kapı çalışarak, her kesimin derdiyle dertlenerek yerine getirdik. Bu sebeple bizim projemizde tatlı dil, gülen yüz, bizim projemizde gönüllere girmek var. Hanım kardeşlerimize özel ”Kapalı Yöresel Organik Ürünler ve El Sanatları Pazarı” inşa edeceğiz. Planlama çalışmalarını yaptık. Projemiz hazır, yerimiz bellidir. İlk icraatımız bunu hemen faaliyete sokmak olacaktır. Hanım kardeşlerimizle beraber ”Tevazu, Samimiyet Gayret ile Memleket İşi Gönül işi diyerek, Gönül Belediyeciliği anlayışıyla Araklı için Hız Kesmeden Yola Devam diyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Belediyecilik ortak akılla yönetmektir

AK Parti Araklı Belediye Başkan Adayı Recep Çebi, Ak Parti İlçe Başkanı Şaban Bıyık, MHP İlçe Başkanı Hasan Demiray, gençlik kolları, kadın kolları, ilçe teşkilatı ve meclis üyeleriyle birlikte esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldiler.

AK Parti Araklı Belediye Başkan adayı Recep Çebi, yaptığı açıklamada, “Vatandaşa altyapı yaparsın, üst yapı yaparsın, bina yaparsın ama gönlüne girmediğinde bunların hiçbir anlamı kalmaz. Biz bir mahalleye yatırım yaparken bu mahallenin orada yaşayan sakinlerinin, oranın sahibi olan insanlarının görüşlerini, önerilerini almadan hiç bir adım atmayacağız” dedi.

AK Parti Araklı Belediye Başkan adayı Çebi, masa başında karar alan bir yönetim tarzlarının olmayacağını, katılımcı bir anlayışla hareket edeceklerini dile getirerek, “İnsanların gönüllerini fethettiğinizde, bir daha kolay kolay çıkarılmazsınız. Zaten Cumhurbaşkanımızın uzun yıllar iktidar olmasının ülkemizi yönetmesinin nedeni de bu. Hangi hükümetler olursa olsun, hangi ülke olursa olsun, milletiyle barışık olan devlet ve hükümetlerin ömürleri uzun olur. Siz öncelikle karşınızdaki insana insan olduğunu hatırlatacaksınız. Onu eşref-i mahlukat olarak muhatap alacaksınız. Hani derler ya bir kahvenin 40 yıl hatırı var. Vatandaşa altyapı yaparsın, üst yapı yaparsın, bina yaparsın ama gönlüne girmediğinde bunların hiçbir anlamı kalmaz. Biz özellikle gönüllere girme hususun çok önemsiyoruz. 11 manifestondan 1 tanesi katılımcılık, yani beraber karar alma iradesi. Buradan örnek olarak, biz bir mahalleye yatırım yaparken bu mahallenin eşrafının, orada yaşayan sakinlerinin, oranın sahibi olan insanlarının görüşlerini, önerilerini almadan hiç bir adım atmayacağız. Yani masa başında karar alıp, o bölgeyi yönetme yoluna gitmeyeceğiz” diye konuştu.

Belediyecilik liyakat ve samimiyet işidir

Araklı Belediye Başkanı, Ak Parti Araklı Belediye Başkan Adayı Recep Çebi, Ak Parti İlçe Başkanı Şaban Bıyık, Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Mesut Çebi, ilçe teşkilatı ve gençlik kolları ile birlikte Kayacık mahallesinde vatandaşlarla bir araya geldiler.

Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, “Beş yılda hayallerin ötesinde projeler halkımız ile istişareler ve ortak akıl çerçevesinde ilçemizde hayat buldu. Millete hizmet etmenin sadece yol yapmak ibaret olmadığını, gönülleri de yapmaktan geçtiğini gayet iyi biliyoruz.” dedi.

Projeleri, hizmetleri ve çalışmalarının aralıksız devam etmesi için milletten yetki beklediklerini belirten Çebi, “İlçemizin AK Parti iktidarıyla buluşmasıyla başlayan hizmet rüzgarı Cumhur İttifakı’yla daha da güçlenerek devam edecek. 31 Mart yerel seçimleri için başlatmış olduğumuz çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Mahalle ziyaretleri, sivil toplum kuruluşu toplantıları, ev ziyaretleri, esnaf ve vatandaş ziyaretleri başta olmak üzere, her platformda yer ve zaman ayrımı olmaksızın bizleri bu göreve layık gören vatandaşlarımız ile bir araya gelmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

YAPTIKLARIMIZ

2014 yılında, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın oluruyla ve halkımızın takdiri ile 2. kez göreve layık görüldük. İlk kez seçildiğimiz 2009 yılında Araklı’nın çehresini değiştirecek çalışmalara imza attık. Yol medeniyettir dedik ve ilçemizde ulaşım ve çevre düzenleme hamlesi başlattık. İlçe merkezinde bulunan kirli görüntüyü ortadan kaldırdık.

 • Araklı için önemli projelerden bir tanesi olan Salmankaş çift tüp tünellerini Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayip Erdoğan’ın destekleriyle faaliyete geçirdik. Bu mevki Araklıyı güneye açacak ve ticari akışı sağlayacak önemli bir konuma sahiptir. Güzergahta bulunan bölgede duble yol çalışması yapılmıştır.
 • Şimdiki amacımız Araklı-Dağbaşı Bayburt güzergahındaki geri kalan 44km yolunun yapılmasını sağlamaktır. Gerekli mercilerle bu hususta görüşmelerimiz devam ediyor.
 • Karadere Vadisi dediğimiz bölgede 1. ve 2. etap ıslah çalışmaları başlatmıştık ve bu vadi üzerindeki çalışmalar sona erdi.
 • Halkımızın sosyal yaşamını daha konforlu hale getirmek için ciddi çaba harcıyoruz. İlçemizin her köşesine çocuk oyun parkı yaptık. Çocuklarımız daha güzel oyun alanlarında gönüllerince vakit geçirebiliyor.
 • Çocuk oyun parklarının yanı sıra kentimizin ana mobilyası sayılan oturma banklarımızı yeniledik.
 • İlçemizin en önemli turistik değeri olan ‘Pazarcık Turizm Merkezi’ ni her şeyiyle yenileyerek, ilçemizin simgesi ve gurur abidesi haline getirdik. Şelalesiyle, sosyal alanlarıyla, yeşil alanlarıyla, sit alanlarıyla ilçemizin gözde turizm alanlarından biridir.
 • Gençlerimizi ve sporu da unutmadık. Tüm branşlarda spora ve sporcuya destek olduk, şampiyonlar yetiştirdik.
 • 192 adet TOKİ konutlarını ilçemize kazandırdık. Vatandaşlarımızı ev sahibi yaptık.
 • Yoğun talep üzerine ikinci etap TOKİ konutları için çalışmalara başladık. Çalışmalar olumlu sonuç verdi ve ikinci etap için temeller atılıp yapımına başlanıp yine haksahiplerine 283 adet konut teslim edildi. Şimdi III. Etap için yoğun bir talep var. Şartlar sağlandığında bu projeyi de gerçekleştireceğiz. İlçemizde sanayi sitesi bulunmuyordu. Daire altlarında bulunan sanayi esnafı çevreye ve vatandaşlarımıza rahatsızlık veriyordu. Bunun için çalışma başlattık ve 65 dönümlük arazi üzerine 216 dükkanlı sanayi sitesi inşa ettik. Şuan hak sahipleri dükkanlarını aldı. Sanayi esnafımız yavaş yavaş dükkanlarına yerleşiyor. 
 • O dönemki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sn. Berat Albayrak’ın girişimleri sonucu ilçemize doğalgaz kazandırdık. Şuan ilçe merkezimizin birçok kesiminde insanlar doğalgazdan faydalanabiliyor.
 • Yeni SGK binamızı Araklı’da kale caddesinde faaliyete geçirdik. Buradan Sürmene, Köprübaşı, Arsin ilçeleri faydalanıyor. Bu da ilçemizde ekonomiyi canlandıracaktır. Bunun yanı sıra Afetzedelerimiz için çalışmalar yaptık. 12 dönümlük araziye 120 konutu hayata geçirdik. Vatandaşlarımızın mağduriyetini ortadan kaldırıyoruz.
 • İlçemize modern balıkhane binaları kazandırdık. 
 • Sahil Projesini 4 etaba böldük. 3 etabını bitirdik. 4. Etap için çalışmalarımız devam ediyor. Burada 5.000 araçlık ücretsiz otopark ve yeni bir sosyal tesis inşa ettik.
 • Kalecik mahallemizde bulunan tarihi kaleyi İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu’nun girişimleri sonucunda restore ederek buraya oldukça güzel bir turizm tesisi kazandırdık. Denize sıfır, insanlar burada yemek yiyip çayını içebiliyor.
 • Yine sahil kesiminde halk plajı çalışmalarımız var. Sahilde 3 adet plaj alanı olacak ve 1’si sadece bayanlara özel hizmet verecek. Bu mevkilerde vatandaşlarımız ücretsiz olarak denizden faydalanacak.
 • Bunun haricinde ilçemizde konaklama sıkıntısını giderecek atılımlarda bulunduk. Yeni oteller kazandırarak konaklama sorununu ortadan kaldırdık. İlçemize 4 yıldızlı ve 3 yıldızlı otel kazandırdık.  Yine Pazarcık Turizm merkezimizde ve ilçe merkezinde otel çalışmaları devam ediyor.
 • İlçemizde bulunan tarihi değerlerimizi korumak adına çalışmalar yapıyoruz. Tarihi camilerimizi restore ettiriyoruz.
 • Sosyal belediyecilik anlayışı ile ilçemizde çocuk parkları, bisiklet yolları, koşu yolları vb. alanlar inşa ediyoruz.
 • Eğitime her zaman destek veriyoruz. Bu kapsamda ilçemizde birçok eğitim kurumu kazandırdık. Gençlerimizin ve çocuklarımızın daha verimli ortamlarda eğitim görebilmesi amacıyla son sistem binalar inşa edilmesini sağladık. Bunun yanı sıra ilçemize yüksekokul kazandırarak ilçe içerisindeki eğitim seviyesini yükseltip aynı zamanda ticari işleyici kuvvetlendirdik.
 • İlçemizde bayanların dışarı çıkıp alışverişlerini yaptıkları sırada dinlenip oturabileceği, namaz kılabileceği veya günlük ihtiyaçlarını giderebileceği bir yer yoktu. Bizde bunu göz önüne alarak bayanlarımızın rahat nefes almasını sağlayacak Bayanlar Tesisini inşat ettik. Şuanda ilçemizde 3 adet Bayanlar Sosyal Tesisi bulunmaktadır. Bu proje diğer kesimlere örnek olmuştur.
 • Tarihi değerlerimize sahip çıkıp tarihi camilerimizi restore ettiriyoruz. Ayrıca doğa harikası olan ilçemizde turizm adına birçok doğal yerler bulunmaktadır. Bunlardan bahsedecek olursak Trabzon Uzungöl ayarında Pazarcık Yaylamız mevcuttur. Bunun yanı sıra Yeşilyurt Yılantaş yaylası, şifalı mahura suyu, Turnalı (os) Şelalesi, Asmasu Şelalesi, tarihi köprüler ve hanlar bulunmaktadır. Turizm Bakanlığınca turizm mevki olarak onaylanmıştır.

Sosyal anlamda vatandaşlarımızla her zaman iç içeyiz. Belediye kapılarımız vatandaşlarımıza sonuna kadar açıktır. Ayrıca vatandaşlarımızın hastalıkta, sağlıkta, düğününde ve mutlu günlerinde her zaman yanlarındayız. Gençlerimizin ve çocuklarımıza her daim destek oluyoruz.  Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin sportif ve sosyal anlamda iyi yerlere kazandırılması adına çalışmalar yürütüp gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutuyoruz.

1994 yılını belediyecilik hizmetleri anlamında adeta bir milat haline getiren ve o günden bu yana eylemleri ve söylemleriyle belediyeciliğin ufkunu açan bizlere örnek olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi gönül belediyeciliği yapmanın gayreti içindeyiz. Araklı Belediye Başkanı ve başkan adayı olarak Cumhurbaşkanımızın İstanbul’da örneğini sergilediği ve büyük bir başarı hikayesi yazdığı gönül belediyeciliğini halkımızla yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Bu güvene layık olmaya devam edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imar terörü 2 yıl önce

belediyecilik, vatandaşın 100 m2 ruhsatlı binasının 50 m2 sini meclis kararı ile elinden almak değildir. bu yanlıştan dönün