banner114

Akbulut 3 soru sordu

O 3 SORUSU

  • Güney Çevre Yolu konuşulmuyor?
  • Raylı Sistem Neden Akçaabat’tan başlamıyor?
  • Akçaabat Turizmedne neden yeterince yaralanamıyor?

İYİ Parti Akçaabat Belediye Başkan Adayı Osman Akbulut projelerini basınla paylaştı. Akçaabat’ta bir restoranda düzenlenen programda belediye meclis üyeleriyle birlikte projelerini tanıtan Akbulut “Projelerimiz insan odaklı hizmeti esas alan projelerdir.” dedi. Akbulut, gazetecilerin “Belediye başkanı seçildiğinizde ilk yapacağınız çalışma nedir?”  sorusunu “İlk hedefim Akçaabat’la kucaklaşmaktır. Seçilir seçilmez rozetimi bir kenara bırakıp tüm siyasî partileri ziyaret ederek Akçaabat’ta birlikteliği sağlayacağım.” şeklinde yanıtladı.

*İŞİMİZ ZOR, BAŞARACAĞIZ…*

Sunumunu Belediye Meclis Üyesi Adayı Aytekin Semerci’nin yaptığı projelerle ilgili konuşan Belediye Başkan Adayı Akbulut, ilçenin kentsel dönüşümde geciktiğini vurguladı. Akçaabat’ın sıradan bir şehir olmadığını; kültür, sanat, turizm ve spor şehri olduğunu kaydeden Akbulut “Yapılması gerekenler zamanında yapılmadığı için çok geride kaldık. Biz çok çalışıp bu geri kalmışlığı gidereceğiz. Yapacağımız çok iş var. İşimiz zor ama Allah’ın izniyle biz bu zoru başaracağız. Akçaabat’ımıza en iyi hizmeti yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Kadromuz yetişmiş, değerli kişilerden oluşuyor.” diye konuştu.

*ÇEVRE YOLU VURGUSU…*

“Her yerde bunu konuşuyorum. Konuşmaya da devam edeceğim. Güney çevre yolu Akçaabat’ımız için de Trabzon’umuz için de çok önemli. Akçaabat’ın güneye açılması, büyümesi, sıkışan şehrin önünün açılmasının tek yolu güney çevre yoludur. 2002 yılında yatırım programına alınmıştı. O zamandan bu zamana 4 kere ihalesi yapıldı ama bir türlü başlanmadı. Diğer bölge kentleri çevre yolunu yaptı ancak biz geride kaldık. Akçaabat, Trabzon bunu neden yapmıyor? Neden ilçemiz, şehrimiz büyütülmüyor?”

*TURİZM ÇOK ÖNEMLİ*

Turizmin Trabzon için olduğu gibi Akçaabat için de önemli olduğunun altını çizen Akbulut şöyle devam etti: “Akçaabat, turizmin merkezi olma potansiyeline sahip. Turizm Akçaabat’ın gündeminde tutulacak ve gereken adımlar atılacaktır. Turizm, Akçaabat’ımızın geleceğidir. Akçaabat’ta turizmin altyapısını sağladığımızda en az bin kişiye istihdam sağlanacaktır. Sahili doldurup yol yapmak istiyorlar. Yıldızlı’nın doğal sahiline kanalizasyon atık tesisi kurma kararı aldılar. Bu şekilde turizm olur mu? Biz bunlara müsaade etmeyeceğiz.”

*HAKKIMIZI KORUYACAĞIZ*

Akçaabat’ın hizmette geri kaldığını ve yatırımdan istenilen ölçüde pay alamadığını ifade eden Akbulut “Trabzon 17 yıldır doğuya büyüyor. Akçaabat daralıyor. Hizmet başka yerlere gidiyor. Ben bölgecilik yapmak istemiyorum ama Akçaabat’ın hakkını da koruyacağız ve kimseye yedirmeyeceğiz. Akçaabat’ın ihtiyacı olan yatırımları bir başka bölgeden olan siyasî unsurların ilçemizden koparmasına göz yummayacağız.” şeklinde konuştu.

*HDP’YE KARŞI TAVRIMIZ NETTİR*

“AK Parti, CHP, MHP, DSP, Saadet Partisi, Demokrat Parti, İYİ Parti… Herkesi kucaklayan bir yapıyla ortaya çıkıyoruz. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Bir parti hariç, o parti zaten Trabzon’umuzdan uzak. HDP, PKK’nın uzantısıdır. Biz de PKK ve uzantısına hiçbir şekilde müsamaha göstermeyiz. Bilindiği gibi Iğdır’da İYİ Parti, MHP lehine çekilerek HDP’nin seçimi kazanmaması için hamle yaptı. Bilindiği üzere 2014’te AK Parti yüzde 10 oy alırken MHP yüzde 2’lik farkla seçimi HDP’ye kaybetti. Yine aynı girişimi Ahlat’ta gerçekleştirdik ve orada da HDP kazanmasın diye AK Parti adayını destekliyoruz. Bizim duruşumuz nettir.”

*PROJELERDEN SATIR BAŞLIKLARI*

Düzköy yolunun hemen başlangıcında başlayan sanayi daha iyi bir yere taşınarak orada bir kentsel dönüşümle çağdaş bir yaşam alanı. Mevcut Kadınlar Pazarı’nın yerine üç katlı bir yapıyla birlikte kapalı bir pazar, otopark ve çocuk parkı. Modern balıkçı barınakları. Ulaşım master planıyla şehir trafiği, yayalaştırma ve sokak yenilemeleri. Ortamahalle’ye yürüyen merdiven. Modern üst geçitler. Hamam Çimeni Çarşısı’nın yeniden düzenlenmesi. Akçaabat Korupark… Turizm değerlerini ön plana çıkarma… Teleferik, seyir terasları, deniz turizmiyle ilgili çalışmalar… İlçe merkezinde kullanılmayan Tekel binasını yıkıp altına otopark, üzerine yaşam alanı. Yüzme havuzu, öğretmenevi, bebek bakım kabinleri, kent ve spor müzeleri. Spora destek, organik tarıma destek ve kooperatifçiliği geliştirme. Engelsiz bir ilçe, kadınlar için spor merkezleri.

Akçaabat Başkan Adayı Akbulut’u dinlerken…

Akçaabat İYİ Parti Belediye Başkan adayı Osman Akbulut düzenlediği basın toplantısıyla hem Akçaabat’ı hem projelerini anlattı. Bizzat davet ettiği toplantısına katılarak Akbulut’u dinledik. İnsan odaklı bir belediye hedefleyen Osman Akbulut, temel prensiplerini “Ortak akıl, doğru proje, adalet ve hızlı çözüm eksenine oturttu. Bir Akçaabat sevdalısı olduğunu izlediğimiz Akbulut, çok önemli ve anlamlı sitemler yaparken Akçaabat’ın çok geri kaldığını söyledi. Akbulut’a göre Akçaabat’ta sevgi ve birliktelik sorunu vardı. Bu keyfiyetler olamayınca Akçaabat hiçbir sorununa sahip çıkamıyordu. Akbulut ana sorunları 3 esasta topladı: “1. Güney Çevre Yolu: Akçaabat için olmazsa olmazdı. Ama ne yazık ki Güney Çevre Yolu ile ilgili sadece Trabzon konuşuyor Akçaabat ise susuyordu. Halbuki Güney Çevre Yoluna Trabzon’dan daha çok Akçaabat’ın ve acilen ihtiyacı vardı. Bu dönem tamamen gündemden çıkartıldı. 2. Hafif Raylı Sistem: Hafif Raylı Sistem. Neden Akçaabat’tan değil de Akyazı’dan başlıyordu. Mikro milliyetçilik sayılmasın ama Arsin’e kadar uzanan Hafif Raylı Sistem neden Akçaabat’tan başlamıyordu? Nüfus Akçaabat’ta daha mı azdı? Şayet OSB’ye ulaştırılıyorsa Akçaabat’ta da OSB vardı. 3. Turizm: Akçaabat ne yazık ki turizmden yeterince değil, hiç pay alamadı. Akçaabat buna hiçbir altyapı hazırlığı yapmadı. Akçaabat acilen kendini turizme hazırlamalıdır.”

Akbulut bu üç ana esası kaydettikten sonra ne yapılması gerektiğini açıkladı. İlçede 25 yıldır kentsel dönüşüm yapılmadığını ve ilçenin hem sosyal hem ekonomik anlamda geri bırakıldığını söyledi. Bu bağlamda üç bölgede kentsel dönüşüm yapacaktı. Akçaabat istihdam bağlamında zor durumdaydı. Genç ve dinamik nüfusu göç veriyor yaşlı nüfusu çekiyordu. Ciddi yatırımlarla bin 500 kişiye istihdam sağlayacak adımlar atılmalıydı. Güney Çevre Yolu’nu yapmayanlar deniz doldurarak Kavaklı’dan Beşirli’ye yeni yol yapmak istiyor. Buna engel olacaklarını kaydetti. Yine Akçaabat’ın sessiz kaldığı için ilçenin doğu ilçelerine nazaran büyüyemediğini ve bunun gerçeğe aykırı olduğunu kaydetti. Akbulut; “Zira Türkiye’de büyüme ve gelişme her zaman batıya doğru olur doğuya doğru değil. Ama Trabzon doğuya doğru gelişiyor. Bu Akçaabat’ın sahipsiz kalmasındandır.” ifadelerine yer verdi.  Akbulut ana projeleri bağlamında balıkçı barınağının düzelenmesi, meyve sebze pazarının yeniden realize edilmesi, Akçaabat-Koru Park Projesinin hayata geçirilmesi, Akçaabat’a mutlaka teleferik ve seyir terası yapılması, eski tekel binasının yıkılıp ilçe halkının isteğinin belirlenerek ilçeye kazandırılması, yüzme havuzu inşaası, hayvan kliniği yapılması, kent ve spor müzesi kurulması, doğalgaz konusunda daha ısrarcı olunup sesin yükseltilmesi, yaşlılara yönelik huzurevi kurulması, organik tarımı güçlendirip gelir getirici hale dönüştürülmek için kooperatifleşmeye öncülük edeceğini kaydetti. Akçaabat mezbahanesinin bir an önce hayata geçirilmesini, engelli vatandaşların Akçaabat’ta daha iyi yaşayabilmesi için tedbirlerin alınmasını ve çocukların evlerden tablet başından kaldırılarak parklara, spor sahalarına çekilmesinin şart olduğunu ifade etti. Akbulut böyle bir altyapıyı hazırlayacağını belirtti.

Akbulut, sözlerini HDP ile iş birliği iddialarına sert çıkarak bitirdi. Akbulut “HDP ile İYİ Partiyi bir arada göstermek ayıptır ve günahtır. Kars’ta MHP’yi, Ahlat’ta AKP’yi destekleyen ve Meral Akşener gibi 28 Şubat darbesine direnen bir lideri HDP ile işbirliği yapmakla suçlamak ayıptır ve günahtır” dedi.

Programın sonunda Akbulut gazetecilerden soru aldı. Mevcut belediye başkanının ortak aklı hiç önemsemediğini, vatandaşla hiç istişare etmediğini ileri süren bir basın mensubu “Siz nasıl çalışacaksınız?” sorusunu sordu. Akbulut “Bizde kibir olmayacak. Tepeden bakma olmayacak. Tevazu içinde ortak akıl olacak” dedi.

Bir başka gazetecinin “Başkan seçilirseniz ilk yapacağınız iş nedir?” Sorusuna Akbulut “Akçaabat’ın sevgiye, birlik ve bütünlüğe ihtiyacı var. Önce o birlikteliği tesis edeceğiz” dedi.

Bir başka gazeteci bunun üzerine “Bu ne demektir? Akçaabat hakikaten bu kadar ayrıştı mı? Ve bu ayrışmanın nedenleri nelerdir?” Sorusunu sordu. Akbulut “Ne yazık ki üstten bakış var. Akçaabat tepeden bakan bir anlayışla yönetildi. Onun için tevazu ve kucaklamayı ön plana çıkarmayı bu kadar önemsiyoruz” dedi.

Başarılar dileyerek vedalaştık.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.