''Kıyıcık'ı Kurtarmaya Çalışıyoruz''

Of Kıyıcık Mahallesi muhtar adayı Arif Holoğlu, Günebakış mikronlarında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Haber Merkezi
RÖPORTAJ Haber Merkezi Tüm Haberleri
''Kıyıcık'ı Kurtarmaya Çalışıyoruz''
''Kıyıcık'ı Kurtarmaya Çalışıyoruz''
+4
Video için play'e tıklayın

Of Kıyıcık Mahallesi muhtar adayı Holoğlu ile tarihi Mahalleyi konuştuk. İşte Holoğlu röportajına dair detaylar;

Of Kıyıcıktayız. Kıyıcık Of’un en şirin bölgelerinden biri. Eskiden beldeydi. Şimdi mahalle oldu. Muhtarlık oldu. Mahalle muhtarlığına aday bir arkadaşımız var. Sayın Arif Holoğlu ile Kıyıcık’ı konuşacağız. Muhtarlığa aday oldunuz Kıyıcıkta. Önce sizi tanıyalım. Neden muhtarlığa aday oldunuz?

Arif Holoğlu: Bu mahallede doğduk, büyüdük. Esnaflık hayatımız var. Ticaret hayatımız var. Bir sosyal çevremiz var. Bu çevreden faydalanıp mahallemize iyi bir hizmet vermek istiyoruz. Ondan dolayı muhtar adayı olduk.

''Kıyıcık'ı Kurtarmaya Çalışıyoruz''

Mahallenin eksiklikleri yapılmıyor mu? Sorun mu var?

Arif Holoğlu: Mahallede son senelerde biraz hizmet alınmamaya başlandı. Tarihi değirmenimiz var. Beş senedir çalışmıyor. Sahili en güzel alanda olmamıza rağmen bir tane plajımız yok. Tahminim Trabzon’un en güzel kumsalı bizim burada. Plajımız yok. Denize gidiliyor ama ne giyinme bölümü var ne başka bir şeyi. Eski çağdaki gibi bir düzen var. Bir tane plaj yok. Yollarla alakalı sıkıntılar var. Doğalgaz mahallemize geldi ama herkes faydalanamıyor. Yatırımla alakalı bir konu. Biz bu yatırımı biraz daha hızlandırıp mahallemize komple doğalgaz verilmesini sağlamak istiyoruz.

Bu ilişki şu değil mi Arif Bey. Büyükşehir belediyesi ya da ilçe belediyesiyle irtibat kurmak, baskı kurmak, ilgilenmek. Kapıdan kovarlarsa bacadan girmek…

''Kıyıcık'ı Kurtarmaya Çalışıyoruz''

Arif Holoğlu: Ne kadar çok rahatsız edebilirsek o kadar çok hizmet alırsın pozisyonu var. Ben de zaman olarak müsaitim. Bu ilişkiyi sağlayacak pozisyonum var. Bir beş sene kendimizi mahalleye adayıp dua almak, insanlara hayırlı işler yapabilmenin peşindeyiz. Hizmet yapmak istiyoruz. Sosyal olarak da bizim Of’ta bayağı bir çevremiz var. Her kurumda ilişkilerimizle beraber nezaketen işimizi halledebilecek pozisyondayız. Ondan dolayı bir yola çıktık. Mevla’m hayırlısını nasip etsin.

Geçenlerde birtakım fotoğraflarınızı gördük. Henüz muhtar adayısınız ama yola beton döküyorsunuz. Çalışıyorsunuz.

Arif Holoğlu: Seçim zamanı biliyorsunuz belediyeler biraz daha fazla yatırım yapıyor. Bizim mevcut muhtarımızda şuanda hasta. Hastalığından dolayı da seçim yatırımından dolayı biz biraz daha öne çıkıp mahallemize hizmet aldık. Asfalt, beton, duvar hizmetleri almaya çalıştık.

Seçimi kazanabilecek misiniz?

Arif Holoğlu: Bakalım. Halkımızın takdiri. 1040 oy var. Oyun yarısından çoğunu almayı düşünüyorum. Dört tane aday var. Takdiri ilahi.

''Kıyıcık'ı Kurtarmaya Çalışıyoruz''

Bize saydığınız sorunlar arasında doğalgaz var. Deniz kıyısı olmasına rağmen plajınız yok. Ve eski değirmeniniz var. Değirmende ne öğüteceksiniz?

Arif Holoğlu: Bu değirmenin şöyle bir özelliği var. Kıyıcıktaki değirmen denize en yakın değirmen. Bir buçuk, iki kilometre hat kurulmuş. Dedelerimiz 150 sene önce bunu kurmuş. Bir buçuk kilometre su karından buna şey geliyor. Bu bizim tarihi bir değerimizdir. Dedelerimiz elleriyle yapmış bunu. Onların elle yaptığını bizim bugün bu teknolojide en azından açık tutmamız lazım. Mısır tarlalarımız oluyor. Hayvancılık yapanlar besi bağlamında değirmeni kullanabiliyor. Halkımızın da bu konuda bir teveccühü var. Değirmene gelen su da kanalizasyondaki pisliği temizliyor. Ondan dolayı buranın halkı da istiyor değirmenin çalışmasını.

Altyapı sıkıntıları var. Yol, beton sıkıntılarını tam çözemedik. Onlar hallolacak. Mahallenin eksiklerini gidermeye çalışacağız.

Şuanda Of Kıyıcık’taki değirmendeyiz. Kıyıcık Trabzon’un en eski mahallelerinden biri. Muhtar adayımız Arif Beyin burayla ilgili bir anekdotu var. Kendilerinden alacağız.

''Kıyıcık'ı Kurtarmaya Çalışıyoruz''

Arif Holoğlu: Burası Of’un en eski sinemasını barındıran yer. 50 sene önce bizim dedelerimizin sinemaya gittiği yer burası. Bugün biraz siyasi biraz da ideolojik olaylardan dolayı burası biraz geri bırakıldı. Şuanda mevcut Of Belediye Başkanından söz aldık. TOKİ ile birlikte buraya bir sahil kasabası yapmaya bize söz verdi. Mevcut adaylardan bir iki tanemiz bu işe asıldık ve bize söz verdi. Buraya TOKİ kanalı ile yenileyip yeni bir sahil kasabası kurmaya bize söz verdi. Biz de seçimden sonra elimizden geldiğince bir baskı kurup bir şekilde burayı güzel bir yere döndüreceğiz. Viraneye döndü şuanda. Bir misafirimizi çağıracak bir pozisyonumuz bile yok burada.

İdeolojik diyerek ne demek istediniz?

Arif Holoğlu: Of’un sağı solu diye bir konu var. Kendi içinde bir politikası var. Burası eskiden daha ilerideydi. Ama merkezi sistem Of’a kayınca burayı bizim hizmette geliştirme imkanımız daha kalmadı.

''Kıyıcık'ı Kurtarmaya Çalışıyoruz''

KIYICIK VİRANEYE DÖNDÜ

Kıyıcıktaki tabloyu görünce biraz geriye gitmek istedik. Hafızamızda canlandı. Beldeler kapandı. Belde belediyeleri kapanmalı mıydı? Yoksa kalmalı mıydı sorusuna en güzel cevabı Kıyıcık’ta verebiliriz. Şimdi Kıyıcık’ta belde belediyesi kapanmasaydı bugün viraneye dönen Kıyıcık daha fazla gelişirdi, böyle olmazdı değil mi?

Arif Holoğlu: Tabi. Birkaç tane kurumumuz en azından açık olurdu. Bireysel olarak burada yaşayanların burayı yönetmesi ister istemez burayı daha ileriye getirirdi. Şuanda mevcut iktidardan buraya altyapı hizmeti almak bile büyük bir mucize haline geldi.

Hemen arkamızda eski PTT binası var. Şuan viraneye dönmüş durumda. Ne kadar oldu kapanalı?

Arif Holoğlu: 10 senedir kapalı.

Bu bina Kıyıcık eski belediyesi. Kıyıcık belde olduğunda belde belediye binası. Düşünün bu modern bina şuan şantiye olarak kullanılıyor. Atıl bir halde. Bu modern bina ister istemez bu ilçede çok güzel şeyler yapabilecekti. Hakikaten gördüğünüz gibi Doğu Karadeniz Bölgesinde kolay kolay görülmeyen düz bir alanda tarihi bir beldede Kıyıcık’tayız. Ama muhtar adayımız Sayın Holoğlu’nun da ifade ettiği gibi bir viraneye dönmüş vaziyeti var. Şimdi de tarihi değirmenine gideceğiz.

''Kıyıcık'ı Kurtarmaya Çalışıyoruz''

Arif Holoğlu: Zamanında değerli bir fabrika gibiydi. İnsanların elindeki ham maddeyi gıdaya çeviren bir tesisti. Buranın en önemli fabrikasıydı.

Siz şuanda bunu tekrar kazandırmak istiyorsunuz.

Arif Holoğlu: Atalarımıza olan bir vefa borcu olarak burayı çalıştıracağız.

Şuanda Kıyıcık değirmenindeyiz. Belki 100 yıl, belki 200 yıl önce insanların ürettiklerini tahıl haline getirdikleri öğüttükleri değirmen. 10 yıl önce belde belediye başkanı belli ki buraya bir çeki düzen vermiş. Kalebodurla buraları düzenlemiş ve açık tutmuş. Ama 10 yıldır belde belediyesi kapanınca değirmen işlevsiz hale gelmiş. Burada değirmen taşları var. Bu da buğdayın aktığı, un olarak kaldığı bölge. Şimdi burayı canlandırmak istiyorsunuz doğru mu?

''Kıyıcık'ı Kurtarmaya Çalışıyoruz''

Arif Holoğlu: Bu zamanda çok da tarımcılık yapılmamasına rağmen ufak tefek mısırcılık yapılıyor bizim bölgede. Biz de özellikle atalarımızdan bize kalan bu değirmeni en azından onlara layık bir şekilde temiz bir şekilde turistlerimiz geldiğinde görebilmeleri için bu değirmeni çalışır vaziyete getirmek istiyoruz.

Umarım seçilecek Of belediye başkanı buraya gerekli değeri verir. Ama biz buradan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Ahmet Metin Genç’e de seslenelim. Trabzon’da tarihi askeri hamamı düzenlediği gibi bu tür yerlere de önem veriyor. Sadece Kıyıcık değil Trabzon tarihine değer katan bu tür yerleri düzenlemesini seçilecek olan Büyükşehir Belediyesinden de bekleyelim diyerek teşekkür ediyoruz.

29 Mar 2024 - 10:24 -

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.