Bağımsız Aday Açıkladı: Vakfıkebir Yeni Bir Döneme Doğru Gidiyor!

Vakfıkebir Bağımsız Belediye Başkan Adayı Fuat Koçal, başkanlık yarışında zirveye yürüyor

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Bağımsız Aday Açıkladı: Vakfıkebir Yeni Bir Döneme Doğru Gidiyor!
Bağımsız Aday Açıkladı: Vakfıkebir Yeni Bir Döneme Doğru Gidiyor!
+2
Video için play'e tıklayın

31 Mart seçimlerine doğru program konuğumuz Vakfıkebir Bağımsız Belediye Başkan Adayı Fuat Koçal… Vakfıkebir ilçesi, bağımsız belediye başkanı seçmede geleneksel örnekleri olan güzide bir ilçemiz. Hakikaten batı bölgesinin en ön sırasında geliyor. Kendisinden ayrılan ilçeler olmasına rağmen hala o ilçelerin ağabeyi konumunda bir ilçemiz. Fuat Koçal, Antalya İller Bankasında Bölge Müdürü olarak görev yaparken Vakfıkebir belediye başkan adaylığı sevdasına teslim oluyor. Doğu büyüdüğü ilçenin hazin durumu kendisini ziyadesiyle rahatsız ediyor. İlçesine hizmet etmek istiyor. Bu bir vefa duygusu. İlçe ile arasında bir bağ kuruyor. Bu bağı belediye başkanlığıyla neticelendirmek istiyor. Vakfıkebir’de bağımsız aday olarak seçim mücadelesine giriyor. Herhangi bir partiye başvurmuyor ve hareketini bağımsız olarak sürdürüyor. Şu anda anketlerde de seçimi kazanabilecek konumda. Şimdi kendileriyle seçime 15 gün kala seçimin nasıl gittiğini konuşacağız.

Bağımsız Aday Açıkladı: Vakfıkebir Yeni Bir Döneme Doğru Gidiyor!

Nasıl gidiyor seçim? Arada aldığınız mesafe nasıl? Nereden nereye geldiniz?

Fuat Koçal: Seçim iyi gidiyor. Geldiğimiz günden bu yana insanların teveccühü bize üst düzeydeydi. Aynı şekilde devam ediyor. Bir sürü olumsuz durumlar başkaları tarafından ortaya koyulmasına rağmen vatandaş bizden hiç vazgeçmedi. Çünkü vatandaşımız güvenli bir liman arıyor aslında. O limanı da bulduğunu zannediyorum. İnşallah böyle devam ederse bugün seçim olsa öndeyiz. İnşallah bu durumu sandığa yansıtırız. İpi göğüsleyen taraf biz oluruz. Vatandaşların da teveccühü budur.

Halkın güvendiği bir limandan bahsettiniz. Bu ne demektir? Vakfıkebir hakikaten geri kalmış bir ilçe konumunda mı? Vatandaşlar hakikaten sığınacak bir liman mı arıyor?

Fuat Koçal: Evet kesinlikle öyle. Bizim insanımız çok feraset sahibi, kadir şinas... Gerçekten güvenmek istiyor. Güvendiği insanlarla yol almak istiyor. Ama maalesef bazı arkadaşlarımız insanlarımızın güvenini boşa çıkardılar. Zaten Vakfıkebir’in son 10 yılına baktığımızda devletimiz ve hükümetimiz belediyelerimize çok büyük katkılar sunmasına rağmen Vakfıkebir bu katkılardan nasibini alamadı. Ya da almayı beceremedi diyelim. Bu yönüyle insanlarımız hayal kırıklığı yaşıyor. Bu yüzden de sizin de ifade ettiğiniz gibi benim Antalya İller Bankası bölge müdürü olmam, birçok projeye imza atmam, başlayıp tamamladığım projeleri bildikleri için beni güvenli ve vazgeçilmez bir liman olarak görüyorlar. İnşallah ben de onları utandırmayacağım. Onların hiçbirini mahcup etmeyeceğim. Bu zaten onlara verdiğim sözdür. Şöyle diyorum, 31 Mart’ta kadar görev sizin. Ondan sonra benim. Hiçbirinizi mahcup etmeyeceğim. Bu konuda kararlıyım. Doluyum, tecrübeliyim. Bu birikimi mutlaka kendi ilçeme aktarmak istiyorum. Şartlar ne olursa olsun. Bambaşka bir Vakfıkebir oluşturacağız.

Bağımsız Aday Açıkladı: Vakfıkebir Yeni Bir Döneme Doğru Gidiyor!

“Belediye Başkanı iktidar partisinden olmazsa yardım alamaz” diye bir yaklaşım var. Aslında bunun karşılığı yok. Trabzon’da bunun somut örnekleri de var. Yomra’da Mustafa Bıyık İYİ Parti’den seçildi. Çok güzel işler yaptı. Üstelik sizin gibi projeci, mühendis biri olmamasına rağmen Yomra’da çok güzel işler yaptı. Siz proje üreten biri olarak nasıl bakılabilir?

Fuat Koçal: Bu çok yanlış bir yaklaşım. Keşke bunu hiçbir arkadaşımız söylemese. Çok talihsiz buluyorum bu açıklamayı. Zaten belediye payları Maliye Bankası İller Bankası bölümünden gönderiliyor. Hiç kimsenin bu belediye paylarına müdahale etme şansı yok. Birincisi bu. İkincisi belediyelerin zaten bir şeyler üretmesi lazım. Gelir getirecek birtakım yatırımlar yapmaları gerekiyor. Vakfıkebir’e bu anlamda baktığınız zaman Vakfıkebir bu anlamda da sınıfta kalmış. Hiçbir gelir getirecek yatırım yapamamış. Konuşmalarımda vatandaşlarımıza anlatırken neyi önerirsiniz diye soruyorlar. Hemen güneş enerjisi santrali kuracağım diyorum.  Çünkü bunların birçok örneği yapıldı. Bunu yaptığımda belediyenin enerji giderlerini sıfıra indireceğim. Hem de belediyeye para kazandıracağım. Zaten bu kendini çok kısa zamanda amorti ediyor.

İkincisi bizim Vakfıkebir olarak yol ağımız geniş. Dolayısıyla beton ve asfalt santrali kuracağım. Kilitli parke üretim tesisi kuracağım. Bunların belediyeye çok büyük katkıları olacak. Belediyenin sosyal tesisleri anlamında bir sürü sosyal tesis kuracağız. Olanları da aktif hale getireceğiz. Buralarda hem istihdam sağlayacağız, hem de belediyeye gelirlerimiz olacak.

Bağımsız Aday Açıkladı: Vakfıkebir Yeni Bir Döneme Doğru Gidiyor!

Belediyecilik demek projecilik demektir. Proje ürettikten sonra belediye dönmez diye bir şey yok. Proje üretilsin yeter değil mi?

Fuat Koçal: Bu işin bir tarafı. Diğer tarafı da şu. Ne demek ben bağımsız belediye başkan adayıyım, ben seçildim ama merkezi hükümetten destek alamayacakmışım. Bu ne anlama geliyor? Ben açıkçası çok anlayamadım. Ben bu hükümetin son 7 yıldır bürokratıyım. Ben hükümetimle çok uyumlu çalışan birisiyim. Kurumlar arasındaki uyumu bilen birisiyim. İldeki devlet erkanıyla çok iyi ilişkiler kuran birisiyim. Ben hep böyle geldim zaten. Devletin edep ve adabıyla… O tecrübeyle büyüdüm. Dolayısıyla benim bağımsız belediye başkanı adayı olduğum zaman hiçbir yerden yardım alamayacağım, bana devletten yardım gelmeyeceği koca bir yalandır. Vakfıkebir’in hak ettiği tüm yatırımları alacağım.

Sizi hükümetle mi tehdit ediyorlar? Partilerle de tehdit ediyor mu? Seçildikten sonra sizi partiden içeri sokmayacağız diyorlar mı?

Fuat Koçal: Vakfıkebir’de şöyle bir söylenti dolanıyor ve bunu yaymaya çalışıyorlar. Efendim ben kazanırsam AK Parti’ye geçmek istersem beni kesinlikle kapıdan içeriye almayacaklar. Sayın Cumhurbaşkanımızın adına karar veriyorlar. MHP’ye de beni koymuyorlar. Sayın Devlet Bahçeli’nin yerine kendilerini koyuyorlar. Bunlara kargalar bile gülüyor. Dolayısıyla bizim insanımız da gülüyor.

Bize göre Vakfıkebir’de seçimi siz kazanırsanız orada ne AK Parti teşkilatı kalır ne MHP teşkilatı kalır. Seçim kaybeden Cumhur İttifakının teşkilatları kalamaz ki orda. Ben iddia ediyorum ki tam tersine MHP ve AK Partiden sizi isterler ki gelin bize katılın diye. Bu kararı siz vereceksiniz. Yomra’da bunun örneklerini yaşadık. Bakın Bıyık gitmedi ve seçimde hala önde.

Fuat Koçal: Vatandaşlarla birlikte vereceğiz. Ben zaten bağımsız aday olurken vatandaşımızın isteği üzerine bağımsız aday oldum. Vatandaşımız derse ki sizi bağımsız görmeye devam etmek istiyoruz o şekilde oluruz. Biz şu anda onları konuşmuyoruz. Biz Vakfıkebir’in almadığı yatırımları ve neden bunları bu zamana kadar alamadığını konuşuyoruz. Burada aşamadığımız nokta neresidir? İnsanların aslında bunu sorgulaması lazım. Bunu konuşmamız lazım ama bu konuşulmuyor.

Vakfıkebir neden bu yatırımları alamadı? Demek ki proje üretilmedi.

Fuat Koçal: Proje üretilmedi. Verilen sözler yerine getirilmedi. Yani bu konuların üzerinde samimi ve ciddi olarak durulmadı. Dolayısıyla vaat edilen yatırımlar da getirilmedi. Bunların bir karşılığının olması lazım.

Mesela belediye başkanının seçim billboardlarında projeleri yok mu? Şunu yaptık, bunu yaptık diye reklamı yok mu?

Fuat Koçal: Yok. Öyle bir şey göremedik. Ben mesela ilk defa seçime katılıyor. İlk defa seçime giriyoruz. İnsanlar benim ismimi biliyor ama beni tanımıyor. Posterlerimi astım birkaç noktaya. Kendimi tanıtıyorum. Şimdi 10 yıl, 15 yıl belediye başkanlığı yapmış insanlar da aynısını yapıyor. Çok üzülüyorum. Hatta yetmiyor sayın cumhurbaşkanımızın ve sayın Devlet Bahçeli’nin de fotoğraflarının yanına kendilerini koyup poster asıyorlar. Bu çok üzücü. Çünkü 10 yıl belediye başkanlığı yapmış bir arkadaşımızın eserleriyle kendini anlatması gerekiyor. Ben beş yıl belediye başkanlığı yapsam beş yılın sonunda tekrar aday olsam asla kendi posterimi asmam. Eserlerimi, projelerimi asarım. Eserlerimle yarışırım.

5 yıl sonra ben o ilçede aday olsam ben kendi posterlerimi değil projelerimi asarım. Eğer ben kendimi anlatamamışsam hizmet edemedim demektir. Kendimi hizmetlerimle anlatmak isterim diyorsunuz.

Fuat Koçal: Evet. Olay bu. Zaten belediyecilik anlayışı da budur. Dünyada da aslında böyledir. Projeler konuşulur ve yarışır. İnsanların birçoğu adayı tanımaz bile. Projeye bakar.

Tüm bunların dışında soruşturma geçirdiniz mi Antalya’da? Soruşturmalardan kurtulmak için bırakıp mı geldiniz? Bir partiye de girmediniz.

Fuat Koçal: Biz bir gölgeye sığacak karakterde değiliz. Biz kendimiz şahsen ortadayız. Ben otuz küsur yıldır devletin hizmetindeyim. Ben bir tane bile soruşturma geçirmedim. Tertemiz bir sayfam var. Benim bagajımda hiçbir şey yok. Benim bagajım tertemiz. Pırlanta gibi. Ama başkalarının bagajlarında farklı şeyler olabilir. Onlar kendilerini biliyor. Ama millete yalan yanlış bilgiler vererek birtakım insanları kullanıp birtakım yönlere saparak insanların aklını çelmeye çalışmasınlar. Bu doğru değil. Bu ahlaki değil. Hem etik değil. Hem de bunun vebali var. Durduk yere neden insanların vebalini alasınız ki. Hepimiz Müslümanız. Bu noktada biraz mümin olmaya çalışalım.

Aslında bu iddia sahiplerinin elinde güç de var. Soruşturmanız varsa, bir cezanız varsa, hakkınızda bir kovuşturma varsa bunu alıp ortaya koyacak güçleri de var. Varsa alıp ortaya koysunlar. İşte belge “Fuat Koçal, doğruyu söyle” diye bağırsınlar.

Fuat Koçal: Takdirnameden başka bir şey bulamazlar. Bu devlete hizmeti kendimize şiar edinmişiz. Devletimizi, milletimizi çok seviyoruz. Bizim yolumuz, rotamız bellidir. Asla bu hedeften şaşmayız. Hedefe doğru devam ederiz. Binlerce şükür olsun Mevla’ya.

Son bir soru sormak istiyorum. Bu konuda yeni bilgi sahibi olduk. Siz aynı zamanda hafızsınız. Kuran okumanız yasaklanmış sizin. Vakfıkebir’de bir 28 Şubat olayı yok değil mi?

Fuat Koçal: Ben Kuran okumayı seviyorum. Zaten dediğiniz gibi 14 ayda ben hafız oldum. Vakfıkebir İmam Hatip Lisesi başta olmak üzere tüm okulları derece ile bitirdim. Sizin sormuş olduğunuz soruya müsaade ederseniz şu anda bir cevap vermeyeyim. 

Sayın Koçal iyi bir hafız. Önemli bir din adamının cenazesinde mezarlıkta kendisine teklif edilmesi üzerine Yasin Suresinden bir sayfa okuyor. Ama akabinde kaymakamlığın emriyle ilçe müftüsü, Sayın Koçal’ın Kuran okumasını yasaklıyor. Cami içinde imam var müezzin var Fuat Koçal orda kendiliğinden Kuran okumak istemez. Ama bir köye gidiyorsunuz, yatsı namazını kılıyorsunuz. Köyde müezzin yok. Bir Amenel Resulü okumak isterse Fuat Koçal’a yasaklanıyor bu. Deniyor ki bunlar siyasetçi ve bunu oya devşirebilir! Kuran okumak oya devşirmeyle engelleniyor. Bu çok yanlış bir şey. Vakfıkebir Kaymakamlığı, Vakfıkebir İlçe Müftülüğü bu yanlış kararından vazgeçmelidir. Kuran okunmanın yasaklanması bize bu ülkede 28 Şubatçıları hatırlatıyor. Sebebi ne olursa olsun Allah’ın kelamını kim ne anlamda okursa okusun sevabı da günahı da onun boynunadır. Niyetleri sorgulayarak yargı ve hüküm verilmemelidir. Bunu söylemek istiyoruz. Sayın Koçal’a verilen Kuran okutmama cezasını duyduk. Getirilen Kuran okuma yasağının kesinlikle kabul edilebilir bir yanı yoktur. Bu karar derhal kaldırmalıdır. Merak etmesinler Vakfıkebir halkı bunu seçim günü kaldırır.

Sayın Koçal, seçime 15 gün kaldı. Gitmediğiniz mahalle, köy kaldı mı?

Fuat Koçal: Hala var. Çünkü 46 mahallemiz var. Biz sadece mahallelere gitmiyoruz. Arada büyük sitelerde toplantılar yapıyoruz. Sivil Toplum Kuruluşlarıyla bir araya geliyoruz. Bu yüzden 46 mahalleyi yetiştiremedik. Ama inşallah önümüzdeki hafta sonuna kadar tamamlayacağız.

İlgi var değil mi?

Fuat Koçal: İlgi var. Binlerce şükürler olsun. Vatandaş güvenilir bir liman arıyor. Çünkü ben hep şöyle anlatıyorum hemşerilerime. Ben şampiyonlar liginde oynuyorum. Şampiyonlar ligi oyuncusuyum. Çok donanımlıyım, tecrübeliyim. Ben Antalya’da İller Bankasında sadece yaptığımız projelerin denetimini yapmadım. Aynı zamanda belediye başkanlarımıza danışmanlık yaptım. Yol gösterdim. Şimdi hangisini ararsanız arayın 60 belediye başkanının hepsi bana dua eder. Ben bahtiyarım bu anlamda. Çok mutluyum. Çünkü vazifemi layıkıyla yerine getirmeye çalıştım. O birikimimi kendi ilçeme de aktarmaya çalışıyorum. Mesela vatandaş bunu gördü. Gittikçe artıyor bu. Çok farklı sonuçlarla karşılaşabiliriz 31 Mart’ta. İnşallah Cenabı Allah’ın nasibiyle. Vakfıkebir için en hayırlısı neyse o olsun. Çıkacak her karara saygılıyız. Bize oy verenlere de vermeyenlere de saygı duyuyoruz.  Ben oy da istemeden desteklerinizi ve dualarını bekliyorum diyorum. Size de günebakış ailesine de çok teşekkür ediyorum.

Sayın Koçal ile bir başka programda buluşmak üzere hoşçakalın.

 

17 Mar 2024 - 16:45 -

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.

01

Erman - Mevcut başkan külek peyniri projesiyle övünüyor. Gerçekten büyük iş külek Peyniri. :)) Başka projesi yok. Vakfikebir Akçaabat'tan 10 sene geride. Yani Akçaabat 2024'teyken Vakfıkebir şu an 2014'de...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Mart 17:57