Trabzon Teknolojik Şehir Olacak... Yeniden Refah'ın Genç Adayından İddialı Sözler!

Yeniden Refah Partisi’nin “Uzay mühendisi” Büyükşehir Adayı Lokman Öztürk günebakış’a konuştu

gunebakis.com.tr - INT
gunebakis.com.tr - INT Tüm Haberleri
Trabzon Teknolojik Şehir Olacak... Yeniden Refah'ın Genç Adayından İddialı Sözler!
Trabzon Teknolojik Şehir Olacak... Yeniden Refah'ın Genç Adayından İddialı Sözler!
+2
Video için play'e tıklayın

Yeniden Refah Partisi’nin “Uzay mühendisi” Büyükşehir Adayı Lokman Öztürk günebakış’a konuştu

Trabzon teknolojik şehir olacak

Yeniden Refah Partisi, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına 28 yaşındaki genç uzay mühendisi Lokman Öztürk’ü aday göstermiştir. Yeniden Refah’ın adayı Lokman Öztürk, Trabzon için projelerini günebakış’a anlattı.

Trabzon Teknolojik Şehir Olacak... Yeniden Refah'ın Genç Adayından İddialı Sözler!

İşte o röportaj:

“Seçime Doğru” programıyla sizlerle birlikteyiz. Bugünkü konuğumuz Yeniden Refah Partisi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sn. Lokman Öztürk. Genç bir arkadaşımızla birlikteyiz. Kendilerine hoş geldiniz diyoruz. Sizi tanıyalım?

Hoş buldum. Öncelikle bizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Ben Lokman Öztürk. Baba tarafından Şalpazarılı anne tarafından ise Beşikdüzülüyüm. 1996 yılında Vakfıkebir’de doğdum. Uzun yıllar Çarşıbaşı’nda ikamet ettikten sonra ilköğretimi orada bitirdikten sonra Trabzon Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde lise hayatımı tamamladım. Daha sonra Gaziantep Üniversitesi Uçak ve Uzay Mühendisliği bölümünü kazandım. Orada okudum ve mezun oldum. Hala Gaziantep’te yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. Üniversite hayatı boyunca bizim girişimcilik ruhumuz kabardı ve TEKNOFEST serüveniyle beraber savaşan insansız hava aracı yarışmalarına katılarak takımımızla beraber finalist olduk. Daha sonra orada insansız hava aracımızın üzerinde bulunan sistemlerin hep yabancı olduğunu, yerli ve milli kaynakların olmadığını gördükten sonra yerli ve milli çalışmalar üzerinde arkadaşlarla beraber şirket girişimimiz oldu. Bununla beraber TÜBİTAK 1512 programına dahil olduk ve kabul gördük. Oradan destek alarak şirketimizi kurduk. Daha sonra T-3 vakfının T-3 girişim programına Türkiye’de seçilen 5 hızlandırma programına dahil olarak oradan da destek aldık. Yerli ve milli elektronik, donanım, yazılım çalışmalarına devam ediyoruz. Bu minvalde hem insansız hava araçları, hem kara ve deniz araçlarına entegre edilebilir oto pilot sistemleri üzerine çalışmalar yapıyoruz.

Trabzon Teknolojik Şehir Olacak... Yeniden Refah'ın Genç Adayından İddialı Sözler!

Buradaki program konuğumuz SİHA sistemlerine elektronik yazılım ve aksam üreten bir adayımız mı var karşımızda? Böyle mi göreceğiz?

Evet. Donanım olarak elektronik olarak tamamen o sistemleri yerlileştirmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz. Yani bu işle ilgilenen insanlar daha iyi bilecektir. Orada beyin dediğimiz oto pilot sistemleri yazılımı tamamen bize ait. 2-3 yıldır da kendi kartlarımızla TEKNOFEST yarışmalarına katıldık. Bunlarla beraber mansiyon ve yerlilik, birincilik ödülleri aldık. O anlamda çalışmalar yapıyoruz. Ülkemizde dışa bağımlılığı azaltmak için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. 

Trabzon Teknolojik Şehir Olacak... Yeniden Refah'ın Genç Adayından İddialı Sözler!

Şirket nerede?

Şirketin merkezi Gaziantep’te. Oradan çalışmaları yürütüyoruz. Yazılım üzerine çalıştığımız için sorun olmuyor.

Peki Anadolu İmam Hatip mezunusunuz. İmam Hatip’te daha çok sosyal ağırlıklı dersler ve sosyal bilimler ağırlıklı. Ama siz Matematik ve Fen bilimlerinde acayip bir yere gittiniz. Tamam İmam Hatip’ten mühendisler çıkıyor, doktorlar çıkıyor. Ama siz acayip bir yere gittiniz. Bu bir merak mıydı?

Lise hayatımda da 9. sınıfı okuduktan sonra 10. sınıfta bizde böyle bir sayısal ağırlık olduğu için arkadaşlarımızla imza beraber toplayıp 10. sınıfta sayısal sınıf açtırdık. Bunu açmak için elimizden geleni yaptık. Oradan mezun olduk. Oradaki eğitimler sayısal manada yeterli olmadı. Mezuna kaldıktan sonra 1 sene üniversite sınavına hazırlandım.  Sonra %100 İngilizce Uzay Mühendisliği okuma fırsatım oldu. Elhamdülillah Gaziantep’te uzun dönemler boyunca kaldım. Orada yaşadım. Ama dedim ki Uçak ve Uzay Mühendisi de olsak biz Trabzon’da yerli ve milli çalışmalar yapmak istiyoruz. Trabzon’da biliyorsunuz bu anlamda çalışmalar çok kısır ilerliyor ve Trabzon’un çok büyük potansiyeli olduğuna inanıyoruz. O yüzden diğer illerde büyük firmalarda çalışmak yerine bu yerli ve milli çalışmaları dışa bağımlılığı azaltmak için Trabzon’da yeşertmek istiyoruz. Bu yüzden buralara geldik.

Trabzon Teknolojik Şehir Olacak... Yeniden Refah'ın Genç Adayından İddialı Sözler!

Şirketin bir ayağını Trabzon’da mı oluşturacaksınız?

İnşallah yakın dönemde oluşturacağız. Bunlarla alakalı AR-GE bölümünü oluşturduktan sonra buradaki potansiyeli kullanarak, özellikle deniz araçları alanında, hareket edeceğiz.

Burada potansiyel var değil mi?

Var. TEKNOFEST’e geçen sene sadece buradan 2000 proje çıktı. Bu sene de yaklaşık olarak 10 bin proje bekleniyor. Bu ne demek? 10 bin proje demek yaklaşık 50 bin öğrenci demek. Bunun bir kısmını ortaokul, bir kısmını lise, bir kısmını üniversite oluşturuyor. Ama bizim zaten Trabzon’da yapmak istediğimiz projeler noktasında, yerlileşme ve millileşme noktasında, AR-GE merkezleri noktasında, Gençlik ve çocuk merkezleri noktasında teknolojik atölyeler oluşturarak şimdi olmasa bile 3-5 sene sonraya ciddi anlamda girişimci, AR-GE’ye yönelik ondan sonra da ÜR-GE’ye yönelik Trabzon’da inşallah merkezler oluşturacağız. Trabzon’da teknoloji anlamında biliyorsunuz Bilim Merkezi açıldı. Ama Trabzon için yeterli olduğunu düşünmüyorum. Türkiye’de yapılan ilginç fikirler hep Karadeniz bölgesinden çıkıyor. O sebepten dolayı imkanlar sağlandığı zaman çok güzel fikirler çıkacağını düşünüyorum.

Trabzon Teknolojik Şehir Olacak... Yeniden Refah'ın Genç Adayından İddialı Sözler!

Burada siyaset için oturduk. Trabzon adına kıvanç ve övünç duyacak noktaya geldik ama siyaset için masaya oturduk. 28 yaşındasınız. İyi ki siyaset içerisindesiniz. Yeniden Refah ile yolarınız nerede kesişti?

Yeniden Refah Partisiyle Sayın Genel Başkanımızın videolarını izleyerek kanımız ısındı. Vatanımız ve milletimiz noktasındaki duruşu bizi etkiledi. Doğruya doğru söylemleriyle beraber iktidarın yapmış olduğu çalışmalarda doğru olanları desteklediklerini, yanlış olanların da önüne geçmek için ellerinden geleni yaptıklarını gördüğüm zaman “aradığım siyasi görüş bu” kararını verdim. Biz Müslüman olarak hiçbir zaman muhalefet noktasında kim iş yapıyorsa onun tamamen önüne geçme noktasında kurulmadık. Bizim amacımız bu topraklarda hayırlı işler yapıldığında destek vermek ve öncü olmak, ama hem vatanımıza ve milletimize hem Müslüman coğrafyaya yönelik yanlış işlerde de elimizden gelen duruşu sergilemek. Bu görüşü ve dik duruşu Sn. Genel Başkanımızda gördüğüm için bu yolu tercih ettim. Destekleyerek başladım. Elhamdülillah bir vesileyle İl Başkanımızla beraber karşılaştık. Gençlik Kolları Başkanlığıyla göreve başladık. Bundan önceki dönemde çeşitli STK’larda görev yaptığımız için teşkilati noktada bilgi birikimlerimiz vardı. Siyasi olarak da biz bu işe siyasetten ziyade vatan ve millet uğruna gayret olarak bakıyoruz. Biz ciddi anlamda bu işe hakkaniyet ve adalet noktasından bakarak, hakkı gözeterek elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz. O sebepten dolayı Yeniden Refah Partisi’ni tercih ettim. İyi ki de buradayız. Gönlümüz de vicdanımız da rahat.

Genel Başkan sizi yakından tanıyor mu? Tanışıyor musunuz?

Bu adaylık sürecinde tanıştık. Ancak oturup sohbet etme fırsatımız olmadı. İnşallah yakın zamanda olacaktır.

Trabzon coğrafyası zor bir coğrafya... Siz Çepnisiniz, o zorlukların içinden çıkıp geldiniz. Sizin için onun zorluğu da yok diyelim de epey bir çalışmanız gerekecek. Nasıl vaziyet? Başladınız mı?

Başladık Elhamdülillah. Projelerimizi oluşturduk. Tamamlamak üzereyiz. Yapılan projeler, devam eden projeler üzerine yoğunlaşıyoruz. Genel Başkanımızın seçim beyanında belirttiği projeler üzerine yoğunlaşıyoruz. Trabzon’umuza neler kazandırabiliriz, Trabzon’un neyi var, neye ihtiyacı var diye düşündük. Projelerimizi oluşturduk. Yakın zamanda inşallah oluşturmuş olduğumuz sosyal medyamızda ve web sitemizde bu projeleri yayınlayacağız. Ve sahalarda da vatandaşlarımıza bu projeleri anlatmaya çalışacağız. Biz biraz daha bu işi akıllı bir şehir, teknolojik bir şehir üzerine kurmaya çalışıyoruz. Hem gençlerimizin gönlünü kazanmak istiyoruz; hem de gençlerimizi bu tür çalışmalara teşvik etmek istiyoruz. Yani sadece biz proje yaptığımız zaman Trabzon’da yaptık bıraktık olmayacak. Gençlerimizi de inşallah oralarda istihdam edeceğiz ve staj imkanları da sunacağız. Onlarla beraber projeler geliştireceğiz. Trabzon’umuza nasıl katkılar sağlayabiliriz diye inşallah zeminimizi hazırlayacağız. İleriye dönük projeler geliştirip Trabzon’umuzu kalkındıracağız.

Trabzon Teknolojik Şehir Olacak... Yeniden Refah'ın Genç Adayından İddialı Sözler!

Teşekkür ederiz. Son sözleriniz varsa alalım ve röportajımızı şimdilik noktalayalım.

Teşekkür ediyorum. Biraz önce söylemiş olduğumuz gibi vatandaşlarımız, milletimiz için sadece bugün değil, yarın değil ilerleyen süreçlerde yaşımız 28, 58, 68 nereye kadar giderse inşallah elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Zor bir yol, 28 yaşındayız. Genciz. Böyle bir sorumluluğu almak kolay olmadı. Bazen uykularımız kaçıyor bu noktada. Ama gerçekten bu meseleyi dertlendiğimizden kaynaklı... Allah’ın izniyle, Rabbimizin yardımıyla bu yükün altından kalkarak hayırlı çalışmalar yapıp İnşallah hayra vesile olup şerre de engel olacağız.

Başarılar diliyorum.

Allah razı olsun. Teşekkür ederim.

18 Şub 2024 - 14:59 -

Mahreç  Gunebakis.com.tr - Int


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.

01

Hayri - Gaziantep Üniversitesi Uçak ve Uzay Mühendisliği bölümünü :)

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Şubat 16:40