Yomra Eski Belediye Başkanı Sağıroğlu: "Adaylık için baskı altındayım"

15 yıl Yomra’da Belediye Başkanlığı yapan İbrahim Sağıroğlu, adaylığa hazırlanıyor

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Yomra’da 15 yıl belediye başkanlığı yapan ve 2019 seçimlerinde seçimi kaybeden İbrahim Sağıroğlu, yeniden başkan adaylığına hazırlanıyor. Yomra Eski Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu’nun önümüzdeki günlerde adaylığını açıklaması bekleniyor. 31 Mart seçimleri için Demokrat Parti’den aday olmayı düşünen Sağıroğlu, günebakış’ın sorularını cevaplandırdı.

Önceki dönem Yomra Belediye Başkanlarından İbrahim Sağıroğlu ile beraberiz. Sn. Sağıroğlu ile aradan geçen 5 yılın ardından yeni dönemi konuşacağız. Yomra’ya 15 yıl hizmet verdikten sonra 5 yıl ara verdiniz. Bir seçim kaybettiniz. Aradan 5 yıl geçti ama biraz geçmişi konuşalım. Hangi faktörler size seçimi kaybettirdi? Seçimi kaybedeceğinizi düşündünüz mü?

Hayır kesinlikle yapılan anketlerde %54 ile %57 arasında çıkıyorduk. Anketleri de takip ediyorduk. Sadece Kaşüstü’nün sahilde villalar olarak adlandırdığımız bölgesinde düşüktük. O bölgede sosyal demokrat vatandaşlarımızın yoğun olduğunu biliyoruz. Orada gerideydik. Diğer yerlerin tamamında ilerideydik. Fakat komşu ilçemiz olan Arsin’de yaklaşık 2880 seçmen Kaşüstü ve Yomra Merkezde orada aday olan bir arkadaşa destek için gitti. Bu seçmenler anketler yapılırken “Belediye başkanından memnunum, destekledim, destekliyorum.” diyerek ankete katılıyordu. Orada bizi yanılttı. Meselenin özü budur.

Hakkınızda birçok iddia ortaya atıldı. Yargılandınız mı? Hakim huzuruna çıktınız mı?

Hayır. Yargılanmadım. Hakkımda tek bir dava açılmadı. Hatta hiçbir konu için ifadeye dahi çağırılmadım.

Sizden sonra müfettiş gelmiştir. Sizin dönemlerinizi ele alıp bir şekilde hallaç pamuğu gibi atmıştır. Size bir borç çıktı mı? Bir şey geldi mi?

5 tane müfettiş geldi. 5 ay sorguladılar. Sorgulamanın sonunda Sancak Mahallesindeki mezarlığın yolu yoktu. Oranın yolunu yapmıştım. Mecburen vakıf arazisinden mezarlığa yol vurduğum için 27 bin TL ceza yazıldı. Ayrıca bir müteahhite encümen kararıyla kanunu ifa etmek için ceza yazmışız. 2535 TL civarında. Haksız ödeme diye gösterdiler. Ben bunları faiziyle birlikte 39-40  bin TL civarında bir ücret ödedim.  Ben hep arkadaşlarıma söylerdim ki bugün buradayız. Yarın ya halkın iradesiyle ya da kendi irademizle görevimiz bitecek. Bizimki halkın iradesiyle sona erdi. Ben sokağa indiğimde Ali Bey gelirken karşıdan beni gördüğünde yolunu değiştirirse bundan çok üzülürüm. Allah’ıma şükürler olsun seçimi kaybettiğimin ertesi günü bir çay ocağının önüne geldim ve anında 50-60 kişi olduk. Bir sohbet yaşadık. Arkadaşlar bana müsaade dedim. Odur budur yalnız şoförsüz, her gün gece, gündüz sahadayım. Her düğüne, her cenazeye giderim. Hiçbir yerde en ufak bir tepkiyle karşılaşmadım. Milletimizden Allah razı olsun. Milletimize de sonsuz teşekkür ediyorum.

Geriye dönüp baktığınız zaman. Öz eleştiri yaptınız mı?

Mutlaka herkesin ömründe hataları vardır. Bizim vatandaşın söylediğinden de anladığım hata şu. Ben kırsala çok fazla ağırlık verdim. Büyükşehir’in ağında olmasına rağmen o zaman belediye başkanı yapmıyordu diye 25 köyün 25’inin tamamının ana yollarını asfaltladım ve bitirdim. Ara yolların %80’ini yaptım. Bugün geldiğimiz noktada geriye kalan %20 hala bitmemiş. Bizim yaptığımız asfaltların yamalarını becerip yapamamışlar. O zaman vatandaş bana ‘Merkeze gel. İnsanlar merkezde görsel istiyor’ diyordu. O zaman Yomra’nın kırsalı ile merkezi arasında kopukluk vardı. Köyden kalkan araçlar Trabzon merkeze gidiyordu. Burada ancak jandarma ya da nüfusta işi olursa duruyordu. Ben de Yomra’yı bir bütün yapmayı istiyordum. İçme sularını o zaman kendi imkanlarıyla yapmışlar. Bizden yol ve elektrik istiyorlardı. Yollarını yaptığımız zaman Yomra’yı bütünleştirdik. Bunu başardık. Kimse inkar etmesin. Belediye Başkanı olduğumda Yomra’nın nüfusu 17.300’dü bıraktığımda 45.000’di. Göç veren bir bölgede bu derece %100’ün üzerinde nüfus arttırmak çok büyük bir başarıdır. Bugün 5 yıl sonraya geldik. Ben kazansam nüfus 55-60 binlerdeydi. Hala 50 bini tamamlayamadık. 3 bin nüfus arttırmışız. Umut ediyordum ki 50 binin üzerine geçeriz diye.

Bunu neye bağlıyorsunuz? İstihdam mı yapılmadı? Siz nüfusu nasıl arttırdınız?

Yatırımcıya kolaylık sağlamamız lazım.  İstihdam alanları oluşturmamız lazım. İstihdam alanlarını oluştururken başta lokomotif belediyedir. Bizim belediyelerimize gidersin, randevu alırsın, içeri girmeye çalışırsın, talebini anlatırsın. Onlar da ‘biz bunu kurullara taşıyalım’ derler. Yani küçük belediyeyken yaptığım uygulamalarda İstanbul’daki iş adamlarını, yabancı iş adamlarını, ‘gelin benim ilçeme yatırım yapın’ diyerek ben buldum. Bunu CNN Türk’te bir akşam izlerken baktım Süleyman Varlıbaş anlatıyor. ‘Ben devletin OSB’sinden yer almadım Yomra Belediye Başkanı yer gösterdi, parayla aldım’ dedi. Talep edilen işin hiçbiri imarda hazır halde değildir. İmar düzenlemesi yapacaksın. Ben yatırımcıya ‘Buyur başla. Ben sana arkadan bunun yasal düzenlemelerini hazırlayıp yetiştireceğim’ diyordum. O süreçte birileri şikayet ediyordu. Ben sana istihdam getirmeye çalışıyorum. Benim derdim başka bir şey değil. Bugün sokakta çok ciddi derecede işsizliğimiz var. Bu yönetimin en başarısız olduğu konu işsizlik. Siz diyeceksiniz ki işsizlik belediyenin sorunu değil. Hayır belediyenin sorunu. Şöyle bir soru yöneltmek istiyorum. ‘Yomra’ya huzur geldi’ iddiasına ne diyeceksiniz?

Ben ona katılmıyorum. Yomra Belediye Başkanı seçildiğimde geçmişte konuşmadığımız ağabeylerimiz, arkadaşlarımız da dahil hepsini tek tek ziyaret ettim. Belediyenin kapısını ağzına kadar açtım. Cep telefonumu 24 saat kapatmadım. Her arayan ulaşıyordu. Yomra’da bir huzur vardı. Benim iddiam şu; o huzur kayboldu. Huzur gelecek diyenler Yomra’nın huzurunu kaçırdı. Korumayla, onla bunla bu işler olmaz. Bizi buralara Yomralılar seçmiştir. Bizi Yomralılar gereğinden çok daha fazla korurlar.
Dönelim siyasete. Adaylar belirlendi. AK Parti’den adaylık teklifi beklediniz mi?

Tabiki, son dakikaya kadar benim ismim birinci sırada üst masadaydı. Ben 15 yıl belediye başkanlığı yaptım. Yapılan saha anketlerinden birinci çıkan bendim. Beklentim vardı. Açıklamadılar. Canları sağ olsun. Açıklanan arkadaşıma da, şu anda göreve devam etmek isteyen arkadaşıma da başarılar diliyorum.

Aday mısınız? Başarı dilediğinize göre aday mısınız?

Aday açıklandıktan sonra, özellikle AK Parti cenahı ve muhalefet cenahından gece 12’den dün akşam yarı geceye kadar 1000’in üzerinde telefon aldım. Hepsini de cevaplandırmaya çalıştım. Gece 1.30 gibi bitirdim. Mevcut aday arkadaşımızı kamuoyunun benimsemediğini düşünüyorum. AK Parti tabanından gelmiyor veya o formata uymuyor. AK Parti tabanı bu arkadaşı benimsemiyor.

Siz de AK Parti tabanından gelmediniz ama 2 dönem AK Parti’den belediye başkanlığı yaptınız.

Ben yapı olarak muhafazakar bir tabandan geliyorum. Onun için kolay adapte olurum. İşin doğrusu şu. Yaklaşık 2.5 yıldır ilçe başkanı ve yönetimi olarak görev yapıyorlar. İktidar partisinden milletin beklentisi çok fazladır. Bu süreç zarfında da insanlara çok fazla dokunamadı, yardımcı olamadı. Yeterli tecrübesi yoktu. Ben hala her sabah işyerime gelirim. Hastaydı, ameliyattı, randevuydu, Başbakanlık müşavirliğimden beri kalan kadrolarla irtibatlar kurarım. Onun için bu adaylık yerine oturmadı. Ben halktan aldığım intibayı söylüyorum. Yarın sahaya çıktığımızda hep beraber göreceğiz.

Sahaya çıktığımızda dediğinize göre, sahaya çıkmaya hazırlanıyorsunuz.

Orayı konuşuyorduk üstüne laf geldi ve değiştirdik. Vatandaşın yoğun bir baskısı var. Biz bir gruptuk. Şimdi iki grup karşımıza çıktı. Bu iki grup geçmişte birbirini desteklemiş ve oy vermişler. ‘Bizi iki benzemeze mahkum etme. Çık beraber yürüyelim’ diyorlar. Ben de karar aşamasındayım. Sanıyorum hafta sonu bütün gruplarımızla görüşmelerimizi yapıp bir karar vereceğiz. Ama halkın eğilimi bizim aday olmamız yönünde. Bunu da AK Parti Genel Merkezinin yapmış olduğu anketlerde gördük.

Yomra için özel bir proje mi hazırladınız?

Bütün vatandaşlarımla helalleşmek ve kucaklaşmak niyetindeyim. Kaybolan huzuru geri getirmek istiyorum. Şuan Yomra’da bir ötekileştirme, ayrımlaşma ve huzursuzluk söz konusu. Huzuru Yomra’ya getireceğiz. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Geçmişte olduğu gibi hizmet bazında her vatandaşımızın talebi başımızın üstündedir. Yomra’da çok ciddi derecede işsizlik sorunu var. Bu arkadaşlarımızın hiçbirisi bu sorunu çözemez. Birisi 2 buçuk yıldır iktidar partisinin ilçe başkanı, işe koyduğu Yomra’dan 10 tane adam gösteremez. Birisi de 5 yıllık belediye başkanı tek bir istihdam projesi yok. Elimde 300 kişilik istihdam projem var. Ben Yomra’nın işsizlik problemini çözeceğim. İnsanların hayır duasını alacağım. Kimseyle kin, nefret, ötekileşme gibi bir düşüncem yok. Helalleşmeye geliyoruz. İşsizlik sorununu çözeceğiz. Bembeyaz bir sayfa açacağız.

Teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum.

Ben teşekkür ediyorum.

26 Oca 2024 - 09:40 -

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.

04

Bayrak - Mustafa başkan Yomra belediyesinin bütün mal varlıklarını sattı.butun daireleri ,Shell petrolün yerini, kasustun de vatandaş tarafından hibe edilmis olan saglikocagini düğün salonunu yaptırdığı kişiye bedavaya sattı ama bağış yapan mal sahipleri satışa itiraz edip şerh koydurdu....kasustunde villaların yanındaki yeni parkı sıfır tenzilatla adamına yüksek kâr getirisiyle verdi...düğün salolunu Oflu bir iş insanj a sattılar ama devir veremediler.meclis üyesi Rasim in sürdüğü araba bile Oflu iş insanjn üstüne kayıtlı.hertaraf satıldı adamlarına talan edildi...İbrahim başkan ne bir çöp sattı nede fazla bir borç bıraktı enazindan...akparti seçmeni de suanki adayın geçen dönem iyi partiyi desteklediğini biliyor ve akpartiye oy vermiyecek.hodri meydan

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 26 Ocak 17:32
03

Ahmet - Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı. AKP ile seçim kaybeden ne zaman seçim olan olmuş.

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 26 Ocak 15:50
02

Serkan Alemdar - Senden sonra niye maliye gelsin. Muhalefetemi düştü akp. Çocuklarının bindiği bmv mersolarin kaynağı ne. Sen emekli devlet memuru degilmiydin.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 26 Ocak 15:34