banner114

Beşiktaş Reina gece kulübü katliamı bir terör eylemidir ve lânetlenesi bir saldırıdır. Saldırının bir eğlence merkezine yapılmış olması, mekân farklılıkları duygularımızı farklılaştıramaz. Bir düğüne, alışveriş merkezine, cami cemaatine veya sokaktaki topluluğa yapılan saldırı nasıl lânetlenmesi gerekiyorsa eğlence merkezine yapılan saldırı da aynı oranda lânetlenmelidir. Terör Türkiye’ye saldırıyor. Kâh istasyonlara kâh mitinglere kâh düğünlere kâh eğlence merkezlerine… Ülkemiz ve milletimizin tek bir ferdine yönelik her saldırı aynı oranda lanetlidir.

***

Reina özel olarak seçilmiş bir hedeftir. Terör, Türkiye’yi vururken dünyaya farklı mesajlar vermek istemiştir.

1- Terörü yönlendiren merkez, hedef seçtiği insanların yarıdan çoğunun yabancı olduğunu bilmektedir.

2- Yılbaşı eğlencesini hedef alarak eylemin dünyada daha çok konuşulmasını amaçlamıştır.

3- Yılbaşı gecesi eğlencesini vurarak dinî bir hassasiyet ekseninde dünyadaki radikallere şirin gözükmeyi ve taraftar çekmeyi planlamıştır.

4- Türkiye’ye ‘Sen beni El Bab’da vurursan ben de seni İstanbul’da vururum.’ mesajı vermek istemiştir.

5- Türkiye’ye ‘Ne kadar önlem alırsan al, canlı bombalarımı ne kadar yakalarsan yakala ben bir yolunu bulur ve vururum.’ demiştir.

***

Buraya kadar ki analizlerimiz hep makul düşünce çizgisiyle ve IŞİD çevresinde üretilebilecek tezlerdir. Bir de kafaları kurcalayan sorular ve alınamayan cevaplar vardır. Analizimizi Türkiye’nin ABD ve Avrupa eksenli taşeron örgütler aracılığıyla hedef alındığını unutmadan yapmalıyız. Yani saldırıların tek başına terör örgütlerinin amaçlarına hizmet etmediğini, ABD’nin de böyle istediğini hep hatırlamalıyız. Bu görüş bir ayrıntı değil terörle mücadelede bilâkis esaslardan biridir. “ABD Türkiye’yi terör saldırılarıyla dize getirmek istiyor.” Mesele budur.

***

Esası göz ardı etmeden kafamızdaki soruları çeşitlendirelim…

1- IŞİD örgütünün Reina saldırısını planlayacak bir iradesi hâlâ var mıdır?

2- IŞİD’in hâlâ bu kadar önleme rağmen kalaşnikoflu ve bu denli soğukkanlı bir teröristi İstanbul’da saklayabilecek organizasyonu kalmış mıdır?

3- IŞİD canlı bomba bulabilir. Lâkin 40 kişiyi katledip 60 kişiyi yaralayan ve tam bir profesyonel görüntüsü çizen bir teröristi kolay bulabilir mi? Bulsa bile niçin IŞİD’in geleneği olarak bilinen intihar yolunu denememiş, kaçmayı başaran bir yol izlemiştir!.. Eylem sanki Büyükelçi suikastı gibi profesyonel ellere sipariş verilmiş ve yürütülmüştür. Terörist her şeyi bilmekte ve tam bir profesyoneldir.  Katliamın ardından elbise değiştir§ecek kadar da soğukkanlı...

4- IŞİD veya yabancı örgütler… Bir yılbaşı gecesi… Reina gibi dünya tarafından ismi bilinen bir mekân… Çoğunluğu yabancı uyruklu insan… El Bab’da her gün onlarca IŞİD’li öldürülürken… Bizim devletin aklı böyle bir saldırıyı neden ihtimal dâhiline almamıştır?

5- Yoksa devlet IŞİD teröristlerini eylem yapamayacak hâle getirirken IŞİD’e destek veren yabancı istihbarat elemanlarını hesaba katmamış mıdır?

6- 15 Temmuz darbesini destekleyen Obama bugüne kadarki saldırılarda böylesi duyarlılık göstermezken… Reina saldırısını… Ve üstelik tatildeyken… Bu kadar çabuk… “Yardım edelim.” diyecek kadar hassasiyetini nasıl yorumlamalıyız?

 

Adı ister PKK ister YPG ister IŞİD olsun… Hedefleri ister cami ister kilise ister AVM ister eğlence merkezi olsun… Terör terördür. Terörist de terörist… Unutmayın, köpekler birbirine benzer. Ve bu köpekleri üzerimize gönderenler bu milleti yenemeyecektir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.