banner114
banner146

Büyükşehir’in yaptırdığı Yalıncak Plajında elektrik direğine yaslanan 20 yaşındaki genci elektrik çarptı. Genç hayatını kaybetti.

Halbuki bizim başkan, Yalıncak Plajını vizyon projesi olarak gösteriyordu. “İşte Yalıncak, İşte Ganita” diye sözde ozanlara yazdırdığı yağcılık şiirini partisi içinde paylaşıp “Bakın halk nasıl beğendi” demeye getiriyordu. İşin gerçeği ise çok farklı. Tuttuğu her şey elinde patlıyor. Öylesine liyakatsiz ve ehliyetsiz bir kadro ile çalışıyor ki yaptıklarının sonuçlarıyla yalnızca paramızı götürmüyor. İnsanlarımız canlarıyla ödüyor!..

Kadrosunu liyakat üzerine değil… Gizlilik ve güvenlik üzerine oturtunca “işini bilen ve iyi yapan” değil, “işinde gizliliği önemseyen ve sır tutan” elemanlar istihdam etti. Ortaya çıkınca anlayacağız. Yalıncak Plajında 5 direkteki elektrik akımına rağmen buranın geçici kabulünü hangi elektrik mühendisi ve hangi daire başkanı kabul etti? Kaç firma el değiştirdi.

***

Trabzon plajda yaşanan şok ölümle çalkalanırken Büyükşehir Belediyesinden isimsiz bir açıklama geldi. Biz Büyükşehir’i yöneten eski valinin nasıl soruşturma yaptığını ve yaptırdığını iyi biliyoruz. İki yıl geriye gidiniz. Alkollüyken gece yarısı nereden döndüklerini belli olmayan TİSKİ Genel Müdürü ve Danışmanlarının yaptığı trafik kazasını da soruşturmuştu. Sonra ne yaptı biliyor musunuz? O kazaya adı karışanlardan birini Daire Başkanı yapmıştı. Dolayısıyla “Ayinesi iştir kişinin. Lafa bakılmaz” atasözünü hatırladık ve hatırlatıyoruz.

Yalıncak Plajındaki ölüm olayı sonrası Büyükşehir Belediyesi hayatını yitiren Mustafa Uzun’un Çubuklu köyünde taziye çadırı kurmuş. Ailenin gönlünü yapmak önemli. Dileriz aile ile helalleşme gerçekleşir. Zira olayın gerçek boyutu ancak Cumhuriyet Savcılığının başlattığı adli soruşturma aile ortaya çıkabilir. Savcılık böyle bir soruşturma ile kamuoyuna güven vermeli ve sonuca gitmelidir.

Olay ‘Taksirle adam öldürmek’ olayıdır. Yani bilmeden-istemeden adam öldürmek kapsamına girdiği için Cumhuriyet Başsavcılığının resen açtığı davayı beklemek gerekir. Bakalım savcılık bu olayı tam olarak aydınlatabilecek mi?

***

Yalıncak Plajında meydana gelen elektrik çarpması olayı hepimizin veya herkesin çocuğunun başına gelebilirdi. Veya yarın bir başka ihmal farklı bir ölümle sonuçlanabilir. Hal böyle olunca, varsa ihmal tüm ayrıntılarıyla açıklanmalı, kamuoyu doğru biçimde aydınlatılmalıdır. Özellikle STK’nın bu konuda duyarsız davrandığını gözlemliyoruz. ‘Bana ne?’ türünden bir duyarsızlık izliyoruz. Mesela, Elektrik Mühendisleri Odasının bu konudaki tavrı merak konusuydu. EMO, bir heyet görevlendirip kamuoyunu aydınlatabilirdi. Zira yaşanan olay bu şehirde yaşayan herkesin başına gelebilirdi. Ancak EMO Başkanı topu mevzuat hazretlerinin üzerine attı. “Güncel mevzuat, teknik şartname ve uygulama esaslarına göre tesis edilmesi ve periyodik bakımlarının yapılması güvenli ve güvenilir elektrik hizmetinin verilmesini sağlamaktadır” dedi. Sonra da adli ve idari soruşturmanın zaten devam ettiğini kaydetti.

***

Son olarak 20 yaşındaki evladını toprağa veren H. İbrahim Uzun’un ilk sözlerini paylaşmak istiyoruz... “Denizde boğulsa hadi neyse!.. Kaçak var diyorlar. Burada bir ihmal mi var? Kişi ya da kurum… Kim suçluysa sonuna kadar takipçisi olacağız.” Acılı baba şimdilik bu kadar diyebildi.

Trabzon’un Yalıncak bölgesinde Büyükşehir Belediyesinin vizyon projesi iddiasıyla yaptırdığı plajda 5 elektrik direğinde elektrik kaçağı varmış. Halka açık bir alanda böyle bir durum nasıl izah edilebilir? O plaja çoluk-çocuk herkes giriyor. Çok daha vahim bir sonuçtan Allah korumuş. Hem ailesine başsağlığı dileklerimizi iletirken hem de Trabzon halkına ‘geçmiş olsun’ diyoruz.

***

Dünkü günebakış Gazetesi manşetinden yayınladığı haberinde Muhtarlar Federasyonu Başkanı ve 18 ilçenin muhtar derneklerinin başkanlarından bazılarının konuşmalarına yer verdi. Başta Federasyon Başkanı olmak üzere muhtarlar Büyükşehir Belediyesini topa tuttu. Suçlamalar AK Parti teşkilatı ve Büyükşehir camiasında şok etkisi yarattı. Toplantıyı düzenleyen iş insanı ve AK Parti Eski Milletvekili adayı Vehbi Koç, yaşanan bu gelişmeler üzerine yazılı bir açıklama gönderdi. Açıklamanın yalnızca bir bölümüne itirazımızı kaydetmeliyiz. Koç diyor ki; “Toplantının ana muhtevası şehrimiz için neler yapabiliriz konusuydu. Fakat sadece eleştirel konuların ön plana çıkmasına üzüldüm.”

Toplantının ana muhtevasının ne olduğunu biz bilmiyoruz. Zira muhtarlar bu yazılanlar dışında hiçbir şey konuşmadı. Yani, “Muhtarlar farklı şeyler de konuştular da biz eleştirileri öne çıkardık” gibi bir durum söz konusu değil. Muhtarların tüm konuşmalarını kelimesi kelimesine yazdık. Ancak iş insanı Koç’un muhteva olarak belirledikleri gündem oluşmadı. Toplantıda neler konuşulduysa eksiksiz onlar yazıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Akıncı 4 hafta önce

Sözün bittiği yer, bu adam Zorluoğlu, besmelesiz, hayırsızzz…Allah(c.c) hayırsız işlerinin faturasını önüne koyuyor, kurtulma şansı yok, çünkü çok ah aldı, alıyorda.. Böyle Şehir yönetilmez, böyle Şehr-emini olunmazzzz. Bu emin kişi değil.. Olsa, olsa Trabzon haini, Trabzon’a ihanet ediyor!….

Avatar
Hasan 4 hafta önce

EMO başkanı şirkette müdür nasil ilgilensin onunda bu iste suçu vardır. Sirket sadecee parayı dusunmicek uygunumu onu kontrol edecek