banner114
banner146

Haftanın Sözü

“ Hiç kimse yumrukları sıkılıyken net düşünemez.”

 George Jean Nuthar

Haftanın Açıklaması

Üzgünüm, sinirliyim. Bu oyuna odaklanacaksın. Bu oyun duyguların ve kahramanlıkların oyunu değil, o anlamda da sinirliyim. Oyunu ele almışsın ve puan kaybediyorsun, 5 haftadır. Trabzonspor forması ağırdır ve hedefe oynayacaktır. Hedefi yakalamak üzereydik. Önümüzdeki sene hedefi yakalamak için koşacağız ve anları doğru oynayacağız”

Abdullah Avcı (Trabzonspor Teknik Direktörü)

Parmak olayı ve gerçekler

Trabzonspor’da galibiyetsiz günler devam ederken, Abdülkadir Parmak’ın Abdullah Avcı tarafından kadro dışı bırakılması keyifleri iyice kaçırdı. Olay malum; Galatasaray maçında Abdülkadir Parmak ısınmaya devam ederken, orta alana iki (Kamil Ahmet ve Flavio) toplamda 4 oyuncu değişikliği gerçekleşince Abdülkadir Parmak, “Bana ihtiyaç kalmadı, hoca beni düşünmüyor” diyerek ısınmayı bırakıp, kendi kararını kendi vererek tribüne çıkıyor. Ne kadar masum bir düşünce denirse densin, bir profesyonel futbolcunun bu tür bir kararı kendisinin vermesi, en basit tanımla disiplinsizlik. Ancak bu kadar bir gelişme bir oyuncunun biletini kesmek için yeterli mi derseniz orada biraz düşünmek lazım. Abdullah Hoca, biraz da 90 artı 6’da yenilen golün öfkesiyle bu kararı almış gibi görünüyor. Ceza kesme konusunda haklı mı? Haklı. Ancak ceza biraz ağır olmuş. Profesyonel futbolculara verilecek en büyük ceza onları, birkaç maç oynatmamak, prim almalarına engel olmak ve maddi ceza olmalı. Disiplin, gözdağı derken takım içinde bir küskünler ordusu oluşturmak sonradan çözülmesi zor sorunların işareti olur. Ayrıca bir konu daha var. Bu durumu Nwakaeme veya Vitor Hugo yapsa aynı keskinlikte bir karar verecek miydi Abdullah Hoca sorusuna da olumlu yanıt bulmakta zorlanıyorum.

Tabi işin bir başka tarafı daha var. Hoca Abdülkadir’i gelecek sezon takım planlamasında istemiyorsa o zaman durum ayrı. Çağırırsın yanına, gelecek sene yoksun dersin olur biter. Tıpkı Pereira da olduğu gibi… Bugüne kadar Avcı’nın Diabate, Bilal Başaçıkoğlu, Stiven Plaza ve Pereira kararları vardı kadro dışı bırakılan. Şimdi 5. İsim oldu Abdülkadir Parmak. Ancak öğrendiğim kadarıyla yönetim bu kararı henüz onaylamadı. Hatta bu konuda Avcı ile bir ortak yol bulma çabası içine girecek. Sonuç ne olur bilmek zor. Bir taraftar katı bir tutumla Abdullah Avcı, diğer yerde Başkan Ahmet Ağaoğlu… Ortada bir hata var kesin ama ağır da bir karar olduğu gerçek. Son bir sözle bitirelim yazıyı; “Öfkeliyken verdiğiniz karar sonradan en çok pişman olduğunuz karar olacaktır.”

Nerdesin Trondsen?

Büyük umutlarla sezon başında Trabzonspor’a transfer oldu. Hem sol kanadı hem de sol orta sahayı kapatacağı hesabı yapıldı. Futbolcu için şanssız diyeceğimiz bir sakatlık yaşadı ve 10 Eylül’de ön çapraz bağlarını kopardı. Bunun adı şanssızlık, burası kesin. 6 ay sahalardan uzak kalacağı kulüp doktorları tarafından açıklanan Trondsen tam 7 ay 15 gündür sahalardan uzak. Son gelen bilgiler takımla birlikte çalışmaya başladığı doğrultusunda. Ancak tahmin edilen süreden daha uzun bir sakatlık neden oldu bunu anlamakta zorlandım. Neden mi? Malum Abdülkadir Ömür, 19 Ocak’ta sağ ayak bileği fibula kemiği kırıldığında doktorları tarafından sezonu kapattığı açıklanmıştı. Aradan geçen üç ayda Hatayspor maçıyla Abdülkadir Ömür sahalara döndü, hatta Galatasaray maçında da forma giydi. Bir tarafta üç ayda dönen bir Abdülkadir Ömür, diğer yanda 7.5 ayda dönemeyen bir Trondsen. İnsanın aklı karışıyor doğal olarak. Yine de hiçbir futbolcunun sakatlık yaşamamasını dilerken, şu Trondsen’i oynarken bir görsek iyi olacak diye düşünüyorum.

Özcan Trabzonspor’un gündeminde

Transfer dönemine doğru adım adım ilerlenirken, büyük kulüplerimiz yeni sezon kadrolarını kurmak için güçlü adımlar atmaya devam ediyor. Doğal olarak gündemdeki, gözde oyuncular 4 büyük kulüp arasında bir yarışın oluşmasına neden oluyor. İşte bu isimlerden biri de Eskişehirspor’la olan sözleşmesini ligin bitimine 3 hafta kala fesheden Mehmet Özcan. Uzun zamandır özellikle Galatasaray ve Beşiktaş’ın da gündeminde olan oyuncuyu Trabzonspor da transfer edip, gelecek yıl orta alan yarışının içine onu da katmak istiyor. Mehmet Özcan bir alt ligin dikkat çeken oyuncaları arasında ön sırada yer alıyor. Kalitesi ile son iki yıldır önemli işler yapan Mehmet Özcan ayrıca sadece Türkiye’den değil Fransa’ndan da teklif almış ancak Eskişehirspor bırakmamıştı. Şimdi bonservisi elinde olduğu için bir fırsat transferi olarak kaçırılmaması gereken bir oyuncu. Bakalım bu yarışta 3 büyüklerden hangisi Dorukhan gibi geleceğin yıldız adayı olan Mehmet Özcan’ı transfer edecek.

Nwakaeme mi sistem mi?  

Bordo-mavili takım için özel bir önem arz ediyor Nwakaeme performansı. Ancak son haftalarda oynadığı futbol geçmişte bıraktığı izleri ciddi olarak silmeye başladı. Trabzonspor için en değerli oyuncu olan, hatta bordo-mavili takımda tavan rakam onun aldığı ücret üzerinden belirlenen Nwakaeme’nin performansı ne teknik ekibi, ne de Trabzonspor camiasını tatmin ediyor. İşin dedikodu tarafına girmek istemiyorum. Para konusunda kriz yaşandığı türünden iddiaları dikkate almak istemiyorum. Ancak bir oyuncunun performansının bu kadar gerilemesinin nedenini de incelemek lazım. İşin teknik tarafına batkımızda daha önce elde ettiği özgürlüğü kullanamaması, kafasının hep defansif aksiyonlarda olması gibi nedenler alt alta sıralanabilir. Buna karşın sebep ne olursa olsun, takımın ofansif gücü Nwakaeme’nin 10 maçtır gol atamıyor olması kabul edilir bir gerçek olamaz. Sistem takımı düşüncesini her daim seslendiren ve sisteme değer veren Abdullah Avcı için bu bağlamda Nwakaeme için karar verme durumu ortaya çıkarsa kesinlikle şaşırmam.

 Hoesseini kalıyor mu, gidiyor mu?

Kelimenin tam anlamıyla bir bulmaca oldu Housseini’nin durumu. Menajeri Alireza Paykan bir yandan takım arıyor, Yunanistan’da pek çok kulüpler dirsek temasına geçiyor, diğer yandan Trabzonspor’la iletişimi koparmıyor. Hatta son olarak yönetimle anlaştığını açıklayarak yeni bir gündem oluşturdu. 850 bin Euro’ya üç yıllık anlaşmayı gerçekleştirdiğini vurguladı. İşin bir de Abdullah Avcı tarafı var. Hocanın bu konuda net bir karar vermediğini yazabiliriz. Çünkü hem yabancı tercihi, hem de ilk 11’de oynaması garanti olmayan bir oyuncu. Hal böyle olunda Housseini konusunda sezon sonunu beklemek daha doğru olacak. Çünkü Edgar’a gelecek cazip bir teklif olursa Housseini konusu farklı bir boyuta gelebilir. Bence orada önemli olan Vitor Hugo. Savunma lideri Hugo olduktan sonra Housseini de yanında oynar. Ancak yedek stoper yerine yerli stoper arayışının da sürdüğünü vurgulayalım. Sonuçta Housseini için beklemek gerekiyor.

Büyük fırsat kaçtı

Aslında büyük bir fırsat yakalamıştı Trabzonspor. Belki şampiyonluk kelimesini seslendirmek çok iddialı olurdu ama Trabzonspor ilk üçe girme konusunda daha iddialı bir duruma gelebilirdi. Peki, neden olmadı? Son 5 maçta kaybedilen 10 puan mı desek, son 8 maçta kazanılan 9 puan mı?

Bunları da bir kenara bırakalım, gelelim son iki maça. Bordo-mavili takımın son dakikalarına önde girdiği Hatayspor ve Galatasaray maçlarına. Galatasaray’ın halen 66, Trabzonspor’un 60 puanı var. Son iki maçta Trabzonspor’a 4 puan ekle, Galatasaray’dan bir puanı düştüğün zaman arada kaldı sadece bir puan. Doğal olarak o öyle olsa, bu böyle olsa demekle olmuyor diyenler olacaktır. Ancak Trabzonspor’un golleri maçlar biterken yemesi bize bu hesabı yaptırıyor.

Tabii bir de neden sorusunun yanıtını bulalım. Gerek Hatay maçı, gerekse Galatasaray maçında bordo mavili takım ne zaman oyunu tutmak için Kamil Ahmet ve Flavio gibi oyuncuları sahaya sürüyor, son dakika gollerine engel olamıyor. Bu konuda Abdullah Avcı’nın “Eldeki malzeme bu” sözüne vereceğim bir yanıtın olmadığını vurgulamam gerekiyor.

Edgar mı para mı?

Ligin en iyi stoper ikilisi diye bir anket yapılsa büyük bir çoğunluk oyunu Vitor Hugo-Edgar Ie’ den yana kullanır. Gerçekten mükemmel bir uyum içinde oynuyorlar. Arkalarında Uğurcan gibi iyi bir kaleci, Berat Ayberk Özdemir gibi verimli bir ön libero olunca kolay geçit vermeyen bir iskelet oluyorlar. Bakasetas iskeleti tamamlayan oyuncu olarak kabul görür ama bu ortadan geçen uzun iskeletin santraforunun olmadığı gerçeğini yazalım. Bu iskelet ne kadar sağlam olursa o takımın kalitesi ve gücünün yukarı çıkacağı bir gerçek. Bu nedenle o pozisyon oyuncuların yerlerini fazla oynatmamak, o iskeletten oyuncu kaybetmemek çok değerli. Hele önünüze şampiyonluk gibi bir hedef koyduysanız… İşte bu nedenle Trabzonspor’un; “Vitor Hugo ve Edgar tekliflerine kapalıyız “ düşüncesini çok yerinde ve doğru buluyorum. Vitor Hugo’nun ne kadar doğru isim olduğunu burada yazdığım transfer öncesi yazılardan okuyucularım unutmamıştır. Yusuf Yazıcı bonusu olarak gelip,  onun yanına monte edilen Edgar’da boşluk dolduran değil, yerine dolduran oyuncu olarak Trabzonspor’a bir ağırlık koydu. O Edgar’ın menajerine eylül ayında, bir takım bul oyuncuna dendiği hafızalarımda. Şimdi gelinen noktada bozulmaz ikili olmaları isabetli bir karar. Doğal olarak futbol endüstrisi acımasız ve para çok kritik kararların olumsuz verilmesine neden oluyor ama Edgar için isteyen takımların vermeyi düşündüğü 3 milyon Euro bana göre hiçbir şartta kabul edilecek bir rakam değil. Çünkü yerine aynı ücretle, aynı kalitede oyuncu koymak hiç kolay olmayacaktır.

Avcı’nın telefon diplomasisi

Trabzonspor teknik direktörü Abdullah Avcı yeni sezonda etkili ve alternatifli bir kadro kurmak için telefonu elinden düşürmüyor. Kadrosunda görmek istediği özellikle nazının geçeceği, birlikte çalıştığı oyuncuları bizzat arayarak, gelecek sezon ilişkin planını ve amaçlarını anlatıyor. Bu sezon alternatifsizlik nedeniyle pek çok maçta istenmeyen puanlar kaybeden Avcı’nın bu bağlamda temas kurduğu oyuncuları arasında Edin Visca, Efecan Karaca ve Cengiz Ünder gibi isimler var. Ayrıca bonservisi elinde olan Kenan Karaman’ı ikna için onunla da görüştüğü biliniyor.

Sonuçta Abdullah Avcı, bu görüşmeleri yapıp, son noktayı koyması için konuyu yönetime pas ediyor. Tıpkı devre arası transferlerinden bazılarında olduğu gibi… Yönetim de bu konuda elinden gelen çabayı gösteriyor. Yönetimin sezon başında yaptığı Diabate, Stiven Plaza, Afobe transferlerini hatırlayınca bu işleyişin ne kadar doğru olduğu yazmama bilmem gerek var mı?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.