banner114

Sosyal Devletin, öğrencinin eğitim, öğretim ve barınma gibi ihtiyaçlarını karşılamak gibi mükellefiyeti vardır. Öğrenmenin yaşı yoktur ve öğrenci her yaşta öğrencidir. Bunun içindir ki İslam, hayır işlerinde öğrenciye desteğe çok özel bir önem yüklemiştir.

Türkiye’de öğrencilerin barınma sorunları her dönem gündeme gelmiştir. 2002 yılında 180 bin olan KYK yatak sayısı, bugün 700 bin rakamlarına ulaşmıştır. Tahminen 150 bin öğrenci de vakıf yurtlarında barınıyor. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) ve Vakıf yurtları dışında ise yaklaşık 250 bin öğrenci ise özel yurtlarda kalıyor. Evlerde kalan öğrenci sayısı ise 6 milyon civarında... Bu genel girişi ele aldıktan sonra Özel Yurtlarla ilgili bazı değerlendirmeler yapmak istiyoruz.

***

AK Parti hükümetinin öğrenci politikası gerçekten takdir edilecek cinsten. Öğrenciye verilen burs bir yana, konaklama sorununa müdahale başlı başına mükemmel… Bir yandan yeni yurtlar yapılırken, diğer yandan kiralama yöntemi ile barınma sağlanıyor. 700 bin yatak sayısı büyük olaydır. Vakıf yurtları ise hiç şüphesiz fakir öğrenciler için başlı başına anlam ifade ediyor. Geriye özel öğrenci yurtları kalıyor. Ne yazık ki AK Parti bu başarısından şimdi yeni bir başarısızlık çıkarmak istiyor. Anlatalım… 2016 yılına kadar… Yani 15 Temmuz darbe sürecine kadar yurt politikasına da FETÖ yön veriyordu. Öyle ki, ruhsatsız yurtlara FETÖ yurtları öncülük ediyordu. FETÖ’nün bir tek yurdunun bile ruhsatı yoktu. Hal böyle olunca her taraf denetimden uzak, ruhsatsız yurtlarla dolmuştu. Örnek verecek olursak, 2010 yılında Gümüşhane’de çok sayıda yurt olmasına rağmen ruhsatlı ilk yurdu (Gümüşyurt) biz kurduk. FETÖ’nün belki 3 bin kapasiteli yurtlarının hiçbirinin ruhsatı yoktu. Yoktu çünkü ruhsatlı yurtlar, kalan her öğrencinin kimlik bilgilerini Emniyete ve Milli Eğitime vermek zorunda. FETÖ bu nedenle ruhsat almayarak yurtlarında kalan tek bir çocuğu bile bildirmedi.

15 Temmuz sonrası özel yurt yönetmeliği önemsenerek müdahale edildi. Doğru bir adımdı. 2019 yılı sonuna kadar ruhsatsız yurt kalmayacak!.. Hal böyle olunca özel yurtlar da ruhsatla denetim altına alındı.

***

Özel Yüksek Öğrenim yurtlarının her türlü denetim altına alınmasına rağmen hükümet garip bir biçimde bu yurtlardan rahatsız!.. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘2023 yılına kadar KYK da kalan öğrenci sayısını 1 milyona çıkartacağız’ diyor. Cumhurbaşkanımız demiyor ama bu yol haritasında vakıf yurtları da var. Yani Özel yurtları, vakıf yurtlarıyla tasfiye etmek… Nasıl?.. Hükümet vakıf yurtlarında kalan her öğrenciye aylık 600 TL yemek ve barınma ücreti ödüyor. KYK’da zaten tüm masrafları devlet karşılıyor. Hal böyle olunca bir yandan KYK yurt sayısı artırılıyor, diğer yandan vakıf yurtları yaygınlaşıyor. Bugünkü ekonomik koşullarda belki 2-3 yıl KYK yeni yurt yapamayacak. Lakin vakıf yurtları üzerinden özel yurtlar büyük oranda öğrenci bulamayıp kapanacak. Özel yurtlarda kalan çocuklar genelde velilerin vakıf yurtlarına vermediği çocuklar. Peki o zaman!.. Özel yurtlar kapanırsa 250 bin kişilik bu boşluğu kim dolduracak? Apartlar… Ruhsatsız, denetimsiz, kızlı erkekli apartlar… Tıpkı Trabzon’da Kalkınma ve Söğütlü bölgesinde yaşandığı gibi… Hükümet yanlış yapıyor.

***

Türkiye’de 300 civarında özel yurt sahibi bir araya gelerek TÜYİSEN (Tüm Yurt İşverenleri Sendikası)nı kurduk. Yüksek Öğrenim Yurtları politikası konusunu Ankara’da hükümet çevrelerine ve siyasilere anlatmaya çalışıyoruz. Bizim de aralarında bulunduğumuz TÜYİSEN kurucuları olarak önce KDK Başkanı Av. Şeref Malkoç’u ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunduk.  Ardından hükümet kanadını, önceki gün de muhalefet kanadını bilgilendirdik. AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı’dan sonra MHP Grup Başkanı Erkan Akçay, İYİ Parti Grup Başkanı Yavuz Ağıralioğlu ve CHP Grup Başkanı Engin Özkoç heyetin önceki gün ziyaret ettiği siyasetçiler oldu. Görüşmelerde, Gençlik Spor Bakanlığı’na devredilmesi gündemde olan Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurtları ile ilgili çıkarılacak yeni yasalar konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu.

Bütün bu ziyaretlerde TÜYİSEN kurucularına destek ve ilgisini esirgemeyen; KDK Başkanı Av. Şeref Malkoç, AK Parti milletvekili Av. Salih Cora, CHP milletvekili Ahmet Kaya, İYİ Parti milletvekili Hüseyin Örs ve MHP İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım’a yürekten teşekkür ederiz.

TÜYİSEN kurucularının CHP Grup Başkanı’nı ziyaretinde heyeti yalnız bırakmayan ve konuya yoğun hassasiyet gösteren Ahmet Kaya’nın duyarlılığını ayrıca ifade etmek isteriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.