banner114
banner146
banner122

Her sene Yeni yıl diye diye kamu hep kendi kendini kandırdı… Yeni yılı gönderen Yüce Allah’ın rızasını kazanacak, beşeriyeti kurtaracak, mutlu edecek bir şey yapılmadı. Yeni nesillere örnek gösterilecek bir şey yapılmadı. Eğitim öğretim, talim-Terbiye, alış veriş, hareket ve bereket, sağlık ve Selâmet her şey durakladı. Ne var ki öyle kalacak değil, yeni yıl karşılamak, eski yılı uğurlamak ancak yapılacak hizmetlerle belli olur. Ömürler doluyor. Yıllar geçiyor. Sadece laf ve palavra sorun çözmüyor.

Şehircilikten sorumlu olan tüm birimler elden gelen her hizmetlerini gerçekleştirmelidirler. Trabzonlu bir araştırmacı yazar olarak Yeni yıla atfen bu konuda hatırımıza gelenleri maddeler halinde özetlemek istedim. Şöyle ki:

1-2021 yılı içeresinde Trabzon Treni ve Demir yolu mutlaka proje olarak gündeme gelmeye ve uygulanmaya başlamalıdır. Çünkü: Roma’dan Pekine giden ve Trabzon’dan geçen eski İpek yolunun yerini alacaktır. Fakat Cumhuriyet Treni bile halâ Trabzon’a gelemedi. Bu şehrin yöneticileri ve milletvekilleri yok mu? Atatürk’ün Demiryolu vasiyetini muhtev î 1924 tarihli TRABZON NUTKU bile halâ bu şehirde meydandaki heykelinin yanına Atatürk meydanına takılamadı. Trabzonspor panosunun önünde hatıra çektiriliyor da Osmanlıca tarihi nutkun önünde çektirilemez mi?

2-Uzunkumdaki Gülcemal Projesi tamamlanmalı ve oradaki koku yok edilmelidir. Buradaki arıtma tesisleri de devreye konmalıdır.

3-Trabzon Şehir Hastanesi de lafta kalmamalı, İnşaatı başlatılmalıdır. Türkiye’nin diğer şehirlerinde söz verilen şehir hastanelerinin çoğu hizmete girmiştir basındaki haberlere göre. Trabzon şehir hastanesi neden gecikti?

4-Trabzon Ordu Kardeşlik ve Muhacirler Anıtı ve töreni taraflar arasında projeli olarak mutlaka sonuçlandırılmalıdır.

5-Vaktiyle söz verilen beş bin işçinin çalışacağı haber verilen Sürmene Tersanesi mutlaka yürürlüğe konmalıdır. Ordu Büyükşehir Belediyesi Osmanlıdan kalma Ünye tersanesini korumaya aldı ve dünya standartlarında işletmeye açtı. Tebrikler…

6-Fâtihin Trabzon’u fethettiğinde İlk defa oradan şehri yönettiği yukarı Hisardaki Kral sarayını diye diye içki mezbeleliği olmaktan kurtardık, Ortahisar Belediyesi Kent Konseyine bu konuda bütün yazar –çizer ve araştırmacılar olarak yardım ettik ama Orası halâ turizme kazandırılmadı. Rus işgalinde ağır bombardımana uğramıştı. Bu nedenle derhal restore edilerek Turizme kazandırılmalıdır. Aslında Vali Bey tarihe göre burada oturmalıdır. Diğer birimler eski Valilikte ve Yeni valilikte olur. Ortahisar’a Yavuz devrinde inilmiştir. Fakat o bina yıkılmıştır. Ortahisar da 1908’de başlanan ve savaş nedeniyle 1933’de açılan Millî mimari örneği Ortahisar Valilik binası da yerindedir. Fakat Yukarı Hisardaki Valilik turizme kazandırılmalı ve bahçesi düzenlenmelidir.

7-Trabzon’un yer altı geçitleri de ışıklandırılarak turizme açılmalı. Euro ve Dolar olarak gezilmesi için ücret alınmalıdır. Biz Kapadokya’da peribacalarına, mağaralara her girişte nice paralar veriyoruz.

8-Trabzon Kültür Sarayı’nın da İhalesi yapılmalıdır. Türkiye’nin yedi Kültür şehrinden biri olan Trabzon halâ Kültür Saraysız. Diğer altı Kültür şehrinin ise var. Yakışıyor mu yani. Tarihte Ölü ve diri 2000 (iki bin)civarında yazar-şâir,sanatçı –Çizer-Kültür adamı yetiştiren Trabzon Kültür saraysız olur mu?

9-1965’te Anadolu’da ilk matbaayı kurarak Anadolu ilim ihtilali yapan Trabzon un nüfusun üçte biri daima öğrenci olmuştur. Şimdi bu rekorunu Isparta’ya kaptırmıştır. Trabzon Tarihte İkinci İstanbul’dur. Küçük Asya denilen Anadolu’nun başkentidir. Yüz elli civarında Sivil Toplum Örgütü vardır Türkiye’de 81 Şehir içerisinde BÂB-I ÂLİSİ(Yüce ve Yüksek Basın Kapısı) olan şehir sadece Trabzon’dur. Buna rağmen bir Basın Anıtı halâ yoktur. Bu Anıt da mutlak şehirin güzel bir yerinde yapılmalıdır. Bu Ortahisar Belediyesinin görevidir. Büyükşehir de katılırsa tabiî ki daha mükemmel olur.

10-Trabzonun güzel bir Yüzme havuzuna ve Plaja ihtiyacı var. Çünkü: Sahilleri hep dolgu oldu. Akyazı stadına kaç Voleybol sahası yapıldı. Tek Yüzme Havuzu yok Trabzon ve Karadeniz çocuğuna. Bu sorun da çözülmelidir. Trabzon çocukları eskiden hep bahriye idi.Şimdi Yüzme bilmeyeni çok.Hep denizsizliğe mahkumluk yüzünden…

11-Trabzonun âcil bir Sanayi fabrikasına ihtiyacı var. Çünkü: Bu yüzden sanayi pahalılığı da çok. Eskiden Molozda bir Çivi fabrikası, Maçka Cevizlik’te ayrı bir çivi fabrikası bile var idi.

12-Molozda yeni yapılan dört minareli BAYRAKTAR ŞEHİTLER CAMİİ Trabzon’umuzun sembolü olmuştur Trabzon’un dağ –bayır her tarafından görülmektedir. Çevresi ve içi de acilen düzeltilerek hizmete açılması hızlandırılmalıdır. Yapanları, sebep olanları, yardım edenleri ne kadar tebrik edersek edelim azdır. Yüce Allah razı olsun. Trabzon’u aslına rücu’ ettirdiler…

13-İnşaatlar nedeniyle hurdalık ve mezbelelik ve hatta çöplük haline gelen Trabzon bu çirkin durumdan kurtarılmalı, temizlenmeli, boyasız evleri boyatılmalı, güzelleştirilmelidir.18 İlçesiyle birlikte tanıtım kitapları Turizm İl Müdürlüğünce hazırlatılmalıdır. Hatta şehirde birimlerde bu konuda Kurslar da açılmalıdır. Tanıtım toplantıları yapılmalıdır.

14-Boztepe Tünelleri hizmete konulmalı: Boztepe’nin alnının tam ortasına Trabzon’a gelenlerin uçak, araba ve gemiden, Trenden görebileceği şekildi dev harflerden oluşan bir T R A B Z O N yazısı yazılmalıdır. Tıpkı Hollywood’daki gibi şehre gelen herkes görmeli hayran kalmalıdır. Bunlar önceki senelerden kalma gecikmiş Trabzon işleridir. Trabzon Belediyeleri bunlardan sorumludur. Trabzon Valiliği de bunlar yapılana kadar bu işleri takip etmelidir. Laf Trabzonluluğundan bıktık. Eski Tarihteki meşhur Trabzon’u yeniden ortaya çıkartarak aslına rücu ettirmeliyiz. Yeni Yıl da ve Onu gönderen Yüce Allah da, Trabzon da şahidimdir. Olması gerekenler de bunlardan ibaret değildir. Bunların gerçekleştiği gün oradaki törenlerde buluşmak üzere hoşça kalınız.

                              

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.