banner114
banner146
banner122

 “Ramazan” demek, tümörleri yakıp yok eden ışınlar misâli günâhlar yakıp yok eden bedenî ibâdet demektir.Bu nedenle Yüce Allah’ın en kuvvetli emri olan Farz bir ibadettir.Bu nedenle Kur’ân-ı Kerîm’de bizden öncekilere farz kılındığı gibi bizlere de farz kılındığı haber verilmiştir.

              “Şerîf” ise Şeref veren demektir.Bir ay herkesin ruhi ve bedenîni  etkileyerek oburluktan kurtarır, nefse hakim olmayı sağlar, kutsal bir perhizdir. Hem de ibadettir. Diğer perhizlerimiz ibadet yerine geçmez. Bu nedenle Mevlâna Oruca “kutsal açlık” adını vermiştir. İmsak vaktinden iftâr vaktine kadar sadece Yüce Allah için insan aç durulur. İftara bir dakika, bir saniye kalana kadar kendine insanı hakim kılarak disipline eder. Toplumlarda kötülükleri bir ay azaltır. İstatikçiler bu şerefli Ayın ve ondaki Orucun kötülükleri azalttığını tespit ederek diğer aylara göre  oranlayarak yayınlamışlardır.Onursuz hallerden kurtulan insan onurlanır,Allah rızasını kazanır.Bu nedenle bu ay şerîftir.

              Merhaba demek “kolay gelsin” “rahat olunuz” demektir.Ramazan sonunda insanı rahatlatır.Zinde ve kolay bir hayata kavuşturur.Şeytanlar Ramazanda bağlanır.Kalan kötülükler Nefis yüzünden olur.Oruç da onları bağlamak içindir.Yok etmek içindir.Tarihte oruç tutmaya alışık ordular savaşlarda oruçsuz kimlikli orduları daima yendiği tarih kitaplarına geçmiştir.Bu konuda çok makale de vardır.Tarih boyu her sene gelerek insanlığa yaratılışına uygun bir insanlık kazandırmıştır.Özürlüler hariç herkes oruç tutarak kolayca sağlık ve şifa kazanır.Bu nedenle çocukları erginlik çağından önce alıştırmak Müslüman Türk töresinde de vardır.Doğu Karadeniz bölgesinde Trabzon’da ve Anadolu’da çocukları alıştırmak meşhurdur.Becerdikleri kadar.Birkaç saat olsa bile..Merhaba demek  oruçluya da, Ramazana da rahatlık müjdesidir.Kolaylık müjdesidir.Başında hoş geldinle karşılanır.Sonunda Elveda  ağıtlarıyla uğurlanır.Natlar,kasideler söylenir.Zaten Ramazan yaklaşınca iş kolaylaşması için hazırlık yapılır.Ramazan Yufkaları hazırlanır.Kapkacak daha iyi temizlenir.Kalaylanır.Trabzonda eskiden “OY Trabzon Trabzon.Îçin kalaylı kazan.Sevdaluk günlerime geldi çatti Ramazan” türküleri bile söylenirdi. Eski Trabzonlular  oruçlarını savaşlarda bile terk etmediler. Meselâ iki sene süren muhacirlik ve Rus işgalinde. Düğünleri ramazana rastlayanlar sevgilileriile buluşmayı bile kestiklerini manilerle kitaplara geçirttiler. O zamanki eski Trabzon kalaylı kazan gibi tertemizdi. O zamanki Trabzonluların içleri de (ruh ve gönülleri, vicdanları da) içi kalaylı kazan gibi tertemizdi. Asıl toplumculuk ve ramazan karşılamak işte budur. Eskiden her yerde elektrik olmadığından  hoparlör de yoktu. DEllallar vardı belediyede onlar  ilân ederlerdi müftülüklere göre Ramazan’ı ve orucu. Köylerde Boztepe’den atılan topa göre çocuklar ‘atıldıııı’ diye bağırarak evlere iftarı müjdelemek için koşarlardı. Şimdi kolaylıklar çok. Ramazan’a merhaba demek de hakkımızdır.

             TRT-1 Ankara Televizyonu birkaç sene önce birkaç defa Trabzon’a gelerek  eski nostaljik Ramazan-ı Şerîfleri program yapmış, bize de bunları anlattırmıştı. Çünkü yeni nesiller o eski Ramazanları bilmiyorlar. Öğrenmeleri lâzımdır. Çünkü tarihe geçtiler.

            Ramazan-o Şerîfin değerini asıl gündemindeki konulardan anlamak lâzımdır. Çünkü çok kapsamlı bir ibadettir. Ve de diğer ibadetlerin sevabını biz kazandığımız halde sadece Orucun sevabını  Yüce Allah kendisinin takdir edip fazlasıyla verdiğini, Orucun bizzat Allaha mahsus olduğunu, zira Allah için tüm nimetlere  perhiz imtihanı ve ibadeti verildiğini bizlere bildirdi. Bu konuda Âyet-i Kerîme   ve Hadis-i Şerîf mevcuttur. Ramazan-ı Şerîfin gündeminde şunlar var: Hilâlle başlar Hilâlle biter.Sahur-İmsâk-Oruç-İftâr-Teravih-İtikâf-Fitre-Fidye-Kaza-Keffaret-Mahya-Oruçlu iken nefse boykot ,Ramazan Yemekleri(Şerbetler-Şıralar-Hoşaflar-Pilavlar-Tatlılar-Börekler-Güllaçlar-Ramazan Pideleri, Yufkalar)Mukabele ve Bayram. Eskiden  üç aylarda Savaş haramdı. Şimdi yine haram. Fakat İslâm âlemini haçlılar, Siyonistler ve ateistler en ağır silâhlarıyla saldırarak Ramazanda bile işgal ediyorlar. Ortadoğu Irak ve Filistin –Suriye hep Ramazanlarda kan gölü yapıldı. Demek ki İslâmiyet ve Müslümanlık ve de Ramazan-ı Şerif savaşlara dikkat etmek açısından da çok güzel.. Bütün Müslümanlara , İslâm Âlemine ve insanlığa hayırlı olsun. Hoş geldi Safalar getirdi. Gönderen Yüce Allaha nihayetsiz hamd-ü senâlar, Rasülüne nice Salât-ü Selâmlar olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.