banner114

Kurallar çıkarlara göre tanzim edilemez. Yaşam kaynakları daima çıkarcı olmak zorundadır. Bir tarla düşünün o tarla sizin geçiminizi sağlıyor. Siz o tarlaya hizmet etmek zorundasınız. Bu kural hiçbir zaman değişmez ve hep vardır.

Bir iş yerinin ekmek kapısının kuralları bireye göre düzenlenemez. Özellikle de özel yaşama göre hiç düzenlenemez. Herkesin toplu çıkarı önemsenir. Daha önemlisi de iş yerinin çıkarı önemlidir. İş yeri kazanacak ki sizde kazanasınız.

Bir iş yerinde kurallar iş yerine göre belirlenir. Ne iş veren ne de işçi bu düzeneği bozamaz. Sadece işlevsel açıdan analizler, deneyimler yapılarak bu kurallar değiştirilebilir.

Değiştirme yapılırken de mutlaka önce iş sonra işçi ve işveren gözetlenir. Oysa biz hep kendi açımızdan bakarız. İşçi isek kendi çıkarlarımızı düşünür, işi ve işvereni hiçbir zaman düşünmeyiz. İş veren isek önce kendimizi ve işimizi sonra işçiyi düşünürüz.

Bu üçlüde en güçlü aslında işçidir. Çünkü iş de işveren de onun eline bakar. Sermayesi işçinin performansında saklı ve emrindedir. Dilerse yükseltir kalite performansını artırarak mamulünü sunar. Dilerse de olmuyor bu kadar olur, şunu yaparsan belki böyle fakat o zaman da bu sorun olur gibi bir birine bağıntılı sarmal istek zinciri sunarak dolambaçlı da olsa işi ve iş vereni çökertir, zayıflatır hatta moral düşürür bitirir.

İşçi işyerinin hep kazancını hesaplar. Bu kazançta da tamamen kendi katkısını sermaye olarak görür. Hiçbir zaman gideri ve işverenin sermayesini görmez. O işyerinin orada yerden yetiştiğini, kendiliğinden olduğunu, birilerinin işverene meccanen verdiğini düşünür.

O işin kurulum harcamalarını bilmez. Günlük, aylık ve yıllık giderlerini hesap etmez, görmez. Onun derdi o büyük pastadan kendi payına ne kadarını alabilir. Ve hammadde giderini görmez, gelen tedarikçinin gezmeye giderken bıraktığı bir hediye olarak görür. Faturayı görse de algılayamaz, algılamaz.

İş yeri bir birey olarak görülürse bu durum belki biraz ortadan kalkar. Bilgilendirme yapılırsa biraz daha iyi bakılır daha anlayarak üretim devam eder. İşçi işyerini birey olarak algılayıp onun da yaşam hakkı olduğunu ve yaşama bağlanmak için var olması gerektiğini bilmek, önemsemek gerek.

Eskiden iş yerlerine verilen değer, duyulan saygı ve ehemmiyet şimdilerde yok. Anne baba olarak çektiklerimizi çocuklarımıza çektirmemek adına başladıkları iş yerlerinde onlara yön vermek, destek olmak adına yaptığımız uyarılar dünden bu güne değişen kural, kanun ve işleyişten dolayı eksik yada zararlı uyarı olmaktadır.

Eskiden sigortasız çalıştırılıp haklarımız yenirken. Günümüzde sigortasız çalıştıran işyerleri yok ya da çok nadirdir. Cumartesi, Pazar ve bayramlar gibi mesailer günümüzde göz önündedir. 

Yaptığımız kayırmalar işyerini ve işvereni haksız ve olumsuz etkilemektedir. Günümüz gençlerine “oğlum-kızım hakkını kimseye yedirme” dediğimizde her türlü savunmaya geçip iş yerini ve işvereni düşman görmekte, kazancını hesap etmekte kazanca ortak olacak imkanları aramakta.

Teknolojinin getirdiği kolay iş durumu gençlerimizin işi öğrenmeden, detaylarını çözmeden kredi imkanları ile kendi işini kurma hesaplarında olup sizin işinizi önememektedir. Özgüvenin engin olması sebebiyle de hemen iş kurup ticarete atılmakta. Kimi başarılı kimi başarısız derken bankalar alacaklı, dolandırıcılar borçlu ve çocuklarımız ise kaybeden olmakta.

Bir işi kurmak için teknik bilgi, sermayenin dışında en önemli kavram ticari ahlaktır. Bir o kadar da mesleki bilgi ve donanımdır. Kalitenin olmadığı ticarette bereket sermayeden gider. Kazanç vasata düşer.

Önce ahlak, düzgün kişilik, sonra kurallar, sonra kazanmak ve kazandığını tutmayı bilmek daha sonra ise bireysel yatırımlar gelmeli…                 selam, saygı ve sevgi ile….

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmail Yavuz 9 ay önce

Yaşıninizin üzerinde tecrübeye sahipsiniz. Ozellikle toplumun arızalarını anlatmanız mükemmel. Tebrik ediyorum.