banner114
banner146

Toplumun yok olmasına neden olan birçok sebep bulabiliriz. Fakat toplumun geri kalması ve aynı zamanda mutsuz olmasına sebep en başta bireylerin kendileridir.

Birey mutlu ve üretken olursa toplumda buna paralel olarak mutlu, üretken ve başarılı olur. Mutluluk başarı ve bilmekten geçer. Birey eğer başarılı olursa mutlu olur. Birey eğer bilirse mutlu olmayı başarır.

Neyi bilirsek mutlu olur ve başarıyı da yakalarız. Bir an durup derinlemesine kendimizi dışımızdan düşünürsek o zaman neyin eksik olduğunu buluruz. Peki nedir bu eksik? İnsanoğlunda yegâne eksik bilmek ve bildikleri ile başarmaktır.

Fakat bu zaman içinde maddiyat ile yer değiştirilmeye çalışılmış ve üstün derecede başarılmıştır. Oysa kişi önce öğrenmeye başlar sonra yapmaya bu doğuştan doğasında vardır. Fakat büyüyüp etrafının farkına vardıkça ve örenip yaptıkça kendine güveni çoğaldıkça arzu ve istekleri de değişir. Arzu ve istekler değiştikçe öğrenme kriterleri de değişir.

Öğrenme kriterleri kişinin mutluluk kapsamı dışına çıkınca mutsuzluk başlar. Böylece insan büyüdükçe öğrenme çizgisi kazanma arzusunda yol aldıkça mutluluğu kaybolur.

Olgun ve aklı başında bir insan bu kaybedişe dur demesini bilmeli ve ilk iş öğrenmeye başlamalıdır. Nasıl mı? En güzel ve sağlam öğrenme yolu eğitim ve okumak (okul) dur. Peki yaşı geçmiş biri okula gidemeyecekse nasıl öğrenecek? Ya dışarıdan-uzaktan okuyarak ya da kitap okuyarak öğrenecektir.

Ülkemizde okumak çok az insanda, öğrenme isteği de aynı şekildedir. En zor ve aşılamayanı ise kolay, kısa yoldan öğrenip başarma hevesi ise en büyük hataları doğurmaktadır. Bu duruma etki de eğitimden geçmektedir.

Bize göre belli bir yaşta olan çocuklar ve gençler okur, öğrenir. Onların üzerindeki yaşlarda olanlar eğer isterse okur. Oysa esas okuması gerekenler, okumuş olması gerekenler. Öğrenmiş olması gerekenler onlardır.

Onlarda evlerinde ve çevrelerinde birer eğitici ve öğretici konumundadırlar. Bu sebeple de en öğrenmesi gerekenlerdir. Toplum var oluşuna ve ileriye adım atmasında en etkin bireylerdirler. Başarılı olmanın üretim noktasında onlar vardır.

Uluslar arasında var oluş neferleri onlardır. Onlar eğitimsiz ve bilinçsiz olursa. Atılacak her adım da bilinçsiz atılmış olur. Üretilen hizmet ve madde bilinçsiz ve bir o kadar da kalitesiz olur. Oysa bilge bir üretim daima hayranlık oluşturur.

Bu noktada kendimizi eğitmezsek, yarınımızı da eğitmiş olmayız. Okul, kurs ve buna benzer eylemlerle çocukları ve gençleri ne kadar eğitirsek eğitelim ne kadar öğretirsek öğretelim. Evde sokakta ve mahallede eğitim ve öğretiden noksan bireylerle yaşadıkça ve yaşlandıkça onlar gibi olacaklardır.

İster uzaktan ister yakından olsun, isterse de okuduğu kitaplardan tek başına olsun. Toplumun eğitilmesi şarttır. Toplumsal, bireysel ve insani değerlerimiz kaybolmuş, yozlaşmış ve kabalaşmıştır. Bu noktalar aşılmadıkça. Toplum bilinci gelişmedikçe, toplumsal ne varsa aşılması zordur.

Bu durumda ne salgın ne savaş ne de üretimde başarı sağlayabiliriz. Eğitimsiz birey çocuklarını da eğitimden uzak tutmaktadır. Görünürde eğitilmekte olsalar da kesinlikle aile içi eğitimsizlik bakışının hegemonyasında gelişmektedirler.

Başarısız olmak ve her seferinde yanılmış olmak bir o kadar da mutsuz bir toplum karışımıza koymaktadır. Mutsuz olan bir insan aynı zamanda umutsuz olur. Umutsuzluk ile mutsuzluk yan yana bir bireyde olunca yaşam da bir o kadar daha imkansızlıkları getirir.

Böylece oluşan hiçbir duruma karşı yapılacak bir hamle ve verilecek bir cevap bulunmaz. Eğitimi-öğretimi eksik olan toplumlar ise kendi toplumsal davranışlarını oluştururlar. Bilinç siz toplumsal davranış her alanda başarıdan yoksun olan bir yaşam biçimi getirir.

Okumanın okutmaktan daha önemli olduğunu bilen bir yaşam dileği  ile…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.