banner114

İnsan, yaradılış ağacının en ucundaki meyvesidir. Varlığı için bütün kâinat gerekli iken yokluğunda hiçbir şey eksilmez. Cismen böyle olmakla beraber, insanın kıymeti manasıyladır. Çünkü meyve ağacın neticesi ve çekirdeğidir. İnsan da kainat ağacının meyvesi olması hesabıyla varlığın manası, neticesi ve bir şekliyle numunesidir.

İnsan evrende olan her şeye muhtaç olmakla beraber, bu ihtiyacını karşılayacak güçten yoksundur. En önemli sıfatı bilmek olan insan, ilimle kemale erdikçe insanlık mertebelerine tırmanır. Bu durumda insanı yaradılış ağacının aynı zamanda en nazik, nazdar ve niyazdar varlığı yapar. Kendinin çıt kırıldım yapısı ruhuna da yansımıştır. Kendisini nazik ve nazdar yaratan Rabbine niyaz ederken, hep nazik ve nezaketli bir anlayışla karşılanmayı umar. Bu nedenle de insan ilişkilerinde nezaket, zerafet, incelik, yumuşaklık ve olumlu yaklaşım güzel özelliklerdir.

Nezaket saygı duymanın bir göstergesidir. Nezaket durulacak yeri bilmek, susulacak vakitte susmak, insanları kırıp dökmeden, hikmetli bir şekilde muhatap olmanın adıdır. Nezaket bir güzellik sanatıdır, girdiği her şeyi güzelleştirir ve süsler. Bir resmin, bir şiirin, bir eserin içerisine yansıdığında insanın ruhuna nüfuz eder. 

İnsan ilişkilerinin güzellik sihri de nezakettir. İnsanlara bağırıp-çağırmak, hakaret etmek, hafife almak, kibir göstermek, insanları riyaya sevk edecek sorular sormak nezaket sınırlarını dışına taşan davranışlardır, ilişkileri zehirler.

Nezaket kuralları, karşındakini hoşça karşıla, öncelikle halini hatırını sor, kendisini ifade etmesine müsaade et, alçak sesle ve anlamlı konuş, nezaket eklerini kullan, arkanı dönme, müsaade istemeden başka şeyle uğraşma, gerekirse özür dile, teşekkür et, samimi ol, anla, ona değer verdiğini göster, ikram et, ihsan et, güzel dilek ve temennilerle uğurla der.

Günümüz dünyasında çok şey değişti. Saygı anlayışı farklılaşınca, saygının ifadesi olan nezakette kaybolmaya yüz tuttu. Sokakta, evde, aile içinde, işyerinde, trafikte ve sosyal alanların tümünde hoyratlık kol geziyor. Kabalık hal olmuş, şiddetle ifadesini buluyor. 

Dünyada varlık sebebinin manası olduğunu unutan insan, nazik ve nazdar bir misafir olduğunu da unuttu. Dünya saltanatının peşine düştü. Zarafetin, inceliğin, yumuşaklığın, sıcaklığı, mutluluğu, dinginliği, ruhtaki huzuru, kalpteki süruru, gönüldeki inşirahı kayboldu. Mana uçtu, öz gitti, elde kaba bir kışır kaldı.

Güç onun en üstün vasfı haline geldi. Güçlü olan haklıdır, güçlü olan alır. Onun için daime güç gösterisi yapman gerekir. Bağırıp çağırarak, ezerek, küçümseyerek, hakaret ederek, şiddet kullanarak ve daha neler….

Beyefendiliğin ve hanımefendiliğin nişanesi olan nezaket yöneticiler için ayrı bir öneme sahiptir. Nezaket insanları kırmadan dökmeden yönetmenin en güzel araçlarından biridir. Hem insan olarak hem yönetici olarak nezaket ve inceliği şiar edinmek gerekir.

Unutmayalım insan görünüşüyle karşılanır, bilgisiyle ağırlanır, ahlakıyla uğurlanır ve nezaketiyle hatırlanır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hamdi 8 ay önce

Guzel eline saglik