banner114


Yazar araştırmacı Ömer Çam’ın Trabzon tarihi ile ilgili eserinde, Boztepe’deki ABD’d e NATO üssü ile ilgili ilginç tespitleri vardır.

Bir kaçını buradan aktaralım..

Trabzon’daki ilk uçak kazası, Üs’se malzeme getiren uçak tarafından yapılmıştı. Uçağın enkazı Söğütlü’de ki doktor evlerinin oradaki boş alana terk edilmiştir. Uzun zaman hurda uçak orada kalmıştır.

ÜS’teki ABD askerleri için Değirmender’de özel plaj yapılmış, tel örgüler ile çevrilmiştir.

ÜS’teki çöpler yine Değirmendere’deki özel bir alana boşaltılır, zamanın çocukları da çöplüğe hücum ederler, hatta aralarında buldukları nedeni ile kavgaya da tutuşurlardı.

Üs’teki bovling salonu, ABD’liler tarafından kullanılırdı. O salon hala şimdiki Askeri gazino içinde bulunuyor. Yakın zamana kadar da kullanıldı.

Üs’te görevli Askerler ülkelerine gittikten yıllar sonra Trabzon ile ilgili anılarını fotoğraflarını paylaştıkları bir internet sitesi kurdular. Kendilerine ABD’li  Lazlar adını vermiştiler. 1950-1970 yıllar arası Trabzon’dan manzaralar yer aldığı sitenin adresi: www.trabzonairstation.com

Üs faaliyette olduğu sürece ABD’li askerler Trabzonlu kadınlarla evlendi. Ama bu evlilikleri çok uzun sürmedi.

Üs’te ilk FM radyosu da kuruldu.Trabzon’dan da dinlendi.

Üs’sün bir de kilisesi bulunuyordu. Kilise papazı personel içinden belirlenmişti. Kemerkaya Mahallesi’nde bulunan İtalyan Katolik Kilisesi Papazları ayin için sık sık üsse gelirdi.

……………………………………………………………………………………………………………

1952’de NATO, 1958’de Boztepe’de ABD üssü!

Türkiye, 1949’da kurulan NATO’ya üye olmayı çok istedi. O zaman SSCB olan Rusya’ya çok yakın komşu olduğu için NATO’nun ilk kurucuları(ABD, İngiltere, Hollanda, Almanya) Türkiye’yi istemedi. 1950’de, Kore’de savaş çıkınca, dönemin özgür(!) ülkeleri ABD liderliğinde Kore, tümden SSCB’nin yani komünizme teslim olmaması için askeri harekata başladı. Türkiye, asker gönderdi.. İki yıl sonrada orada akan Mehmetçik kanı üzerinden NATO’ya üye olduk.

Bu üyelikten 6 yıl sonra, NATO ve ABD Trabzon’a üs kurdu. Üs için Boztepe seçildi. Mevcut yol o dönemden kalma. Üs’te ayak işleri hizmetçilik Trabzonlulara yaptırıldı. Üs, Trabzon esnafından çok alışveriş yaptı. Üs’e karşı ilk protestolar yapıldığında çok halk desteği bulamadı. Zira, ABD ve NATO Trabzon’a iyi para bırakıyordu. Şehrin ekabir takımı da Üs’te iyi vakit geçiriyordu. Mesela, bovling turnuvaları düzenleniyordu. Üs, Trabzon’dan zamanın SSCB(şimdiki Rusya) gözetliyordu. Rusya için de Trabzon direkt hedefti. Hatta iddia o ki, üs’te nükleer silah bile vardı.

ABD askerleri Trabzon’un önce tarihi değerlerini yağmaladılar. Sümela’da çok freskleri yerinden sökerek, ABD’ye getirdiler. Üs’e karşı Trabzon meydanında “Kahrolsun ABD’de. NATO’YA” hayır diye haykırılan gösterilere Trabzonluların desteği değil karşı duruşu vardı. Çok gencin kafası gözü parçalandı.

Sonra üs, kapatıldı. Türkiye değil ABD’nin isteği ile. Kapatılmaması için zamanın bazı yerel gazetelerinde ABD’ye yalvarırcasına haberler ve yorumlar çıktı.

O gün, 58 gençliğinin Trabzon’da bir avuç da olsa ABD üssüne, NATO’ya hayır diyen  yiğit insanlarına saygı ile anıyor, manevi huzurlarında eğiliyorum.. Elleri öpülesi insanlar…

Onlar, Trabzon şehir tarihinin en makbul insanlarıydılar.

………………………………………………….

Karadeniz sahil yolu ve NATO bağlantısı

NATO kurulduğunda karşısında, VARŞO Paktı adı altında bir askeri örgütlenme de vardı. NATO’nun önderliğini ABD, Varşova Paktı’nın da önderliğini Rusya(Zamanın SSCB) yapıyordu. Dünya iki kutupluydu. Ve NATO’nun Varşova Paktına sınırı, Türkiye’nin Karadeniz bölgesiydi. Şimdi, nüfus kağıdı ile Sarp kapısından Gürcistan’a elimizi kolumuzu sallayarak geçiyoruz ya, yıllar önce, Kemalpaşa’dan öteye geçmek yasaktı.

NATO; Varşova Paktı, Türkiye’ye saldıracaksa, Karadeniz üzerinden saldıracak stratejisini geliştirmişti. O nedenle, Yıllarca, Samsun-Trabzon yolu tek şerit bırakıldı. Çift şerit yapılmadı. Karadeniz halkının bütün taleplerine rağman. Niye, SSCB askeri çıkartma yaparsa, rahat losijitlik destek almasın diye. Rusya’da Sarp’tan öteye aynı mantıkla yatırım getirmedi. Hele, Sarp’tan öteye en verimli alanlar hep askeri savunma alanları olarak bırakıldı. NATO, Trabzon üzerinden bize saldırır diye.

Hatta her iki pakta bağlı ülkelerde demir yolu aralığı da farklıdır ki, işgal esnasında, demiryolları kullanılamasın diye.

Ne zaman ki, Varşoya Paktı dağıldı. NATO rakipsiz kaldı. O zaman Karadeniz Sahil yolu planlandı ve yapıldı. Bunu bizzat yolun planlayan temelini atan siyasi iradenin en üst birimindeki insanı söyledi.

NATO’nun işte bizim bölgeye en büyük zararı, yolumuzu yaptırmamakla oldu.

Varşova Paktı’nın kalkması ile Türkiye’de sınır bölgelerine yatırımlarını hızlandırdı..

NATO’nun yıllarca bizim bölgeye verdiği en büyük zarar. Ne demiryoluna izin verdi ne de sahil yoluna..

Allah bilir şimdi de nelere izin vermiyordur?

O nedenle, NATO cenderesinden özgür irademiz ile kurtulmamız gerekiyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
salim yıldırım 7 ay önce

merabalar evet degirmenderedeki amerikan cöplğünde buldudum . ve bu güne kadar sakladıgım askeri kürek.yılar ne cabuk gecdi.saygılarımla

Avatar
salim yıldırım 7 ay önce

bu yazınıza saygı duymaktayım. o cöplükte buldugum askeri küregi hala saklarım. .kürekte askeri rakamlar yazılı.saygılarımla